Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

MC wrote: 30 Jul 2020, 20:12 Thief Deadly Shadows

Se tine excelent in continuare cam pe toate planurile, spre deosebire de fratii mai mari pentru care este nevoie sa intri intr-un anumit mood de retro gaming ca sa digeri aspectele invechite si care nu isi ascund deloc etatea.
Pai asta e si farmecul, sa intri in retro mood sau sa intri in joc ca sa obtii feelingu asta de retro. Apropo, exista mod-uri pt rezolutie HD & stuff si pentru Thief 1 & 2, dar mie nu mi-au placut pt ca au schimbat anumite particularitati de grafica si i-am dat reload pe old style.
Toamna asta dupa ce termin marfa noua, ma gandesc sa ma apuc iar de master Thief.
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by juve3332 »

O excelenta alegere.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

Am terminat Metro Exodus si mi-a placut, chiar daca a fost mai mult la suprafata in spatii deschise. Mi-au placut toate nivelele, insa overall mie mi-a lasat senzatia ca a fost mai scurt ca Last Light. Am adaugat in wishlist si cele doua DLC-uri.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Tocmai ce am terminat primul DLC - The Two Colonels pentru Exodus.
Este extrem de liniar, dar o data ce accepti asta descoperi o poveste mult mai interesanta decat cea din jocul de baza.
Scurt si intens!
9/10

Abia astept sa joc si al doilea DLC - Sam Story, in care povestea are loc dupa evenimentele din Exodus. Din ce am citit prin comentarii si acesta asta un DLC care se axeaza mult pe imersiune si story, iar Sam cica ar fi un personaj mai misto decat Artyom. Fie vorba intre noi, cam orice personaj din universul asta e mai interesant decat Artyom.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Eu m-am luat de seria Gabriel Knight (aia veche) si am terminat aseara Sins of the fathers. Ai putea spune ca e un interactive visual novel al anilor 1990 done right. Would spend another 10 hours. Urmeaza Beast Within.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Mie mi se pare peste Broken Sword. Cel putin primul. Sunt mai incarcate emotional, mai puternice ca poveste. Am jucat si terminat toate Broken Swordurile in afara de ultimul. Mi au placut dar sa mor daca mai tin minte vreun antagonist sau povestea din ele. La Broken Sword elementele astea mi se par mult mai light, usurele, mai diulate, mai putin memorabile. La Gabriel Knight si acum tin minte impotriva cui ma agitam in toate cele 3. Cel mai mult mi a placut primul, e o capodopera. Cred ca pe locul 2 la mine e 3ul. Partea a doua desi ambitioasa ca teme si realizare nu m a atins atat de tare ca celelalte 2 cred ca in principal din cauza ca era fmv. Cum mi l imaginam eu pe Gabriel Knight si actorul ales pentru a l juca nu prea s au pupat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by juve3332 »

Mmmnu chiar. Trecand peste afinitatile personale, Broken Sword 1 (care e si singurul care merita statutul de Mare Joc, cu o mentiune onorabila pentru BS2 pentru fanii inraiti) e singurul pe de-a intregul verosimil. Ai de-a face cu o clica de potentati perversi si psihopati care vor sa se joace de-a templarii, intr-o disperata cautare de legitimare mistica. Gabriel Knight incepe intr-o vana politista foarte suculenta, dar sfarseste intr-un delir conspirativ care aduce putin cu QAnon, scotand din joben matrapazlac dupa matrapazlac supranatural sau de necrezut. Nu zic ca nu mi-a placut, dar temele mature de la inceput sfarsesc intr-o mlastina de fantastic care le submineaza putin seriozitatea.

Acestea fiind zise, ambele prezinta doi americani tipici, fiecare in felul sau: GK un slinos prostanac, dar cu ceva savoir fair de strada, GS un naiv pseudo-culturalizat, cu tone de entuziasm si un fond totusi trainic de bun-simt de moda veche. Ambele sunt oarecum jocuri ale devenirii protagonistului, in cazul lui GK mult mai manifest si asumat, iar in partea cealalta de o factura mai blanda. Ambele jocuri foarte bune, dar as zice ca, mai ales pentru jucatorul modern, BS se tine mai bine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Nu stiu daca te refereai doar la seria broken sword dar si primul gk e un mare joc dupa mine. neverosimilul nu mi se pare o critica care se cere la seria gabriel knight. Mie mi se pare ca seria isi asuma fara menajamente iesirea din realism dinspre finalul fiecarui joc, fiecare joc construieste indelung si minutios acest moment, trecerea in zona fantasy nu m a iritat, desi recunosc ca in gk3 e mai putin subtila, prea pompoasa si mai campy.

Oricum toate astea mi s au parut niste povesti mai puternice, personaje mai puternice decat adultii care se imbracau in robe de templieri sau ceva de genu ca nu mai retin deloc baietii rai din seria broken sword

Nu l as caracteriza pe gabriel knight ca prostanac. I mean, omul detine o librarie. Da, cateodata putin obosit sau aerian, din cauza unui stil de viata mai dezordonat, mai pe excese dar nu prostanac

Da, de acord, ca gameplay, ca mecanici, jocurile broken sword se tin mai bine fata de gk
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by juve3332 »

Din seria Broken Sword nu consider un joc cu adevarat bun decat pe primul, repet, cu 2 ca mentiune onorabila pentru fanii inveterati. Seria Gabriel Knight parca e mai rotunda cumva, asta si pentru ca incearca mai multe retete de adventure (din punctul meu de vedere, cu destul succes) si are o poveste cap-coada relativ mai coerenta. De la BS3 incolo, fiecare joc al lui Charles Cecil repeta papagaliceste traiectoria primului, cu reimaginari ale gameplay-ului destul de anoste.

Da, si GK e un Joc Mare, si nu zic ca m-a deranjat fantasticul, desi pe alocuri cade in ridicol (secretul dezvaluit la final e tras bine de par). Ziceam doar ca temele mature pe care pare sa le anunte in prima parte intra cumva la apa din cauza pantei asteia supra-naturale foarte abrupte. BS1 e jocul mai ancorat in realitate, mai verosimil si mai "uman", daca vrei, in ciuda graficii de desen animat.

La Gabe, da, detine o librarie, dar uita-te la titlurile pe care le vinde in general si la comentariile omului cand vine vorba de orice vag cultural. As zice ca nu stie exact daca Dostoevsky a fost romancier sau tocmai a debutat la Spartak Moscova. In primul joc. Apoi incepe procesul de intelectualizare, odata cu asumarea responsabilitatii de Schattenjager.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

De acord. Mi am adus aminte de Grace. Gagica era jumatatea intelectuala iar Gabe partea mai ignoranta

Parca si Grace si Nico - prea bune pentru labarii aia 2
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Pot spune ca si mie mi-a placut mai mult seria Broken Sword (atat 1 cat si 2) decat GK. Oricum mi-a placut jocul. M-a tinut legat 11 ore de scaun dornic sa vad finalul.

La Gabriel Knight eu sincer nu am putut lega vocea de personaj. Mi se parea ca efectiv era altcineva acolo cand vorbea el. In schimb la "Mostly" au nimerit atitudinea de beat cop de suburbii ajuns detectiv de jos. Am savurat fiecare discutie cu el .

La broken sword umorul, chiar daca in unele momente e destul de cringy, pare natural venit din vocile personajelor pe cand la GK majoritatea chestiilor amuzante par trase de par si monotone . Poate si pentru ca nu am asociat neaparat vocea cu personajul.

Finalul..ah finalul...de acord cu juve. Au construit punctul culminant cu
Spoiler:
descoperirea lui Tetelo care o poseda pe Malia in ritualuri voodoo de sacrifii umane ca sa o dea in diverse la final cu mumiile vietii din snake mound. Supernaturalul te loveste brusc si neplacut si pare ca e aruncat acolo doar ca o justificare ieftina a cuiva care a vrut mumii in joc.
Ca gameplay,da , BS e peste GK fiind un engine mult mai performant in jocul lui Cecil. Oricum, mi-au placut amandoua. Abia astept sa gasesc timp pentru GK2 .
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Amnesia: A Machine for Pigs

M-am decis să-l parcurg în sfârșit după ce-am citit articolul mișto de pe site. Mi-a luat cam două sesiuni, scurtuț, dar nu cred că ar fi câștigat ceva dacă era mai lung.

Datorită involuției din punctul de vedere al mecanicilor de joc, cât și a structurii nivelelor cred că cel mai bine ar fi să te gândești la el ca un expansion pack sau chiar ca un experiment mai degrabă decât ca un SEQUEL OFICIAL la primul joc. Am să enumăr cam toate mecanicile din joc dispărute nu neapărat ca un reproș, fiindcă simplificarea sistemelor jocului pot fi o decizie legitimă de design: nu mai avem inventory, personajul nu mai are probleme cu întunericul sau cu privitul către „monștrii”, deci nici efecte de înnebunire (gândaci pe ecran, vedere de rachier, gone), lanterna eternă, viața ți se regenerează. Nivelurile sunt mult mai simple, există (aproape) întotdeauna o singură direcție în care trebuie să mergi, deci nu ai să te pierzi.

Multe dintre aceste schimbări se justifică reciproc. Nu ai de ce să ai inventory dacă nu ai niveluri împrăștiate cu obiecte ce sunt folosite în altă parte, nu ai de ce să ai viață neregenerabilă dacă nu ai obiecte ce te vindecă (și, în fine, dacă nu ai prea multe situații în care să-ți fie amenințată viața ori dacă moartea are consecințe minime, cum e aici). Apropo de asta, merită menționat, nu doar că moartea nu prea are consecințe negative, ba chiar are consecințe pozitive, pentru că de multe ori ce ți-a provocat moartea va dispărea pur și simplu.

Totuși, toate astea au un sens. Dacă vrei să te concentrezi pe poveste, ce rost are să-l blochezi pe jucător cu strecurat prin întuneric evitând oamenii răi? Dacă te-ai decis ca jocul tău să aibă loc după Revoluția Industrială într-o fabrică, unde mai încap torțele și lanternele cu ulei? Dacă vrei să fii succint, de ce să complici jucătorul cu nivele lungi, puzzle-uri și management de resurse? Și chiar cred că au vrut să fie succinți pentru că povestea este foarte cinică, iar notele pe care le citești de-a lungul jocului încep să pară tot mai excesive cu cât petreci mai mult timp în joc. Sunt excelente, însă devin obositoare. Iar, totuși, excesul e în temă.

Un lucru care chiar m-a deranjat însă: ce-i cu porcii aia? De ce sunt așa urâți? Mă refer la poligoane, altfel e bine că sunt urâți. Arată de parcă sunt scoși dintr-un FPS early access est-european sau dintr-un asset flip greenlight game. Iar acum putem să-i admirăm, că nu respiră greu personajul când se uită la ei. Nu vreau să mă plâng de faptul că nu prea te sperie, pentru că am vaga impresie că nici nu trebuie neapărat să-ți fie (doar) frică de ei (because spoilers).
Spoiler for ce vreau să spun cu notele excesive:
Image
Spoiler for ultima mea nelămurire apropo de joc:
Ce-a fost cu porcii ăia electrici la final? :lol: like, știu ce sunt, experimente eșuate but just... no :lol:
Mi-a plăcut jocul. Ajută dacă te gândești la el ca doar un side story la primul joc (și dacă nu plătești full price probabil). Într-un fel e un partener bun la Dark Descent pentru că aplică la o scară mai largă niște realizări apropo de personajul principal din primul joc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Fu că mi-am repetat de n ori și tot am uitat să menționez ceva :lol:

O noutate la felul în care jocul te sperie ar fi momentele când te întorci pe undeva și dispar uși, apar rute alternative unde un purceluț guiță care apoi dispare și nivelul revine la normal. Nu ar merita menționat dacă PT un an mai târziu nu s-ar fi folosit mult de asta într-un mod destul de ingenios. Apoi Layers of Fear a făcut un joc întreg din asta. E o noutate față de Dark Descent, în schimb nu e primul joc horror care s-a folosit de așa ceva. Fear Extraction Point a avut câteva scene cu aceeași tehnică. Anyway, it was cool, bye!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Tales from the Borderlands

O aventură simpatică, chiar printre cele mai ok de la Telltale. Nu m-a convins la început - personajele mi se păreau neinteresante sau chiar enervante. Am trecut fără prea multă tragere de inimă prin primul episod, apoi povestea s-a urnit încet și a început să îmi placă. Aș juca o continuare, dar știm că nu o să se întâmple. Iar de Borderlands propriu zis nu o să mă ating prea curând.

8.5/10
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Mahdi wrote: 26 Oct 2020, 13:15 Iar de Borderlands propriu zis nu o să mă ating prea curând.
Man of culture...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

AC Origins. Nu aveam mari asteptari la inceput, dar a fost o experienta placuta de la un cap la altul. Gameplay satisfacator, un game world enorm si foarte frumos si detaliat, progresie si mecanici light RPG bine implementate, poveste coerenta si interesanta (o raritate in serie). O mentiune speciala pentru multe questuri care iau turnuri neasteptare si merg in niste zone destul de dark. Un 9/10 pe scara AC si intra direct in top 3 al seriei pentru mine - alaturi alaturi de Syndicate si Rogue.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

Am terminat unul din ending-urile Stalker: Shadow of Chernobyl, dar am nimerit cred ca cel mai basit final. Nu am trecut prin toate side mission-urile si nici nu am luat obiective de la ceilalti stalkeri - probabil ca asta a contribuit baban la acest deznodamant dezamagitor.
Insa lasand asta la o parte si in alta ordine de idei (si in afara de bug-urile random), tin sa-l laud foarte mult la capitolul locatiilor foarte bine plasate si realizate dat fiind subiectul jocului, un sunet si o atmosfera foarte bine integrate in context - ca ma opream adesea cateva secunde bune ca sa percep, apreciez si sa ma bucur ca sunt intr-un joc care imi poate furniza astfel de feeling-uri.
Overall, facand aexceptie de la nepriceperea mea de a juca acest FPS epic si fiind un pic mai complex fata de celelalte din categoria lui, a fost un joc chiar bun caruia pot sa-i dau lejer 9 sau chiar 10
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by McWilliams »

Vrei sa zici sfarsitul pe care l-a avut 90% din planeta, ala ca ai strans bani la soseta mai ceva ca Ion Tiriac? :lol:

Inca imi aduc aminte ca, pe vechiul forum, cineva a avut o cadere nervoasa la finalul asta. Dupa ce laudase jocul la foc automat, n-a putut accepta ca totul se termina cu o traversa cazuta peste main character.


Si asta dincolo de drama in care cineva a intrebat "Nu pricep. Tu esti Strelok?" si cateva persoane au sarit ca arsi pentru ca SPOILERS!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

Da, ala a fost. Dupa ce s-a terminat filmuletul de la final, am ras si cateva minute intrasem intr-o stare de uimire completa de cat de subit a fost acest final de joc :lol:
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

stef ai folosit ceva moduri?
As lua si eu seria la puricat in viitorul apropiat
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests