Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by marvas »

ori vorbesti in necunostinta de cauza ori ai PARERI CONTROVERSATE DESPRE JOCURI
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

ola small dickie wrote: 5 Jul 2020, 23:08 Man i just dont know sometimes.....you know. I dont get it

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Triggerix »

Someday You'll Return

Cu ăsta m-am cam chinuit din cauză că a venit sesiunea și etc etc. Mi-a plăcut foarte mult totuși. Este un joc care arată superb iar povestea este relativ simplă și totuși emoționantă. Singura problemă majoră la joc sunt bug-urile (scz Mahdi că te-am exasperat lol). O să scriu mai multe în review în curând.

8/10
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mărar »

CIv 6 Gathering Storm

Ce mizerie... luasem Civ 6 la lansare si mi s-a parut ok dar nu cine stie ce, m-am gandit ca ok, asa sunt civ-urile la lansare, pe restul le-am jucat doar dupa ce au avut expansion-uri scoase, n-are rost sa il compar cu restul. Am asteptat pana acum la steam sale, am zis ca-i timpul sa-i iau dlc-urile.

Vai... credeam ca o sa mor de plictiseala; am dat drumul pe o harta Huge, pe dificultate King (first time ever) cu un CIv op ce-i drept (Korea) dar nu am avut vreun plan concret de actiune in afara de focus on science, n-am facut nici un min max, si nici nu cred ca am dat vreodata reload ca nu mi-a convenit ceva sau cand imi mau omorau barbarii unitatile, asa cum faceam in civ-urile anterioare.

AI-ul nu a facut ABSOLUT NIMIC in toti anii in care am jucat, nu m-a atacat, nici macar nu m-a amentitat ca ma ataca, asta in conditiile in care am stat 75% din joc cu ce unitati mi-am facut ca sa ma descurc vs barbari si nici nu aveam grija sa le upgradez.

Am avut constant dublu stiinta fata de orice alt civ, toate minunile pe care mi le doream; si nici un pic de interes sa interactionez cu mecanicile din ultimele dlc-uri, mai ploua cateodata si mi se mai strica un tile, wow. Se mai convenea ocazional cate un congres extraordinar in care se votau... nimicuri, nici macar chestiile pentru care teoretic ma avantajau nu ma sinchiseam sa votez, mi se pareau atat de penibile bonusirile incat efectiv n-avea rost sa-mi bat capul cu sistemul respectiv.

Am reusit sa fac science victory undeva prin 1850 or so, eram pregatit sa fiu atacat pe ultima suta de metrii, asa cum patesc deobicei cand fac un science victory, si se hotarasc toti sa tabarasca pe mine. NIMIC

M I Z E R I E.

Macar acum pot sa sar dintr-un science victory in Civ 6 catre Stellaris; l-am luat in ultima zi de sale gandindu-ma ca trebuie cumva sa-mi dreg dezamagirea. Sper sa fie mai ok.

5/10
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mărar »

Stellaris (Vanilla)

Misto, dar[...]

Probabil cel mai accessibil joc Paradox; eram pregatit de hardcoreala ca la restul, m-am uitat la vreo 2 serii de tutoriale pe ytube, am inceput un joc pe normal, ironman of course, si am facut un pacifist tech focus run cu United Federation of Humans pe o galaxie normal sized, cu toate setarile pe default.

Distractiv pana pe la 2310 or so, cand... am ramas fara chestii de facut; colonizasem deja tot teritoriul disponibil, ajunsesem sa am doar tehnologiile repeatable de +5% si... eram pe locul 3 in rankins dupa cele doua Fallen Empire, si cu mult in fata celorlalte imperii din galaxie; iar datorita faptului ca aveam mai multe planete si o economie deja echivalenta celor doua FE, iar scorul lor nu crestea, era inevitabil sa le intrec candva pana la sf secolului. Iar jocul by default e setat sa se termine in 2500 (!!!)

Asa ca am continuat sa ma joc pe fast forward, cu pauza o data la doi ani ca sa mai fac micro management; si iar, si iar, si iar, si iar, si iar, si iar, si iar, si nimic nu se intampla, si am ajuns pe la 2350 or so. La un moment dat n-am mai rezistat si am iesit din joc.

M-am uitat pe net ca sa-mi dau seama daca urmeaza sa se mai intample ceva si...
Spoiler for mic spoiler:
nu chiar, doar o criza random prin 2400... mhm
Aparent problmea mea este ca n-am DLC-uri, care adauga mid-game si late-game content; Utopia si Distant Stars ar fi cele mai recomandate pentru cei plictistiti ca mine.

Am zis ca poate imi rezolv problema cu MOD-uri dar... in afara de Star Treck New Horizons care adauga.... muuult prea mult content si complexitate pentru gusturile mele (oh great, I now have 30 strategic resources to juggle, GAMEPLAY) nu prea exista overhauluri semnificative jocului: ceva care adauga niste eventuri politice; de care jocul vanilla chiar are nevoie, intern nu se intampla absolut nimic; multe modele de nave (nici n-am intrat in ship designer deci pas); tipuri noi de stele si origins dar nimic cu adevarat consistent.

[...] plictisitor in draci fara DLC-uri. 7/10, in principiu pentru ca pana sa ajung "imbatabil" pe locul 3 chiar m-am distrat super mult.

Acum astept sa apara iar DLC-urile la reducere... zzzzzz (urasc modelul lor de afacere)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Stokkolm »

Il joc si eu acum, si nu te contrazic neaparat. Dar poate e si chestie de la faptul ca joci pacifist. Primul meu playthrough a fost cu fanatic purifiers, si parca se simte natural cand nu ai diplomatia sa iti stea in cale si singura grija e sa elimini tot ce misca. Oricum dezavantajul la stilul sandbox si emergent storytelling e ca poate fi hit and miss, fun-ul sa varieze mult de la un playthrough la altul.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mărar »

Da, pai urmatorul playthrough o sa fie agresiv (desi nu prea imi place stiul asta de a juca 4x-uri), dar fara DLC-uri nu prea are rost sa-l mai joc.

Oricum, mi se pare foarte lame, la jumatatea jocului sa ramai fara tehnologii de research (alea repetable nu consider ca se pun). Mai ales ca n-aveam la dispozitie Mega Structures sau Habitates ca sa stackez tech research la o scara mare, si nici materialist nu eram.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

Am terminat Doom Eternal saptamana trecuta, dar deabia acum am ceva timp sa "meditez" putin asupra unei pareri de gamer amator si fara skill-uri in redactare de review-uri contemplative, si as zice ca pot lasa cateva impresii simple si la obiect cu ce mi-a placut si nu mi-a placut la acest emblematic FPS.

In primul rand, cel putin pentru mine, consider ca cel mai important aspect este partea de gameplay, aspect pe care l-am vazut destul de criticat in mediul online (ca si storyline-ul de altfel), dandu-mi initial falsa impresie ca ar fi un fail total, ceea ce e foarte probabil sa fie valid pentru multi dintre jucatorii actuali de fps-uri, dar dupa ce am inceput campania si sa butonez prin levele, spre surprinderea mea a fost cel putin la fel de bun in comparatie cu predecesorul sau, Doom 2016, ce-i drept reconsiderat pe ici-pe colo si cu mici reajustari, insa per total a fost destul de satisfacator si cu sanse mari de rejucabilitate.

Sunt implementate si cateva metode noi in dinamica deplasarii, una din ele fiind esentiala si obligatorie pentru a putea avansa si trece printr-un level, iar cealalta este optionala, desi uneori e nevoie la modul imperativ de folosire abuziva, altfel este foarte dificil de a scapa din ambuscadele ticalosilor care incep sa te incolteasca de pretutindeni. Sunt prezente si doua noi modalitati de combat in combinatie cu armamentul din dotare, dar lasate optional si fara constrangere de utilizare prea mare pentru a casapi inamicii, lasand la alegerea player-ului cum prefera sa faca masacru printre dusmani.

In ce priveste arsenalul, mie mi-a cam lasat de dorit in ce priveste anumite arme. In primul rand ca apuci sa deblochezi doar o parte din ele pe parcursul primei campanii daca nu reusesti sa gasesti toate artefactele pentru unlock, dar si faptul ca unele din ele sunt cu anevoie de folosit, cel putin arbaleta functioneaza greu chiar si dupa ceva upgrade-uri. La BFG as mai avea ceva de zis, lootul este mai rar si au modificat un pic modul de consumare a munitiei, astfel incat m-au lasat cu senzatia ca mi-a placut mai mult BFG-ul din Doom 20016. In rest meniul pt arme, costum si toate celelalte este intuitiv si usor de folosit. Apropo, meniul pentru detaliile tehnice si gameplay-ul jocului este aproape la fel de stufos si customizabil, asa ca e ca un mic plus pe care l-au pastrat.

Sunetul, la sunet nu ma pricep sa-l laud din punct de vedere tehnic, insa pot sa zic ca designer-ii s-au descurcat destul de bine si acum, mai ales pe ambiental, ca mi s-a intimplat de cateva ori sa ma opresc din agonia fastforward-ului si sa raman in extatica admiratie la cat de bine au putut sa potriveasca sunetul ambiental cu locatia absolut fascinanta in care ma aflam.

Pe partea de grafica nu cred ca ar mai avea rost sa descriu, pentru ca in mod evident acum majoritatea jocurilor tind sa fie optimizate cat mai bine sa ruleze acceptabil chiar si la setari mediu spre ultra pe 1080 fara prea mari batai de cap pentru o placa video decenta. As mai adauga si faptul ca mi-a placut foarte mult conceptul arhitectural al fortaretelor si templelor din nivele si detaliul cu care au fost conturate motivele mortii si ale unor figuri importante care-si faceau veacul pe taramurile celor adormiti.

Nivelele de dificultate au fost modificate, astfel incat mie mi se pare ca ce era hurt me plenty in 2016, acum il simt ca Ultra violence in Eternal. Nu vad asta in mod negativ, doar ca e mult mai greu acum sa razbesti printre hoardele demonice ca sa te dai mare ca ai terminat jocul pe penultimul nivel de dificultate.

Spre marea mea dezamagire, au redus si chiar scos anumite particularitati de combat, dar nu le specific aici pentru a evita eventuale spoilere.

Cam asta am avut de zis. Acum astept sa vad daca vor implementa la un update viitor modul Arcade cum au facut si in predecesor.

In concluzie, ca o recomandare: jucati macar odata Doom Eternal :)

Sa-mi fie cu iertare daca am lasat pe aici si spoilere nedorite :D
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Thief Deadly Shadows

Nu pot decat sa ma mir cat de underrated e jocul asta. Poate sa se numeasca fara pic de rusine Thief III.
L-am jucat cu ceva moduri, atat de grafica (texturi de rezolutie mai mare) cat si de gameplay (cel mai notabil fiind modul care elimina "loading fog-ul") si musteste de atmosfera. Misiunile sunt destul de diverse, iar povestea devine interesanta de la un punct incolo.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum era sa joci jocul asta acum 16 ani. Se tine excelent in continuare cam pe toate planurile, spre deosebire de fratii mai mari pentru care este nevoie sa intri intr-un anumit mood de retro gaming ca sa digeri aspectele invechite si care nu isi ascund deloc etatea.
Spoiler:
mi-ar fi placut sa existe o continuare a jocului care sa exploateze povestea pustanului talentat din outro-ul jocului
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Yeah, e foarte bun jocul și are unul din cele mai bune nivele horror dintr-un joc. Din ce-am înțeles, a fost pus în aceeași oală cu alte jocuri de PC care au fost modificate să meargă pe console. Parcă era mai serious business discuția pc vs console pe atunci și era începutul ”declinului” :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Waaagh! »

A fost tras in jos masiv din cauza limitarilor consolei xbox 360 sau care naiba era, hence nivelurile destul de mici si rupte in doua. Orasul este destul de meh fata de reprezentarile vechi si absolut tragicomic spre final cand ai cele mai retardate batai de strada intre hammeriti, pagani si strajeri. Povestea si scriitura e si ea cateodata la nivelul lui Jurassic World, sunt cateva cusceneuri unde-i suncoasa rau interpretarea. Nu-i The Dark Project dar e p kewl si nu face seria de ras, precum idioteniile pe care au incercat sa le vanda altii, ingropand numele.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by marvas »

The Way (Remastered) - 8/10

Desi stilul grafic imi facea de mult cu ochiul, nu m-am apropiat de jocul asta din cauza unor pareri de pe internet din care reiesea ca e cam slab. Dar l-am gasit de curand la un pret de toata rusinea si bine ca l-am luat.

Pro:
- pixelart-ul e ceea ce mi-a atras atentia in primul rand si a reusit sa mi-o capteze pana la final
- desi credeam ca am de a face cu un side scroll platformer, jocul e de fapt alcatuit aproape exclusiv din puzzle-uri cu elemente de platformer ici si colo, lucru care m-a surprins foarte placut
- puzzle-urile sunt diverse, dar nu sunt tare complicate. Am apelat de 2 ori la internet pentru indicii, dar a fost vina mea de fiecare data ca nu am fost destul de atent.
- coloana sonora e excelenta, ajuta foarte mult la crearea atmosferei pe care am mai simtit-o doar in jocuri precum Flashback sau Another World.

Contra:
- dialogul nu are substanta. Atat replicile cat si descrierea elementelor din jur sunt superficiale.
- controlul (controller-ul?) adauga un grad mai ridicat de dificultate unor puzzle-uri intr-un mod artificial. Usor frustrant uneori.
- povestea e banala, ceea ce m-a suparat cel mai tare pentru ca potentialul e imens
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cristan »

marvas wrote: 2 Aug 2020, 09:31 The Way (Remastered) - 8/10
L-am jucat și eu anul trecut. Da, și pe mine m-a surprins plăcut. Cam aceeași notă i-aș da-o și eu. Are niște asperități și unele puzzle-uri cam dens de pătruns, dar altfel e foarte fain.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Batman: The Telltale Series

L-am terminat săptămâna trecută. Nu e o poveste sofisticată, merge jucat de relaxare. Unele răsturnări de situație mi s-au părut puțin forțate, după tradiția Telltale, dar nimic chiar la nivelul jocului cu Game of Thrones. Mi-a plăcut, așa că am început și The Enemy Within.

8/10
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by marvas »

The Legend of Zelda: Link's Awakening - 8/10

Recunosc ca m-a surprins placut jocul asta pentru ca a fost mai bun decat m-am asteptat. Acum mai multa vreme am terminat A Link Between Worlds (pe care il consider superior, 10/10) si mai apoi am aflat despre Link's Awakening, un joc de GameBoy pe care nu prea l-am bagat in seama. Cand a aparut remasterizarea l-am adaugat pe wishlist in caz ca il gasesc vreodata la pret bun, ceea ce s-a si intamplat.

Link's Awakening are o grafica foarte atragatoare care iti da impresia de lume in miniatura. Ai de a face cu tot felul de creaturi colorate, muzica vesela, dialoguri tampitele. Asta ar putea sa il faca sa para mai usor decat e, dar in schimb m-am trezit apeland la walkthrough-uri mai des decat am crezut. Multe dintre abilitati se dobandesc progresiv si necesita apoi mult backtracking, iar harta desi nu e mare nu am reusit sa o invat pe de rost. Iar apoi m-a lovit: jocul original e din '93, atunci cand longevitatea unui joc consta nu neaparat in cantitate, ci in diverse elemente de dificultate mai crescuta. Nu vreau nici sa intelegeti ca e un joc dificil, doar ca necesita adesea atentie si rabdare pe care se pare ca nu le mai posed.

Eu vi-l recomand oricum, chiar daca pe mine m-a facut in sfarsit sa recunosc oficial ca nu sunt chiar asa bun la jocuri.


Image
User avatar
sleepknot
Headcrab
Posts: 99
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sleepknot »

Neverwinter Nights 2 - Mask of the Betrayer

Foarte bun, mult mai bun ca modulul de baza al NWN 2. Poveste clar tributara legendarului Planescape Torment cu personaje minunat scrise si jucate. Combatul e pe plan secund in acest expansion, ceea ce m-a ajutat sa il duc si la bun sfarsit fara prea mari batai de cap. Nu e chiar o deconstructie a DnD-ului cum te-ai astepta de la Obsidian cat o aprofundare a unor teme mai putin uzitate in lore si cu cateva noi legaturi ce sunt foarte refreshing pentru cineva care e obosit de majoritatea cliseelor de high fantasy.
MC wrote: 30 Jul 2020, 20:12 Thief Deadly Shadows
L-ai jucat cu Sneaky Update sau cum? Am inteles ca l-ar face mult mai apropriat de Thief 1 si 2 ca balance si gameplay
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Da, cu Sneaky Update
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Expansion ul din Diablo 3. Are cele mai fain designed locatii si Malthael e super. Apreciez ca au mai redus din cheesiness si cringe. D3 a fost sub mediocru, Reaper s-a ridicat ceva mai sus.

Cred ca e ultima oara cand mai joc campania, sper ca cu personaje noi poti intra direct in adventure mode i.e. procedurally generated content.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Da, in story Malthael e adorabil si un mic challenge. Sa vezi mai incolo de la Torment X ce o sa-i numeri tu sambetele si o sa-i bagi multe chestii in orificii pe care nici el nu stia ca le avea. De la un anumit nivel, cand orice alt boss e joaca de copii Malthael te violeaza pur si simplu in faza a doua. Fun times. But those reaper wraps though are invaluable.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests