Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Soarecu »

ne0lith » 4 Nov 2014, 20:44 wrote:Romanii ar trebui educati prin let's play-urile inteligente ale lui Soarecu. Din pacate nimeni nu-l apreciaza la adevarata lui valoare, e prea bun pentru tara asta.
Spune-mi unde am gresit in ce am spus. Promit sa ma las de comentat pe chestii de politica daca aduci ceva palpabil.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by McWilliams »

Populatia, in majoritatea pe care o exprimi tu, este indobitocita pentru ca: a) unii stau si asteapta ca sa le fie mai bine, sau b) unii se plang ca altii stau si asteapta ca sa le fie mai bine, intre doua reprize in care ei insisi stau si asteapta ca sa le fie mai bine.

Vrei sa faci ceva? FA-O!!! Pentru tine, nu pentru "tara", "patrie" sau "popor". Corect, legal, cu pasiune, cu efort, cu rezultate palpabile. Si cand romanii o sa faca acelasi lucru, fiecare pe patratica lui, la nivel de populatie, in majoritatea ei, o sa vezi un rezultat. Pentru ca ceea ce vrei tu, si altii slabi de inger ca tine, de la Romania este o Mona Lisa sau o Capela Sixtina, la care sa te poti holba si cu care sa te poti lauda. Insa opera aia este un puzzle la care fiecare roman detine o patratica. Daca una este stricata, opera, din magnifica, devine banala. Daca o mana sunt stricate, devine proasta. Daca cele mai multe sunt stricate sau lipsa...

Mentalitatea nu este ceva nativ, o mostenire genetica infuzata pentru ca te-ai nascut in interiorul unor coordonate pe glob. Este ceea ce TU iti insusesti din mediul inconjurator. Care mediu variaza de la invatator sau sef pana la prieteni si parinti. Iar daca tu ai ales sa devii baciul moldovean, nu este vina Romaniei. Pur si simplu, devii ceea ce vezi si ceea ce ai ales ca vrei si tu sa fii. Suna-i pe ai tai si spune-le "multumesc, mama, tata, pentru efort, dar v-ati pierdut anii si sanatatea degeaba cu mine".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Soarecu »

McWilliams » 4 Nov 2014, 21:22 wrote:Populatia, in majoritatea pe care o exprimi tu, este indobitocita pentru ca: a) unii stau si asteapta ca sa le fie mai bine, sau b) unii se plang ca altii stau si asteapta ca sa le fie mai bine, intre doua reprize in care ei insisi stau si asteapta ca sa le fie mai bine.

Vrei sa faci ceva? FA-O!!! Pentru tine, nu pentru "tara", "patrie" sau "popor". Corect, legal, cu pasiune, cu efort, cu rezultate palpabile. Si cand romanii o sa faca acelasi lucru, fiecare pe patratica lui, la nivel de populatie, in majoritatea ei, o sa vezi un rezultat. Pentru ca ceea ce vrei tu, si altii slabi de inger ca tine, de la Romania este o Mona Lisa sau o Capela Sixtina, la care sa te poti holba si cu care sa te poti lauda. Insa opera aia este un puzzle la care fiecare roman detine o patratica. Daca una este stricata, opera, din magnifica, devine banala. Daca o mana sunt stricate, devine proasta. Daca cele mai multe sunt stricate sau lipsa...

Mentalitatea nu este ceva nativ, o mostenire genetica infuzata pentru ca te-ai nascut in interiorul unor coordonate pe glob. Este ceea ce TU iti insusesti din mediul inconjurator. Care mediu variaza de la invatator sau sef pana la prieteni si parinti. Iar daca tu ai ales sa devii baciul moldovean, nu este vina Romaniei. Pur si simplu, devii ceea ce vezi si ceea ce ai ales ca vrei si tu sa fii. Suna-i pe ai tai si spune-le "multumesc, mama, tata, pentru efort, dar v-ati pierdut anii si sanatatea degeaba cu mine".
Din moment ce in tara asta nu poti sa fi un cinstit decat daca ai un salar mai baban, dar cand aia cu 400 lei pe luna si cu 3-4 copii au de ales ori sa traiasca de pe o zi pe alta ori sa fure, neavand probabil acces la un loc de munca chiar daca ar vrea sa lucreze, atunci a cui e vina? A cetatenilor in primul rand, apoi al conducatorilor, pe care tot aia care pun botul la niste spagi ii voteaza. Cer prea mult ca macar in 50 de ani sa semanam macar putin cu o tara europeana unde cu salar minim pot sa mergi in vacanta in fiecare an? NU am cerut sa fim o tara perfecta, dar nici sa stau sa nu spun nimic cand ea nu merge in nici un fel spre bine. Eu imi vade ale mele dar nu mi se pare ok ca nici macar pe internet sa nu poti sa te exprimi mai dur fata de ceva ce e gresit.
PS: Sa nu-mi spui ca nici unul din aia de care vorbeam mai sus nu vor sa munceasca.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by ne0lith »

Soarecu » Tue Nov 04, 2014 9:10 pm wrote:
ne0lith » 4 Nov 2014, 20:44 wrote:Romanii ar trebui educati prin let's play-urile inteligente ale lui Soarecu. Din pacate nimeni nu-l apreciaza la adevarata lui valoare, e prea bun pentru tara asta.
Spune-mi unde am gresit in ce am spus. Promit sa ma las de comentat pe chestii de politica daca aduci ceva palpabil.
N-am insinuat ca ar fi vreo greseala, doar mi se pare amuzant cum incerci din greu si in repetate randuri sa pari dur in exprimarea unor idei evidente. Dap, tara e naspa, point taken.

Plus ce-a zis McWilliams, mai bine te concentrezi asupra ta astfel incat sa iti creezi oportunitati fie aici, fie afara, in loc sa astepti sa se schimbe lucrurile de la sine si sa te plangi. Vorbesti de parca ai fi vreun doctor, om de stiinta sau mai stiu ce membru exceptional al societatii care nu primeste aprecierea ce i se cuvine si vrea sa scape de prostimea din tara. Dar tu probabil esti un adolescent caruia i se pare interesant sa se lege de probleme care nu prea il lovesc la varsta asta, pentru ca stim cu totii ca senzatia aia cand iti dai cu parerea e foarte satisfacatoare.

Sau poate ma insel si de fapt esti o persoana cu un intelect deosebit care nu e apreciat. Dar daca marele tau atu fata de majoritatea populatiei e doar faptul ca nu esti analfabet si ai ceva ratiune si te deranjeaza atat de mult ca nu se incadreaza cu totii aici, ce pot sa zic. Get over it, oamenii prosti au fost dintotdeauna mai multi. Nu-mi dau seama de ce te-ar framanta atat de mult chestia asta in momentul de fata. Iar daca probleme astea te afecteaza cu adevarat, tu faci ceva deosebit pentru a-ti imbunatati viata? Ca asa, persoane care dau vina pe tara pentru problemele lor, fara a incerca macar sa si le rezolve in vreun fel, gasesti la tot pasul. Tara e naspa, dar posibilitati sa te desprinzi de problemele ei exista cu gramada. Nu te-ai nascut in Africa sa mori de foame sau boli raspandite la tot pasul, ai acces la educatie si informatie, ai sansa la o slujba. Nu zice nimeni ca la noi e in regula, dar ar fi bine sa pastram masura problemelor pe care le avem. Nu esti intr-un loc din care e aproape imposibil sa reusesti ceva in viata si unde nu poti face altceva decat sa te vaieti, dupa cum dramatizezi in posturile tale.

LE: A nu se intelege ca sunt de parerea ca toti oamenii care sunt saraci/prosti/whatever sunt asa din vina lor si nu vor sa faca nimic in sensul asta. Ca in orice situatie, treaba nu e asa de simpla si difera de la caz la caz. In general e clar ca nimeni nu vrea sa se incadreze aici, dar exista si cazuri in care oamenii pur si simplu nu vor sa faca un efort pentru a-si depasi conditia, insa se plang la greu. Eu zic ca abia dupa ce faci ceea tot ceea ce tine de tine poti incepe sa dai vina pe altii.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by ola small dickie »

ne0lith » Tue Nov 04, 2014 8:44 pm wrote:Romanii ar trebui educati prin let's play-urile inteligente ale lui Soarecu. Din pacate nimeni nu-l apreciaza la adevarata lui valoare, e prea bun pentru tara asta.
ce a patit neolith? parca vad o scadere asa in ultimul timp, avea replici mult mai bune si mai inteligente inainte.
ne0lith » Tue Nov 04, 2014 10:39 pm wrote:
Soarecu » Tue Nov 04, 2014 9:10 pm wrote:
ne0lith » 4 Nov 2014, 20:44 wrote:. Eu zic ca abia dupa ce faci ceea tot ceea ce tine de tine poti incepe sa dai vina pe altii.
Eu dau vina si inainte, si in timp ce, si dupa pe 40 de ani de comunism si 25 de ani de jefuire. Care incep sa se cam termine. Hai cu optimism spre vremurile ce ne asteapta!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by ne0lith »

Nu s-a intamplat nimic in afara faptului ca mi-am pierdut rabdarea si interesul de a contrazice intr-un mod mai bine argumentat, cand vad afirmatii transante de genul
Soarecu » Tue Nov 04, 2014 7:39 pm wrote:la noi... pana la urma in afara de a te plange in tara asta nu prea poti, e prea indobitocita populatia (majoritatea bine-nteles)
, imi vine mai usor sa fac misto ieftin sau sa scriu un post mai lung in dorul lelii in timp ce fac si altceva decat sa ma intereseze calitatea replicilor.

Cat despre comunism si hotii de la conducere, sunt perfect de acord ca avem probleme serioase de genul asta in tara. Dar de-aici si pana la a spune ca "in afara de a te plange in Romania nu mai ai ce face" e cale lunga, mi se pare ridicol ca trebuie sa explic cuiva faptul ca nu s-a nascut prin triburi africane pentru a fi de parere ca nu ai nici o sansa in viata datorita mediului. Ah, ca e mai greu decat in tarile civilizate sa duci o viata decenta, asta asa e. Sau ca sunt si oameni intr-o situatie atat de proasta, incat orice ar face chiar nu isi pot imbunatati viata, si asta e adevarat. Dar cand generalizezi si mergi pe ideea ca romanul oarecare e atat de ingradit de tara si ca are 0 oportunitati, e greu sa nu te gandesti la cei care au demonstrat contrariul prin munca cinstita. Pana la urma e greu sa nu ajungi la ideea revolutionara cum ca poti face si altceva decat a te plange in Romania. E greu, dar nu e imposibil, ca in alte parti.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by cg1700 »

am tot respectul pentru nemti (si pentru japonezi) dar acolo e o diferenta de mentalitate fata de cum e la noi
Spui asta doar fiindca nu stii decat lucruri superficiale despre alte popoare. Toate societatile au problemele lor. In mod special Japonia are o serie de probleme sociale destul de grave care au drept cauza exact mentalitatea lor diferita.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Stokkolm »

Deci confirmi ca e o diferenta de mentalitate.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by ola small dickie »

As incerca sa trec peste problemele sociale ale unei japoneze.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by cg1700 »

@Stokkolm
Nu vad cand as fi spus ca nu exista diferente de mentalitate.
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Waaagh! »

Ce va trolleaza soarecu'.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Soarecu »

Dezbina si cucereste ^^. Doar afirmam niste chestii pe un ton mai dur :). Dar acum e problema ca exact cand justitia a inceput sa mearga la turatie mai mare, s-ar putea sa fie pusa la respect de niste hoti, poate de asta am zis ce am zis. Dar de ce nu m-ar privi ce se intampla cu tara daca (inca) nu am drept de vot?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4673
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Magicake »

Soarecu » Wed Nov 05, 2014 6:40 pm wrote:Dezbina si cucereste
Multumesc, mi-ai facut ziua :D Go on.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Romanii se pricep la toate si se cearta din orice

Post by Soarecu »

Pătrunjelu' » 5 Nov 2014, 21:49 wrote:
Soarecu » Wed Nov 05, 2014 6:40 pm wrote:Dezbina si cucereste
Multumesc, mi-ai facut ziua :D Go on.
Sarcastic cumva?
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests