Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Laudati-va

Post by marvas »

assistant TO the manager
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

Michaeeeel!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Laudati-va

Post by Cimitri »

.chester wrote:"atributii de assistant manager"

:lol:
Sum fuk? Sum Suk?
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Daca managerul are si asteptari "speciale" de la asistenul lui, vom afla atunci cand vei incepe sa sustii proiectele Coalitiei pentru Familie pe forum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Daca intr-o corporatie, de regula pozitiile de manager sunt absolut frectie de menta, nici nu vreau sa-mi imaginez ce job de vis este asistent de manager, probabil in care asisti frectia de sageata a managerului, toata ziua in fiecare zi. Si nu o zic cu rautate, o zic chiar cu lauda. Daca as fi avut si eu calitati de manager sau de asistent, Manager ma faceam, cu "M" mare, sau asistentul lui. Totusi chiar si asa, nu cred ca as putea sa fac asta toata viata, e posibil sa devina plictisitor sau frustant, e posibil sa ti se aplatizeze mintea atat de mult incat se netezeste si incepe sa patineze incompetenta pe ea.
Altfel, in firmulite mai mici cred ca exista riscul ca si asistent sa devii lacheul de manager si sa te puna sa-i faci toata treaba. Altii dau doar din gura, sa zica "Da" sau "Nu", asta trebuie facuta, asta nu, asta trebuie facuta pana atunci, asta pana maine. Si sunt situatii in care managerul nu raspunde pentru performanta subalternilor in cazul in care inginerul sau tehnicianul nu termina treaba la termen.
Asa ca, din ce am vazut pana acum, managerul produce mai nimic. Insa nu vreau sa generalizez ca sa nu sara careva pe aici si sa zica ca am ceva cu managerii. Poate or fi si manageri care muncesc :roll:

Si ca sa fiu si ontopic, astazi am mancat raci. Per total sunt cam dezamagit pentru ca fiind prima oara, nu prea m-am descurcat la decorticarea acestor crustacee cam cat o palma, de altfel delicioase - DAR foarte pretentioase la cantitate.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Oamenii care realmente muncesc nu isi spun "manageri". Cei care isi spun "manageri" sunt, in proportie covarsitoare, frecatorii de pwla, angajatii la companii de stat sau absolventii de "Facultate de Management" la 22-25 de ani.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

majoritatea oamenilor care sunt manageri nu fac nimic :lol:

am mai observat si eu ca exista oameni care imping roaba la munca si care cand trece un director / manager care nu impinge o roaba ca ei au impresia ca ala freaca menta. inca mai exista vad :lol:

mi-ati adus aminte de o discutie de acum 100 de ani. un prieten vecin cand avea 14 ani imi zicea pe vremea cand tatal meu era directorul (SAU MANAGERUL UAU!) unei tipografii + edituri ca fiind director nu faci nimic. aia nu e munca. ce munca e aia de director ma? dar ala macar avea o scuza, avea 14 ani :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laudati-va

Post by Waaagh! »

Practic, poti spune ca in afara orelor de educatie tehnologica, unde poate ai avut sansa sa umbli si tu la o meghina, sa tai un placaj cu bomfaierul, n-ai muncit o zi in viata ta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

Waaagh, da' tu cand o sa mai lasi cartile de fizica si o sa dai si tu la șaibă ca un om cinstit?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Laudati-va

Post by Mafio »

.chester wrote:Waaagh, da' tu cand o sa mai lasi cartile de fizica si o sa mai iesi si tu dreq din casa?
fixed
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laudati-va

Post by Waaagh! »

Taci ca tocmai ce-au propus liberalii ca anii de trandavie prin programe universitare post-licenta sa se ia in calcul la vechimea in munca. Si lumea zicea de p$d ca-i ciuma :lol:.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Ola si logica, ce surpriza ca nu se pupa.

Am zis "Oamenii care realmente muncesc nu isi spun "manageri"". Pentru ca daca te intreaba cineva ce faci, poti spune "conduc o echipa de oameni in domeniul X", "sunt director la fabrica Y/institutia Z/compania W etc.", "ma ocup de supravegherea procesului A/dezvoltarea tehnologiei B etc.". Sau poti spune "sunt manager si urc firma pan' la cer" ca o laba trista adevarata. Ca doar aia care nu au limba romana in vocabular pot da un raspuns de genul "io mi-s manager" si considera ca asta raspunde la tot si la toate.

Tradus pentru intelectul lui ola, oamenii care realmente muncesc spun exact ce muncesc - pentru ca le vine simplu sa zica ce fac; oamenii care freaca pwla doar isi spun "functia", considerand ca asta substituie munca de orice natura - pentru ca, daca ai o functie, musai faci ceva, nu? :lol:

"How's life, ola?"
"I manage. Like a real manager!"
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Laudati-va

Post by Soarecu »

Waaagh! wrote:Practic, poti spune ca in afara orelor de educatie tehnologica, unde poate ai avut sansa sa umbli si tu la o meghina, sa tai un placaj cu bomfaierul, n-ai muncit o zi in viata ta.
Noi la ora de tehnologica nici pixul nu-l prea foloseam dapoi bomfaierul.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Asa ii place lui sa se lamenteze, ca inca mai exista oameni care critica aceasta functie atat de nobila, noi niste necunoscatori si neinitiati in tainele management-ului productiv, in care nu exista loc de umbra si indoiala, critica si ceva analiza mai aprofundata, dupa iluminata si celesta lui hotarare/parere.
E foarte posibil ca pe vremea lui Ola senior, in domeniul lui de activitate, managerii si directorii sa fi avut un rol important si esential in dezvoltarea productiei. Dar discutia era la timpul prezent despre corporatii sau mai bine zis despre anumite corporatii si firme, acum in 2017, nu cand era tatal lui director. Insa Ola scoate din context si da exemple pentru ce ii convine sau nu-i convine lui, ca de obicei.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by DANiel »

Aseara aveam un post mai complex, dar tot ce am vrut sa spun eu a exemplificat ola. Si ii dau dreptate. Nu stiu unde ati lucrat voi si v-ati facut ideile astea cu manager/director, dar am lucrat in firme cu 4 angajati, in corporatii cu 2000, si in companii cu 200. Managerii sunt la fel. Nu exista tipuri de manageri, ca inginerii, ci doar mici diferente. Si treaba lor, ca si a directorului, este ca toata lumea din subordinea lui sa isi faca treaba. Ca oamenii aia raporteaza niste cacntitati de produse si el face comanda, ca oamenii sai lucreaza cu clientii si el le da sfaturile, in mare parte tine de modul lui de comunicare cu oamenii. Ca difera de la caz la caz, e ceva, dar cam asta e rolul lor.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Stii bancul ala din comunism, cand invatatorul il intreaba pe Bula "ce-i ma-ta? dar tac-tu?", iar Bula - in prostia lui - zicea "mama e muncitoare. tata e muncitor"? Eh, invatatorul ii ardea cateva linii la palma si ii zicea "muncitor e un adjectiv. toti suntem muncitori. dar ma-ta-i croitoreasa, iar tac-tu e cizmar".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

DANiel wrote:Si treaba lor, ca si a directorului, este ca toata lumea din subordinea lui sa isi faca treaba. Ca oamenii aia raporteaza niste cacntitati de produse si el face comanda, ca oamenii sai lucreaza cu clientii si el le da sfaturile, in mare parte tine de modul lui de comunicare cu oamenii. Ca difera de la caz la caz, e ceva, dar cam asta e rolul lor.
Pai da, asa este dupa cum chiar tu ai zis: managerul nu este decat un supraveghetor, un sfatuitor si cel care aproba sau confirma daca treaba e gata sau nu catre clientii externi. Dar nu poti sa spui ca el face ceva concret. Ce face managerul poate face si teamleader-ul unei echipe de ingineri sau tehnicieni, si oricine din echipa lui, daca se screme un pic poate deveni manager. Si da, sunt si ingineri care o freaca uneori cum o freaca managerul, cu exceptia ca primul nu poate sa faca asta in mod constant :D.
Dar nah, nu o sa stau sa ma contrazic la nesfarsit, fiecare cu convingerile si experienta lui.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

ITT: Peonii au impresia ca managerul o freaca la cafele toata ziua pentru ca nu da si el la lopata la fel ca ei. Zug zug!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Laudati-va

Post by sebas »

:lol:
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

:lol:
stef wrote:

Pai da, asa este dupa cum chiar tu ai zis: managerul nu este decat un supraveghetor, un sfatuitor si cel care aproba sau confirma daca treaba e gata sau nu catre clientii externi. Dar nu poti sa spui ca el face ceva concret.
ce sa mai zici?

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 45 guests