Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 8 Jun 2018, 15:04 Voi ați lucrat (profesional) cu assembly?
Depinde de caz si de domeniul in care lucrezi. In general te bagi in assembly cand te lovesti de bariere in limbajele compilate in assembly, si presupun ca asta ar trebui sa se intample cel mai des pentru cei ce lucreaza in medii embedded. Cand rezultatul compilarii C-ului nu corespunde, faci treaba manual pentru el. Sau daca ai ceva caz mai exotic, who knows. Se intampla mega rar.

Un alt uz este pentru a intelege cum se compileaza un anumit algoritm, de exemplu cand vrei neaparat sa stii daca doi algoritmi diferiti sunt optimizati similar la generarea assembly-ului.

Este util evident daca lucrezi la compilatoare.

Este de asemenea util daca scrii sisteme de operare, dar e mentionabil faptul ca poti rapid sa treci inapoi pe C imediat ce ai scris cateva rutine basic pentru boot (might remember this wrong).

Iti este util sa intelegi conceptele de baza a functionarii unui CPU, pentru ca daca nu esti curios e pointless sa inveti pe indelete un anumit assembly language. Sunt multe limbaje assembly, probabil cel mai popular acum este cel pentru ARM, datorita telefoanelor mobile si device-urilor embedded. Daca scrii .NET, te bagi in MSIL, de exemplu, "un fel de assembly".

Sunt rare cazurile in care e nevoie de assembly work, si si alea sunt in anumite cercuri de devs.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Laudati-va

Post by Soarecu »

Da, da se face, dupa niste manuale din ~2002. Dar ca idee, cat de util e C++ in general?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Laudati-va

Post by Cristan »

Te ajută când joci TIS-100.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Laudati-va

Post by Soarecu »

That was harsh :lol:
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

Cristan vorbea de assembler, nu de C++. Anyway, comform TIOBE index, C++ e inca foarte folosit (https://www.tiobe.com/tiobe-index/) dar tot Java e top of the list.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Soarecu wrote: 8 Jun 2018, 15:19 Da, da se face, dupa niste manuale din ~2002. Dar ca idee, cat de util e C++ in general?
Again, depends. E un approach gresit sa te concentrezi pe limbaje de programare in particular btw. Ti-am zis mai sus ca industria e plina de trenduri si de peoplesi care adopta mereu ce-i nou pentru ca e shiny. Daca nu ai oportunitatea sa folosesti ce-ti place tie, n-ai de ales si inveti altceva.

Asteapta-te sa devii expert la limbajele cu care lucrezi si sa fie nevoie sa inveti si din altele cate ceva, si sa fie nevoie sa te muti pe limbaje noi in functie de ce-ti cere piata.

Popularitatea limbajelor nu depinde de cat de bune sunt, ci de cat legacy code e scris in ele. Adica de numarul programelor scrise in trecut care trebuiesc inca mentinute in viata. Si normal ca Java e mega popular, 90% din enterprise apps sunt in Java.

C++ e foarte util in industrie si pentru proiectele noi daca esti intr-o zona in care conteaza performanta (gamedev) sau embedded dev, dar de mentionat e ca se foloseste standardul C++11 sau mai nou cam peste tot, sau un standard vechi cu foarte mult Boost lib ca sa-l faca mai palatabil, dar asta cred ca e rar inspre niciodata in ziua de azi. C++11 si mai noi sunt super diferite de stilul clasic C++.

Adica ce nu se preda in facultate.
Last edited by Magicake on 8 Jun 2018, 15:53, edited 1 time in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

Si normal ca Java e mega popular, 90% din enterprise apps sunt in Java.
Also Android.

Oricum, cum ziceam, daca lucrurile au ramas la fel la calculatoare oricum nu prea o sa vezi C++ acolo. Mai mult C si Java.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

De obicei nu scrii prea mult Java pentru Android, ci recurgi la solutii cross-platform sub un wrapper minimal de Java. In mare parte pentru ca nu mai exista "Android", ci "iOS si Android". Nimeni nu-si lanseaza aplicatiile doar pe un store in ziua de azi.

O chestie noua care prinde popularitate in Android only world e Kotlin. E nou si shiny :lol:

Chestia noua si shiny care incearca sa detroneze C++ e Rust, de la Mozilla.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Soarecu wrote: 8 Jun 2018, 15:09 Referitor la faptul ca afara e mult mai bine pe partea de facultati, acolo as fi vrut si eu sa fac, dar nici partea financiara nici faptul ca am facut gimnaziul la o scoala infecta nu au fost in favoarea mea.
Daca scopul tau final e sa te muti definitiv afara, e mai bine sa-ti faci licenta-n tara si un master cuplat cu munca in domeniu afara.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Laudati-va

Post by rege »

Dap, universităţile româneşti (cel puţin Bucureşti şi Iaşi) sunt f bine privite îm afară... lucru care probabil o să se schimbe peste 5-10 ani deci...
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

Dar eu stiu ca nu trebuie sa stii neaparat programare ca sa ai un job bun, si scripting/automatizare e ok. Zic asta pentru ca la fostul job era un baiat care stia Python pe partea de automatizare, astfel incat era platit foarte bine.
Am vrut si eu sa invat Python pe cont propriu, dar la un moment dat am intrat intr-o bezna totala de unde m-am pierdut complet din punct de vedere al intelegerii tehnicului din limbaj, avand in vedere ca nu am avut pe nimeni care sa-mi mai explice mai departe ce si cum. Plus lipsa de experienta lucrata in asta e un mare dezavantaj pentru cei care vor sa se angajeze macar ca entry/junior level... :|
Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Laudati-va

Post by rege »

Vezi asta pt python: https://greenteapress.com/wp/think-python/ ia de la zero şi cu o atitudine de CS (ştiinţe de calcul, nu cauntăr)
Nu ştiu dacă să recomand python 2 (mult mai multe librării disponibile) sau python 3 (multe avantaje gen mai multe operaţii cu liste, mai multe posibilităţi de transmitere a argumentelor, stringul e string nu binary etc.)
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Python e ceva ce ar trebui sa faca parte din repertoriul oricarui programator /cc @Soarecu, e excelent pentru tool-uri rapide care sa-ti reduca din workload si e peste tot pe UNIX by default. Pe Windows se instaleaza super rapid si pe langa asta mai ai si package manager pentru el. Ce altceva mai vrei?

Asta daca nu esti ceva wizard dubios care scrie bash scripts peste tot, in cazul ala nu te apropia de mine :lol:

Recomanda Python 3, Python 2 va fi deprecated oficial in curand.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Laudati-va

Post by rege »

Python, acest AutoHotkey pentru linux :lol:
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

D asta e misto bucurestiu. Cautand o terasa cu sotia am ajuns pe o straduta unde vad la fereastra deschisa a unei case vechi o pisica neagra. Dupa filmarile lui, dupa inaltimea la care era geamul, dupa casa, pisica, strada etc ii zic alinei baa acolo sta silviu gherman. Ea zice ca care s sansele. Ma apropii de geam si tip silviuuuu. Niciun raspuns. Ne punem la o terasa imediat langa casa aia si in 3 minute il vedem pe silviu trecand pe trotuar. 😂 anii de jucat adventure games se vad acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Laudati-va

Post by Mahdi »

Dacă Gabriel Knight te-a învățat ceva, e că acum
trebuie să-ți faci mustață din blana lui Vlahuță, ca să te deghizezi în Silviu Gherman.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Laudati-va

Post by sebas »

Am supraviețuit primei zile cu sebas jr. acasă 8-)
dump CHA
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laudati-va

Post by Waaagh! »

Sa vezi la noapte ce patesti. gz.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Laudati-va

Post by marvas »

whoaaa, gg sebas!
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests