Chestii pe care le urasc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Cristan »

Eu am inceput cu Heroes 1. Asta a fost magicul :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Magicake »

Amazon.co.uk e o sursa super de carti dar din cand in cand se mai intampla asta:

Image

So annoying :( Mai are cateva urme prin colturi dar asta e cea mai naspa. Cealalta carte din pachet e fara cusur deci as crede ca asta a fost damaged la impachetare, nu la transport.

La cum dureaza vreo 2 saptamani sa ajunga cand trimit cu posta (trimit cam cu ce vor, unele mi le-a aruncat postasul in curte, altele au ajuns cu Cargus, altele au fost trimise ca si recomandate externe (cum au fost si astea 2)), parca nici nu-ti vine sa le returnezi. Bleh.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Waaagh! wrote:homm3 e o porcarie imunda. la heroes 2 & 4 e magia.
Am mai spus pe aici ca Heroes 4 primeste prea mult hate, dar nici perfect nu este. Cele mai bune doua lucruri pe care le-a facut legat de gameplay imho a fost implicarea eroilor pe campul de lupta si posibilitatea de a plimba trupe fara eroi care sa le conduca. Din pacate restul a fost un ghiveci. Eroii erau extrem de prost balansati pentru gameplay, la level mic mureau la cea mai mica adiere de vant iar la level mare deveneau masinarii care masacrau sute de dragoni de unii singuri, absolut ridicol.

Apoi ai povestea cu tech tree-ul care pe hartie suna foarte fain, in loc sa poti sa construiesti totul precum in jocurile anterioare, in H4 trebuia sa alegi ce creaturi sa construiesti si ca atare capacitatea jucatorului de a lua decizii puteau influenta parcursul jocului. Din pacate iti dadeai seama repede care sunt combinatiile optime si ca atare la fiecare tip de castel aveau o singura ruta ideala de parcurs tech tree-ul ala, asa ca practic faceai ce faceai si in H1/2/3 insa cu mai putine creaturi si niciun upgrade. Foarte dezamagitoare treaba asta

And don't get me started on the fucking art. Nu ma refer neaparat la art style, ca asta-i treaba subiectiva, dar inconsistenta directiei artistice te racaie pe creier. Fara sa fie la nivelul lui Conflux in materie de nuca-n perete raportat la restul jocului, in H4 ai o droaie de creaturi care par smulse din cu totul alte jocuri, desenate de oameni din colturi diferite ale planetei care lucrau la proiecte complet diferite. In H3 aveai consistenta [minus Conflux, logic], in H4 ai o harababura de stiluri.

Still played a shitton of it, mai ales pentru poveste. Damn good writing.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mahdi »

@Pătrunjelu' - Le iei de pe amazon sau de pe bookdepository? Nu-ți ia bani pe transport dacă le iei de pe amazon?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Magicake »

Heroes 4 art a fost unfinished pentru ca jocul a fost rushed. Nu asa ar fi trebuit sa arate de fapt, or so I remember.

Muzica si sunetul au fost top notch. Absolut toata muzica, absolut toate sound effects, perfecte, mai ales comparativ cu celelalte din serie.

@Mahdi
Le iau de pe Amazon de obicei. De bookdepository am uitat complet, prima oara l-am ignorat pentru ca am vazut ca trimitea doar cu posta si nu aveam o adresa la care sa fiu avizat (in Cluj Amazon mi-a trimis mereu cu DHL). Cred ca o sa mai dau o tura pe acolo pentru christmas list, thanks!

Dap, Amazon iti ia taxe postale, vreo 6 pounds si apoi inca 1 pound per kg extra. Not a ton daca iei 2 sau mai multe carti, dar se simte.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mahdi »

Well, dacă le vrei de Crăciun, ar fi cazul să te grăbești. Se aglomerează cam tare bookdep înainte de sărbători (și poșta noastră la fel) și nu prea face față.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Magicake »

Good to know, Amazon s-a descurcat relativ ok anul trecut, un pachet comandat pe 15 dec a aterizat in curte pe 23 si unul din 17 dec (yea, bad planning on my part) a aterizat in 30.

Standard shipping cu posta, nu expedited.

TIL about bookdep:
This Lifehacker article gives some clue as to how they have free international shipping: http://www.lifehacker.com.au/2011/01/wh ... hannel-bt/

As defenders of the technique point out, Book Depository’s marketing technique is to promote “free shipping”, but in fact it is doing something different and more subtle: building shipping prices into its titles, but not making that obvious. A regular ecommerce site would determine your location by asking for your address, and would set the prices at that stage. By using IP information and cookies to deduce and set your location, Book Depository can claim “free shipping” while still varying its prices to cover the associated costs.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Pătrunjelu' wrote:Heroes 4 art a fost unfinished pentru ca jocul a fost rushed. Nu asa ar fi trebuit sa arate de fapt, or so I remember.

Muzica si sunetul au fost top notch. Absolut toata muzica, absolut toate sound effects, perfecte, mai ales comparativ cu celelalte din serie.
Yup on all accounts. Paul Anthony Romero e singurul lucru bun care a mai ramas in serie dupa ce-a fost preluata de Ubi
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

mie imi plac ambele. dar parca mai mult farmesc are Heroes2. l-am si jucat imediat cand a aparut, pt mine asta a fost magicul :)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Magicake »

Am dat 700 lei pe un UPS, vine fara cablu USB, nu are nici suport pentru cablu USB normal, trebuie sa-l folosesc pe ala de la Arduino

Image

Si asa trebuie sa ma deranjez sa comand/caut prin oras cablu in valoare de 2 lei pe care nu s-au obosit sa-l puna in pachetul unui UPS de 700. Ok.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Soarecu »

Cand romana de la clasa devine o struto-camila de lingvistica, istorie si etimologie realizezi ca mai bine nu te ridicai din pat azi dimineata.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

ce clasa mai esti?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Soarecu »

a unspea
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Stokkolm wrote:
au muzica faina
Mai buna varianta originala though https://www.youtube.com/watch?v=9H7Qq26nohI
https://www.youtube.com/watch?v=9lQTbRY2xWY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Magicake »

Re-release-uri la carti care fac reclama filmelor bazate pe ele, pe coperta.

Image
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

That's why I am a whore for books on Kindle or on Audible - can't fucking fit Johnny Depp in text or in audio, motherfuckers!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
adriano13

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by adriano13 »

De ce ti-ai pune la semnatura niste linkuri (catre profilul de steam de exemplu) daca nu permiti nimanui sa il vizualizeze...?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by sebas »

Add la friends to view them?
dump CHA
adriano13

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by adriano13 »

sebas wrote:Add la friends to view them?
No thanks...
Ma refeream la faptu` ca nu are rost sa il pui acolo, doar sa arati ca ai si tu profil pe anume site-uri/platforme, si nu e nimic de vazut...Nu stiu, mie mi se pare ciudat...
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by sebas »

Păi este o gramadă de văzut, după ce dai add la friends. :D
dump CHA
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests