Întrebări inutile

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Întrebări inutile

Post by ola small dickie »

"Nose-picking is the act of extracting nasal mucus with one's finger (rhinotillexis) and may include the succeeding action of ingesting the mucus picked from the nose (mucophagy)" - wikipedia

cica e si bine sa-i mananci :lol: "This action is condemned in most cultures; societies try to prevent development of the habit and attempt to break it if already established. Mucophagy is a source of mockery and entertainment in the media.

However, some scientists argue that mucophagy provides benefits for the human body.[1] Friedrich Bischinger, an Austrian doctor specializing in lungs, advocates using fingers to pick nasal mucus and then ingesting it, stating that people who do so get "a natural boost to their immune system".[1][2] The mucus contains a "cocktail of antiseptic enzymes that kill or weaken many of the bacteria that become entangled in it", so reintroducing the "crippled" microorganisms "may afford the immune system an opportunity to produce antibodies in relative safety""

totusi, cine dracu mananca mucii scosi din nas? eu n-am facut asta in viata mea

voi mancati mucii dupa ce ii scoateti din nas?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Întrebări inutile

Post by DarthZombie »

Acuma imi imaginez coada formata din userii care isi mananca mucii din nas care sunt dispusi sa recunoasca acest lucru aici pe forum :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by McWilliams »

Pana mea, eu am trecut prin viata (ma rog, scoala) fara sa mananc chestii standard, gen lipici, creta sau cerneala. Acum aflu ca am ratat si mucii. My childhood was lie!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Întrebări inutile

Post by stef »

Nu ma pot abtine sa exprim niste sofisme: mucii care sunt scosi din nas cu degetul trebuiesc aruncati sau eventual sters de servetel, nu bagati in gura si ingurgitati.
Pentru ce a spus darthzombie: e treaba fiecaruia ce face la el acasa in privat, nu va sta nimeni sa discute despre asa ceva, cu atat mai mult sa-si recunoasca un astfel de obicei. Mai naspa e atunci cand o persoana e vazuta ca face asta, astfel incat ulterior va suferi de o imagine alterata printre rude, prieteni sau cunoscuti. Macar acest risc sa-i faca pe unii sa lepede un astfel de obicei.
Last edited by stef on 27 Apr 2018, 19:47, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Uite inca una: faptul ca romanii se stergeau la cur cu acelasi burete era de ajutor pentru flora intestinala? :lol:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Întrebări inutile

Post by stef »

Eu stiam ca in trecut, de ce nu chiar si in prezent, in mediul rural oamenii incepand de la copil la adult se stergeau cu diverse elemente din natura: coceni de porumb, frunze, ghemotoace de iarba, paie. Dar un burete comun? This seems to be a hardcore side of the common intimacy.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Întrebări inutile

Post by joonior_bmf »

Who tf wipes with a sponge tho
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Foloseau burete de mare, nu stiu cat de buretosi sunt :lol:
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Întrebări inutile

Post by Fular »

Ei hai, nu mai fiți așa simandicoși. Buretele era pus pe un mâner mai lung de lemn. Nu puneai mâna pe burete.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

Nu ma pot abtine abtine sa exprim niste truisme* Scuze, nu ma pot abtine 8-|
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

Iavo wrote: 28 Apr 2018, 18:04 Nu ma pot abtine sa exprim niste truisme* Scuze, nu ma pot abtine 8-|
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Întrebări inutile

Post by Iavo »

Nu ma pot abtine sa exprim niste truisme* Scuze, nu ma pot abtine 8-|
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Aș fi vrut să iau plicuri de magneziu și calciu o perioadă să văd ce efect au asupra mea. Pot să-mi facă rău?
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

Sunt pilule de Calciu+Magneziu+Vitamina D, ia din alea. Să iei şi nişte pilule de Omega 3 (numit şi ulei de ficat de cod). Vitamina D e necesară pentru absorbţia calciului iar uleiul e necesar pentru absorbţia vitaminei D. Omega 3 e singurul tip de ulei care face mai mult bine decât rău şi se găseşte numai în peşte.

Am căutat să iau calciu separat însă am găsit doar la gramaj foarte mic (calciu lactic 20mg) ceea ce pare o cantitate nesemnificativă în comparaţie cu varianta de mai sus (care conţine 250 sau 300mg de calciu şi tot atâta de magneziu). Am încercat să caut pă net dar n-am găsit indicii. Sfaturi ar fi indicate deoarece n-am chef să mânânc magneziu nonstop.
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Întrebări inutile

Post by Magicake »

Pot sa-ti faca rau ca orice supradoza daca e cazul, nu lua mai mult decat doza recomandata.

Nu mai bine iti incluzi in dieta niste iaurt grecesc si alune/seminte/nuci/probabil nu caju pentru ca-s prea scumpe? Din-alea fresh, nu prajite in uleiuri dubioase si sarate ocna.

Toate tipurile de alune, seminte si nuci sunt bune surse de magneziu. Mai e si spanacul acolo, peste ele la categoria asta, dar deja e fel principal. Daca mananci spanac regulat esti bos.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Întrebări inutile

Post by DarthZombie »

Calciul si Magneziul luat in exces n-o sa-ti faca rau [cel putin nu in cantitatile la care ai acces in mod normal, ca nu-mi imaginez ca te apuci sa inghizi 3 kile de calciu :lol:], dar le risipesti daca iei mai mult decat doza recomandata. Nu de alta, dar corpul uman are o limita de absorbtie/asimilare, iar ce e in exces e eliminat prin urina.

Dar daca nu ai deficienta de calciu sau magneziu nu are sens sa-ti bati capul cu suplimente. Poti sa mergi linistit pe mana listei lui Patrunjelu, chiar si mancand jumatate din ce spune el acolo e suficient pentru ce ai tu nevoie.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Întrebări inutile

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cool, alune sau semințe din acelea se găsesc și-n supermarket? Și de ce iaurt grecesc? Chiar, care-i diferența dintre iaurt grecesc și iaurt cremos (în afară de preț)?

Vroiam c-am auzit că-ți merge bine mintea la stres sau că ești mai puțin anxious or smth dacă ai suficient magneziu
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Întrebări inutile

Post by rege »

Nu-ţi bate capul cu iaurt, ia kefir/chefir cu 1.5% grăsime, e o sursă foare bună de proteine. Dacă vrei proteine. Poate nu vrei :lol:
Dacă vrei să iei magneziul din seminţe, vezi că de ex. arahidele se absorb mai greu în stomac dacă le mesteci (cel puţin în comparaţie cu untul de arahide... cu care ajungem înapoi la dilema caju/preţ
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Întrebări inutile

Post by stef »

wrote: Nu ma pot abtine sa exprim niste truisme* Scuze, nu ma pot abtine 8-|
O intrebare inutila: Stii cum put astea inaintea mea? Cum pute hoitu pisicii din fundu' gradinii. Totusi nu ma mai baga asa in seama, ca nu cumva sa ma simt din nou important si sa incep sa glumesc glume versate umoristic-artistice care bat si razbat dincolo de intelegerea ta umila, si sa incepi ca un destept sa imi dai copy-paste replicilor mele la nesfarsitul stravederii neapropiate, sau pana ai sa te saturi de neintelesul lor. :roll:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Întrebări inutile

Post by ola small dickie »

Ce e inaintea ta si pute? Ca n-am inteles
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests