Randomness Street

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Randomness Street

Post by Waaagh! »

Da.

Împărați și Împărătese, vă aducem basme alese.

Pe cînd Soarele încă torcea domol sub marginea lumii, ne apropiem de A E R O P O R T U L I N T E R N A Ț I O N A L H E N R I C O A N D Ă. Avem parte de un mini clusterfuck chiar la intrare datorită, cum altfel, unui țărănuș cu număr de Teleorman care blochează tot accesul și nu pricepe de ce disperă ăia de la controlul traficului. În orice caz, cu mai bine de trei ore înainte de decolare inspectăm programul zborurilor și descoperim că ne putem lăsa bagajele la seria de ghișee nu știu cît. Relativ la poziția noastră, ghișeele astea sunt în fundul-hăul aeroportului. Întîmplător, tot pînă la noi țin și cozile acelor ghișee. Și nu sunt orice fel de cozi. Măcar de s-ar fi zbenguit precum codițele mîțelor tărcate. Dar nu, romînii au fascinația asta pentru fantasme uroborice, conceptul de șir ordonat îi depășește și fac panglici, noduri, bucle-bucle, precum undele electromagnetice pe suprafața conductorilor.

După cam o oră, reușim să avansăm pînă la un cot care întoarce spre cel mai apropiat ghișeu. Și atunci, din buzunarul de singurătate aflat la dreapta mea, ca dintr-un vis, ca dintr-o negură, răsare Codrin fucking Ștefănescu. Ceva mai turtit la poli și mai bombat la ecuator ca originalul, dar oricum o reprezentare credincioasă.

”Știți, coada începe din spate.”

”Știm bine, că de acolo venim.”

”Nu, nu, v-ați băgat în față v-am văzut eu.”

”Ați văzut prost.”

”CINCI OAMENI MI-AU SPUS CĂ V-AȚI BĂGAT ÎN FAȚĂ, ÎI FACEȚI PE TOȚI MINCINOȘI?!”

”DA` FAXUL NU ȚI S-A BLOCAT MĂ LA SEDIU?!”

În fine, îl băgăm în bizdideaua mă-sii pe imbecil, care pleacă să streseze alte mese. Cînd ne apropiem de ghișeu, chiar se bagă în față o Punjabi gurl cu trei motostivuitoare de bagaje după ea. Atît de cutremurătoare este priveliștea încît are loc un fenomen ce, în lipsa unor explicații tehnice amănunțite, se poate rezuma într-o terminologie accesibilă: s-a bășit banda de bagaje. O operatoare mai soft butch dă semnalul pentru repoziționare spre alte benzi.

Dacă turme de romîni ar migra prin Maasai Mara, rezervația ar răsuna toată în chemări precum:

EU ERAM ÎN FAȚĂ BĂĂĂĂĂĂ!!!

DĂ-TE BĂ CĂ PIERD AVIONUL!!!

SUNT VENIT DE LA ȚÎȘTREIZECI BĂĂĂĂ!!!

BĂĂĂĂ! BĂĂĂĂ!!!

După ce reușim să lăsăm geamantanele și trecem de securitate, îmi dau seama că poate ar fi o idee bună să nu mai prizez în fața laptopului cînd mă uit la filme de aventură. Nu de alta, dar le-au sărit toate semnalele cînd mi l-au scanat și au trebuit să umble cu ceva detectori chimici pe el.

Acum, pentru cititorii care tînjesc după senzații feculente (nu-i o rușine, oameni suntem; să dea cu piatra cine-i imaculat), buda din A E R O P O R T U L I N T E R N A Ț I O N A L H E N R I C O A N D Ă e locul unde vreți să fiți. Așa domnie a rahatului nu am văzut nici cînd am pășit în ultimul avanpost romînesc înainte de frontiera cu Bulgaria. Iar acolo împroșcaseră paleolupii Daciei tavanul cu glorie metabolică. În fiecare cabină te întîmpină un arhipelag de fecale, navigat cu bărcuțe de hîrtie. Pentru cei cu nevoi mai ușoare, nu-i problemă. Halbele de urină din pisoare au spuma de două degete, cum recomanda maestrul Piersic pe vremuri.

Mai departe, romînii se bulucesc și la poartă înainte de deschidere, ca să ajungă mai repede la destinație. Sunt ca aripa cavaleriei macedonene. Au un Ho Megas în vîrf, iar în flancurile lui se aștern precum triunghiul lui Pascal. La îmbarcarea propriu-zisă la fel. Buluc tati, dă-i împinge, prinde scaunul cel mai bun iar ultimul în avion mă-sa-i curvă. Tu-vă-n bermude de primitivi.

Însoțitoarele de zbor sunt la limita deziluziei. Două sunt hard pass mă tem, dar compensează a treia destul de bine. Frumoasă ca-n frisoanele adolescenței. Pilotul e soțul purtătoarei de cuvînt a lui Klaus. Pe vremuri era jurnalistă la o televiziune de cartier. A moderat dezbaterea în care neamțul l-a făcut praf pe michi maus.

În rest, toate bune. Doamne-ajută!
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Randomness Street

Post by Mahdi »

:lol:

amazing
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Randomness Street

Post by Cristan »

D E L I C I U
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Randomness Street

Post by Fular »

Și eu care credeam că întoarcerea din concediu mi-a fost cu pățanii. :lol:
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

Ten years from now, la stirile Pro TV: "A picat "Postari de pe Lvl" de Waaagh la romana, da n-am luat. Iau in toamna." :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

Mai tine minte cineva un canal la TV acum muuulti ani (cel putin 13) in care era ceva chat live fullscreen unde trimiteai mesaje prin sms (cred, ma indoiesc ca era mirror pentru un chat online)? Nu stiu daca aia facea canalul non stop, e posibil sa fi fost doar noaptea.

Nu vreau neaparat sa-mi amintesc numele, mi-a trecut prin minte randomly si ma intrebam daca-si mai aminteste cineva de existenta lui :lol:
Last edited by Magicake on 29 Aug 2019, 11:44, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Randomness Street

Post by ola small dickie »

Erau mai multe canale romanesti care noaptea treceau la asta din cate imi aduc aminte
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Randomness Street

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote: 29 Aug 2019, 11:43 Mai tine minte cineva un canal la TV acum muuulti ani (cel putin 13) in care era ceva chat live fullscreen unde trimiteai mesaje prin sms (cred, ma indoiesc ca era mirror pentru un chat online)? Nu stiu daca aia facea canalul non stop, e posibil sa fi fost doar noaptea.

Nu vreau neaparat sa-mi amintesc numele, mi-a trecut prin minte randomly si ma intrebam daca-si mai aminteste cineva de existenta lui :lol:
Si eu imi aduc aminte ca noaptea era ceva chat de genul. Daca bine imi amintesc cred ca asta se intampla pe ceva post TV cu muzica. U TV pe la inceputuri...?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

Probabil ca ar merita investit in chestii gen vederi si general memorabilia din orasele care urmeaza sa fie acoperite de oceane, cred ca o sa le creasca valoarea substantial cand vor trai nepotii nostri sau ceva mai tarziu :thinking:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Randomness Street

Post by Waaagh! »

Ei, asta fac tziganushii care scurma prin gunoaie dupa chestii lucioase. Afacerea adevarata o sa fie cand plimbi turistii cu batiscaful printre ruinele scufundate. Pe bani grei.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

Pff, dar cu vederile nu trebuie sa te deplasezi de la birou. Ma intreb daca in general o sa creasca valoarea lucrurilor vechi (nu am alt termen), ma gandesc ca in viitor vom avea AI-uri care vor putea genera orice imagine, de la persoane publice in diverse ipostaze la peisaje, astfel ca imaginile electronice vor fi mereu caz pentru dezbateri dpdv al autentiticitatii.

Hmm.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Randomness Street

Post by Waaagh! »

Pai nu sclavetii blocati prin birouri trebuie sa fie tinta ta, daca vrei sa ai afaceri de succes. Te intereseaza oamenii care au bani si timp de calatorii. De acolo merita muls, nu din ciupeli de la amarati care abia-si permit salam prajit (gl hf asteptand sa-i vezi cum sparg bani pe memorabilia dupa cataclism). Mai mult simt de marketing, bruv.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Randomness Street

Post by Waaagh! »

Obidit, flămînd, livid,
Poposesc în crucea nopții
La Hotelul Amerig'.
Unde, spunea suava secretară,
Mă așteaptă rezervarea.
De cu seară.

”Sup.”, îi zic moșulețului simpatic de la recepție în timp ce dau buzna înăuntru. Arăt ca fiul bastard dintre un măgar bătut și un terorist bozniac. Contribuție parte a celor 15 ore trambalate prin avioane, pulbere și trenuri, parte datorită lui colegu'. Extras din conversația cu colegu', sub tenebrele din p much Twin fucking Peaks.

”Hai după mine că aicea e.”

”Bă, nu cred că-i pe aici.”

”Lasă că am mai fost de atîtea ori, sunt expert in străzile astea.”

”Bă, gpsul zice că e fix în partea ailaltă a orașului.”

”N-are cum, aici trebuie să fie.”

”Bă.”

”Bă.”

Îi dau moșulețului pașaportul, ăsta ia frumos clipboardul și pixulețul.

”No.”

”Adică.”

”No name, sorry.”

”Adică.”

”No reservation for this name.”

”Aipoladuamne.”

Pe scurt, idioata ne-a trimis megaletopisețul cu instrucțiuni despre ce super condiții ne-a acoperit, direcții, indicații, minuni, dar a uitat un mic amănunt, anume să mai rezerveze și altceva în afară de bulă. Am tras cîteva sfori și am reușit să amîn prima noapte petrecută sub cerul înstelat, iar între timp s-a rezolvat treaba în sensul că am cazare fix la antipodul locului unde aveam treabă. Vă las cu mesajul pe care l-am trimis respectivei secretare, după ce am ajutat o terasă din apropiere să scape de surplusul de bere. Am înlocuit numai numele, ca să păstrăm aerul de ficțiune al unei povești deprimant de reale:

Dear Miss ...,

I have arrived this night together with my collaborator, the celebrated dr. ... at
Hotel ..., following the instructions that you have left for us concerning our
reservations. The staff there had no idea who we are, they did not expect us, had
no archived e-mails concerning booking for our rooms or any knowledge of our
existence whatsoever. We managed to find a room for dr. ... at Hotel ..., but I can
spend only one night here. I trust that by tomorrow at the end of our working
schedule, you will manage the relatively simple and straightforward task of booking
a room somewhere for me as well, following the initial agreement. I'd expect such
problems were I to travel to some African territories rather than a country with
imperial traditions. In the past, I have fulfilled the role of secretary for such
meetings as well. So far I haven't managed the performance of forgetting about guests
or misleading them concerning their reservations.

Kind regards,
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Randomness Street

Post by Mahdi »

:lol: :lol: :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Randomness Street

Post by Fular »

:lol: n-ai cum.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Randomness Street

Post by rdo »

:lol:

Ce acid si in acelasi timp civilizat scris
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Randomness Street

Post by tnt »

Dar prin ce taram imperial te perinzi, Waaagh? Anglia?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Randomness Street

Post by Waaagh! »

Imi pare rau, nu dau astfel de detalii din motive de GDPR.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

Ar fi fain sa-si faca loc Will Rock pe gog sau steam.
phpBB [video]
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Randomness Street

Post by Magicake »

O gramada de sound effects din Thief 1 sunt refolosite in Arx Fatalis. Heck, se vede ca e ceva lineage acolo, si atmosfera din unele nivele seamana.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests