Luzly Quotes

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Luzly Quotes

Post by McWilliams »

Mi-a placut contextul in care specimentul respectiv intai guita "bun, dar cu ce ma ajuta pe piata muncii daca ii fac analiza literara?", apoi grohaie "de aia am si intrat cu taxa la Facultatea de Istorie". Facultatea de istorie si piata muncii, lol.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Luzly Quotes

Post by DarthZombie »

Imi place aia ca nu vede de ce Enigma Otiliei isi are rostul in programa dar in acelasi timp n-a citit-o vreodata :lol:

Singura observatie cat de cat ok dar pe care a ratat-o complet este obsesia literaturii clasice romanesti de a scrie despre tarani. Nu spun ca a scrie despre tarani iti face povestea proasta, dar cantonarea intr-un singur tip de mediu nu-i ceva ideal.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Luzly Quotes

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

HAH Caught one
Recunoasteti bre, cam toata literatura romaneasca predata in scoala e de necitit pentru un copil normal la cap!
Literatura romaneasca e bine sa o citesti dupa ce implinesti treizeci de ani!
Cum dracu' vreti sa treziti intr-un copil dragostea de lectura cu porcariile de romane si poezii romanesti, scrise in stil sadic-deprimant?

Imi amintesc cum prin clasa a sasea proful de romana ne aburea cu Morometii si eu vroiam sa-i povestesc de Winnetou!
Acum imi place sa recitesc Morometii, da' in clasa a sasea mi s-a parut o porcarie aberanta!
Post grrrrr, on 12 octombrie 2017 - 08:38, said:

DELOC DE ACORD.
Decat ce trece drept cultura astazi, mai bine analfabeti total.
Mie aproape c-au ajuns sa imi placa manelistii.
Nu pot fi spalati pe creier ca n-ai ce sa le speli.
Is animale si ca atare raman normale.
Ca sa fii anormal trebuie sa fii om
Si pe mine ma enervează mai tare semidocții care se dau cultivati, dar pot fi spalati le creier usor si digera informatia fara sa digere decât analfabeții care reusesc sa si gândească cu propriul creier


Am mai mult respect pentru aia care au citit cu adevărat un singur basm sau doar Biblia si care au înțeles pe deplin ce scrie decat cocalarii intelectuali care au sute de romane in casa, dar n-au înțeles niciuna din ele
Am citit romanul alape sărite si cu multa scârbă. Ca toate romanele comuniste progresiste care criticau capitalismul si dorință de a avea mai mult. (vorbeste despre Ion, acelasi user ca mai devreme btw)



Separat merita postat si-un citat de la profesoara respectiva pe care l-am gasit, culmea, pe acelasi topic de softpedia, agree or disagree mi s-a parut mai nuantata parerea ei decat au lasat altii de inteles
Spoiler:
În ultima săptămână, am primit de la voi aproape 100 de volume noi pentru dotarea bibliotecii din școală și vreau să vă mulțumesc tuturor celor care susțineți lectura. Copiii abia așteaptă să împrumute volumele noi și să le citească. Au tras cu ochiul și au văzut „Cronicile din Narnia”, „O istorie secretă a Țării Vampirilor”, „Harry Potter” etc. Una dintre cărțile sosite - din lista de recomandări - este „Jurnalul Annei Frank”, povestea reală și tulburătoare a unei victime a Holocaustului. Curajul Annei în fața răului absolut străbate deceniile și a impresionat până la lacrimi elevi mai vechi. O altă carte de excepție e „Împăratul muștelor”, povestea aventurii tropicale a unui grup de copii care se transformă într-o luptă sângeroasă cu sadismul și animalicul condiției umane.
Vreau ca aceste cărți să fie citite de copiii de gimnaziu care au maturitatea să le înțeleagă, de aceea le-am și inclus în lista de recomandări pentru donații către bibliotecă. Cea mai mare împlinire pentru mine ca profesor de literatură ar fi ca elevii mei să citească cu bucurie și interes, să aprecieze capodoperele literaturii universale. Am spus în zeci de articole și interviuri că viziunea vetustă pe care o avem asupra literaturii școlare e o piatră de moară de gâtul generațiilor actuale, care resping nu atât cititul, cât ceea ce li se spune că ar trebui să citească; odată cu lecturile, copiii pierd și șansa de a se alfabetiza funcțional. Trebuie să apropiem literatura de ei în orice mod posibil și cu orice text care le poate trezi interesul. A citi e oricând mai bine decât a nu citi, iar conținutul textului la gimnaziu e pretextul pentru a exersa un anume mod de a percepe lumea, de a deveni sensibili la idei, de a ne umaniza, de a căpăta abilitățile de bază ale intelectualului de mâine.
Acesta e contextul în care scriu, al luptei pe care mi-am asumat-o pentru lectură și pentru adaptarea școlii la noua realitate. Nu cred că trebuie să repet obsesiv aceste lucruri. Școala a eșuat să capteze interesul generațiilor de azi și atunci de ce ne cramponăm de niște texte care sunt greoaie și complet neinteresante pentru copii. Romanele istorice ale lui Sadoveanu - pe care eu le citesc cu pasiune - nu reprezintă literatură pentru copii. Da, ele confirmă fără intenție și modelele sociale toxice, încă foarte reale în societatea noastră.
Revolta mea nu e atât îndreptată către un text sau altul, cât spre uriașa oportunitate irosită de a construi caractere și de a oferi modele reale micilor cititori. Băieții nu o să crească bătăuși de neveste citind „Mara”, dar din recomandările școlare obișnuite lipsesc modelele feminine care să conteste rolul femeii învățat din societate și familie. În schimb, forțând romanul istoric anacronic, copiii vor învăța că cititul e o corvoadă și că nu-i așteaptă nimic bun în cărți. Lectura nu le va crea o lume mai bună. Profesorul de literatură nu e un funcționar care să bifeze transmiterea unor informații, el poate și trebuie să deschidă mințile copiilor spre posibilitățile lumii în care ei vor trăi, la valorile culturale dar și la cele umane. La catedră eu nu mai sunt literatul care apreciază capodoperele literaturii române, sunt pedagogul care alege cele mai potrivite texte pentru copii. Să nu recomanzi copiilor o lectură nu e nicidecum cenzură. Ei pot citi oricând aceste cărți pe care le găsesc la bibliotecă, dacă le doresc. Un copil pierdut lecturii e un copil care suferă de cea mai insidioasă cenzură, un viitor adult limitat și autosuficient.
Dincolo de explicațiile lacunare, pe care mi le asum, precum și de completa denaturare a afirmațiilor mele de unii comentatori - semn că ne lipsesc tocmai lecturile și cultura dialogului - rebeliunea feisbuchistă întru apărarea valorilor literare ale neamului e destul de haioasă prin lipsa totală de obiect, însă dezbaterea despre literatură pe care am inițiat-o fără să vreau e oricând binevenită. Sper că toți cei care s-au hotărât să citească în sfârșit „Baltagul” vor mai găsi cartea la rafturi.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Luzly Quotes

Post by Iavo »

Toată literatura românească e mai mult sau mai puţin de c***t dacă mă întrebaţi pe mine. Bine că nu mă întrebaţi. (sorry, just a taste of hate gratuit).
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Luzly Quotes

Post by Waaagh! »

ce sa-i faci, traim vremuri de cacat cam de pe la anul 100 dupa Hristos, sa ne fie cu iertare.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Luzly Quotes

Post by DarthZombie »

Mai citind pe acolo, imi place cum sunt toti preocupati de "copii", desi multe din cartile alea se studiaza in scoli pe la varsta adolescentei. Daca simti nevoia sa protejezi mintea unui adolescent de lucrurile nasoale din viata reala nu faci altceva decat sa insulti capacitatea alora de a judeca si le mai faci si un mare deserviciu in dezvoltarea lor ca indivizi. Daca ajunge ala la facultate cu imaginea ca viata este toata roz si se cazeaza pe la Grozavesti sau cine stie ce alt camin studentesc, intra saracul in spasme epileptice la contactul cu realitatea cruda.

Totodata, cum pana mea sa fie O Scrisoare Pierduta prea... orice pentru un elev? Intelegeam critica asta daca se studia in clasa a 2-a, nu a 7-a/8-a.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Luzly Quotes

Post by McWilliams »

Macar la nivel teoretic, trebuie sa stii de unde vii/de unde te tragi, ca sa stii unde te duci. Sunt niste autori care scriu despre ce vad in jur si atat. Sunt niste autori care scriu despre ce gandesc, mascand asta in situatii pe care ceilalti le vad in jur. Si sunt autori care scriu despre ce gandesc fara perdea. Ar fi frumos sa citesti din toti cate ceva. Ar fi de-a dreptul minunat sa intelegi din toti cate ceva. Daca exista indivizi care cred cred ca din Greuceanu sau din alte basme trebuie sa intelegi ca doar a treia odrasla de neam domnesc obtine fata frumoasa si avere sa-i ajunga o viata... acesti indivizi nu vor fi umpluti de intelect, fie ca citesc Steinhardt, fie ca citesc Stendhal.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Luzly Quotes

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Imi pare rau dar continui sa citesc si... :lol:
Ghita_Bizonu, on 12 octombrie 2017 - 13:54, said:
Curios ... o atitudine f prizata in anii de inceput ai comunismului!!!

NU, cea mai mare greseala a comunismului e ca a vrut ca toti oamenii sa fie cultivati cu literatura!
Intr-adevar, nu ma pretind erudit, poate ca sunt bun ca paznic sau sofer de Tir....dar e cel mai urat lucru posibil sa bagi pe gat cu forta, sa obligi elevii sa citeasca literatura romaneasca.

E impotriva drepturilor omului de altfel.

grrrrr, on 12 octombrie 2017 - 14:31, said:
1Cultura necesita mult mai mult decat deprinderi practice.
Un om ca sa se formeze are nevoie de mult mai mult decat strict calificare profesionala.
2Vezi in schiimb cur-recti pulitic care-i invata ca Nigeria e apogeul culturii si civilizatiei. Sau Saudia.
Nu vreau asta.
De altfel, nu stiu ce vrea profesoara aia.

Dar eu stiu un lucru cert: nu mi-a placut literatura romaneasca, literatura aia scrisa de LOSERII istoriei.

Fiindca nu-mi plac loserii, simplu!



Eu vreau sa citesc Literatura Invingatorilor!
Astute, on 12 octombrie 2017 - 13:44, said:
Nu, nu e toceala, ci adaptare.
Am spus mai sus ca poti comenta o poezie de Eminescu si fara sa fi tocit ceva, pur si simplu bagi de la tine.
Deci, dupa tine, elevii romani, ca sa se adapteze in societatea romaneasca, trebuie musai sa invete Luceafarul de pe rost si sa citeasca Baltagul, Morometii sau Moara cu Noroc.



Nu, in realitate, ca sa te adaptezi intr-o societate, trebuie sa faci doar doua lucruri obligatorii: sa platesti taxele si sa respecti legile.
ATAT!


Statul nu da doi bani ce carti ai citit. Nu da doi bani ca ai prieteni sau esti singuratic.

Statul e interesat strict sa mentina ordinea si disciplina si sa-i aduci cat mai multi bani la buget .
View Postlil debul, on 12 octombrie 2017 - 14:49, said:
1. Loser esti tu, atita timp cit scrii pe un forum romanesc fii ceva mai respectuos.
2. Legenda spune ca tocmai personalitatile Beta, fraerii sint cei mai obraznici, frustatii sint cei mai enervanti, aia care ar vrea dar NU POT, aia sint cei mai rai. Tu citesti Literatura Invingatorilor ? Ma ia risul, citesti degeaba, nu vei fi niciodata unul dintre ei deoarece esti prea slab pt asa ceva.
3. Si acum sa incercam si un raport, cum ziceam, sintem pe un forum romanesc aici.
Cum spui tu, dar eu tot o sa depun eforturi sa ma strecor in occident sa mor ca un european invingator si nu ca un roman pierzator.
Si o sa uit sa si vorbesc limba romana.


Daca e sa lupt pentru nationalism, o sa lupt pentru nationalismul german, francez, spaniol, italian sau pentru imperialismul britanic.

Nu pentru nationalismul romanesc esuat si inexistent.


Apoi, vine o vorba: baga 10 romani intr-o camera si sa vezi cum isi pun 11 partide.

Asta e poporul roman si spiritul sau national.
This is kinda sad actually fiindca sunt de la acelasi user postarile
Fiindca nu-mi plac loserii, simplu!
Eu vreau sa citesc Literatura Invingatorilor!
:lol: :lol: nevermind
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Luzly Quotes

Post by McWilliams »

"Invingatori" parca sunt alde Gigi Becali si Dan Voiculescu, nu?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Luzly Quotes

Post by DarthZombie »

Sa nu scapi sapunul prea des este o victorie in sine
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Luzly Quotes

Post by ola small dickie »

Pana acum mi-a placut de doamna Tunegaru. Acum insa a dat cu baltagul in balta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Luzly Quotes

Post by ola small dickie »

"Discipolatul în materie de mâncare e vital. Nu oricine poate face o mâncare bună. Discipolatul în materie de artă nu mai e vital. Oricine se poate numi artist.

Deci mintea încearcă să divorțeze de lume, dar burta nu poate. Mintea se minte pentru că poate. Burta nu are cum.

Să echivalăm mâncarea cu produsele culturale. Unele gusturi îmi plac, altele nu. Asta înseamnă că există nu doar produse culturale, dar și oameni de care mi-e silă.

Continuând echivalența, sunt scârbit de un gust dacă e (1) structural greșit pentru mine sau (2) făcut cu neatenție și dispreț.

Nu-mi place pepenele. Vomit când îl miros. Dar pot să fac diferența între sila mea naturală și faptul că pepenele are o aromă și o textură interesante. Pepenele, ca produs al naturii, nu e făcut cu neatenție și dispreț. E un fruct mare, frumos, plin de apă, cu o textură unică, dar care nu e pentru mine. Aș vrea să fie, dar nu e.

În ceea ce mă privește, privesc pepenele ca un ingredient, nu ca o compoziție. Nu pot exista ingrediente rele. Doar compoziții mai mult sau mai puțin bune. Sau mai mult sau mai puțin rele.

Oamenii nu sunt ingrediente. Sunt compoziții. E inevitabilă concluzia că unii sunt răi, alții buni, iar majoritatea așa și așa.

Îmi poate fi silă de unii oameni. Dar, în măsura în care nu se comportă cu dispreț și neatenție față de viață, pot să-i respect ca fiind foarte diferiți de mine. Sursa răului e disprețul și neatenția.

Rezultă că un produs cultural e rău dacă e făcut fără atenție și cu dispreț. Mai rezultă că oamenii sunt răi dacă sunt neatenți și disprețuitori.

Să-mi ziceți dacă greșesc.

PS: Sugeți pula."

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Silviu Gherman mi se pare in continuare cel mai amuzant roman care se perinda prin industria asta a comediei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Luzly Quotes

Post by Mahdi »

Amazing.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Luzly Quotes

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Virtuous Republican teen shuns morally corrupt Hollywood, only masturbates to Fox News hosts.

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Luzly Quotes

Post by McWilliams »

Barbatii adevarati se masturbeaza la Teo, nu la Crudu. Sustin aceasta decizie cu... o singura mana libera.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Luzly Quotes

Post by ola small dickie »

Spoiler for ATENTIE CUVINTE OBSCENE:
ghici cine-i înapoi în casa mamei
cu un pula de grasime pentru gura ta nebun
Spoiler for explicatie:
am dat pe google translate guess who`s back in the motherfucking house
with a fat dick for your motherfucking mouth
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Luzly Quotes

Post by Fular »

mâine-poimâine descoperă dickie în zgomot de masele supte.

"când peștele e-n cuib
te frige las-o jos, te frige las-o jos".
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Luzly Quotes

Post by ola small dickie »

mai tare a mea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Luzly Quotes

Post by Fular »

trebuie s-o asculți/ citești pe toată
Spoiler:
Vreau să pun înghețată pe tine, cu ulei să te ung,
Sunt un tip mișto, am bani mulți, da nu-mi-ajung,
Privește-mi pantofii, când sunt în mișcare,
Sunt fierbinte, femeile știu că sunt tare.
Sunt un băiat rău, cu multe curve,
Conduc mașinile mele și port hainele mele, făcute de mine.
Sunt un dur și o ard ca un șef, sunt un star cu coaiele mari,
Tre' sa fac asta.. spune-mi numele iubit-o, spune-mi numele.
Am un steag albastru, care-atârnă pe spate,
Dar numai pe partea stângă, da, pe partea cuibului.
Așa va fi mereu, așa va fi mereu,
N-ai cum să joci jocul ăsta așa cum îl joc eu.
Specialitatea mea e să fac fetele să se dezbrace,
Deci adu-ți prietenii încoace.
Înăuntru e premieră mondială,
Tu ai multe curve, dar eu am și mai multe, așa că dai în boală.
Am 99 de probleme și o curvă nu e una,
Vrei să fi rege, dar Asu' s-a întors, sugi pula....


Ham ham ham, iuiuiu uiuiei, unde sunt câinii mei?
Lătrați cu mine-acum, fetele-aleargă după iubire,
Oriunde găsesc iubire.
Ham ham ham, iuiuiu uiuiei.

Mă găsești în club, cu sticla plină de bere,
Mami, am droguri, dacă asta vrei..
Eu nu fac sex, uh, eu fac dragoste,
Așa ca ia-mă-n brațe, dacă vrei să te freci.

Nu știu ce-ai auzit despre mine,
Da' o curvă nu poate să ia un dolar de la mine.
Merg cu Cadillacul fără permis,
Poți să vezi ca sunt un P. E. Ș. T. E.

Te duc la cofetărie, te las să lingi acadeaua,
Dă-i înainte fato, nu te opri,
Insistă până nimerești locul.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Luzly Quotes

Post by ola small dickie »

o stiu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests