Chestii pe care le urasc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Stokkolm »

Barbatii adevarati poarta bretele.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Charlie Hebdo si libertatea de exprimare

@ola: baga si tu un hashtag de sustinere pentru publicatia respectiva, pe social media, te rog; libertatea de exprimare a dobitocilor trebuie aparata!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by MC »

Cum se mai intoarce roata
Cand se pisau pe musulmani nu ne interesa. Eu zic sa nu ne ofticam nici acum. E un pamflet ce dracu. :lol:
cei cu #JesuisCharlie pot pune acum linistiti #Jesuisrasist :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Oare acum, dupa aceasta caricatura, McWilliams si MC vor da buzna cu bate de cioban si pietre in redactia Charlie Hebdo?

Ramane de vazut daca redactia Charlie Hebdo va suferi inca un atentat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by MC »

Atat ai inteles tu? Asta e replica ta? :lol:
Vai de capul tau!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

McWilliams wrote: 14 Jun 2018, 12:11 Charlie Hebdo si libertatea de exprimare

@ola: baga si tu un hashtag de sustinere pentru publicatia respectiva, pe social media, te rog; libertatea de exprimare a dobitocilor trebuie aparata!
Lasa ca au si romanii un talent la urzicat cand zice cineva de ei... Noi cand vorbim intre noi facem si dregem ceva pe Romania si romani, deindata ce un strain arunca o critica amarata in directia noastra ne umflam toti in piept si stam drepti precum brazii verzi ca sa luam apararea Patriei-Mama :lol: Caricatura in sine mi se pare amuzanta si n-o percep ca pe un "atac rasist" la Halep. Daca cel care castiga Roland Garros era Banel Nicolita as fi inteles cat de cat reactia, dar asa...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

N-am zis nicaieri ca e vreun atac rasist. Asta este interpretarea unor "ziare". Ce am sa zic, in schimb, este ca ne dam peste cap sa protejam libertatea de exprimare pentru niste dobitoci. Daca AIA este satira/critica, inseamna ca revenim la a numi ceea ce molfaie Buzdu si Morar drept UMOR DE INALTA CALITATE. Fazele alea de genul "ma-ta-i curva!!! ha ha ha, ce i-am zis-o la fraier!".

Halep putea sa fie "minoritara" sau nu la pigment, tot nu facea imaginea aia amuzanta. Este "umor" de nivelul Banciu/Mircea Badea.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Treaba libertatii de exprimare nu e sa apere ce ni se pare noua umor de calitate, ci sa apere orice forma de exprimare care nu include amenintari si incitare la violenta. Umorul francez este mai... special :mrgreen:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Sunt si oameni normali printre francezi. Cred.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by MC »

Zombie te faci ca nu intelegi.
In caricatura se spune "O romanca a castigat Roland Garros! Fier vechi, fier vechi!" Nu "Simona Halep a castigat Roland Garros! Fier vechi, fier vechi!"
N-am vazut in anii trecuti cand au castigat alte sportive sa publice o astfel de caricatura.
Da mna oricum suntem talpa Europei, ce sa mai comentam.

Sunt convis ca ne stimeaza si ne respecta francezii si asta e doar o gluma facuta intre prieteni buni care se cunosc de mult timp.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

zise MC in timp ce cara in spate o sina de tren
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Citisem mai devreme pe reddit o interpretare că de fapt face mișto de felul în care sunt prezentați românii de obicei în publicațiile franceze

Nu știu dacă e așa sau nu căci nu prea știu cine știe ce despre revista aceea. Țin minte altă caricatură de prost gust de la cutremurele din Italia, again poate și aia avea vreun înțeles ascuns (ceva cu mafia imobiliară parcă? idk) deși nu prea le-aș compara direct
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

Sincer nu am nici cea mai mica intentie sa intru in interminabila disputa Ola-McWill/MC/Zombie dar logica unora ma lasa usor perplex. Nu, MC, nu s-a intors roata. Aia cu "JeSuisCharlie" (nu am fost unul din ei, in caz ca o sa te gandesti la asta) nu au de ce sa se considere rasisti acum. E un nonsens. Atunci nu s-a luat apararea umorului de o calitate indoielnica a revistei (apropo de prostia putin mai mica a lui McWill) ci dreptului de a publica umor de o calitate indoielnica fara sa te "trezesti" impuscat pentru asta. Asta nu inseamna ca ai fost de acord sau ti-a placut ce a publicat revista pana atunci (nu inseamna nici opusul), nici ca esti responsabil intr-un fel sau altul de ce a publicat revista de atunci incolo. Ma simt idiot ca scriu asta.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Ma simt idiot
Bine ai venit printre noi, Iavo.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

Nu stiu cine sunteti "voi" ca am o banuiala ca nu toata lumea se simte. Cough.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by rege »

Eu sper că securiştii oamenii de la Tarom n-o să-i împuşte pe cei de la Charlie Hebdo fix când ăştia se duc să facă pipi :(
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Iavo, eu am batut un apropo fata de ola. Care are principii foarte flexibile in viata, anume "daca e cum imi place mie, atunci bravo", respectiv "daca nu e cum imi place mie, atunci m**e". Vezi... orice discutie de pe forum, EVAH. Si eram curios daca, cum si in ce directie va fi tras de fortele numite "freedom of speech #charliehebdo" si "Simona Halep, campioana Romaniei, in care haterii dau in nestire".

Si eu ma simt idiot ca scriu asta. Pentru ca ma bazez din start pe ideea ca ola poate intelege unde bat, a false premise if ever I met one. :lol:


Iar daca este sa avem o discutie mai ampla, ajungem la ceva de genul Steam/Facebook curation: vrei totul de-a valma ca sa ai posibilitatea directa si nemijlocita de a alege ce iti place si a bloca restul? sau vrei sa fie cineva/ceva care sa treaca totul printr-un filtru, inainte de a ajunge la tine? Iar in discutia asta, desi cad mai degraba pe latura "vreau totul de-a valma, pentru ca pot alege/ignora dupa bunul plac" cand vine vorba de Steam sau de Facebook (de ex), imi dau seama ca sunt unele subiecte/categorii care ma obosesc si pe care as vrea sa le ocolesc. Si ca ar fi un serviciu public de a fi protejat de umor marca Badea/Banciu, similar primirii primului ajutor sau invatamantului obligatoriu.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

McWill in cazul tau banuiam ca e vorba de sacrificat un pic de "acuratete" de dragul intepatului. Pentru ca da, libertatea de exprimare e, in principiu, pentru toti "dobitocii" si merita aparata in cazuri precum CH. Nu mi se pare ca Ola e tras de forte care actioneaza in directii diferite dar nici nu as fi in stare sa explic acum de ce cred asta si nici nu e treaba mea. Cat despre discutia mai ampla nu mi se pare ca ai nevoie de alte filtre in afara propriilor preferinte. Suna impractic si putin sinstru "filtrarea" umorului "de proasta calitate" (cine decide ce inseamna "proasta calitate"?), de exemplu.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Desi nu totul poate fi alb sau negru in viata, unde negr... categoria "nasoale" cuprinde terorism, trafic de persoane, pedofilie etc., devine obositor sa filtrezi la nesfarsit prin chestii aparent banale, dar care nu pot fi filtrate automat, de dragul libertatilor fundamentale ale omenirii.


Ca sa nu debitez doar teorie, cred ca putem fi de acord ca nimeni nu-si doreste sex prost (bad sex, though still consensual). Cu toate astea, sexul prost este o chestie care se intampla. Nu este un drept fundamental al omului, iar interzicerea lui nu ar incalca vreo libertate fundamentala a omului. Cu toate astea, a spune "sa interzicem sexul prost" te face sa pari... in cazul cel mai fericit, ridicol; in cazul cel mai nefericit, ca un enorias al cultului "Coalitia pentru Familie". Nu poti interzice sexul prost cum nu poti interzice rasaritul soarelui. Cu toate astea, dincolo de dragul unor dezbateri pur filozofice (de genul "De unde poti sti daca ai parte de sex bun daca nu te-ai lovit niciodata de sex prost, huh? HUH? EH? Nu-i asa ca-i bine sa existe sex prost?!), sexul prost este ceva indezirabil.

Puteam sa zic "mancare proasta", dar nu era la fel de dramatic si de patetic. :lol: Fortand nota, cui ii trebuie umor prost? Nu are treaba cu caricatura de saptamana asta sau cea de saptamana trecuta sau de acum un an. Asa cum anime-ul este drag unei singure persoane pe tot forumul, deci are motiv sa existe, probabil ca si "umorul" Charlie Hebdo are motiv sa existe. Macar pentru faptul ca "da de munca" la o mana de indivizi, daca nu pentru altceva. Insa voiam sa zic ca sunt chestii acceptate ca universal indezirabile, care nu pot fi interzise (prin natura lor), dar care ar merita la fel de universal ignorate fara sa consumi in mod activ oxigen, neuroni sau trafic de internet pentru asta. Ca altfel viata devine un drum nesfarsit in care, in loc sa te bucuri de peisaj, esti concentrat sa nu calci in rahat de caine. Cu stapan.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote: 15 Jun 2018, 00:32 Desi nu totul poate fi alb sau negru in viata, unde negr... categoria "nasoale" cuprinde terorism, trafic de persoane, pedofilie etc., devine obositor sa filtrezi la nesfarsit prin chestii aparent banale, dar care nu pot fi filtrate automat, de dragul libertatilor fundamentale ale omenirii.


Ca sa nu debitez doar teorie, cred ca putem fi de acord ca nimeni nu-si doreste sex prost (bad sex, though still consensual). Cu toate astea, sexul prost este o chestie care se intampla. Nu este un drept fundamental al omului, iar interzicerea lui nu ar incalca vreo libertate fundamentala a omului. Cu toate astea, a spune "sa interzicem sexul prost" te face sa pari... in cazul cel mai fericit, ridicol; in cazul cel mai nefericit, ca un enorias al cultului "Coalitia pentru Familie". Nu poti interzice sexul prost cum nu poti interzice rasaritul soarelui. Cu toate astea, dincolo de dragul unor dezbateri pur filozofice (de genul "De unde poti sti daca ai parte de sex bun daca nu te-ai lovit niciodata de sex prost, huh? HUH? EH? Nu-i asa ca-i bine sa existe sex prost?!), sexul prost este ceva indezirabil.

Puteam sa zic "mancare proasta", dar nu era la fel de dramatic si de patetic. :lol: Fortand nota, cui ii trebuie umor prost? Nu are treaba cu caricatura de saptamana asta sau cea de saptamana trecuta sau de acum un an. Asa cum anime-ul este drag unei singure persoane pe tot forumul, deci are motiv sa existe, probabil ca si "umorul" Charlie Hebdo are motiv sa existe. Macar pentru faptul ca "da de munca" la o mana de indivizi, daca nu pentru altceva. Insa voiam sa zic ca sunt chestii acceptate ca universal indezirabile, care nu pot fi interzise (prin natura lor), dar care ar merita la fel de universal ignorate fara sa consumi in mod activ oxigen, neuroni sau trafic de internet pentru asta. Ca altfel viata devine un drum nesfarsit in care, in loc sa te bucuri de peisaj, esti concentrat sa nu calci in rahat de caine. Cu stapan.
ba voi cititi asta?


:lol: :lol: :lol:

o intrebare sincera mcwill. tu esti asa doar pe forumuri sau si in realitate? adica daca ma intalnesc cu tine la o terasa la o bere, poti sa aberezi non stop o gramada si eu doar sa stau cu o bere si o tigara si sa admir spectacolul? ca ar fi o mare placere pt mine, zau, sincer. doar ca ma intreb daca poti face asta si in afara forumului
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 31 guests