Game of Thrones

User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Game of Thrones

Post by zme-ul »

oldsnake wrote:Cum plm sa atace calu' ala dragonu? Nu i-a fost frica? Ce a fost in capu' calului? Nu pare deloc real ca un cal sa sarjeze un dragon.
snakey, ....
nu ataca dragonu ci pe Daneris
人は地獄を作った
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game of Thrones

Post by Waaagh! »

E ca si cum ai zice ca ataci un random lache cu BFG9000. Il ataci pe lache, nu BFGul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by TG »

Recunosc că am recuperat 2 sezoane și 4 episoade de GoT cu care eram în urmă, doar ca să mă amuz la postările lui Zombie de aici. I was not disapoint.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Game of Thrones

Post by oldsnake »

zme-ul wrote:
oldsnake wrote:Cum plm sa atace calu' ala dragonu? Nu i-a fost frica? Ce a fost in capu' calului? Nu pare deloc real ca un cal sa sarjeze un dragon.
snakey, ....
nu ataca dragonu ci pe Daneris
Ciungu o ataca pe Daneris. Din perspectiva calului, el ataca dragonul. Astept si parerea lui Zombie, dar mie nu mi se pare plauzibil de loc. Si femeile stie ca calul fuge de dragoni.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game of Thrones

Post by ola small dickie »

TG wrote:Recunosc că am recuperat 2 sezoane și 4 episoade de GoT cu care eram în urmă, doar ca să mă amuz la postările lui Zombie de aici. I was not disapoint.


:lol: mie mi se par amuzante sa fi vazut o secunda din serial

dar tot cred ca ar fi si mai amuzante daca ar analiza o telenovela sud americana

"DECI CHIAR NU INTELEG DE CE PABLITO S_A IMPACAT CU CONSUELO DUPA FAZA AIA CU COPILUL!!!! IL CREDEAM ALTFEL DE BARBAT. CUM SA TE IMPACI CU JAPITZA AIA DE CONSUELO? NU ARE NICIO LOGICA DECIZIA LUI. EH MACAR ACUM JOSE E LIBER SA O CURTEZE PE IZAURA"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Vad acuma ca ola are o obsesie cu telenovelele. Asa de monotona viata de casa? Macar te-ai uitat la vreun episod sau ne bagam in seama aiurea ca de obicei?

Episodul asta a avut doar menirea sa pregateasca terenul pentru sezonul viitor, absolut fiecare eveniment din episod are un "Va Urma" lipit pe el. Sunt curios daca serialul o va face pe Arya sa pice de fraiera si sa nu bage-n seama ca Sansa i-a scris lui Robb in calitate de ostatica, sau daca vor face pasul sa reaprinda "rivalitatea" dintre ea si Sansa in baza faptului ca n-o mentioneaza deloc acolo. Either way, it's a neat touch ca scrisoarea reala care sa provoace probleme lui LF e de fapt copia celei trimise de Lisa Arryn la inceputul serialului, cea care a pus in miscare tot restul evenimentelor, sunt curios daca acel complot se va intoarce impotriva lui LF sau nu.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of Thrones

Post by MC »

Mie mi-a placut cel mai mult bomba pe care a vrut sa-o spuna Gilly despre Jon Snow ...:D A intrerupt-o Sam aiurea.:(
Macar sper ca au luat cartea cu ei din moment ce a dat-o lui little Sam...
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Game of Thrones

Post by Apollyon »

Image

looking forward to seeing suicide squad in action
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game of Thrones

Post by .chester »

Nu inteleg, unde sunt cele 50 de paragrafe ale lui Zombie in care se plange de continuitate si distante geografice? Nu vad eu toate posturile? :(
I'm livin' in a love shadow
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Game of Thrones

Post by oldsnake »

-Boss, luati inelul asta si il aruncati in vulcan. Nu, ai dreptate, pare o idee aiurea. Mai bine prindeti un mort si il aduceti inapoi.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Game of Thrones

Post by zme-ul »

Unu-i moldovan,
Unu-i ungurean
Şi unu-i vrâncean.
Iar cel ungurean
Şi cu ce-l vrâncean,
Mări, se vorbiră,
Ei se sfătuiră
Pe l-apus de soare
Ca să mi-l omoare
Pe cel moldovan,
Că-i mai ortoman
人は地獄を作った
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game of Thrones

Post by juve3332 »

CEL vrancean.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game of Thrones

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Si mie imi plac analizele lui zombie dar totusi... nu se compara cu Preston Jacobs

phpBB [video]


great art, great voice acting, great intro

Preston e la alt nivel, oh btw spoilers evident
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Game of Thrones

Post by Apollyon »

Ferrrrrrrrrdinand wrote:great art, great voice acting, great intro
lame
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Preston e ok, dar skit-urile devin tot mai lungi si sa fiu sincer sunt mai putin amuzante decat atunci cand ia in bascalie serialul.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Fraierii de la HBO au facut ce-au facut si au reusit performanta sa-si leakuiasca episodul 6 pe aplicatia lor :lol: Apucasem sa vad o scena pe un stream pe Twitch [ca a fost omorat din fasa destul de repede, logic], vazandu-l pe Jon Snow batandu-se cu niste White Walkeri cu Twitch Chat in laterala a fost probabil una din cele mai bune experiente de vizionare.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of Thrones

Post by Mahdi »

Drama surorilor Stark e cea mai bășită și mai cringy parte a noului sezon. Și niciuna nu pare că va muri curând.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Cred ca pe langa cat de fortat e conflictul dintre ele, marea problema consta in faptul ca ambele sunt personaje destul de slab realizate. De cateva sezoane bune personalitatea Aryei variaza intre a fi o persoana morala, sociopata sau sadica dupa cum convine mai bine plotului in momentul respectiv. Sansa in schimb a fost intr-un ping-pong continuu intre a fi victima lui X si a fi o persoana pe picioarele ei. Cu toate criticile pe care le-am avut despre Littlefinger, dar macar el a ramas pe o linie relativ constanta, asadar un conflict dintre el si un alt personaj ar avea nitica greutate. Asa nici nu stiu intre cine e conflictul, e Arya sadica vs Sansa victima? Arya cea morala vs Sansa cea pe picioarele ei? Cum am spus dupa episodul 5, eu sper ca Arya nu inghite galusca scrisorii aleia pentru ca era clar ca Sansa era prizoniera cand a scris-o, dar nu m-ar mira sa mearga pe ruta asta.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game of Thrones

Post by DarthZombie »

Hai ca am vazut si episodul leak-uit, asadar pun in spoiler ce am de spus
Spoiler:
Oh boy. Mai bine incep cu partile pozitive, si aici ma refer in special la conversatiile dintre Jon/Jorah/Tormund/Hound/etc pentru ca au mai taiat din cheesyness-ul reuniunii de la finalul episodului trecut cand parca ma uitam la A-Team. Tormund vorbind de cum vrea sa faca copii cu Brienne este absolut ilar, si interactiunile sunt destul de binevenite, imho. La fel de ok este si conversatia dintre Tyrion si Daenerys, e ceva ce s-ar fi potrivit destul de bine in episodul trecut daca n-ar fi fost si asa destul de incarcat. Ce-i drept aici observ o chestie care devine din ce in ce mai evidenta, personajele nu mai au rabdare sa-i lase pe ceilalti sa termine de vorbit si intreruperile devin parte din aproape fiecare conversatie. Imi imaginez ca acest lucru este din disperarea producatorilor sa comprime desfasurarea serialului, idem si pentru teleportarile care devin din ce in ce mai ridicole.

Si asa cum m-am asteptat, Arya inghite galusca pe nemestecate si conflictul dintre ea si Sansa continua pe acelasi fagasi. Mi-as dori ca amandoua sa se impiedice pe scari si sa-si franga gatul in episodul urmator, pentru ca Sansa e in continuare o proasta iar Arya e in continuare o... whatever she tries to be. Eu tot sper sa vina un plotwist gen Arya sa-l faca pe LF sa creada ca e trasa pe sfoara cand de fapt ea sa-l traga pe sfoara pe el, dar mi-e teama ca mor cu speranta-n mana.

Iar acum partea consistenta, executarea planului incredibil de prost care, surpriza! merge pe masura asteptarilor tuturor in afara de personajele din serial care au discutat acest plan in episodul trecut. Trebuie sa recunosc ca macar actiunea e cat de cat ok iar ideea unui urs polar nemort este super, dar logica actiunii o ia la vale pe urma. Deci astia il trimit pe Gendry neinarmat sa le spuna alora de la Eastwatch sa trimita mesaj lui Daenerys, bun asa. Si Gendry care a spus cu gurita lui ca n-a fost in viata lui la nord de Zid [lucru pe care-l stiam totodata] reuseste sa alerge exact in directia potrivita desi nu vedea aproape nimic din cauza viscolului pe drumul sau pe care nu-l cunostea. Bun asa si aici. Inteleg ca e convenabil pentru plot, dar daca era Tormund sau un wildling la intamplare ar fi fost la fel de convenabil si mult mai plauzibil.

Cu ocazia asta vedem inca o data ca mesaje trimise prin corbi sunt la fel de eficiente precum trimisul unui e-mail. Daca in alte situatii din sezonul asta macar puteai face argumentul ca x si y parcurgeau distante imense si alte personaje stateau fara sa faca nimic in timpul calatoriilor respectivilor [desi nu se puneau cap la cap cu desfasurarea evenimentelor, asta-i alta problema], acuma e de-a dreptul ridicol. Deci Jon et co au avut nevoie de hai sa zicem cateva zile ca sa ajunga sa captureze wight-ul ala, iar apoi l-au trimis pe Gendry sa fuga sa dea de veste despre ce s-a intamplat, iar restul companiei ramane prinsa pe insulita aia timp de o noapte. Gendry ajunge la Eastwatch, trimite corbul catre Dragonstone iar Elsa ajunge cu dragonii la ei in mai putin de o zi [ca mureau toti de hipotermie si lacul ar fi reinghetat de mult daca mai stateau inca o noapte acolo]. Fucking really? In halul asta de mult se comprima continentul? Si ca sa puna bomboana pe coliva, apare Benjen ca prin minune sa-l salveze pe Jon Snow exact la momentul oportun. Iar D&D au gandit ca este momentul sa-i dea o moarte eroica lui Benjen asa ca au facut ca in loc sa incerce sa se urce si el pe cal impreuna cu Jon [ca avea destul timp] au decis ca mai bine ii spune nepotului sau ca "nu e timp pentru asa ceva" si sa vedem sacrificiul inutil pe care-l face. Macar daca faceau scena ceva de genul "Benjen vrea sa se urce si el pe cal dar un nemort il ataca asa ca trebuie sa ramana in urma si sa-l lase pe Jon sa plece de acolo", nici macar nu iroseau timp facand asta.

LE: Si am uitat chestia cea mai mare. De ce mama naibii Night King, medaliat cu Aur la ultimele 200 de Olimpiade la aruncarea sulitei, a decis sa tinteasca dragonul care era in zbor si nu pe cel care statea foarte convenabil la sol cu toti oamenii aia in jurul lui? Si daca doar sulita aia o arunca macar as fi zis ca poate Night's King nu vrea sa-i omoare, ca are un plan pe care noi nu-l cunoastem si alea-alea, dar apoi mai arunca o sulita care era cat p-aci sa-l omoare si pe dragonul pe care se aflau toti cei care fugeau de acolo, deci e clar ca teoria asta pica. Plot armor used to not be so obvious.

Si pe cat de cringy considera Mahdi rivalitatea dintre Sansa si Arya, pe atat de cringy mi se pare scena semi-romantica dintre Jon si Daenerys. "Thank you Dany" si apoi "Thank you my Queen" si tinut de maini, bleah. Recunosc ca poate as fi fost mai putin critic daca Emilia Clarke ar fi fost capabila sa arate mai mult de doua emotii, dar asa cum e scena mi se pare mult prea siropoasa, e cam la acelasi nivel cu "Du-te si vindeca-te Jorah!" din sezonul trecut.

Woohoo undead dragon!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game of Thrones

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Problema cu Jon si Dany este cat de preconizata si de mult asteptata este relatia lor din motive ce nu au legatura cu personajele. Din cauza asta orice relatie amoroasa intre cei doi (that doesn't end badly) va avea un aer de fanfiction indiferent de cat de bine realizate sunt scenele, dialogurile etc. It's just not fun anymore when everyone wants it. Totusi abia astept sa vad cat de fortata o sa fie scena in care Jon Snow va afla
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests