Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TaikoKaira »

Am fost plecată la Piatra-Neamț în ultimele zile (de miercuri până azi), la Concursul Pluridisciplinar Prosoft@NT. Eu am participat la secțiunea de soft educațional cu o aplicație făcută în mediul C# (Visual Studio), cu tema "Coeziune", şi am reuşit să iau o mențiune şi 50 de lei. #goodjobtome

Spoiler for Not my best photo but merge ca dovadă:
Image
Also, e concurs național. Cam fiecare lot județean a avut 4 elevi pentru 3 secțiuni (informatică şi matematică pentru clasele 9/10/11/12, respectiv soft educațional/pagini web).
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Laudati-va

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Bravo!! :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Super tare! Felicitari! Bravo!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Laudati-va

Post by Azad »

Nice! Congrats ^^
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TaikoKaira »

Mersi mult, guys! :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Laudati-va

Post by Jaunty »

Felicitări! Ce face aplicația?
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TaikoKaira »

Mulţumesc! În aplicaţie se pot conecta trei tipuri de utilizatori: elevul, profesorul şi inspectorul. Aplicaţia e destinată mai mult profesorilor, întrucât în momentul în care elevii rezolvă două teste scurte şi rapide (adică testul de cooperare, respectiv testul sociometric), aplicaţia le oferă informaţii utile legate de interacţiunea dintre elevii unei clase. În testul de cooperare, fiecare întrebare are aceleaşi 5 răspunsuri care au un anumit punctaj (Niciodată = -1; De puţine ori = -0.5; Depinde = 0; De multe ori = 0.5; Mereu = 1), iar din ele se face media aritmetică care arată un fel de procent de cooperare pentru fiecare elev, asta întruchipând dorinţa de a face parte din grup. Testul sociometric cuprinde două întrebări relativ banale, şi anume cu cine ar vrea/nu ar vrea să facă un proiect, la care se răspunde obligatoriu cu două răspunsuri la fiecare (şi anume cu numele unor elevi), din acest test rezultând date precum cine e cel mai popular elev, cel mai displăcut elev, elevii marginalizaţi, grupurile de două şi trei persoane care se formează în clasă. Pe lângă asta, există mai multe funcţii. Aplicaţia are şi un soi de mesagerie asemănătoare cu Yahoo sau Gmail concepută de mine, există şi un joc de X şi 0 care poate fi accesat doar după ce elevii termină ambele teste iar unele rezultate sunt afişate pe profil, etc. Las aici documentaţia pentru screenshot-uri şi detalii mai multe.
Last edited by Jaunty on 2 Mar 2019, 21:42, edited 2 times in total.
Reason: șters link documentație pt protecția datelor personale
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Laudati-va

Post by Jaunty »

:) Mai complex decât mă așteptam.

Am șters link-ul cu documentația, fiindcă înăuntru ai datele tale și ale colegilor (cred), nu e ok să le expunem aici.

Două sugestii pentru viitor:
- Îmi dau seama că programul e offline, dar ca best practice: nu stoca parole. Mulți oameni își refolosesc parolele, iar dacă baza ta de date e spartă, atacatorul capătă acces la toate conturile lor. În baza de date trebuie să ai un salted hash al parolei. Găsești pe net documentație despre asta.
- Genul ăsta de program are mai mult sens pe web. Ca website ar fi mai accesibil, cross-platform și actualizabil în orice moment.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

TaikoKaira wrote: 2 Mar 2019, 17:52 Am fost plecată la Piatra-Neamț în ultimele zile
Si cum ti s-a parut zona?
Image
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TaikoKaira »

@Jaunty

Mulțumesc pentru sfaturi! Am în plan de ceva vreme să încerc să criptez cumva coloana cu parolele din tabele doar că încă nu sunt sigură exact cum. Voi încerca să caut documentația pe care ai menționat-o şi să pun în practică. Legat de website, da, ar fi mult mai practic, dar momentan nu ştiu să fac niciun tip de site (îmi amintesc doar foarte puțin HTML5 din clasa a 10-a); la şcoală învățasem doar o bază foarte subțire a C#-ului care m-a ajutat să continui să-l studiez de una singură. Oricum, mi-ar plăcea pe viitor să învăț, dar după ce termin cu admiterea şi bacul. Apropo, toate numele din tabel sunt false. Nicio informație nu e adevărată, deci nu e o problemă. Eventual ar fi problemă dacă mi-ar fura cineva ideile. :lol:



@cg1700

A fost chiar frumos. Cum am venit din județul Hunedoara cu maşina, am avut ocazia să trecem şi prin munți, unde am văzut destul de multă zăpadă. Când profa mea de info mi-a zis că speră să nu rămânem înzăpeziți, n-am crezut că vorbeşte serios. Oh, şi pe Lacul Roşu am văzut oameni de zăpadă. Le-am făcut poză şi o să mă mir de ele săptămâna asta. Mi-a plăcut în Piatra-Neamț, au un oraş drăguț unde oamenii chiar opresc la trecerile de pietoni. Au multă diversitate şi mi s-a părut un oraş destul de mare. Mi-a părut rău că n-am prea apucat să vizitez zone turistice importante de acolo, dar poate mai ajung cândva.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

TaikoKaira wrote: 2 Mar 2019, 22:33 Mi-a plăcut în Piatra-Neamț, au un oraş drăguț unde oamenii chiar opresc la trecerile de pietoni. Au multă diversitate şi mi s-a părut un oraş destul de mare. Mi-a părut rău că n-am prea apucat să vizitez zone turistice importante de acolo, dar poate mai ajung cândva.
Hmm, n-as zice ca sunt prea multe zone turistice. Doar vreo cateva muzee, turnul lui Stefan si telegondola aia prapadita de care rade toata lumea.
Image
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TaikoKaira »

Ciudat, nouă telecondola ni s-a părut cea mai interesantă chestie când am ajuns prima oară în oraş. :lol: Colegii mei au fost cu ea, am uitat să-i întreb ce impresii şi-au făcut. Dar când o să mai am ocazia, o să încerc să vizitez şi zonele turistice pe care le-ai menționat. Cu atât mai bine că nu sunt multe, aşa poți fi sigur că ai văzut ce trebuia într-un interval scurt de timp.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Laudati-va

Post by Mahdi »

Am reușit să prind bilete la Enescu și anul ăsta. După câteva minute erau epuizate la cele la care am luat. Doamne ajută!
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Laudati-va

Post by ciolan »

După ce-am umblat ca bezmeticul prin Brașov căutînd un mini SNES (îmi luase Dumnezeu mințile și chiar voiam să le dau bani ălora de la Nintendo, bine că n-am găsit), mi-am revenit în simțiri și am cumpărat un Pi. Momentan fac ce știu eu mai bine cu el: emulare. Instalat și configurat RetroPie, am înfipt un controller în el, l-am conectat la wi-fi și la televizor și am obținut un Mini SNES, Mini NES și mini Playstation într-un singur device. It is exquisite. Tot setup-ul m-a costat în jur de 250 de lei, iar drăcia rulează mai mult decît decent cam tot ce a fost consolă pînă la (și inclusiv) PS1. Good times.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Laudati-va

Post by Bogdan »

Suna bine de tot. Exista vreun ghid end-to-end pentru asa ceva?
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Laudati-va

Post by ciolan »

User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

Am si eu un Vita de rezerva pe care zic de luni bune ca o sa il transform in emulation machine. Cred ca in sfarsit o sa ma apuc sa imi comand ce am nevoie pentru asta.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

mester mare mare faurar a lu ciolan domle!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

https://www.emag.ro/adaptor-card-micro- ... DJ6M1CBBM/

pfff, nu imi vine sa cred ca poti sa cumperi asa ceva prin eMag.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Laudati-va

Post by Cimitri »

Practic e vandut de Cubis Shop si doar platforma e a lui eMag.
Image
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests