Arta răsboiului

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Arta răsboiului

Post by Apollyon »

I only have a problem with third wave feminism

phpBB [video]
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Arta răsboiului

Post by Fular »

ola small dickie wrote:Care e problema cu feministele? Cine are o problema cu feministele e fara tagada gay
Catherine Deneuve, între altele.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Arta răsboiului

Post by ola small dickie »

adorabila, id hit her. putine lucruri ma excita mai mult decat feminismul. POWER TO THE WOMEN! FUCK MEN! SWEEEEEEET. rrroaarrrrr
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Arta răsboiului

Post by DarthZombie »

Cred ca e o diferenta intre femei avand statut egal cu barbatii si alta este sa te smiorcai si sa strigi "oprimare!" la orice idee sau concept, just sayin'. In cazul ei care sa da istorica mi se pare de-a dreptul jenant sa judece arta clasica prin lupa culturala contemporana, niciun istoric respectabil nu face asta.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Arta răsboiului

Post by juve3332 »

Cred ca gresesti. Aici nu e vorba de un caz de juxtapunere a unei grile hermeneutice moderne care sa afecteze artefacte ale trecutului. Daca asa ar sta lucrurile, am interzice expunerea vaselor grecesti cu Zeus si Ganymede (iubire pederastra, ba chiar la extrem pedofile) sau tablourilor Marilor Maestri cu intreg ciclul de rapiri sub avataruri metamorfozate ale lui Zeus. Noi vorbim aici despre un obiect contemporan, moneda de 2 euro, pe care noi alegem in ce fel il investim cu semnificatii simbolice apeland selectiv la inventarul imagistic mitologic. Nu mi se pare deloc absurd sa remarci scena unei rapiri/viol, pana la urma asta e mitul, ca nepotrivita pentru sensibilitatile moderne. La fel cum nu gasim in general pe monede sau bancnote nici pe Marsyas jupuit sau mai stiu eu ce grozavie considerata astazi cel putin, ahem, nedizerabila. Repet, nu e vorba de "a spala" trecutul, nimeni nu spune ca nu trebuie sa pastram, din punct de vedere al acuritatii istorice, mitul Europei. Doar ca putem opera selectiv cu mostrele mitologice pe care le propunem ca exemplare in circuitul nostru cotidian.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Arta răsboiului

Post by McWilliams »

In cativa ani, Roma va fi fost fondata/dezvoltata doar de catre barbati. Pentru ca civilizatia umana va fi mult mai inclinata sa accepte ca normal/natural dragostea intre doi (sau mai multi) barbati decat rapirea si violarea sabinelor de catre romani.

O chestie fara absolut nicio legatura cu duduia/duduile mentionata(e) pana acum: cati dintre voi au invatat despre Marius si Sylla si cati despre Marius si Sulla?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests