Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Laudati-va

Post by sebas »

La o petrecere in Constanța trebuie să vii cu boxele de acasă?
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

daca vrei sa pui muzica ta si altfel nu reusesti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

M-as mira sa nu aibe si aia manele.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Am fost si eu la un mega image pentru prima oara :lol: Misto de tot, ca diversitate a produselor e un fel de Auchan, ca dimensiune un fel de Lidl. Auchan cu mai putina plimbaraie adica. Nu m-ar deranja sa continue sa deschida magazine la fiecare colt de strada sau apartament uitat descuiat.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

What the fuck?!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Cred ca au trecut aproape 8 ani de cand am fost intr-un MegaImage (si asta pentru ca atunci eram student -> didn't know better). Insa atunci cand am intrat, chestiile erau putine, scumpe si atipice (adica mai rar erau marcile mari/generice, mult mai des erau versiuni Adibas sau in-house production).

Cu toate astea, mereu era prapad in astfel de amplasamente.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Cum adica? Cei (din ce constat citind ultimele postari - pulimea) care se duc la MegaImage fac o alegere proasta? E scump sau au numai produse expirate? Cand vin de la munca trec pe acolo si-mi iau cate ceva de mancare. Asta o sa-mi strice si mai mult reputatia pe acest forum?
De fiecare data cand cumpar ceva, verific data de expirare. A si ca sa nu uit, odata mi-am cumparat din Auchan o fleica de vita proaspata, stiti voi - din aia la caserola cu tipla pe deasupra, iar cand am ajuns acasa si am desfacut-o, putea urat. Am dus-o inapoi si mi-au dat oamenii banii inapoi. La fel mi s-a intimplat si la Mega, am luat ciocolata expirata, am dus-o inapoi si mi-au dat alta valabila.
Last edited by stef on 24 Apr 2018, 22:07, edited 2 times in total.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Laudati-va

Post by marvas »

Mega Image-urile din Cluj sunt printre cele mai curate magazine prin care am fost. Marfa e destul de variata, dar poate un pic mai scumpa decat in alte locuri. Eu le dau puncte in plus pentru colaborarea cu macelaria Moldovan.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Laudati-va

Post by Fular »

Claudiu are măcelărie? Credeam că-i avocat.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Dupa o zi plina de munca, de ce m-as duce la un magazin care e situat exact langa gura de metrou sa-mi iau 10 oua, niste telemea si bacon afumat, cand pot sa ma duc la mama dracu in Obor sau Auchan sa le cumpar de acolo, pentru ca ouale si baconul sunt de la tarani, iar baconul se numeste kaizer. Oricum cand ajung acasa, Oborul nici nu mai e deschis, just in case.
Adevarul e ca am observat ca in ultima perioada, baconul de la Mega chiar e mai naspa ca cel de la Auchan. Sau e posibil sa fie din cauza producatorilor diferiti.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Laudati-va

Post by Stokkolm »

Profi master race 8-)
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Laudati-va

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu am un kaufland lângă mine. E așa și așa. Mai bun decât Carrefour din partea opusă care e înghesuit și puțin murdar.

Mai e un penny pe acolo foarte mișto, pe o stradă mai puțin principală față de cea pe care-i Carrefour-ul(actually sunt două Carrefour-uri în paralel la câțiva pași și peste zebră unul de altul, cel din piață e mai curat)

Lidl e mișto, mai mișto poate decât penny

Era un XXL care s-a închis. Se deschide tot Lidl acolo, I'm glad :) Tot pe acolo mai e încă un Kaufland

etc
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Mai exista XXL? In Bucuresti stiam unul cum te duci spre capatul Pantelimon-ului, unde am intrat doar odata acum foarte multe milenii in urma. Nici nu-mi mai amintesc cum arata magazinul si daca e curat sau murdar in interior.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

La Mega e misto ca au in frigidere fructe proaspat curatate si feliate, iei doar o furculita (daca nu e inclusa) si mananci. Pretul e decent (3-4 lei o salata de fructe cu portocale, pepene galben sau ananas, banane), imi iau zilnic. Cu efortul taiatului si curatatului de fructe eliminat, nu mai am motiv sa nu mananc :lol:

Imi place si selectia de smoothies da' sunt exagerat de scumpe cand tii cont ca ai la 3 lei salata de fructe din care iei si mai multe fibre.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Am ajuns sa ne plangem ca "mancarea" trebuie curata si taiata pentru a fi consumata, altfel nu merita efortul. Our race is going to the dogs! :sad:

Ala de a zis ca viitorul va fi mancare in tuburi de pasta cu gust de X n-a gresit deloc. Ce-i mai simplu si mai comod decat pasta care sa iasa dintr-un tub?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Dar McWill, mancam deja din tuburi, bine, ce-i drept alt tip de alimente. Oricat de mult ai manca alimente procesate si mama procesatului, la un moment dat simti nevoia sa mai bagi in tine si chestii naturale.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Nah, ce sa zic, fiecare face ce vrea cu timpul lui :lol: Daca te simti mai bine ca-ti depozitezi si pregatesti toate fructele in loc sa le iei gata pregatite, more power to you.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Dar calitatea legumelor si fructelor se deterioreaza din momentul in care le tai/razi/whatever din varii motive. Se usuca, pierd aroma, god knows what chiar si daca sunt refrigerate imediat dupa procesare. Asa ca in caz ca nu vorbim de fructe gen ananas sau nuca de cocos care chiar sunt dificil de dovedit, a cumpara fructe gata taiate nu e altceva decat risipa de plastic [ca-n plastic sunt ambalate astea] si cost excesiv pe eticheta. Un mar il speli si tai in 30 de secunde, un pepene intr-un minut, o banana in 10 secunde daca ti se pune un carcel la unul din degete atunci cand il decojesti, etc. Singurul context in care ai intr-adevar parte de un beneficiu este daca le cumperi in pauza de masa si n-ai acces la un cutit si o chiuveta, dar altfel...

1st world problems :lol:
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Laudati-va

Post by rege »

Problema cu bananele este că untul de arahide ăla bun (singurul bun, Calvé) deja atinge 20 lei, un număr obscen când reprezintă preţul unui borcan de unt de arahide. Ultima dată când l-am cumpărat, costa 12 lei. De atunci n-am mai mâncat banane.
the secret geometry of chance
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests