Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Laudati-va

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-a intrat de vreo 5 ori aceeasi albina in camera

"Shoo shoo, nu-s floare iesi" de fiecare data

Tot venea intr-o parte a ferestrei si bazaia acolo, acum a intrat intr-o gaurica si n-o mai aud se pare ca acolo vroia sa intre de la inceput, weird
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Laudati-va

Post by Waaagh! »

Ultima data cand am patit ceva similar, am dat cu zburatoarea de pamant si i-am trantit un calcai.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

.chester wrote:ITT: Peonii au impresia ca managerul o freaca la cafele toata ziua pentru ca nu da si el la lopata la fel ca ei. Zug zug!
Cine este manager la Nivelul 2, chester? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

Kimo, care alearga si sta in telefoane toata ziua, al carui job pare super stresant pentru ca face o mie de chestii de unul singur, in timp ce restul au ca unica responsabilitate scrisul de articole.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Si nu cred ca isi zice "manager Kimo". Pentru ca nu da doua parale pe nomenclator, ci pe ceea ce face efectiv. Este "manager" din circumstanta, pentru ceea ce l-a adus in varf a fost altceva.

Again, ala de isi zice "Manager Xsulescu" este din clasa de papitoi din care face parte Paul, de exemplu - care, papitoi fiind, se simte complexat nevoie mare si mereu se prezinta drept "Printul Paul de Romania". Adevarat, este un caz exagerat; insa la fel de adevarat este ca va faceti sa nu le intelegeti pe astea mai... pamantesti.
Last edited by McWilliams on 17 Jul 2017, 20:42, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

Da, spre deosebire de ceilalti manageri care clar sunt niste incapabili lipsiti de orice abilitate.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Nu ca in Romania n-ai gasi destui tarani fara educatie in campul muncii pe toate palierele, dar mama cat de pregnanta este mentalitatea asta de denigrare a omului din sectorul privat! Patronul e invariabil un jegos care inoata in bani dupa ce-si exploateaza angajatii, managerul e bulangiul ala care te pune sa muncesti in timp ce el se relaxeaza fumand un trabuc iar seful de sectie/orice superior direct este un nesimtit care-ti arunca-n brate orice responsabilitate doar ca sa-ti faca viata mai nasoala.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Actually, eu nu am dat peste vreun "manager" autorecomandat care sa ma puna la treaba sau care sa imi delege indatoriri proaspete. Ma pun la treaba singur, lol - de asta detin un loc de munca din capul locului. Si, daca nu ar fi fost cazul, poate chiar as fi apreciat un impuls extern in aceasta directie.

Singura chestie care ramane constanta la cei care se prezinta drept "manageri" este ca tin sedinte de comitet dese cu singurul scop de a sublinia ca esti la locul de munca pentru a munci si ca cer rapoarte din ora-n ora ca dovada suprema ca muncesti. Pentru ca asta scrie probabil in manualul micului manager lipsit de experienta. Iar cei doi-trei pe care i-am intalnit, care au o varsta, au o experienta in domeniul in care activeaza si care fac treaba mai mult decat buna, aia nu zic ca sunt manageri la departamentul/proiectul/compania X, ci ca lucreaza cu o echipa in X. Adica, daca nu i-ai cunoaste, nu ai zice "bha, asta este stabul de la X" din cum se recomanda.


Eu nu am nimic in sine cu functia de manager, la fel de neceara ca cea de janitor. Doar ca nu-mi plac cei care se recomanda drept manageri, pentru a se evidentia prin prisma functiei. Form without substance, if you ask me. Un fel de "eu stiu sa cer rapoarte si sa deleg atributii in orice domeniu, pentru ca nu stiu niciun domeniu, deci ma potrivesc in orice domeniu". Exact ca (multi dintre) managerii din companiile de stat (unde sunt foarte dese situatiile cand "manager" intr-un domeniu este cineva care nu are nicio legatura cu acel domeniu), exact ca aia care abia ies de pe bancile facultatii (care au o diploma de "manager", dar abia au 3 luni de practica in campul muncii) etc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Un sfat important de la McWilliams pentru toti managerii: esti manager cu adevarat de abia atunci cand inveti sa nu mai spui ca esti manager! avetz grije!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Billy Bob, exceptand cateva cazuri rare de manager format din start pentru a face conexiunile intre mii de angajati, sute de proiecte, zeci de departamente etc., restul se numesc "manager" din acelasi motiv pentru care limba romana si-a insusit formule de genul "team-leader", "task", "sales report", "workshop", target" etc. Un individ care are alti indivizi in subordine are nevoie de cunostinte de management, asa cum are nevoie de carisma, de autoritate (leadership, pentru neofiti), de rabdare si de multe altele - sunt trasaturi ale personalitatii unui individ, nu functii in sine. Asta nu-l recomanda pentru prefixul de "manager" mai mult decat il recomanda pentru prefixul de "leader". Este doar un sef. Cu specialitate si experienta intr-un domeniu, aflat in acest moment intr-o functie de conducere (unde se presupune ca a fost propulsat ca urmare a meritelor in respectivul domeniu).

De fapt, nici nu stiu ce mai vreau sa demonstrez din moment ce, cateva replici mai devreme, cineva incerca sa ma convinga ca el a lucrat cu manageri din companii cu cateva persoane si ca intelege de ce este necesar o asemenea "functie" acolo. Evident, ca sa managerieze! :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by DANiel »

Coane, am inteles. Pe bune, chiar am inteles. Fo real, gata. Noi astia mai prosti, care traim in lumea asta, nu intelegem cum trebuie ce e ala management sau cine ce face. Am inteles. Can u stop now?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TG »

McWilliams e ca un copil mic, după ce l-ai făcut să plângă te-a luat dracu' și trebuie să îl faci prin endurance roll.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Laudati-va

Post by McWilliams »

Lasa ca ma pot sterge la ochi cu diploma de manager. :wink:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Laudati-va

Post by Soarecu »

Am patura cu "Fortza Rossoneri", ola cat licitezi?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

poza
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Laudati-va

Post by stef »

DANiel wrote:Coane, am inteles. Pe bune, chiar am inteles. Fo real, gata. Noi astia mai prosti, care traim in lumea asta, nu intelegem cum trebuie ce e ala management sau cine ce face. Am inteles. Can u stop now?
Stimate user DaNiel, ar fi bine sa reconsideri uneori aceste atitudini, pentru ca aici suntem pe un forum unde noi, niste anonimi in spatele unor username-uri, ne exprimam niste opinii in mod absolut egal si fara nici o dusmanie, pe acest forum obscur pe cale de disparitie in care mai posteaza doar o mana de oameni :lol:.
Ori nu e posibil ca daca lui Ola nu-i convine ce scrie userul X sau Y, sau Z, ceilalti sa fie considerati si tratati ca niste unii care vor sa fie mereu in contra, ca ei nu zic bine niciodata, replicile lor fiind scalate, calibrate si procesate vesnic prin filtrul "intelepciunii si al infailibilitatii" userului ola, care pentru multi alti useri este si el un anonim :roll:
Pur si simplu ar trebui sa luam parerea celuilalt ca atare, dar fara sa ne ofticam si sa ne consumam aiurea, ca chipurile vezi ce victima ai fi tu sau altul, ca nu stiu ce user a zis ceva sau altceva despre parerea ta sau a altui user. Asadar s-o lasam mai moale cu lamentarile inutile.
Acum sper ca nu am deranjat iar pe cineva, sau sa fi incalcat principiile si morala vreunui mare veteran si initiat de pe aici. :D
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

stef wrote:
Ori nu e posibil ca daca lui Ola nu-i convine ce scrie userul X sau Y, sau Z, ceilalti sa fie considerati si tratati ca niste unii care vor sa fie mereu in contra, ca ei nu zic bine niciodata, replicile lor fiind scalate, calibrate si procesate vesnic prin filtrul "intelepciunii si al infailibilitatii" userului ola, care pentru multi alti useri este si el un anonim :roll:
ba da. e posibil. inca n-ai prins mersul lucrurilor
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TG »

stef wrote:pe acest forum obscur pe cale de disparitie in care mai posteaza doar o mana de oameni :lol:.
No no, asta e media noastră. Stai liniștit, forumul nu se duce nicăieri, ai să mai ai ocazia să te auto-ridiculizezi prin încercări eșuate de ironie fină.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Laudati-va

Post by .chester »

:lol:

Chiar asa, Stef mai posteaza ceva in afara de lamentari despre ola?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

mie imi plac
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests