Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Oxenfree - jocul ăsta a fost una dintre cele mai bune surprize pe care le-am avut în ultima perioadă şi cred că pot să-l includ de-acum la favourite games. Nice storyline, believable characters, pretty cool voice acting, nice concept (in terms of interaction especially) and, to top it off, the ending part has a really surprising touch. Şi e şi scurtuţ - ~5h - ceea ce îl face replayable. În special având în vedere faptul că choices matter şi poţi să ajungi la alt final (fiecare cu achievementul lui). 9.5/10
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Inside - 9/10.
Grafic, cred ca e cel mai "polished" joc pe care am pus mana. Gameplay usurel, cu puzzle-uri interesante si check point-uri dese. Apreciez in special ca reuseste sa fie inteligibil dpdv al povestii (livrata doar vizual, fara nicio linie de dialog sau text), spre deosebire de Limbo care e atat de metaforic incat nu exista nici in ziua de azi o interpretare acceptata. Cam scurt, dar altfel e o experienta completa, satisfacatoare. Mi-a luat 4 ore sa il termin, fara sa caut secretele.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A jucat cineva star wars the old republic? Ma gandeam sa-l incerc ca tot e free to play

Am inceput alt playthrough la kotor 2 acum o saptamana dar peragus si telos au fost oribile asa ca mi-am amintit de kotor 1, parca era mai interesant nu? Rejoc un pic kotor 1 si nu, e greu sa treci de la dialogurile din k2 la cringe-ul din k1. In fine, Telos e foarte plicticos dar macar e integrat bine in tematica jocului vs Taris care nu mai revine decat in dialogurile lui Juhani (avea dreptate Stokk mai demult chiar e foarte amuzant sa joci dark side, reactiile lui Juhani la raspunsurile tale sunt priceless)

Anyway, mi-am pierdut vremea cand eram mai mic jucand si rejucand prostioarele astea doua. Pe atunci kotor2 era cel mai smeker :lol: Acum ehh... kotor 1 e mai ok in anumite privinte decat k2 si ahh stuff idk tot imi place mai mult k2 dar acum inteleg de ce nu le place unora
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A jucat cineva star wars the old republic? Ma gandeam sa-l incerc ca tot e free to play
phpBB [video]


Am jucat intre timp, ceva vrajitor sith cu care ma duc in capitala acum. Foarte plictisitor, daca-l judeci ca un MMO e wow clone, iar ca single player experience... :3. Voice acting-ul e ok-ish dar dialogurile sunt doar functionale, fara nici un flavour iesit din comun. Quest-urile sunt fetch-uri toate pana acum cu bonus quest kill x/y. Ma rog nu stiu la ce ma asteptam :lol:

O sa-l mai joc putin, oricum nu-mi displace chiar asa de tare dar asta mai mult fiindca nu ma deranjeaza deocamdata reteta MMO, singura mea experienta in domeniu a fost wow alliance starting area

http://www.rpgcodex.net/forums/index.ph ... 564/page-4

Am gasit si-un thread pe codex, este acolo o discutie pe la pagina 6 despre economia in mmo-uri totalitara (controlled gen idk wow poate) versus piata libera(eve?). WTF :ugeek: trebuie sa merg la facultate ca sa joc mmo-uri?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Si eu l-am incercat pt SP...meh, mai bine rejoci Kotor, Jedi Academy etc.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by McWilliams »

L-am jucat cand a aparut initial. Era si hype-ul mai mare, era si populatia de pe servere mai buna, era si o mentenanta mai buna asupra gameplay-ului. Da, chiar e un wow-clone, desi are niste elemente amuzante/diferite prin el - pentru mine, au fost suficiente cat sa merite investitia, chiar daca am butonat la el 3-4 luni intensiv si apoi pauza totala.

Poti (sau, na, "puteai", tinand cont ca vorbesc de experienta de acum cativa ani) sa joci SP si sa faci anumite quest-uri care ar necesita grup, pentru ca te poti complementa cu un companion (tu tank, el dps; tu dps, el healer etc.). Poti sa-ti pierzi vremea cu luptele de nave spatiale, care tin vreo 10-15 minute si reprezinta un grind in sine pentru o nava mai buna. Poti face instante in grup macar pentru diferitele versiuni de raspuns (light vs. dark). E amuzanta si ideea cu arborele genealogic, unde poti inrudi diferiti PC si poti transmite anumite iteme soulbound intre ei. Si ce mi-a placut cel mai mult era modul ala de battleground de tip capture de flag, unde flag-ul era o minge pe care trebuia sa o duci dincolo de linia de gol adversa.

Insa dincolo de aceste mici artificii, e un MMO (WoW) generic, cu spoiala de Star Wars. Care spoiala este inrudita cu canonul Star Wars, pentru ca este o epoca foarte distanta de alte jocuri/de filme. Sunt niste elemente de mecanica specifice, gen mai multa miscare in lupte sau nivele construite pe verticala si elemente de platforming, dar nimic care sa-l scoata in evidenta fata de alte clone WoW, in alt univers celebru.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Undertale - îl aveam pe wishlist de mult timp, dar aşteptam o reducere să-l cumpăr. N-am găsit-o, dar m-am hotărât să-mi satisfac curiozitatea, că pre multă lume îl ridică în slăvi. Well, nu m-am putut ridica de pe scaun şi am stat 8 ore să-l termin. Încă sunt under the influence, dar serios, top notch game. Acum înţeleg şi eu hype-ul şi pot să mă alătur liniştită. Unul dintre cele mai bune jocuri pe care am pus mâna anul ăsta. 10/10 would play again
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by .chester »

Lal. I hated it. Primul joc pentru care am cerut banii inapoi pe Steam. Si singurul, so far.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

.chester wrote:Lal. I hated it. Primul joc pentru care am cerut banii inapoi pe Steam. Si singurul, so far.
M-aş simţi ofensată şi ţi-aş sări la gât, dar Undertale m-a învăţat că trebuie să fii bun cu ceilalţi.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

That Dragon, Cancer
Nu vreau să sune aiurea şi nu vreau să fiu de căcat, dar deja mi-au aprobat refundul.

story 9/10 | game 1/10
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

It's not about the game, it's about sending a message!

Or something.

(I agree with you)
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

What did you expect? Nu e genul de joc cu gameplay in mind
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Ferrrrrrrrrdinand wrote:What did you expect? Nu e genul de joc cu gameplay in mind
I'm all about the story. Nu mă aşteptam la gameplay. Mă aşteptam să fiu mai marcată de poveste. Mă aşteptam să mă facă să plâng sau ceva. Să aibă un impact emoţional mai mare. Şi, da, e aiurea. E aiurea să le citeşti scrisorile şi să le auzi mesajele vocale şi să le vezi pozele. Şi e aiurea să-i vezi aşa, mai dărâmaţi cu fiecare parte din joc. Dar m-a făcut să mă simt de parcă aş fi intrat abuziv în sufragerie la ei să îi spionez. Şi n-a avut nimic special să mă mişte până la lacrimi. E aiurea că le-o murit copilul, but I don't want to be part of their story.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Mi se pare amuzant ca se intretine ideea unui joc fara gameplay. E un visual novel lol.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by stef »

Am terminat Serious Sam 3, a fost misto. Nu am rabdare sa intru in detalii (adevarul e ca nici nu prea sunt detalii :D), asa ca pentru categoria lui, overall acord un 7.
Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Broken Age - m-a surprins plăcut, nu mă aşteptam la cine ştie ce - auzisem câteva păreri proaste înainte. Îmi place conceptul de 2 în 1 şi l-au aplicat binişor. Partea lui Shay mi s-a părut mai slabă decât partea...Velmei (?), la fel cu partea a doua a jocului mi s-a părut mai slabă decât prima.
Daaar, ai dublu de puzzles şi se suprapun simpatic la sfârşit, la ultimele questuri, deşi nu a fost cel mai grandios final din lume.
9/10 for sure, dar trebuie să-ţi placă point and click adventures.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Thimbleweed Park

Per total mi-a plăcut foarte mult. Caractere simpatice (mai puțin clownul care mi s-a părut extrem de cheap) dublate de un voice acting excelent, grafică superbă și un storyline care m-a menținut interesat până la final. Ba chiar mi s-a părut că orășelul aduce un vibe ușor de Twin Peaks.
Păcat că jocul este evident neterminat și suferă de câteva puzzleuri care fie sunt idioate by design fie sunt făcute în grabă (bănuiesc că a doua variantă).
Oricum, recomand cu căldură!
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

OH SURE LETS GET THE FUCKIN CLOWN TO CLIMB THE FUCKIN LADDER!!

:lol:

mie mi-a placut clovnul, am ras de cateva ori datorita lui
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

Da da, aia plus beating on the mime etc. Dar per total, injuratul la fiecare doua cuvinte mi s-a parut foarte lame.
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by cg1700 »

Ca adventure-uri aparute anul asta mie sincer cred ca mi-a placut mai mult Paradigm decat Thimbleweed. Thimbleweed mi s-a parut ca a avut mult de suferit din cauza ca ai acces la majoritatea locatiilor destul de devreme in joc si dupa asta sa tot faci backtracking prin aceleasi locatii ca sa rezolvi puzzle-uri devine cam plictisitor. De asta nici nu l-am terminat de altfel. M-am blocat la un puzzle in capitolul 6 si cand mi-am dat seama ca iar o sa trebuiasca sa ma invart prin oras/hotel/mansion ca sa ma prind ce trebuie sa fac n-am mai rezistat si l-am pus deoparte. Probabil ca o sa il reiau in viitor dar momentan nu am nici o tragere de inima.

Paradigm in schimb iti prezinta in continuu locatii si twist-uri de gameplay noi asa ca nu ajungi niciodata sa te plictisesti. Asta pe langa faptul ca setting-ul mi s-a parut mai interesant prin cat de ciudat e. Mi-a adus putin aminte de Sam&Max. Pacat ca e destul de scurtut si foarte usor.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests