Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Doom Eternal

Mi s-a parut mai bun decat Doom 2016.
Din ce am mai vazut pe la comentarii prin diverse locuri unora li s-a parut ca devine repetitiv la un moment dat. Eu l-am jucat in reprize destul de scurte (maxim 1 ora in continuu) si tot timpul am intrat "cu pofta" in el.
Un shooter extrem de cursiv si cu o diversitate mare de arme (daca luam in considerare faptul ca fiecare arma are inca 2 moduri in care o poti folosi) de perk-uri, abilitati etc.
Locatiile sunt diverse si spectaculoase atat ca level design cat si ca prezentare grafica, iar inamicii, desi nu sunt extrem de variati, pot fi omorati prin specularea puntelor slabe sau prin golirea incarcatoarelor in ei.
E un shooter clasic fara health regen dar in care poti, prin diverse metode, sa-ti incarci viata fara sa recurgi neaparat la heath sau armor packs.

Ca dificultate pot sa zic ca mi-a solicitat relflexele in cateva situatii si "mi-a muncit" bine de tot tastatura mecanica :D Asta pe nivelul de dificultate ultra-violence, care e penultimul parca, ultimul fiind Nightmare.

All in all un shooter solid si un candidat pentru FPS of the Year. Sa vedem replica Seriosului :twisted:

9/10
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Uncharted: The Lost Legacy - 8/10

Cu ăsta am încheiat saga Uncharted - ne vedem pe Playstation 5.
E un spin-off și se vede - e un joc mai scurt, care nu te mai plimbă într-o aventură pe tot globul. E o experiență mai compactă și la obiect. Cui i-au plăcut și celelalte e foarte probabil să îi placă și ăsta, chiar dacă nu mai figurează Nathan Drake în distribuție. It's just more of the same. Și tbh, cred că îmi place mai mult de Chloe decât de Nathan, chiar dacă și ea face pe nesuferita uneori.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DANiel »

Mahdi wrote: 15 Jun 2020, 00:42 Și tbh, cred că îmi place mai mult de Chloe decât de Nathan, chiar dacă și ea face pe nesuferita uneori.
Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Persona 5 Royal - 9/10

I'm a sucker for Persona 5, nici n-o să încerc să ascund asta. După ce am jucat vanilla am intrat în depresie post-partum şi am realizat cât timp trecuse de când jucasem un joc atât de immersive şi cam cât o să-mi ia să găsesc ceva asemănător.
Mi-a plăcut ideea de a cumpăra un joc full doar pentru un DLC? Not really. Am cumpărat totuşi collector's edition? You bet your ass I did.
Overall, aceeaşi atmosferă super cozy şi magical şi familiar şi mi-a dat aşa un feeling de asdfghkl să-l joc din nou - aproape uitasem cât de mult mi-a plăcut şi de ce. Partea proastă, şi nu credeam că o să spun asta vreodată, e că începuse să mă plictisească spre final. Am avut vreo două ore în ultimul palace în care nu voiam decât să se termine, să pot să mă joc altceva. Dar meh, ce mi-s două ore din 170?

All in all, mi-a plăcut cum au integrat personajele noi în poveste, inclusiv în ending (got the true ending, from what I've read on the internet). Yoshizawa, în schimb, nu mi s-a părut un personaj mind-blowing şi nu înţeleg de ce au luat-o toţi brăila după ea. Am fost vanilla şi am făcut romance tot cu Ann, ca şi în P5, că aveam impresia că o să supere pe mine dacă merg cu altcineva. I don't wanna cheat on my waifu. :(

Verdict - definitely recommended. Nu ştiu de ce îmi este atât de greu să scriu despre chestii care îmi plac.

Half Past Fate - 6/10

De când cu work from home, n-am mai avut chef de jucat nimic în afară de P5R, dar a dat domnu' să-l termin şi m-a lovit dorul de indies.

Half Past Fate se vrea un rom-com / sitcom despre...ştiţi voi, romance, fate, friendship and so on. Pe partea de bile albe, arată super simpatic, personajele sunt simpatice şi mi-a plăcut conceptul de jumping through timelines ca să vedem cum se leagă lucrurile la final, în prezent (cel mai vechi fir e cu 8 ani în urmă).

Partea proastă e că este prea scurt pentru ce-au vrut ei să facă. În jur de 3-4 ore de gameplay cu vreo 5 personaje care ar trebui să se intersecteze magic la final - nu prea le-a mers, că n-au avut suficient timp să dezvolte povestea şi personajele, să lase timp să se dezolte un emotional bond sau ceva.

Imho, un joc atât de scurt ar trebui să aibă or witty humor, or a mind-bending twist or lots of tear sucking emotions to be impactful. Half Past Fate n-a avut nimic din ăstea.

Also, annoying repetitive soundtrack şi o groază de SJW bs. Nu mă înţelegeţi greşit, I'm all up for breaking society norms, dar se vede când e super exagerat. Un fel de "hai să luăm absolut fiecare element din această situaţie, să ne gândim ce e standard şi să întoarcem fiecare punct pe dos. TOT." "Dar, ştii, nimeni nu face asta". TOT!

All in all, nu mi se pare că am pierdut timpul* jucând Half Past Fate, dar nici nu l-aş mai juca a doua oară.

*Cu excepţia faptului că aţipeam în scaun după primele 3 ore de gameplay (aproape îl terminasem) şi am vrut să salvez manual deşi jocul nu are decât autosave şi am fost suficient cretină încât să şterg save data şi am luat-o de la capăt a doua zi.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Re: Kasumi, initial credeam ca e un nou femc, si nu am fost singurul. Mi se pare ca design-ul e perfect pentru un player char, e vanilla template basic ce vrei tu fara sa intre in NPC area. Se deosebeste de restul party-ului si nu mi se pare ca intr-un mod bun.

Nu am jucat deci doar ref la visuals pot comenta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

TG wrote: 14 Jun 2020, 08:47 M-am apucat și de Civ 6, dacă tot l-au dat gratis pe ES, am cumpărat și Gathering Storm cu ocazia asta. Nu mă așteptam să-mi placă așa de mult, e în continuare 4x-ul săracului, dar îmi plac schimbările aduse construcției de orașe. Din păcate, stilul vizual chiar dăunează, așa neimportantă cum e această parte, nu te inspiră deloc.
Gata distracția. A fost fain cât a ținut, nu acord atâta importanță acestei serii ca să zic dacă e un pas în față sau în lateral sau plm. Cum ziceam mai sus, e un fel de 4X second hand seria Civilizations. Luați de pe Olx la super preț, 2 la 10 mii, etc. :lol:

That being said, e și o serie de suflet și de fiecare dată când dai cu turul îți amintești nopți nedormite, plante ofilite și animale de companie moarte, pentru_că_mai_aveai_încă_o_chestie_de_făcut. Cam așa și cu ăsta, foarte distractiv, dar în bunul spirit Civilization, AI-ul e mai prost decât un tic tac, nici măcar funcțional nu-l pot numi. Diplomația e varză, sistemul de luptă simplist.

A ajuns să fie dureros de apropiat Total War pe harta strategică, de un joc de Civilizations. Mă refer la Shogun 2 desigur, nu am jucat încă Three Kingdoms iar restul jocurilor din serie sunt oricum o glumiță comparativ.

Dar lăsând astea deoparte, primele 10 ture sunt indeed mai grele dacă joci pe dificultăți avansate, unde AI-ul primește o groază de bonusuri. Am plecat la drum cu Aztecii și am supraviețuit primelor ere (cum altfel?) prin abuzul celor slabi. Printre care Gandhi, fuck that dude!

Apoi a urmat o lungă perioadă de dezvoltare, în care am ajuns să fiu lider pe partea de știință, dar scorul încă să mă dea inferior ca armată. Câteva războaie minore mai încolo, toți aliații s-au întors împotriva mea pentru că cică eram prea agresiv. Aparent asta a însemnat total war pe TG, deși unii dintre ei erau partenerii mei în războaiele anterioare. Because fuck logic.

Nu-i nimic, by now învățasem să joc și aveam avans tehnologic, așa că (din nou) în bunul spirit al seriei, am trecut la singura modalitate sensibilă de a face progres fără să pari bătut în cap: genocidul. Bombardierele mele au scuipat pe orașele lor apărate de cavalerie medievală, apoi for good measure am dat și cu câteva nucleare. Interesant cum nuclearele și măcelul ăsta nu a mai făcut pe nimeni să comenteze nimic despre mine. Te învață și jocul ăsta ceva despre viața.

Cu mult timp înaintea celor 500 de ture, puteam să-mi aleg victoria dorită și până la urmă am zis să fie tot științifică, ca să văd filmulețul dezamăgitor de final.

Indeed, nici Civilizations cel șase nu este un joc 4X bun (în spiritul seriei, hah), dar merită jucat. Curge frumos, dezvoltarea title-urilor e al naibii de satisfăcătoare, tâmpenia AI-ului îi oferă un fel de farmec old school, iar multitudinea de situații absurde reprezintă cireașa de pe tort. Și ca de obicei, defectele majore nu se aplică în multiplayer, unde cel mai probabil e un joc exponențial mai bun. But I ain't no faggot multiplayerer or anything.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by McWilliams »

Aproape orice 4x tinde sa aiba o diplomatie de rahat, atunci cand vine vorba de AI. Insa seria Civ prinde primul loc, cu coronita, de fiecare data, data dupa data!

Civ 6 in special, dupa ce au introdus si versiunea lor de "favours" a la Europa Universalis - te bat, dar nu-ti iau pielea de pe tine, iar tu imi ramai dator; facem troc, dar nu-ti iau cealalta piele de pe tine, iar tu imi ramai din nou dator; facem congres, eu caut sa folosesc favorurile, insa tu dai denounce si faci pe inabordabila din liceu. Meh, macar alte jocuri sunt oneste din start si tot ce iti permit sa faci prin "diplomatie" este sa cuceresti orase/provincii/state etc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Cam așa. da. E interesant cum literally toate clonele de Civ au AI mai bun decât Civ. În Gal Civ, mi-am luat-o odată după ce un adversar mi-a făcut trade pentru open borders, și-a mutat navele la mine, apoi mi-a declarat război și m-a călărit pe la spate.

În Civ și lăsând diplomația deoparte, dacă stai și te uiți la ce face calculatorul te crucești. Păi pentru ăștia orice fel de război e practic end game. Dacă se bat unul cu altul, gata, tot jocul nu își mai revin. Își trimit infanteria specializată în chiloți, să moară de zidurile de apărare ale orașelor. Heck, ți se face milă.

De favours nu mai zic, creșterea aia exponențială e o mega frecție. În funcție de câți adversari sunt pe hartă, e o întreagă componentă de joc perfect inutilă în single player. Și mai dur e cum la mine Suleiman era liderul diplomatic al lumii, în condițiile în care era urât de toată lumea. Totul pentru că a nimerit voturile corecte în congres. True depth right there. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Daca mai joci Gal Civ 3, vezi ca e o chestie destul de broken (in favoarea AI-ului), daca nu ii dai disable cand setezi parametrii jocului. Se cheama Tech Brokering si permite AI-urilor sa faca trade intre ei la tehnologiile pe care le-au achizitionat la randul lor prin trade (deci nu own research), iar asta se intampla cumva in cascada, astfel incat o sa ia un avans major pe partea de stiinta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Makes sense tho (deși înțeleg cum un efect în lanț ar cam rupe de tot echilibrul), și eu făceam trade cu toți obținând tehnologii de la fiecare. Dar nu, încă nu am jucat 3-ul, mă refeream la 2 și 1.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Max Payne 3

Hai ca pana la final devine ceva mai distractiv. Dar tot e incredibil de cretin cum jocul te întrerupe constant cu cutscene-uri. La fiecare două uși deschise, bam, film. Și every fucking time când se întâmplă asta Max schimbă arma pe care o foloseai cu pistolul, probabil pentru toate animațiile alea mișto. Doar că e penibil să te trezești într-o luptă cu 10 dihanii mega-înarmate, cu pistolul pe auto-select, rămas fără gloanțe. Ca într-un film cu proști.

Povestea e un film cu proști. Faptul că pe ecran sunt scrise cuvinte de dialog cu efecte de Microsoft Office 95 te face să crezi că te uiți la ceva cu Seth Rogen. Ironia și umorul rămân jenante pe tot parcursul jocului, mai bine îl angajau pe ola să bage dume, era mult mai amuzant.

Level design-ul e praf, controlul e mediocru. Practic majoritatea nivelelor sunt o înșiruire de coridoare cu uși, rar mai prinzi câte o camera accesibilă și dacă prinzi realizezi repede că te duci degeaba acolo, pentru că nu are vreun rol real în desfășurarea acțiunii. Altă tâmpenie e cum pe crouch Max se mișcă ca un octogenar după o operație la șold. Probabil intenționat făcut așa ca să te forțeze să apelezi la cover, altfel stătea toată lumea pe crouch, cum face oricine normal la cap într-un joc de genul.

Lucruri bune? Bă, AI-ul e surprinzător de dibaci, chit că are un arsenal foarte limitat. Dacă stai într-un loc prea mult, ai pus-o. Iar precizia e meme worthy. Ciutani malnutriți din favele îți zboară mucul din nas de la 10km cu shotgun-ul. Da, de departe cel mai greu joc al seriei, fucking Dark Souls Payne over here, comparativ cu primele 2. Still, provocare înseamnă că nu dormi la tastatură, așa că nu mă plâng.

Grafica e top notch, animații beton, plm, this game is a milf.

Muzica e de asemenea mișto și joacă un rol important în cele 2 zone decent realizate din tot jocul. Și... cam atât. Nu regret timpul petrecut, dar e un final rușinos de serie. Chiar și exceptând ideea de continuare fără nici o treabă cu primele iterații, jocul nu e bun de sine stătător. Pare un castron din ăla făcut după un film, în cazul ăsta Taken. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DANiel »

Poate că nu a îmbătrânit așa bine dar acum 8 ani când a apărut mi s-a părut destul de bun.
La partea cu inamicii și cum trag ei, eu în tabăra cealaltă și mi se pare foarte ok când inamici chiar au țintă. Pentru mine asta este problema cea mai mare în jocuri, când inamicii sunt mereu net inferiori în tot ce ține de tras cu arma și chestii de genul. Again, sunt omul care crede că Far Cry 2 a fost singurul din serie care hiat a avut potențial, so yeah.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Pai aia cu tinta am trecut-o la plusuri, doar ca m-a amuzat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

TG wrote: 3 Jul 2020, 22:18

Povestea e un film cu proști. Faptul că pe ecran sunt scrise cuvinte de dialog cu efecte de Microsoft Office 95 te face să crezi că te uiți la ceva cu Seth Rogen. Ironia și umorul rămân jenante pe tot parcursul jocului, mai bine îl angajau pe ola să bage dume, era mult mai amuzant.

Ciudat discurs de la un fan John Wick. Chiar contradictoriu. Aveam impresia ca filmele cu prosti sunt printre preferatele tale.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Da, tu ai avea impresia asta...

Dar nu e nevoie sa te oparesti, remarca mea nu era la misto, mai mult era un compliment really. La adresa ta ma refer, Seth Rogen si-o merita.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

John Wick e ce trebuie.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

John Wick e un film cu prosti?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Singurii prosti din John Wick sunt cei care cred ca se pot bate cu John Wick.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Spider-man - 8/10

L-am terminat ieri. Not great, not terrible. A intrat bine în dup-amiezele astea în care n-aveam chef să-mi bat capul cu nimic prea solicitant. Per total o reinterpretare mai proaspătă și mai light a rețetei jocurilor cu Arkham Batman, dar n-aș zice că jucătorii pe PC pierd mult pentru că e exclusiv PS4.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Cred ca am mai zis asta. Dar mahdi a dat yes install it baby pe un joc care avea spiderman in titlu. Fara sa fie plasat ironic cuvantul in titlul jocului. Man i just dont know sometimes.....you know. I dont get it
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests