Chestii pe care le iubesc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by stef »

Intr-o iarna cand mergeam cu metroul, am vazut o tipa imbracata in tricou si pantaloni scurti.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by McWilliams »

Asta ca sa se prinda lumea ca tipa-i hot.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

Waaagh! wrote:N-am depasit niciodata combinatia tricou + canadiana. Nici la cele mai crunte geruri, care cred ca au fost de -25 de grade Celsius.
Nici eu. de la 10 ani cand inca probabil ma imbraca mamicamea n-am mai purtat mai mult de 2 straturi indiferent de cat de frig era afara. Un tricou sau o camasa cu maneca lunga sau o bluza cu maneca lunga / pulover plus o giaca / palton mi s-au parut tot timpul perfect suficiente.

nici nu cred ca e recomandat sa porti atatea straturi (4) chiar daca e congel. e recomandat sa te imbraci cu mai putine dar mai bune / eficiente
Mafio wrote:Eu m-am confruntat pe toata durata copilariei mele cu viroze, gripe si alte nasoale, asa ca nu prea imi permit sa o ard ca inuitii :)
frigul nu cauzeaza viroze, gripe si alte nasoale.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

Oricum Frigul este un inamic mortal al romanilor. Unul din cei mai mari dusmani ai tarii. Romanii au o groaza teribila de Frig. Ma mir ca in limba romana nu se scrie Frig cu f mare. Romanii se imbraca extrem extrem de mult prea gros si stupid. Si asta nu se vede iarna, asta se vede cel mai bine toamna, vara, primavara. Cand daca temperatura cu care erau obisnuiti pt acea perioada a scazut cu juma de grad se da alarma, suna sirenele si incep toti sa iasa pe strada cu shube, caciuli, izmene si paturi. Mult prea des vad pe strada oameni imbracati mult mult prea gros pt temperatura de afara. Mi se pare unu din acele fenomene "negandite". Oameni actionand fara sa gandeasca putin. Multi oameni nu se imbraca in directa legatura cu confortul lor termic legat de temperatura de afara, nu, nici nu se gandesc la asta, nici nu-i intereseaza. Se imbraca dupa niste fixuri stupide, "asa se face", sa fie acolo, mai bine cald decat rece, decat sa racesc, lasa ca e bine sa mai ai un rand pe de dedesubt. De multe ori pe strada imi vine sa apuc cate un om si sa-i dau caciula si o haina jos de pe el si sa urlu la el. VEZI MA CA E BINE SI ASA? IDIOTULE

Chiar azi dimineata in drum spre serviciu pe bicicleta purtam doar o camasa cu maneca lunga de in. O vreme absolut placuta afara. 12 mai plm. Chiar nu e frig. Trec pe langa o femeie tanara cu un caine. Avea giaca pe ea si gulerul ridicat si-l tinea cu o mana. CE PLM????

Daca frigul ataca in acelasi timp si cu celalalt frate al lui din Iad, Curentul De Aer, e gata. Cvadruple combo, Fatality, Finita. CIao ciao. Deja familia ghinionistului care a intalnit acesti 2 monstri cu mare sete de sange se apuca de pregatirile de parastas.

Nu mai zic ca la noi majoritatea bolilor sunt cauzate de Frig. 90 la suta. E un inamic care a depasit mult bietul tantar, sobolanul etc ca vector de boli. Frigul aduce boli, ghinioane si catastrofe.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by rdo »

ola e de fapt suparat ca minorele se imbraca prea gros si nu li se mai vad "hardened nipples" :A
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by DarthZombie »

Lel, mergi pe bicicleta si te miri ca ti-e mai cald decat altora care merg pe jos :lol:
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by Anne »

Ola, fiecare percepem frigul in felul nostru. Nu e o chestie de fitza sau ca asa am fost invatati de mici, sa ne infofolim ca ne trage curentu' la frig. Citeste despre functiile hipotalamusului si cum controleaza temperatura corpului. Citeste despre termogeneza si termoliza. Sunt curioasa cum ai simti caldura din Sudan si frigul din Antarctica, in comparatie cu temperaturile din Romania.
Image Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

te imbraci gros ah?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by stef »

Se pierde din vedere ca unii oameni au altfel de metabolism si predispozitii diferite. Unii sunt mai frigurosi dar rezista la caldura - cazul meu, altii invers, altii sunt ninja in orice situatie si tot asa. Asta nu inseamna ca eu ma imbrac cu 4 straturi de haine iarna. Prefer o geaca buna care sa tina de cald cum trebuie, + o bluza si un tricou pe sub.
Acum ca e Mai, as zice ca da, poti sa mergi doar in camasa sau chiar tricou cand iesi afara, cu exceptia diminetii si serii: ce faci daca ai drum dimineata sau seara cand temperatura scade pe la 12/15 grade ? Iei doar o camasa pe tine si sa tremuri de frig doar pentru lejeritate? Nu cred ca sunt oameni care iau haine pe ei doar de dragul sa le ia, iar daca sunt, cred ca ei sunt denumiti ca fiind snobi.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Prefer sa fiu in tricou afara in ger la < -20 grade decat sa fiu vara in galati

inca imi amintesc cu groaza cand au fost 40 de grade toata vacanta
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by Anne »

Vara in Galati...n-am crezut vreodata ca voi simti Sahara pe pielea mea :))
Image Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by stef »

Berea bauta cand ti-e sete grav si eventual pe stomacul gol sa aiba mai mult efect :D
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by McWilliams »

Si totusi ola are dreptate. Incepe sezonul "inchide-n pwla mea geamul de la autobuz, ca mor de la CURENT!!!", care o sa tina pana in noiembrie. Nimic mai placut decat mirosul de piele transpirata, nespalata cu saptamanile, sub cateva randuri de haine, ca sa ai o dimineata buna. Efectiv este CEA MAI BUNA cura de slabire.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by stef »

Daca e geamul deschis, nu e bine ca e curent, daca e geamul inchis iar nu e bine ca miroase a piele nespalata de cateva saptamani. Daca nu suportati nici una din ele, mergeti pe jos sau cu metroul daca sunteti in Bucuresti, ca acolo nu miroase chiar asa de urat.
Iar daca nu va permiteti nici metrou, atunci mai aveti varianta: luati cu paine va rog, ca sa va saturati.
Else: go outside this country.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by McWilliams »

Sper sa te ia curentul. Sau sa ti se ia curentul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by stef »

Stai linistit, m-a luat curentul si mi s-a si luat curentul. Si nu doar odata, chiar de mai multe ori. Stimabile, mi s-a dorit si mai rau de atat.
De asta stau pe acest forum: fara useri ca tine, Ola si altii - nu ar mai avea farmec. Cred ca m-as plictisi infernal fara replicile lui .chester si wag, fara glumitele simpatice ale lui mahdi, sau criticile/mistourile diversilor moderatori.
Fara acest forum, viata nu ar mai fi la fel.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by DarthZombie »

Daca acest forum reprezinta oaza ta de bucurie atunci nu am nimic altceva sa-ti spun decat ca te compatimesc :lol:
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by marvas »

zboara sarcasmul pe langa Zombie ca randunica pe langa...tot felu' de obiecte din jurul sau.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests