Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

După arest calitatea scade vertiginos, culminând pe alocuri cu niște puzzleuri absolut idioate.
Spoiler:
radioctive waste într-o băltoacă pentru...footprints. Really? Sau ai nevoie de mănuși de protecție să poți culege fructe de pădure, dar poți încărca o baterie auto ținând-o în mâinile goale lipită de un gard electric
Eu sincer după faza cu watch repair tools nici nu mi-am mai bătut capul prea tare cu puzzleurile și am preferat să-l joc pentru storyline. Storyline care și el suferă.
Spoiler:
jocul se termină și tot nu e clar cine e criminalul, cum a ajuns unchiul în calculator și care e treaba cu o mulțime de obiecte pe care nu le poți arunca dar nici folosi: nuke remote, pepsi can, ship in a bottle, clown poster, snake toy...
Oricum, dacă developerii mai insistă cu ceva update-uri de conținut și pe viitor, eu l-aș mai juca o dată.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

puzzleuuri mai idioate au fost si or mai fi, cateodata si ele fac parte din farmec, gen monkey wrench monkey island, si asta la
Spoiler:
baltoaca si urmele la thimbleweed park
dupa 50 de ani le privesti in urma cu nostalgie si umor, chiar daca pe moment dadeai pumni in birou. ideal e sa nu fie multe, sa nu persiste

foarte buna adaugarea de dialog intre personajele controlate de jucator, asta chiar mi-a lipsit. si da, finalul poate e putin grabit, si cateva chestii lasate neexplicate si cateva obiecte nefolosite dar hei e Ron Gilbert, asa mai face el din cand in cand :)

Si cateodata e mai frumos parca sa mai ramana si niste mistere chiar daca s-a terminat. Are si asta un farmec. In loc de un final in care absolut toate iti sunt explicate si relevate.

SI eu l-as mai rejuca. Si cu si mai mult entuziasm daca mai baga chestii noi.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Absolut, șarm are din plin. Ce facem noi mai sus e nitpicking.
Citisem pe undeva ca urmează să deschidă Arcade Store și să te lase să butonezi pe acolo câte ceva. :D
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by cg1700 »

Ala suna a locul unde ar fi bagat un Maniac Mansion full daca ar fi avut drepturile.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

In Thimbleweed Park sa poti sa joci Day Of The Tentacle in care sa joci Maniac Mansion
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

cg1700 wrote:Ca adventure-uri aparute anul asta mie sincer cred ca mi-a placut mai mult Paradigm decat Thimbleweed. Thimbleweed mi s-a parut ca a avut mult de suferit din cauza ca ai acces la majoritatea locatiilor destul de devreme in joc si dupa asta sa tot faci backtracking prin aceleasi locatii ca sa rezolvi puzzle-uri devine cam plictisitor. De asta nici nu l-am terminat de altfel. M-am blocat la un puzzle in capitolul 6 si cand mi-am dat seama ca iar o sa trebuiasca sa ma invart prin oras/hotel/mansion ca sa ma prind ce trebuie sa fac n-am mai rezistat si l-am pus deoparte. Probabil ca o sa il reiau in viitor dar momentan nu am nici o tragere de inima.

Paradigm in schimb iti prezinta in continuu locatii si twist-uri de gameplay noi asa ca nu ajungi niciodata sa te plictisesti. Asta pe langa faptul ca setting-ul mi s-a parut mai interesant prin cat de ciudat e. Mi-a adus putin aminte de Sam&Max. Pacat ca e destul de scurtut si foarte usor.
Uau ce review a primit Paradigm pe adventure gamers! 5/5. Il voi juca si eu dupa ce termin Profound Red.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DerangedGenius »

Vazusem titlul dar îl trecusem cu vederea, mi se părea ciudat, habar nu aveam însă că e adventure point and click. Trebuie să repar greșeala xD
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Hai că l-am luat și eu, cplm.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Whispering Willows - probabil cel mai prost joc pe care am pus mâna anul ăsta. Scurt (~3 ore, dacă te pierzi pe-acolo), poveste total lipsită de originalitate, personaje fără niciun fel de personalitate, sfârşit banal, neinspirat şi, overall, extrem de plictisitor. Mai e şi 10€. 5/10, că are artstyle simpatic.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

10 000 000. Mi-a luat in jur de 6 ore sa il termin. Foarte distractiv si antrenant, desi uneori RNG-ul pieselor te face sa injuri.

http://store.steampowered.com/app/227580/10000000/


Match 3 e un guilty pleasure de-al meu, dar nu joc niciodata mizerii free to play pe mobil. Doar jocuri cinstite si complete, pe bani, unde dificultatea nu e afectata de prezenta microtranzaztiilor. Iar asta e printre cele mai bune, up there with Puzzle Quest, Gyromancer si Might & Magic: Clash of Heroes.


O sa imi cumpar si o sa joc (nu chiar in viitorul apropiat) si continuarea - You Must Build a Boat. BTW, costa 0.59 EUR fiecare, la Steam sale. Cat un covrig. #WORTH
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Full Throttle - Remastered
Remaster de doi bani. Altfel, jocul e same old deal: 90s bickers, crappy puzzles, credits longer than the actual game. Meh.

The Walking Dead
Fuck me, ce tensiune narativa excelenta! Episoadele 2 si 4 sunt evident mai slabe decat celelalte (probabil pentru ca au alt Writer) dar per total jocul e unul din cele mai captivante pe care le-am butonat in ultima vreme. Recomand cu caldura.
dump CHA
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Azad »

sebas wrote: The Walking Dead
Fuck me, ce tensiune narativa excelenta! Episoadele 2 si 4 sunt evident mai slabe decat celelalte (probabil pentru ca au alt Writer) dar per total jocul e unul din cele mai captivante pe care le-am butonat in ultima vreme. Recomand cu caldura.

Recomand The Wolf Among Us. Cred ca e printre cele mai bune din ce au scos Telltale.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Da, l-am luat si pe ala acum la Sale. Urmeaza dupa ce joc sezonul 2 din TWD. :D
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cristan »

Din ce tin minte, The Wolf Among Us sta mai bine la poveste, dar la tensiune si atasament emotional pe mine m-a prins mai tare The Walking Dead (am jucat doar primul sezon).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Azad »

Yup,TWAU are si avantajul atmosferei si al lore-ului super interesant. Primul sezon din TWD mi s-a parut mai delicat si mai frumos, totusi.

Inainte de sezonul 2 din TWD mai e si DLC-ul 400 days. Nu stiu, sincer sa fiu, ce importanta are pentru ca eu nu am terminat niciodata sezonul 2. But it's worth having a look.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Acum joc DLCul. Fiecare episod e meeting a new character cu un caveat si anume ca toate povestile lor par ca au legatura intre ele, ba chiar si cu Lee&Gang.

Cat despre calitatea naratiunii, m-am uitat deja la writing credits si din pacate tipul care a scris TWDS1 E1,3,5 nu apare deloc in credits pt sezonul 2. Meeeh... Episoadele 2 si 4 si mi s-au parut mult MULT inferioare celorlalte, pline de Hollywood bullshit, lacune in firul actiunii si cu putina tensiune emotionala.
dump CHA
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by tnt »

Not to worry, sezonul 2 e superb de asemenea. Totusi la episodul 2 din primul, duelul cu Brenda pe final e al dracu de bine pus la punct, stil Hitchcock - Psycho, una din scenele mele preferate din jocuri video. Crescendo bine realizat intalnit si la un nivel din Thief 3, cu vaduva oarba dintr-un turn de castel careia trebuia sa-i duci vin sau otrava si o auzeai ca pe Bertha Mason in timp ce urcai incet spirala.
Just check this beauty, de pe la 7:05 incepe. Can't feckin top that.
phpBB [video]


400 days DLC e sublim si ala, ca o antologie horror de cult ce merge ca uns de revazut intr-o noapte.

In afara de Michonne care mi s-a parut mai slabut, le rejoc in fiecare an, Wolf Among Us included. Trebuie sa-mi fac curaj pentru sezonul 3, ca am auzit ca-i meh, mai ales ca nu joci cu Clem.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by .chester »

Mi-am luat si eu The Wolf Among Us, am asteptari destul de mari, sper sa nu fiu dezamag.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Waaagh! »

Vei fi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

The Walking Dead - 400days
Un colaj superb de short horror stories. Păcat că nu prea au continuitate în sezonul 2, dar merită jucate oricum.

The Walking Dead - Season 2
Ugh, dificil de spus. Gameplayul este similar dar tot ce ține de feelingul primului este foarte diferit: te simți indiferent față de un supporting cast pe care nu prea ai ocazia să îi cunoști personal și care nu evoluează deloc la nivel personal pe parcursul episoadelor; ești impins de la speranță, toleranță și dorința de a educa la un fel de hai să vedem cum e să ai un abusive father, la helplessness pentru că orice dovadă de încredere și bunăvoință duce la repercusiuni negative, la dorința de a te refugia în solitudine etc.
dump CHA
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests