Arta răsboiului

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

Williams glumesti acolo nu? Ca nu as vrea sa ma infierbant acum cand scriu de pe telefon. Zombie, nu cred ca e chiar echivalent , avansurile tehnologice nu au fost la fel de dramatice intre cele doua perioade pe care le-ai mentionat :P De asemenea meciul Falange-Legiuini chiar s-a jucat (da, da, nu Alexandru le conducea dar ma rog) si romanii au castigat. Si nu am zis ca Alexandru nu era bun de nimic doar ca pe mine ma irita cand aud chestii de genul "Alexandru a cucerit jumatate din lumea cunoscuta" (nu ca ai fi zis tu asta acum, in general). Da, dar jumatatea aia fusese deja cucerita de altii si el doar i-a cucerit pe cuceritori. De asta a fost si asa de rapida expansiunea, ca nu avea de cucerit fiecare regat in parte, multe doar au trecut de la un stapan la altul. Da, sunt si eu de acord ca de multe ori nu numarul era factorul decisiv, doar m-a enervat (just to be on topic, nu m-a enervat) chestia cu "cuceririle lui le fac sa paleasca pe cele ale romanilor din toate punctele de vedere".
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Glumesc in partile in care simti ca pun patos. Dar, tehnic vorbind, (turco-)mongolii chiar au facut mai multe pentru climate change decat fituica de la Paris de acum 2 ani. Este dovedit - atat stiintific, cat si istoric - ca oamenii care au murit ca urmare a actiunilor celor doi lideri (turco-)mongoli (si a altora din anturajul lor - Batu, Ogodai, Subotai etc.) au intarziat o crestere exponentiala a populatiei cu vreo doua sute de ani. Mai putini oameni a insemnat si un consum mai mic de resurse naturale finite. Din nou, facand abstractie de natura umana a tragediei, tehnic vorbind... It was not nice, but it was effective.

Si ma legam de replica lui ola, ca nimeni nu vede tragedia umana din spatele "marilor cuceritori". Tocmai ca, daca ar fi vizibila si ar fi inteleasa corect, lumea ar fi ceva mai oripilata ca lucrurile inca sunt bune acum pentru ca niste altii au murit atunci.


Because we all know that making a sacrifice to save something is a whole lot better if it applies to the other guys, not to you.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by TG »

Lol. Acum mi-am dat seama că nu e thread-ul de politică.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by MC »

ola small dickie wrote:Mie mi s ar parea interesanta o carte focusata pe suferintele umane, dezastrele umanitare create de marii lideri militari gen alexandru, napoleon sau altii mentionati pe aici. Mi se pare ca in general in "istorie" sunt mult prea ignorate aceste aspecte, palesc in fata laudei cuceririi militare atat de evocate. Citeam recent un articol ce il cita pe marele istoric roman david prodan despre ce masacre umane de cel mai revoltator nivel au fost in urma rascoalei taranesti ale lui horia, closca si crisan. De ambele parti ale taberelor. Aspectul asta mi se pare ca nu e atat de mult pe cat consider eu ca ar trebui scos in fatza in marea "istorie".
Sau masacrele trupelor hortiste in Transilvania.
Am auzit povestirii de la unii batrani care au prins acele vremuri ca s-au trezit dimineata cu trupele intrand in sat si se auzeau tipete si urlete de la casele din capatul satului.
Ii luau pe barbati si li se taiau maini, picioare, erau torturati in cele mai cumplite moduri si lasati sa moara. Femeilor gravide li se despica pantecele si li se omora fatul. :( etc.

Si mie mi s-ar parea interesanta mai mult abordarea din perspectiva dramelor umane.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

"Legea consecintei neintentionate". Lumea nu ar avea de ce sa fie oripilata ca aia nu au fost macelariti cu generatiile viitoare in minte, in numele unui viitor mai bun. Oricum intreaga idee mi se pare foarte dubioasa. Chiar daca s-a incetinit cresterea exponentiala a populatiei "nu urmeaza" (asa se zice?) ca astazi am fi avut un viitor mai rau daca acest lucru nu s-ar fi intamplat. Oricine spune altfel pretinde ca stie viitorul (chiar daca unul alternativ) si stiinta istoriei nu a ajuns inca la stadiul asta de dezvoltare desi multi au avut senzatia ca da.
Last edited by Iavo on 30 Dec 2017, 22:54, edited 1 time in total.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Iavo wrote: De asemenea meciul Falange-Legiuini chiar s-a jucat (da, da, nu Alexandru le conducea dar ma rog) si romanii au castigat.
Chestiunea e totusi ceva mai complexa. Falangitii din vremea razboaielor cu romanii nu mai erau nici pe departe la nivelul veteranilor lui Macedon, care dupa campania persana faceau fata inclusiv unor atacuri din spate, fiind capabili sa intoarca formatia si sa rupa din toate pozitiile. In schimb, romanii erau caliti bine din luptele cu punii, mai bine dotati si se bucurau intr-adevar de generali mai capabili si de mai multa flexibilitate in organizare si luarea de decizii. Daca-mi aduc bine aminte, una dintre bataliile care a dus la ocuparea Macedoniei cam scartaia pentru romani, ca majoritatea armatei era intr-o pozitie din care incasa falanga la mufarina si nu prea avea ce sa faca. Au avut noroc cu un capitanas destul de anonim care a vazut ca-i nasol si si-a intors cu de la sine inspiratie unitatea, lovind flancul macedonean.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Iavo »

Waaagh sugerezi cumva ca falangele de pe vremea lui Filip al V-lea erau inferioare celor de pe vremea lui Alexandru cu toate ca aveau do...o suta de ani avans in materie de "know-how militar, tehnologie si echipament"? Vezi ca se supara Zombie :P Altfel da, chestiune e tot timpul mai complexa si discutia asta oricum e destul de puerila (din cauza mea, ca eu am inceput cu "Vandam vs Brusli", nu sariti). Desi probabil o sa ajunga pana la urma RTW destul de bun ca sa poti simula cu un grad satisfacator de acuratete meciuri de genul asta si atunci o sa vedem cine are dreptate :P
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by McWilliams »

Iavo, este o chestiune simpla - the spear/pike of a phalanx is longer than a gladius. Standardul unei formatii de lupta romane (pre)republicane presupunea niste skirmish (fie ca erau irregulars/velites, fie ca erau cele 3 linii de lupta) cu darts/pillum, apoi un grindfest in care romanii stiau sa tina trupe de rezerva si sa ruleze toata armata pe parcursul unei lupte (fata de "barbari", care aruncau totul in lupta din prima). Cum gladiusul si clipeusul sunt, prin excelenta, arme de meleu, 3-4 metri de prajina cu un varf ascutit ar fi reusit sa tina departe formatiile romane. Cu atat mai mult cu cat scutumul pe care il cunosti din diferite forme de media (filme, jocuri, poze, carti; versiunea mare, de formatie testudo) a fost adoptat mult mai tarziu.

Romanii nu au excelat niciodata la capitolul "unitati speciale", cat la disciplina, experienta (atat intelegerea unei situatii noi, cat si transmiterea acestor cunostinte mai departe) si adaptare. In lupta cu o formatie in falanga, presupun ca s-ar fi rezumat la vulpe vs. arici - ocazional, vulpea mai prosteste ariciul, dar altfel cauta ceva mai usor de capacit.


Legat de mongoli, era doar o discutie de amorul artei - sunt state, de la Ungaria si Polonia, trecand prin Rusia, Turcia, Iran, statele central-asiatice si pana la China, in care inca se mai discuta daca Ginghis Han este un inamic al poporului sau nu. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Corectati-ma daca gresesc, dar parca trupele lui Macedon erau echipate cu bronz in timp ce romanii foloseau otel pentru arme si armuri. Daca asta nu-i avantaj tehnologic in lumea antica atunci nu stiu ce altceva ar fi :P Iar prin "know-how" ma refer la faptul ca romanii care invatau tactica militara citeau la greu despre falangele macedonene si ca atare ii stiau punctele forte dar si slabiciunile pe langa multe alte lupte si razboaie documentate care erau disponibile studiului in secolul I BC and onwards si nu lui Alexandru. Ce i-a impins pe romani asa de departe dpdv militar a fost capacitatea lor de a se adapta si flexibilitatea tactica, asta i-a ajutat sa si bata falanga macedoneana 200 de ani dupa ispravile lui Alexandru. Falanga macedoneana a fost revolutionara dpdv militar cand alde Epaminonda, Filip si Alexandru au pus-o in picioare intr-adevar, dar pana si cea mai revolutionara tactica poate fi disecata si atacata in punctele slabe sute de ani dupa descoperirea ei, ceea ce s-a si intamplat. De aia cred eu ca e incorect sa comparam doua armate din doua perioade atat de indepartate.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Arta răsboiului

Post by McWilliams »

La falanga, conta prea putin daca era bronz, otel sau doar cioplit in lemn varful la bat; "inovatia" era mentinerea unei formatii compacte si coerente cu astfel de arme lungi, care formatie sa "tie down" o formatie inamica, fara sa se dezintegreze in haosul luptei. Victoria si laurii o luau calaretii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Arta răsboiului

Post by DarthZombie »

Falangele ca falangele, dar scuturile si armurile de pe ei tot din bronz erau. Desigur ca asta nu era o problema atunci cand s-au infruntat impotriva altor armate a caror echipamente erau facute din acelasi metal [aka mai intreaga epoca de aur a acestei arme], dar in fata otelului organizarea nu te ajuta suficient. Mai ales in situatia imaginara in care un general roman ar fi fost la conducerea acelei armate adverse dat fiind ca pentru el tactica macedoneana ar fi fost stiuta din scoarta-n scoarta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Iavo wrote:You will love Popper :P
Nu există o istorie a omenirii, există numai un număr indefinit de istorii a tot felul de aspecte ale vieții umane. Iar unul dintre acestea este istoria puterii politice. Ea este ridicată la rangul de istoric al lumii. După mine însă a gândi astfel înseamnă a comite un delict împotriva oricărei concepții decente despre omenire. E aproape ca și cum ai trata istoria delapidărilor, sau a jafului, sau a otrăvirilor drept istoria omenirii. Pentru că istoria luptelor pentru putere nu este altceva decât istoria crimei internaționale și a asasinatelor în masă (inclusiv, ce-i drept, a unor încercări de a le pune capăt). Aceasta este istoria care se învață în școli și unii dintre cei mai mari criminali ai ei sunt ridicați în slăvi ca eroi ai istoriei.

Dar oare într-adevăr nu se poate vorbi de o istorie universală în sensul de istorie concretă a omenirii? Așa ceva nu poate să existe. Acesta trebuie să fie, cred, răspunsul oricărui umanist și, în special, al oricărui creștin. O istorie concretă a omenirii, dacă ar exista una, ar trebui să fie istoria tuturor speranțelor, luptelor și suferințelor. Pentru că nici una dintre acestea nu este mai importantă decât vreo alta. Evident că această istorie concretă nu poate fi scrisă. Suntem nevoiți să construim abstracții, să omitem, să alegem. Odată cu aceasta însă, ajungem la istoriile multiple și, printre ele, la istoria crimei internaționale și a asasinatelor în masă, care a fost prezentată cu grandilocvență drept istoria omenirii.

Dar de ce a fost selectată tocmai istoria puterii, și nu, bunăoară, cea a religiei sau a poeziei? Motivele sunt multiple. Unul e că puterea ne afectează pe toți, pe când poezia interesează pe foarte puțini. Un altul e că oamenii sunt predispuși spre cultul puterii. Însă nu încape îndoială că acest cult al puterii este o idolatrie umană de cea mai joasă speță, o relicvă a epocii cavernelor, a robiei umane. Cultul puterii s-a născut din frică, emoție pe drept cuvânt disprețuită. Un al treilea motiv pentru care s-a făcut din marea politică miezul "istoriei" este că deținătorii puterii au vrut să fie adorați și au putut să impună să li se împlinească dorințele. Mulți istorici au scris sub supravegherea împăraților, a generalilor și a dictatorilor.
[...]
A susține că Dumnezeu se dezvăluie pe Sine în ceea ce în mod curent se cheamă "istorie", în istoria crimelor și hecatombelor internaționale, este într-adevăr o blasfemie; căci ceea ce se petrece realmente în sfera vieților umane nu prea are mare legătură cu aceste lucruri crude și totodată puerile. Viața omului individual uitat și anonim, necazurile și bucuriile lui, suferințele și moartea lui reprezintă conținutul real al experienței umane de-a lungul secolelor. Dacă aceste lucruri ar putea fi povestite de istorie, atunci cu siguranță nu aș spune că e o blasfemie să vedem în ele degetul lui Dumnezeu. Dar o asemenea istorie nu există și nu poate exista; iar toată istoria care s-a scris, istoria celor Mari și Puternici, este cel mult o comedie ieftină; este opera bufă jucată de niște puteri aflate în spatele realității (comparabilă cu opera bufă a lui Homer jucată de puterile olimpiene din culisele luptelor dintre oameni). Este ceea ce unul dintre cele mai urâte instincte ale noastre, adorația idolatră a puterii, a succesului, ne-a făcut să credem că e real. Și, în această "istorie", nici măcar făcută, ci contrafăcută de oameni, unii creștini cutează să vadă mâna lui Dumnezeu!"
misto. mi-a placut. thanks!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Arta răsboiului

Post by Apollyon »

Mary Beard a fost o vreme criticata pe Twitter pentru ca
When the BBC made a cartoon to educate schoolchildren about life in Roman Britain, it was hardly expecting controversy.

But the inclusion of a high-ranking black soldier in its depiction of a ‘typical Roman family’ has caused an almighty fall-out, with the historian Mary Beard facing a barrage of abuse for arguing that it was historically correct.

Prof Beard, a Cambridge University classicist and television presenter, said the cartoon was “indeed pretty accurate”, adding that “there’s plenty of firm evidence for ethnic diversity in Roman Britain”.

Among her fiercest critics was a US-Lebanese economist, Nassim Nicholas Taleb, who described Prof Beard as a member of the “politically correct Gestapo”. He claimed that “scholarship is dead in the UK”. - sursa
Articolul lui Nicholas Taleb - https://medium.com/east-med-project-his ... fc9a1f154a
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Arta răsboiului

Post by Soarecu »

Desi nu o am, o carte ca asta cred ca e destul de ok pe tema suferintei maselor in diverse perioade istorice.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Arta răsboiului

Post by McWilliams »

I always knew the white man was trying to hold a brother down since before Christ.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arta răsboiului

Post by ola small dickie »

Soarecu wrote:Desi nu o am, o carte ca asta cred ca e destul de ok pe tema suferintei maselor in diverse perioade istorice.
thanks
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Arta răsboiului

Post by Magicake »

This is the Mary Beard thread now, right?
wikipedia wrote:Depictions of Zeus as a bull, the form he took when abducting Europa, are found on the Greek 2-euro coin and on the United Kingdom identity card for visa holders. Mary Beard, professor of Classics at Cambridge University, has criticised this for its apparent celebration of rape.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Arta răsboiului

Post by Apollyon »

Citisem undeva ca e o "feminista vocala", so no surprise there.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arta răsboiului

Post by ola small dickie »

Care e problema cu feministele? Cine are o problema cu feministele e fara tagada gay
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests