Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Discuții off-topic în limita bunului simț
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by zme-ul »

dragii mosului,

au borsit 6 condensatori (680uF / 4V) pe placa de baza la serverul meu de fisiere, un barebone ASUS
prin Bz am tot cautat eu, nici o sansa; nici pe comanda nu voiau sa aduca

ii zic sor'mii, ce sta in Ploiesti, poate aia de acolo sunt mai rasariti si mai ales ca are legaturi cu firme din domeniu
cei mai apropriati a gasit de 1000uF / 6.8V, zic OK chit ca erau ~3mm mai inalti si nu eram sigur ca intra sub radiatorul de la procesor

joia trecuta imi trimite sor'mea condensatorii cu o recomandata, catre Buzau; tanti aia de acolo ii zice ca vineri pe la acceasi ora o s-o primesc
se face vineri .. nimic; luni pe la 5PM o primesc - cu ciuda/ura/suparare constat ca condensatorii nu incap sub radiator :(

ieri,ce-mi trece prin cap .. sa intreb pe forumul CG, evrika ! gasit condensatori 680uF / 6.8V H:8mm D:8mm (in dimensiunile ce-mi trebuiau) in U.K., erau vre-o 10min trecude de 5PM (inchiderea programului)
printr-un noroc chior, oamenii de acolo imi preiau comanda si o trimit cu UPS - azi la 4:03PM am semnat de primire :P

Image

Posta Romana se cacaie cu un plic 2 zile de la Ploiesti la Buzau, iar UPSu trimite un plic tocmai din centrul Angliei (Leeds) la Buzau in aprox 24 ore .... :(
Last edited by zme-ul on 29 Jul 2014, 20:37, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by Magicake »

Si mie mi-a ajuns coletul din Bucuresti in Blaj mai incet decat a ajuns din Tokyo in Bucuresti :lol: Dar na, macar a disparut nevoia de a merge la vama pentru non-EU countries (ti-l aduce acasa), si nu se aplica taxe vamale sub nu stiu ce valoare. Can't complain much.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by Waaagh! »

Wat. Mai exista posta romana?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by reV »

iasi - suceava: 4 zile pentru un colet de ~200g (cu tot cu cutie), saptamana trecuta. Pentru ca Posta Romana
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by sekaba »

Voi nu folositi prioripost, daca tot trimiteti prin posta?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by zme-ul »

cu priori-post e exact acelasi cacat

in unelele zone s-ar putea sa fie mai rapid, in altele nu e
foloseam priori-post la munca cand ceream cate ceva de prin Buc, toate, absolut, treceau prin punctul de colectare-distributie de la Brasov
Buc-Brasov-Buzau :facepalm:
人は地獄を作った
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by marvas »

am fost azi la Posta sa ridic un colet (multumesc, Marar!). Ca de obicei, folosesc adresa de la servici pentru ca e mai aproape Posta.
Am mai fost atentionat si in alte vreo 2 randuri de catre doamnele de la ghiseu ca am nevoie de o adeverinta care sa ateste ca intradevar adresa de pe colet e adresa unde lucrez, pentru ca pe buletin apare alta adresa. Rebel din fire fiind (:A), am ignorat aceste cerinte si azi mi s-a zis ca e ultima data cand pot sa ridic colet de la Posta fara o adeverinta de la lucru.

Am zis ca in conditile astea o sa apelez probabil la curier, ca e mai convenabil. Doamna s-a ofensat si mi-a zis ca asta trebuia sa fac de la inceput, ca regulile sunt reguli si nu are rost s-o amenint cu curierul. S-O AMENINT!

Posta Romana e in declin si n-are nici un interes sa isi adapteze regulile la vremurile in care traim sau sa-si pastreze clientii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by ola small dickie »

Posta Romana nu e interesata de rebeli ca tine!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Posta Romana, ce-a mai ramas din ea

Post by DarthZombie »

marvas » Fri Aug 08, 2014 8:01 am wrote: Am zis ca in conditile astea o sa apelez probabil la curier, ca e mai convenabil. Doamna s-a ofensat si mi-a zis ca asta trebuia sa fac de la inceput, ca regulile sunt reguli si nu are rost s-o amenint cu curierul. S-O AMENINT!
Daca managementul Postei Romane era facut cu cap, acuma ar fi fost cel mai extins serviciu de curierat din tara si curierii particulari ar fi fost in situatia de a fi "amenintati" cu Posta Romana.

Trist e si ca ce se mai vinde pe la ghiseele de posta sunt lame rau de tot. Felicitari de care nu stiu cati s-ar atinge, carticele de tot soiul pe care se pune praful pentru ca nimeni nu vrea sa le cumpere. Aici unde sunt eu posta ofera inclusiv servicii de xerox pe tot soiul de formate [ca o consecinta, nu gasesti xerox-uri pe toate strazile precum in Romania - nu o spun ca pe o critica, in ciuda a cum suna] sau vand telefoane mobile cu abonamente/cartele a tot soiul de retele de telefonie. And people actually use those services, iar posta astora o duce boiereste.

In schimb, posta de la Hala Traian e intr-o cladire care in mod normal ar fi trebuit demolata. Dar lasa, e bine ca au un televizor LCD cu o diagonala absurd de mare pe care sa ruleze.... ăăăăăăă, naiba stie cine. Desi eu am o banuiala ca acel televizor e montat de perete ca sa aibe ala de ce sa se sprijine si sa nu sa se prabuseasca.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests