Doctor Who

Post Reply
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Doctor Who

Post by cg1700 »

phpBB [video]


Fiindca noul sezon incepe in cateva saptamani ma gandeam ca ar merge un topic despre cel mai longeviv serial SF, cu 800 de episoade difuzate in ultimii 50 de ani (unele din care nici macar nu mai exista) si cu tone de materiale extra sub forma de drame audio, carti si benzi desenate.

Eu pesonal, desi am vazut toata seria noua si cateva story-uri din cea veche. cel mai mult Doctor Who am consumat sub forma dramelor audio de la Big Finish in care joaca actorii originali si care, ca si calitate a povestilor, reusesc de multe ori sa depaseasca serialul TV.

Deci, se mai uita cineva la serial? Care e Doctorul vostru preferat?
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Doctor Who

Post by joonior_bmf »

Nu am vazut pana acum decat "nuWho". E wholesome, ma relaxeaza, dar parca ii lipseste ceva care sa-l faca mai satisfacator. Eh, poate-mi plac mie povestile cu mai mult "kick", si mai putina non-violenta :P
In lipsa unui Capaldi ca in "In the loop", trebuie sa ma conformez cu family-friendly stuff. David Tennant parca e cel mai carismatic dintre noii doctori, dar sezoanele lui Matt Smith par mai bine realizate. Si deh, 11 are companioanele cele mai bune de Пу́ла

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Doctor Who

Post by cg1700 »

Imi aduc aminte acum acum ceva ani cand am vazut perioada lui Tennant mi-a placut dar uitandu-ma acum in urma vad o gramada de probleme cu perioada asta si, de fapt, in general cu perioada cat RTD a fost showrunner. In primul rand serialul a avut mult prea mult angst in perioada aia. Pe 10 imi e imposibil sa il descriu ca altceva decat un "whiny bitch" ceea ce de altfel il face sa fie Doctorul meu cel mai putin preferat. De altfel ultimul episod al lui Tennnt mi s-a parut penibil cu tot turul ala in care si-a stalk-uit toti vechii companioni si apoi cu scena aia oribila cu "I don't want to go". E o diferenta mult prea mare fata de cum s-au comportat ceilalti doctori in fata regenerarii. Si de fapt in general 10 a fost scris foarte inconsistent ca de exemplu faptul ca e impotriva genocidului mai putin toate datile alea in trecut cand a comis genocid. Sau ca e impotriva armelor si a violentei, mai putin toate datile alea in trecut cand a folosit arme (https://www.youtube.com/watch?v=lzmnPs64K74)

Pe langa angst, intreaga perioada cat RTD a fost showrunner e vinovata de o gramada de momente cringeworthy ca extraterestii care se besesc sau faza cu "the master race" sau episoade ca Love and Monsters. Daca au reusit pana si pe mine, care ma uit la o gramada de gunoaie, sa ma faca sa imi fie rusine de ce vad pe ecran atunci clar e ceva in neregula cu ele.

Din fericire, perioada lui Moffat a eliminat majoritatea problemelor majore ale perioadei anterioare si de asta, per total, 11 a avut episoade mult mai bine realizate. Sunt curios daca Moffat o sa reuseasca sa schimbe atmosfera serialului o data cu introducerea lui Capaldi. Primul episod din noul sezon pare sa indice o atmosfera ceva mai dark, cu throwbacks catre perioada gothic horror a lui Hinchcliffe din timpul celui de-al patrulea Doctor.

Oricum, partea cea mai buna a introducerii lui Capaldi a fost modul in care au reactionat fanele care se uitau la serial doar fiindca Tennant sau Smith erau "hawt": https://www.youtube.com/watch?v=45d8kn5hApg . Their tears are delicious.

Si fiindca tot intrebasem de Doctorul preferat, ar fi corect sa raspund si eu la intrebare. Probabil ca doctorul meu preferat e 7, cunoscut ca the Chessmaster, fiindca e cel mai calculat si machiavelic dintre Doctori, ceea ce permite scrierea unor povesti exceptionale despre el.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Doctor Who

Post by cg1700 »

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Doctor Who

Post by cg1700 »

https://www.humblebundle.com/books

Asta a fost un cadou de Craciun foarte bun pentru mine.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Doctor Who

Post by ne0lith »

Nu stiu, pe mine serialul a inceput sa ma cam plictiseasca dupa primele 750 de episoade.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Doctor Who

Post by cg1700 »

http://www.philipsandifer.com/p/tardis-eruditorum.html

O serie de articole care fac o analiza critica a intregii serii in contextul social si cultural al momentului in care a fost difuzata. Per total e o lectura foarte interesanta desi autorul are niste momente cand o da in social justice destul de tare, ceea ce cam strica cateva din articole.
Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Doctor Who

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests