copypasta

Discuții off-topic în limita bunului simț
Post Reply
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: copypasta

Post by Mafio »

Eu știam că mitul CURENTULUI este împărtășit doar de o mână de țări din estul Europei.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: copypasta

Post by cg1700 »

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: copypasta

Post by Doc »

Za Koreean CURENT kills? :shock: damn...

Ei bine, CURENT pare-se ca nu e mit deloc. Doar admiratorii cei mai infocati ai lui MIRCEA BADEA pot spune asta. Asa e, MAFIO?
https://www.quora.com/Can-air-condition ... a-headache

The cold causing muscle contraction.
The cold causing blood vessel contraction.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: copypasta

Post by Mafio »

Nu spune nimeni că aerul rece/frigul nu te îmbolnăvește. Greșit e cum înțeleg românii/sârbii/alte popoare problema ''curentului'', că ar exista o entitate malefică, provocatoare de mari dureri de căpățână, care se materializează în spațiul dintre două geamuri deschise sau care iese precum ginul din lampă dacă dai aerul condiționat prea tare. Poți să cauți câte articole vrei. Mitul curentului este rezultatul a generații întregi de preconcepții, informații false, zvonuri, interpretări eronate și scatoalce acordate de către bătrâni tinerilor care au îndrăznit să deschidă geamul autobuzului în mijlocul lui Iulie. Toate aceste lucruri au dat naștere unei struțo-cămile pseudoștiințifice pe care nimeni nu o înțelege. Tocmai de aceea nimeni nu se poate horărî dacă curentul e provocat de geamuri deschise, aer condiționat sau ventilatoare, pentru că nu are nicio bază științifică.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: copypasta

Post by McWilliams »

Hehe, parca ar fi mitul apei in Evul Mediu. Unde populatia din China, Koreea sau Japonia intelegea ca spalatul face bine si trebuie aplicat cat mai des pentru o igiena sanatoasa, europenii credeau ca apa este aducatoare de boli. Si spalatul dauneaza grav sanatatii. De fapt, singurele "bai" in adevaratul sens al cuvantului erau cele care nu puteau fi evitate - gen strabaterea unui rau fara pod sau ploile.

Sunt mandru sa afirm ca Romania aplica in continuare invatamintele Evului Mediu, dovada cantitatea infima de sapun/sampon/pasta de dinti folosita per cap de locuitor. Sapunul face rau - multi cetateni se plang ca, dupa o utilizare sau doua, deja incep sa isi piarda pielea. Din pacate, nimeni nu se bucura atunci cand isi descopera tricoul cu Metallica.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: copypasta

Post by Doc »

Mafio wrote:Nu spune nimeni că aerul rece/frigul nu te îmbolnăvește. Greșit e cum înțeleg românii/sârbii/alte popoare problema ''curentului'', că ar exista o entitate malefică, provocatoare de mari dureri de căpățână, care se materializează în spațiul dintre două geamuri deschise sau care iese precum ginul din lampă dacă dai aerul condiționat prea tare. Poți să cauți câte articole vrei. Mitul curentului este rezultatul a generații întregi de preconcepții, informații false, zvonuri, interpretări eronate și scatoalce acordate de către bătrâni tinerilor care au îndrăznit să deschidă geamul autobuzului în mijlocul lui Iulie. Toate aceste lucruri au dat naștere unei struțo-cămile pseudoștiințifice pe care nimeni nu o înțelege. Tocmai de aceea nimeni nu se poate horărî dacă curentul e provocat de geamuri deschise, aer condiționat sau ventilatoare, pentru că nu are nicio bază științifică.

Uneori ma intreb cum ar fi sa traiesc asa, intr-o lume in care sa nu pricep nimic din ce mi se intampla.

Despre circulatia aerului intr-o camera tin minte ca in clasa a IV-a am invatat, si era un experiment simpatic in care trebuia sa tii o lumanare la usa deschisa, sus, la mijloc si jos, ca sa pricepi ca printr-o parte intra, in alta iese. Daca intelegi lucruri stii de exemplu cum sa-ti pui patul intr-o camera.

Saracii batrani, cum viseaza ei ca le e frig... Nu amice, batranii nu mai au muschi cu care sa se termoregleze, iar unii gen bunica-miu de 37 de kile la aprox. 1.60m nu mai au nici un strat adipos ajutator. De aia ei receptioeaza frigul, sau "curentul" altfel. Cand tu nadusesti, lor le e taman bine. Si linkul despre coreeni, si linkul meu incearca sa-ti explice lucruri, cu convectia, cu scaderea temperaturii prin vaporizarea accelerata samd. Totul e sa fii permeabil. Sa vrei sa intelegi.

PS. Despre ce drac de entitate malefica vorbesti? tu ai luat linkul ala cu japonezii curiosi la modul serios? lol... de aia se cheama "curent", pentru ca era o vrajitoare din evul mediu. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: copypasta

Post by Mafio »

Ca de obicei, ai preluat fix ce ți-a covenit din postul meu, mi-ai răstălmăcit argumentele și ai ținut morțis să îmi arunci și doi-trei insulte :lol: Ți-am răspuns civilizat la post și primul tău impuls a fost să-ți etalezi cunoștințele în cel mai grețos mod posibil. Așa e cu oamenii limitați.

Pe tine nu te mai înjunghie cineva odată pe stradă, amice?
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: copypasta

Post by Doc »

Important e cum-necum sa pricepi ceva, pana la urma. Adevarul e ca ai avut multe argumente de rastalmacit. :lol: :lol:

Tu afirmi ca nu intelegi ceva, si cand si eu spun ca da, intr-adevar, nu intelegi... e insulta. Ahem. Interesant. Si ciudat, in acelasi timp. Chiar confuza chestie, nitel.

Asta e, ghinion, cand vrei sa impartasesti cuiva din preaplinul tau. Unii nu VREA sa inteleaga.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: copypasta

Post by Jaunty »

Doc, primești două avertismente. De ce ții morțiș să fii flamer?
Mafio, ai warn. Data viitoare raportează post-urile de gen.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: copypasta

Post by cg1700 »

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: copypasta

Post by Waaagh! »

Seems legit. Am mai auzit povesti d-astea din mediul privat, am vazut si eu cazuri similare la stat, dar 11 ani e intr-adevar un p badass record.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: copypasta

Post by .chester »

banksy inspired resturant

cashier: welcome to McImperialism how may i deliver our "food" to you
customer: yeah hi uh i'll have the... "This Chicken Was Breed In A Lab And Is Unnatural" sandwich with a side of "These Are Made Of Sawdust" Fries and a "This Drink Is Not Actual Diet And Is Damaging Your Teeth" cola
cashier: would you like bbq, ketch or our "Frowny" sauce?
customer: what's in the frowny sauce
cashier: my script says "Video Games Are Desensitizing Children To Violence" but i think it's like ranch and ketchup
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: copypasta

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: copypasta

Post by ola small dickie »

Comentarii ale unui user la o postare pe facebook a lui mircea badea intitulata: Colectiv, accident sau atac criminal?

Din ce în ce mai mult înclin să cred că este vorba de un atac....criminal !! Motivele ar fi următoarele: ,,marea finanţă,, nu are scrupule când este vorba să-şi atingă interesele !! Exemple: -1.Torpilarea navei Lusitania plină de arme pentru Anglia a determinat întrarea USA în Primul Război Mondial deşi miza rea alta împrumutul enorm pe care SUA îl dădu-se Franţei şi pe care l-ar fi pierdut dacă pierdea rărboiul !! Victoria nu s-a obţinut prin intrarea SUA în război ci prin ...crearea în laboratoarele din Ilinois a ....,,gripei spaniole,, !! 2.

2. Atacul din Havai al flotei SUA de către japonezi care a determinat intrarea SUA în cel de-al doilea Război Mondial a fost regizat de seviciile secrete din SUA !! (CIA şi FBI)..!! După război Planul Marschal a revitalizat ECONOMIA Europei dar a triplat-o pe cea a SUA !!

3. Atacul All Qaida cu avionele kamicaze asupra turnurilor gemene a determinat Congresul SUA să restrângă ,,drepturile civile,, asupra populaţiei şi un control mult mai strict al administraţiei asupra vieţii civililor !! Celebra LEGE ,,Big Brader,, !! 4. Căutarea armelor de distrugere în masă în IRAK !! Rărboiul nu le-a confirmat dar le-au luat Irakienilor petrolul !! 5. Schimbarea guvernului Ponta cu un cabinet Soroş/Ciloş a avut ca miză aurul de la Roşia Montană are trebuie exploatat cu cianuri ca să fie cel mai rentabil pentru magnatul Georg Soroş !! Dar şi cuprul de la Roşia Poieni de care este înteresat de alt magnat Mark Rich sponsorul lui ...M.R.Ungureanu !! ...exemplele ar mai putea continua ...toate se leagă în mod perfect în ...,,România lucrului bine făcut !!,,
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: copypasta

Post by Mahdi »

What the hell, Luigi, you can see what fortune can do to men. You had just finished fucking your woman when you want another one. I've been in Modena for several days when I came across an old woman who washes my shirts. She asked me to come into her hovel because she wished to show me some fine shirts. Innocent prick that I am I went in. There was a woman over in the corner. "This is the shirt that I wanted to sell you," the hag said. I was terrified. But I fucked her. I found her thighs flabby and her cunt damp. Her breath stank. But I was horny. When I was finished I took a torch and looked at her. I nearly dropped dead. The woman was ugly. She had a tuft of hair on her head but her head was bald. Her forehead was scarred. One eye looked up, the other down. Her eyes were filled with mucus, and she had no eyebrows. Her nose was twisted into a funny shape. Her mouth looked like Lorenzo de' Medici's but was bent to one side. She was toothless and saliva drooled out of her mouth. Her upper lip had a moustache. I looked at her stupefied. "What's the matter sir?" she asked me. As soon as she opened her mouth, such a stench came out that my eyes and my nose were assaulted and my stomach indignant. They could not bear it, and I vomited all over her.
- Machiavelli to Luigi Guicciardini, December 9, 1509
REMEMBER CITADEL
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: copypasta

Post by Michilangelo »

M-am tot gândit unde am mai citit o scenă asemănătoare și mi-am dat seama într-un final: 1984, secvența cu prostituata bătrână.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: copypasta

Post by joonior_bmf »

Spoiler:
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: copypasta

Post by joonior_bmf »

Spoiler:
Image
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: copypasta

Post by DarthZombie »

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: copypasta

Post by .chester »

A grilled cheese consists of only these following items. Cheese. Bread with spread (usually butter). This entire subreddit consist of "melts". Almost every "grilled cheese" sandwich i see on here has other items added to it. The fact that this subreddit is called "grilledcheese" is nothing short of utter blasphemy. Let me start out by saying I have nothing against melts, I just hate their association with sandwiches that are not grilled cheeses. Adding cheese to your tuna sandwich? It's called a Tuna melt. Totally different. Want to add bacon and some pretentious bread crumbs with spinach? I don't know what the hell you'd call that but it's not a grilled cheese. I would be more than willing to wager I've eaten more grilled cheeses in my 21 years than any of you had in your entire lives. I have one almost everyday and sometimes more than just one sandwich. Want to personalize your grilled cheese? Use a mix of different cheeses or use sourdough or french bread. But if you want to add some pulled pork and take a picture of it, make your own subreddit entitled "melts" because that is not a fucking grilled cheese. I'm not a religious man nor am I anything close to a culinary expert. But as a bland white mid-western male I am honestly the most passionate person when it comes to grilled cheese and mac & cheese. All of you foodies stay the hell away from our grilled cheeses and stop associating your sandwich melts with them. Yet again, it is utter blasphemy and it rocks me to the core of my pale being. Shit, I stopped lurking after 3 years and made this account for the sole purpose of posting this. I've seen post after post of peoples "grilled cheeses" all over reddit and it's been driving me insane. The moment i saw this subreddit this morning I finally snapped. Hell, I may even start my own subreddit just because I know this one exists now.
You god damn heretics. Respect the grilled cheese and stop changing it into whatever you like and love it for it what it is. Or make your damn melt sandwich and call it for what it is. A melt.
Image
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests