The Witcher (serialul)

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

The Witcher (serialul)

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

Nu m-ar deranja. Cat timp vocea ar fi inlocuita cu a lui Doug Cockle.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Same, I could see it work, pentru ca l-am mai văzut și în alte roluri decât Superman.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Seriale

Post by ne0lith »

Plus ca nu-ti trebuie nici un pic de talent sa-l joci pe Geralt.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Seriale

Post by Cimitri »

Sincer...Eu nu-l inghit pe Cavill nici mort ca actor. Mi se pare un dead man walking fara pic de caracter sau care sa inspire ceva...mi-ar parea rau daca l-ar juca pe Geralt. Plus ca subscriu si eu la ce zice joonior. Geralt fara vocea lui Doug Cockle e ca nuca in perete...
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Seriale

Post by ne0lith »

Cimitri wrote: 7 Aug 2018, 23:20Mi se pare un dead man walking fara pic de caracter sau care sa inspire ceva...
Yeah, that's Geralt right there :lol:
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Seriale

Post by DarthZombie »

Am o vaga senzatie ca lui neolith nu-i place Witcher dar nu-mi dau seama daca doar mi se pare sau nu.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Cimitri wrote: 7 Aug 2018, 23:20 Sincer...Eu nu-l inghit pe Cavill nici mort ca actor. Mi se pare un dead man walking fara pic de caracter sau care sa inspire ceva...mi-ar parea rau daca l-ar juca pe Geralt. Plus ca subscriu si eu la ce zice joonior. Geralt fara vocea lui Doug Cockle e ca nuca in perete...
N-am nici o problemă cu Cavill, deși nu ar fi nici prima mea alegere.

În serialul polonez Geralt e mai mișto decât în jocuri. Doug Cockle a fost doar acceptabil, W3 fiind primul din serie jucabil cu vocile în engleză, dar cam atât. Nu mă interesează deloc, decât în varianta unui film animat, unde ar fi evident o alegere bună dacă se merge pe engleză. Dar probabil că orice voice actor decent ar face treaba la fel de bună, nu înțeleg hype-ul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Seriale

Post by Cimitri »

TG wrote: 8 Aug 2018, 10:23
Cimitri wrote: 7 Aug 2018, 23:20 ..... ....Dar probabil că orice voice actor decent ar face treaba la fel de bună, nu înțeleg hype-ul.
Te contrazic. Cand ai un joc al carui playthrough dureaza peste 100 de ore si oamenii l-au jucat si de mai multe ori si sunt obisnuiti cu vocea lui Doug Cockle (vorbim de zeci de ore de dialog, da?) auzindu-si personajul preferat cu alta voce i-ar face sa renunte la vizionare.

E ca dublajul in romana la desenele animate/animatiile Pixar/Walt Disney. Cel care dubleaza/traduce nu aduce acelasi aport sentimental ca cel care a rostit replica initial deoarece nu are cum. De aceea actorii sunt alesi/angajati. Pentru ca pot aduce valoare prin acting (fie el si voice-acting) personajului trasat pe hartie.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Seriale

Post by McWilliams »

Pe principiul asta, s-ar face doar filme Tetris cand vine vorba de subiecte din video gaming. Sa nu care cumva sa suparam pe cineva ca vocea lui X nu este si in film, "since it is cannon for the video games". Sheesh!

Grow up and grow a pair. Universul Witcher este placut pentru ce se petrece in el, ca evenimente la scara mica (gen un mic sat unde o javra fantomatica s-a aciuat pentru ca popa si jandarmul erau corupti pana in maduva oaselor) sau la scara mare (gen un Imperiu vrea sa cucereasca niste regate - Otomanii vs Tarile romane much? - insa ce ii opreste nu este darzenia aparatoril, ci conflictele interne si jocurile de putere din interiorul imperiul, as in "the emperor cannot leave the capital, else there will be a rebellion and he will be dethroned"). Pentru ca este ceva ce exista si atunci cand nu suntem cu Geralt acolo. Pentru ca exista viata si fara Geralt acolo. Pentru ca este credibil ca lume.

Geralt este chiar nesemnificativ, in the grand scheme of things. Un film nu ar fi obligat sa se invarta DOAR in jurul lui Geralt cum ar fi obligat sa se invarta DOAR in jurul lui Superman. Ar putea sa fie "en ensemble cast", in care nu exista doar actorul principal, quest-ul lui, arc-ul lui s.a.m.d. Cel putin, asta pot sa sper. Altfel, o sa vizionam Assassin's Creed, medieval fantasy setting version.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Seriale

Post by McWilliams »

Si eu care am pariat la [insert_random_british_bookmaker_name_here] ca Idris Elba il va juca pe Geralt. Erau niste cote foarte bune.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by Mahdi »

Da, păi ar cam fi cazul să avem thread separat pentru el.

La un moment dat parcă bătea și Mark Hamill un apropo că l-ar juca pe Vesemir. Dar nu cred că avea nasul suficient de mare.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Seriale

Post by Cimitri »

Why...dear God...whyyyyyy?
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by McWilliams »

Fara sa impun nimanui o parere proprie, Hamill este prea legat de Star Wars ca sa apara altundeva. Nu financiar sau contractual, cat faptul ca este "the iconic image of...". Are o voce incredibila, insa ca actor, tind sa cred ca o sa-l vezi si o sa te gandesti la ceva de genul "de ce Luke Skywalker are o sabie de argint in loc de un lightsaber?". Ca sa nu mai zic de Signs si Fortza. :lol:

Plus ca, statistic vorbind, filmele seriale de pe Netflix/Amazon sunt concepute ca sa break even pentru primul sezon. Daca spargi pusculita pentru niste actori mari (adica mai cunoscuti, care sa atraga atentia asupra serialului cu numele lor, pe langa ce atrage serialul cu numele lui), tare mi-e ca o sa vedem o productie de nivelul filmelor istorice ale lui Nicolaescu.


Sper sa nu o ia pe calea Will Smith/Bright, adica sa asigure vanzari/vizualizari din cu totul si cu totul alte motive decat calitatea filmului. Ca Bright mi s-a parut destul de meh, dar au fost vreo doua luni cand nu puteai sa comanzi hartie igienica pe net fara sa vezi o reclama cu WILL SMITH! BRIGHT! NOW! ON NETFLIX! GET IT! Si a functionat - o sa avem o partea a doua. :lol:

Daca marseaza cu Cavill, ar face bine sa aiba filmul bun - ca nu cred ca vin vizualizari doar pentru numele lui Cavill.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Nu prea stiu cum o sa fie ca personaj Geralt aici (fizic vorbind nu imi fac griji ca nu o sa le iasa baietilor treaba sa il aranjeze) dar bataia o vedeam intre Nikolaj Coster-Waldau si Viggo Mortensen. Oarecum pe amandoi ii asociez cu Geralt din TW3, parca mai cumpatati putin si mai trecuti prin viata. Again, nu imi fac griji de ce o sa poata Cavill.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by joonior_bmf »

Eu speram la Mads Mikkelsen :(
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Asta a fost si prima mea capcana cu Mads Mikkelsen, ca aduce mult, insa mi se pare putin cam prea rece pentru rolul lui Geralt.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Witcher (serialul)

Post by ola small dickie »

Danny DeVito
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by TG »

ola small dickie
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests