Laudati-va

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Du-te ca bossul la Electronica, acolo hardcoreala nenica.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Nu te duce degeaba la o facultate grea, o sa lucrezi la final la aceleasi chestii la care lucreaza si cei care au terminat o facultate usoara (sau niciuna) si vei fi la fel de apreciat ca si ei. Iti scoti peri albi degeaba adica :lol:

In functie de ce tip de persoana esti, iti va fi si mult mai usor sa termini dpdv moral daca esti printre cei mai buni la o facultate slaba, decat printre cei mai slabi la o facultate buna. So there's that.

Alege cel mai usor path care iti aduce o diploma si esti ok.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Dar daca face ce zici tu nu mai are omul calificarea de a face glume cu politehnisti. Soarecule, gandeste-te bine ce alegi, ca va avea consecinte tot restul vietii!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Laudati-va

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

inb4 se duce pe literatura/filosofie
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

Gagicile sunt o alternativa viabila la bancurile de la Poli ce-i drept.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Si acolo poti discuta despre Maitreyi, pe cand la info primesti inapoi doar C2065.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Laudati-va

Post by rege »

Am auzit că la poli e plin de mold*veni
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Pătrunjelu' wrote: 7 Jun 2018, 20:10 Nu te duce degeaba la o facultate grea, o sa lucrezi la final la aceleasi chestii la care lucreaza si cei care au terminat o facultate usoara (sau niciuna) si vei fi la fel de apreciat ca si ei. Iti scoti peri albi degeaba adica :lol:

In functie de ce tip de persoana esti, iti va fi si mult mai usor sa termini dpdv moral daca esti printre cei mai buni la o facultate slaba, decat printre cei mai slabi la o facultate buna. So there's that.

Alege cel mai usor path care iti aduce o diploma si esti ok.

:lol: wtf?

thats the spirit. eventual ca sa fii si mai relaxat urmatorii cativa ani eu recomand sa nu te inscrii la o facultate ci sa incerci sa cumperi o diploma. alege cel mai usor path care iti aduce o diploma si esti ok. in niciun caz sa nu te duci la o facultate buna si serioasa unde poti sa inveti chestii si sa cunosti oameni.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TG »

ola small dickie wrote: 8 Jun 2018, 07:40facultate buna si serioasa unde poti sa inveti chestii
:lol: :lol: :lol:

Mă rog, mesajul e bun, fără să cunoști oameni din domeniul tău îți scad șansele considerabil. Din orice facultate decentă ar trebui să ai aproape garantat locul de muncă, prin treaba asta. Dar partea cu învățatul mi-a făcut dimineața, am râs. Nu mă gândeam că mai există oameni care cred că la facultățile ”bune” și ”serioase” înveți ceva. Cel puțin când vine vorba de mizerii din astea legate de programare/IT. Că profesional nu cunosc oameni de la altele ca să mă pronunț.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Da, in facultatile bune si serioase din Romania inveti ceva. Daca vrei.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Ca sistemul de invatamant din Romania in general e de cacat - de acord, dar asta nu inseamna ca e bine sa sfatuiesti un tanar (daca nu e lepra) sa se duca la o facultate anonima doar ca sa ia diploma sau ca in facultatile bune din romania nu inveti nimic.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

Mai nu stiu, vorbind ca absolvent de A&C si lucrand in domeniu pot spune ca daca vrei sa fii programator nu conteaza daca faci Calculatoare, Informatica sau Cibernetica. Toate trei sunt considerate facultati bune si oricare din ele ia face-o sigur iti gasesti un loc bun de munca dupa. Calculatoare are avantaj daca vrei sa te specializezi pe partea de hardware mai mult fiindca la celelate doua nu prea cred ca faci nimic pe partea asta.

Daca vrei sa vii la calculatoare te avertizez insa ca ar fi bine sa ai nervi de fier fiindca e de departe cea mai stresanta dintre cele 3 optiuni. Materiile sunt destul de usoare ca si teorie si examene dar vei fi supraincarcat cu o gramada de teme pana in punctul in care sesiunea o sa ti se para una din cele mai lejere parti ale semestrului.

Also eu am avut interactiune minima cu C++ in facultate. Baza era C simplu si Java asa ca daca vrei sa studiezi chestii de dinainte probabil ar trebui sa incerci sa te obisnuiesti cu astea doua.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Laudati-va

Post by DarthZombie »

In facultatile din Romania inveti chestii utile activitatii din piata muncii mai mult in ciuda sistemului, cel putin in Poli. Avand vedere ca materia predata la inceputul anilor '80 era aproape identica si predata deseori de aceeasi profesori-dinozauri cu cea predata in ~2010 si ca fratele meu putea practic sa foloseasca notitele de cursuri ale parintilor mei nu e prea incurajator. Cu atat mai grav cu cat el facuse Electronica iar ai mei TCM! Logic ca din cauza vechimii materiei in loc sa studieze tehnologii moderne cursurile sale erau concentrate pe sisteme pe care le mai gasesti doar in garaje prafuite si muzee. Singura metoda ca un student sa iasa din facultate conectat la realitatea pietii este sa manance jurnale si articole stiintifice din domeniu in putinul timp liber pe care ti-l ofera viata de student de la Poli. Iar asta este trist avand in vedere cat de mult stress ai parte acolo.

Nu degeaba nu e nicio universitate romaneasca in Top 500 in clasamentele internationale. Cand calci intr-o facultate mai de doamne-ajuta din afara iti dai seama destul de repede cat efort depun aia ca sa te ajute sa te dezvolti, de la profesori care te trateaza ca pe cineva pe care-l pot indruma [si nu precum cineva la care sa se uite de sus] pana la facilitati peste facilitati care iti vin in ajutor.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

DarthZombie wrote: 8 Jun 2018, 13:08 Avand vedere ca materia predata la inceputul anilor '80 era aproape identica si predata deseori de aceeasi profesori-dinozauri cu cea predata in ~2010
Eh, la calculatoare nu e chiar asa. La obiectele de specialitate majoritatea profesorilor sunt tineri si materia chiar e relevanta. Lumea chiar e pasionata acolo. Dinozauri sunt mai mult pe la materiile alea care nu sunt prea relevante specializarii gen Fizica.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Laudati-va

Post by Magicake »

Eu nu cred ca aveti habar de cat de mare e diferenta intre ce faci si cum faci la facultate si ce faci si cum faci in industrie in cazul programatorilor :lol: E un domeniu prea nou sa fie totul batut in cuie si sa te poata pregati o facultate pentru ce urmeaza sa faci. E in esenta inca un domeniu in care domina trendurile si in care apar mereu alternative la ceea ce cunosti deja, si nu ai de ales decat sa inveti tot din mers.

Diploma pentru programatori e utila doar ca sa intri la interviu, interviul e locul unde se decide cat de bun esti sau nu. Decat daca nu ai pile, cum zice si TG mai sus, evident.

Un programator bun o sa fie bun indiferent ca a terminat la Poli Bucuresti sau la 1 Decembrie in Alba Iulia.

LE: Extensie la trends, e de asemenea un domeniu in care domina subiectivismul. Tabere diferite de developeri sustin sus si tare ca metodele lor sunt superioare, dar niciunul nu reuseste sa demonstreze efectiv asta. It's a clusterfuck of "asa da, asa nu, pentru ca eu am vazut ca asa e mai bine", neverending. Profii iti arata doar o chestie, de obicei aia mai putin populara pentru ca timpurile se schimba si ei nu tin pasul.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Laudati-va

Post by TG »

Nu mă refeream chiar la pile însă. Legăturile umane pe care le stabilești cu colegii, lectorii, oamenii în general mai tineri din facultăți, ajung să conteze enorm. Primești șanse în plus pentru că te poți face remarcat lor. Primești recomandări și șansa la interviuri și așa mai departe.

Paradoxal, dar în cazul programării beneficiile sociale ale facultății contează mult mai mult decât ce înveți. Care e pretty much 0 față de ce ai nevoie. Sigur, dacă vrei înveți. Dacă vrei înveți oriunde, dacă vrei realizezi că decât să îți pierzi timpul pentru a dobândi cunoștințe ce nu te ajută la nimic e mai bine să cauți să faci practică și să activezi în domeniu. Unde în câteva luni te trece prin 3 ani de facultate. :lol:

Acum nu zic că recomandarea mea unui viitor student e să meargă la cea mai de căcat facultate pe care o găsește sau să își cumpere diploma (mentalitatea asta din start îl descalifică din alte puncte de vedere). Dar cine se duce la astea de prestigiu pentru, well, prestigiu, o să stea la casă în Carrefour după.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Laudati-va

Post by ola small dickie »

Aplicat strict pe meseria de programator, evident ca studiile in sine din facultate conteaza mult mai putin decat decat studiul pe cont propriu si practica si sa activezi in domeniu.

Mai sus eu ma refeream la invatat in facultate in general, nu intr-un domeniu anume. Programare evident ca nu e cel mai bun exemplu de dat cand e vorba de cursurile din facultate.

Sa te duci la o facultate pt prestigiu, e evident, o tampenie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Laudati-va

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Că veni vorba, azi am dat examen la assembly (PLA). Proful a fost mega chill în sensul că nu prea am făcut și ne-a spus la început că programa e veche, assembly nu prea mai avem ce face cu el așa că n-o să ceară nimic de la noi. Ne-a zis să facem nu știu ce referate la niște cursuri (de aici) pe care eu nu le-am făcut. Anyway la examen ne-a dat voie cu laptop și telefon. Doar că răspunsurile nu erau în nici un curs :lol: Hai cu google, a fost tare mă simțeam de parcă chiar învățam ceva

Ce subiecte am avut:
1). Ce rol are system bus, address bus, data bus si control bus? Care este responsabil cu "mărimea" procesorului și cu memoria?
2). Ce este Pooling I/O? (care se scrie corect Polling dacă nu cumva e o chestie de engleză americană sau britanică, au făcut mișto studenții care ne supravegheau că au scris așa special să găsim mai greu)
3). Nu mai știu ce era la 3
4). Să se scrie în assembly: if x>15 then x=x+m else x=x-m
5). ce inseamna mov eax, [ebx+eyx]
6). Obfuscati ce-i la 5
7). Ce este push si pop, exemple

Voi ați lucrat (profesional) cu assembly? Am citit după ce-am terminat examenul de pe quora un post care nu-l găsesc acum în care spunea cineva cum scriau un soft pentru un telefon: cu java avea vreo 80 de cicluri procesorul iar cu assembly l-au dus la 14 după la 7 după un coleg l-a dus până la 6. Nu știu ce înseamnă dar sună tare și-mi pare destul de mișto assembly acum
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 8 Jun 2018, 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Laudati-va

Post by Soarecu »

Dintre cele 3 mari iubiri ale mele, aka matematica, fizica si informatica doar pe ultima parte pot spera la un job bun dupa ce termin, de aia ma orientez spre A&C, stiu ca in mare faci chestii care nu sunt *foarte* utile, dar alternativa ar fi self teaching si asta nu imi surade prea mult in sensul ca nu am disciplina sa mentin o rutina din proprie initiativa.
Referitor la faptul ca afara e mult mai bine pe partea de facultati, acolo as fi vrut si eu sa fac, dar nici partea financiara nici faptul ca am facut gimnaziul la o scoala infecta nu au fost in favoarea mea.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Laudati-va

Post by cg1700 »

Daca esti decis sa te duci la calculatoare o chestie importanta pe care trebuie sa o stii e ca cel mai probabil ce ai facut in liceu la informatica e inutil si mai mult o sa te incurce la facultate. Asta daca inca se face mizeria aia de C++ care de fapt e C simplu cu niste artificii de C++ ca sa nu trebuiasca sa inveti pointeri.
Image
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 47 guests