Seriale horror

Post Reply
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Seriale horror

Post by .chester »

Meh. Sunt in cautarea unor seriale horror decente, pentru ocaziile cand ma simt lenes si nu am chef sa ma uit la un film intreg. Ma uit deja la The Walking Dead si Fear the Walking Dead. Am mai incercat American Horror Story (vazut doar 1-2 episoade din primul sezon, era cam slow paced) si Penny Dreadful (vazut doar primul episod, pare promitator). Am aruncat un ochi pe lista asta dar dar nu mi-a sarit mare lucru in ochi, in afara de Twilight Zone, care are un scor dubios de mare si The Strain, care are un poster misto. Sunt ok astea doua?

Voi la ce mizerii va uitati?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Seriale horror

Post by ne0lith »

Ma intereseaza si pe mine subiectul, dar nu prea am ce recomanda. Imi place sa ma bag in seama though.

M-am uitat doar la American Horror Story (aproape intreg sezonul 1) in urma unor recomandari si mi se pare banal, nu inteleg exact ce urmareste serialul. Nu e prea horror (nu ca m-ar deranja asta cel mai mult), povestea nu e interesanta (haunted house cliches) si se complica inutil mai tarziu, personajele sunt enervante si se comporta prosteste and so on.

Mi-ar placea ceva axat mai degraba pe o poveste sinsitra mai degraba decat zombie, gore and all that stuff. Stiu ca am vazut 1-2 episoade din Millenium cand eram mic si mi s-a parut creepy, poate ii mai dau o sansa acum sa vad daca il pot recomanda.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Seriale horror

Post by Fular »

The Strain e o mizerie ordinară. Personaje mai prost scrise găseşti în Grey's Anatomy. Dar funcţionează cumva. Nu ştiu cum s-a întâmplat dar sezonul 2 l-am văzut într-un weekend. Aşa că nu ştiu...

Oh, fiind la cârma lui Guillermo del Toro aşteaptă-te la un vibe de Blade 2.

Mă uit şi la Penny Dreadful, care e bine făcut. Se vede că au ţinut la producţie şi arată Top Notch. E câteodată nesperat de melodramatic, dar ai persoanje care-ţi citează din clasici, cum ar Milton, Blake şi Shakespeare.
Last edited by Fular on 19 Nov 2015, 18:27, edited 1 time in total.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Seriale horror

Post by .chester »

@ ne0lith: Vezi poate-ti place Penny Dreadful. E despre niste shai care vaneaza vampiri antici in Anglia victoriana impreuna cu Frankenstein cel sexy si parca apare si Dorian Grey care e un wraith nemuritor sau ceva de genul. Pare o pocneala de serial da-i jucat frumos si arata cel putin spectaculos, are o atmosfera gothica cool.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Seriale horror

Post by sekaba »

Cred ca un singur serial horror adevarat am vazut. The Walking Dead nu e horror pt mine, e un fel de drama cu zombie.
https://www.imdb.com/title/tt0108941/
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale horror

Post by joonior_bmf »

Si eu recomand Penny Dreadful, e bunicel. The Strain e naspa rau. Am vazut cateva spot-uri din noul sezon AHS si pare vizionabil. Recomand si Hannibal, desi e mystery thriller. Primele doua sezoane sunt mai bune decat majoritatea seriilor din ultimii ani.
User avatar
Spadasin
Headcrab
Posts: 76
Joined: 2 Jul 2014, 03:46

Re: Seriale horror

Post by Spadasin »

American Horror Story e o comedie proasta cu elemente horror.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Seriale horror

Post by rdo »

Nu stiu daca se incadreaza exact la "horror", dar Twin Peaks was the shit back in the day.
Worth a look

Si mai e unul la care nu am apucat sa ma uit dar am auzit ca e bun tare: Carnivale
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Seriale horror

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Seriale horror

Post by .chester »

Image

DADADA!

Nu stiu daca ma mai uit la Penny Dreadful. Parca-i cam boring. Am mai vazut doua episoade dar m-au lasat rece. Oh well.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Seriale horror

Post by tnt »

Twin Peaks era intr-adevar the shit, problema e ca l-am vazut si revazut cand eram inca mic, nu stiu daca ar mai parea "cel mai tare serial ever!!11" daca l-as revedea azi.

American Horror Story e de-a dreptul supraestimat, cu exceptia sezonului 2, Asylum. Ala merita vazut.
Dead Set e o miniserie cu 4 episoade in care apocalipsa zombie e vazuta prin prisma unor concurenti Big Brother inchisi in vila. British zombie fest, pretty good.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Seriale horror

Post by .chester »

Noul episod din The Walking Dead. Wow. A reusit sa-mi redea increderea, interesul si entuziasmul legate de serialul asta. Negan e cel mai bun lucru care s-a intamplat in astea 7 sezoane. In sfarsit un villain cu adevarat periculos, desi se lungeste cam mult cu vorba. Faza AIA a fost cel mai brutal lucru pe care l-am vazut intr-un serial. Fuck that.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale horror

Post by Mărar »

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Seriale horror

Post by Waaagh! »

Ar trebui sa cititi roman dupa roman, nu sa vizionati sezon dupa sezon.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Seriale horror

Post by Stokkolm »

Uitati aici serial horror adevarat

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Seriale horror

Post by ola small dickie »

aaahhh in seara asta am vazut un episod din noua mea placere, The Middle, in care a aparut whoopy goldberg. niceee, mi-a adus amintiri frumoase despre star trek the next generation
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Seriale horror

Post by .chester »

Whoopi Goldberg fiind elementul horror sau cum?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale horror

Post by Mahdi »

:lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Seriale horror

Post by ola small dickie »

din greseala :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests