Awesome Fails

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Awesome Fails

Post by marvas »

"The man and wife from a Chinese village"

This is how you spot bullshit.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by McWilliams »

Sure, cause Auburn, Alabama sounds better.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Awesome Fails

Post by marvas »

ideea era ca atunci cand ai stiri senzationale despre oameni din sate sau orase generice chinezesti sau rusesti, sunt sanse aproape de 100% sa ai de a face cu stiri false. Sursele sunt aproape imposibil de verificat.

Multe "tabloide" se folosesc de metoda asta ca sa mai adune niste click-uri. Iar in cazul de fata avem de a face cu unul dintre cele mai infecte site-uri, care ar trebui ignorat complet, The Sun.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Awesome Fails

Post by Triggerix »

Am văzut știrea pe mai multe site-uri. Dunno.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Awesome Fails

Post by marvas »

1. Ce am zis mai sus legat de stiri senzationale din locuri generice din China si Rusia sau alte parti ale lumii unde presa nu poate verifica surse.
2. Stirea incepe cu "The man and wife from a Chinese village" ca mai apoi in articol sa gasim "clueless couple from Bijie city in China’s south-western Guizhou province".
3. Stirea e preluata doar de site-uri de clickbait. Printre care The Sun si RT.
4. Citatul "Bijie city" cu "c" mic e copiat in toate articolele. Ce sa mai vorbim de fact-checking, oamenii aia dau copy-paste direct.

Nu exista nici o urma de indoiala ca stirea respectiva e falsa. E important mai ales in ziua de azi sa reusim sa le identificam, in special pe cele evidente.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by McWilliams »

Faptul ca apare prin mai multe locuri nu confera nicio nota de autenticitate unei stiri. Pentru ca multe site-uri pur si simplu recicleaza idei/"stiri" unele de la altele. De fapt, sa nu te declari socat(a)/surprins(a) daca afli ca "stirea" se dezvolta pe masura ce trece din site in site; doar ca sa evite acuzele ca dau copy&paste, sunt in stare sa "mai bage ceva" de la sine putere, sa para ca "s-a mai cercetat ceva in plus pe site-ul X fata de site-ul Y".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Awesome Fails

Post by ola small dickie »

aseara acasa la mine petrecere cu ocazia ca a facut fiica mea 2 ani. invitati in sufragerie, cei 4 bunici, familie, prieteni etc. la momentul cu tortul dupa ce sufla fiica mea in el eu din hol trebuia sa bubui un tub cu aer comprimat cu confetti. numai ca se pare instructiunile de pe el s-au dovedit prea dificile pt mine asa ca atunci cand am bubuit tubul in loc sa-l tin indreptat spre sufragerie unde era petrecerea l-am tinut indreptat spre mine si a bubuit inspre mine. sunt ok, putin zgariat la un picior.

shaul s-a bubuit singur in hol cu confetti in timp ce toata petrecerea era in sufragerie :)))))))

nevasta-mea n-a mai vb cu mine vreo 30 de minute dupa faza
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Awesome Fails

Post by sebas »

:lol: :lol:

La Multi Ani micutei!
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Awesome Fails

Post by ola small dickie »

Multumesc!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Awesome Fails

Post by DANiel »

Facebook imi recomanda sa ma imprietenesc in mediul online cu Burzum. Mă, care te ții de glume d-astea?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Awesome Fails

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

lol azi mi s-a parut ca am vazut un rx 580 8gb la 600 de lei lichidare de stoc si vroiam sa ma grabesc acasa sa postez pe aici

nope, era cadoul sau ceva :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Cam atât e pe Olx. Și eu plănuiesc să fac același lucru.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Awesome Fails

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mă gândeam să fac un sistem super ieftin dintr-un athlon 200ge dar cu un B450 ca sa las loc sa-l inlocuiesc eventual. Apoi un rx 580 sau un 1060. Dupa un ryzen 3 quad core sau overkill ar fi un ryzen 5 1600.

Bine acum n-am nici un ban nici nu o să am prea curând but its fun to think about :lol: . Oricum trebuie să mai iasă prin decembrie alte 2 athlon-uri 220ge si 240ge. Sunt curios cum o să fie acelea. Poate unul dintre ele este unlocked. Iar pe la anul s-ar putea să apară 2060 si alte plăci video pe palierul ăsta de la amd.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Mai degrabă iei un i3 tot second, decât Athlon, și în context low buget nu prea merită să te gândești la o placă de bază pe ideea că o mai folosești și după.

Dar nu știu dacă are rost o discuție doar academică. :D Parcă ai mai deschis subiectul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Awesome Fails

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

TG wrote: 24 Oct 2018, 14:50 Parcă ai mai deschis subiectul.
Da dar pe atunci vorbeam de 2200g de lei cu vega 8 grafica integrata. Athlon 200ge are vega 3, cam la jumatate ca putere dar duce multe jocuri mai noi pe 720p minim cu ~30 fps (la doar 250 de lei). Iar ca procesor e egal cu i3-urile cu 2 core-uri. Iar integrata vega e peste ce are intel. De pilda 2200g poate juca Witcher 3 (la minimul absolut lol)

Anyway, n-are importanta, pana o sa am eu bani si sa fiu o intr-o situatie in care sa fie avatajos sa investesc intr-un desktop n-o sa mai fie relevant ce spun pe aici :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Vezi să nu te păcălești. Nu e egal cu un i3 cu HT în jocuri (e mai degrabă la nivelul lui Intel G, care e mult mai overclockabil din câte știu) decât poate pre Haswell. Ti-am spus și atunci, Ryzen-ul e best buy, nu aș da cei 50 de dolari pe Athlon, decât dacă chiar te încântă așa de tare integrata.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Awesome Fails

Post by ola small dickie »

Doar ce mi am facut o omleta si pt ca nu prea ma gandeam la ce fac am spart primul ou de marginea castronului si i am dat drumul in cosul de gunoi in loc de castron
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

Nu-ti dai seama cata memorie foloseste Steam ca sa stea idle pana ai nevoie de mai multa si dupa ce-l inchizi vezi ca ai castigat vreo 10% in plus :lol:

Shitty hardware life.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Cam ciudat, lol. Și eu am veficat de curând, not even close. Poate e vreun bug? Origin + Steam și nu ajungeam nici măcar în zona a 10%.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

E o posibilitate, dar n-am facut mare lucru inainte sa-l inchid, doar browsing prin jocuri si screenshots prin community (then again, in cazurile astea foloseste cea mai multa memorie). Mai verific si in viitor ca sa confirm, e drept ca 10% = 800MB mi s-a parut si mie crazy.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests