Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DarthZombie »

Am trecut prin noua serie Wolfenstein precum tancurile nemtesti prin Franta. Shooting fain si setting-ul frumos pus la punct, dar scriitura mi se pare de un try-hard ceva ce n-am mai vazut. I mean I get it, Nazis are bad, dar jocurile astea incearca rau de tot sa socheze in cele mai scremute feluri, ma mir ca dupa cate chestii edgy au pus prin toata seria fix la omorat prunci on-screen au tras linia :lol:. Nu mai zic ca in New Colossus s-a mers pe scoala scriiturii de pe tumblr/twitter cu un pandering care nu face altceva decat sa diminueze ce mesaje incearca ei sa transmita. A, si sa nu zic ca in NC protagonistul are niste texte in el de pana si Max Payne 1 si 2 par light-hearted si pline de voiosie in comparatie. Ajungeam sa dau alt-tab dupa fiecare replica plina de lame trase pe brat ca sa nu fac overload la cat de ridicole erau cuvintele lui BJ.

New Order cam sufera de Call of Duty-ita, iar alegerea de la inceput [in care alegi care dintre colegii tai sa fie lobotomizat si vivisecat Live, asta apropo de cat de try-hard este seria] are aproape zero consecinte de gameplay. Uau, pot alege sa descui usi sau sa hack-uiesc niste panouri de comanda care ma duc fix in aceleasi locuri! Old Blood este la fel de CoD in structura, din pacate si mai scurt dar macar are meritul ca incearca sa invoce atmosfera si stilul Wolfenstein-urilor originale cu tot cu Return to Castle. New Colossus este cel mai plin de content dintre toate, cu o droaie de misiuni secundare de asasinat pe langa misiunile principale, dar din pacate ele se desfasoara in aceleasi nivele pe care le-ai parcurs deja in povestea principala si ca atare pot deveni repetitive.

Bretty gud daca poti face abstractie de CoD-ita si tumblr-ita.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Triggerix »

House of 1000 Doors: The Palm of Zoroaster Collector's Edition. Alawar uimește din nou, de data asta cu chiar și mai multe cut-scene-uri făcute minunat. La jocul ăsta spre deosebire de Alex Turner mi-a plăcut și povestea și ideea că trebuia să vizitezi mai multe locații gen Tibet/India/Ierusalim. Pretty cool stuff. Am găsit un edit cu toate cut-scene-urile și o să îl las aici pentru că arată mult prea bine pentru un joc hidden-object. :lol:

8.5/10

phpBB [media]
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Ce Alex Turner?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Triggerix »

Oups. Alex Hunter. Nici n-am mai verificat ce am scris. Thanks. :lol:

Ce face Arctic Monkeys din om.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Intrasem in panica :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Alex Drafter
REMEMBER CITADEL
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Triggerix »

:lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Fular »

:lol:
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

nice
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Triggerix wrote: 24 Feb 2019, 15:48 House of 1000 Doors: The Palm of Zoroaster Collector's Edition. Alawar uimește din nou, de data asta cu chiar și mai multe cut-scene-uri făcute minunat. La jocul ăsta spre deosebire de Alex Turner mi-a plăcut și povestea și ideea că trebuia să vizitezi mai multe locații gen Tibet/India/Ierusalim. Pretty cool stuff. Am găsit un edit cu toate cut-scene-urile și o să îl las aici pentru că arată mult prea bine pentru un joc hidden-object. :lol:

8.5/10

Eu n-am avut rabdare mai mult de 5 minute in el din pacate....Nu mai tin minte ce m-a enervat. Poate ii mai dau o sansa.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Terminate cam acum o luna, Assassin's Creed: Rogue si Crackdown 3. Pe scrurt, Ass Crack, LMAO. :D

Unpopular opinion, dar AC Rogue e cel mai bun din serie, cronologic pana la el. Gameplay similar cu Black Flag, dar fara misiunile tampite de tailing/eavesdropping, mai condensat, o poveste captivanta si un protagonist interesant si foarte determinat. 9/10

Crackdown 3 e un joc cu design si gameplay de last gen, dar foarte distractiv si satisfacator. Nu merita banii, dar pe e pe Gamepass si merita timpul necesar parcurgerii campaniei (cam 8 ore). 7/10
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DANiel »

Bogdan wrote: 5 Mar 2019, 13:22Unpopular opinion, dar AC Rogue e cel mai bun din serie, cronologic pana la el. Gameplay similar cu Black Flag, dar fara misiunile tampite de tailing/eavesdropping, mai condensat, o poveste captivanta si un protagonist interesant si foarte determinat. 9/10
Eu fraier ca am avut de ales intre el si Black Flag, si am luat Black Flag- care este extrem de plictisitor.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Gameplay loop-ul in open world e foarte asemanator, deci nu stiu daca ti-ar schimba neaparat opinia. Eu am fost super incantat sa vad story mission-urile sunt mult mai bune si deloc frustrante, comparativ cu cele din AC4. Iar ca lungime, e cam la jumatate.
Mi-a placut si settingul in care se desfasoara actiunea navala, Atlanticul de Nord cu fenomenele specifice - aisberguri, furtuni de gheata sau ceata densa.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by marvas »

Another World

Dupa ce ani de zile l-am tinut in wishlist, cu ocazia noului Game Draft am reusit sa fac rost de un cod de Steam asa ca nu am mai avut nici o scuza. Bine, codul de Steam il mai am daca il vrea cineva, ca l-am cumparat apoi cu 13 lei sa pot sa il joc linistit din pat pe PS Vita.

Din toate filmuletele de gameplay mi-a lasat impresia de Prince of Persia in spatiu. Si pe alocuri seamana destul de tare cu PoP, dar are elemente de puzzle care dau multe batai de cap si il fac sa fie mai bun. E destul de mult trial and error pe alocuri, dar nu m-a deranjat deloc, dimpotriva, m-am incapatanat sa ii dau de capat. Cu toate astea am apelat la walkthrough in vreo 3 locuri si m-am simtit vinovat dupa. De fapt e un joc foarte scurt, dar in care se moare mult si solutiile nu sunt mereu la indemana.

Mi-a placut prezentarea povestii si momentele de pantomima dintre personaje. Desi a aparut in '91, jocul mi se pare foate de actualitate si il recomand tuturor pentru o portie de scoala franceza de gaming.

In curand sper sa ma apuc de Flashback, joc facut de aceeasi companie, cu acelasi aer familiar de PoP, dar se zice pe internet ca e si mai bun.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Flashback chiar arata misto rau.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ciolan »

marvas wrote: 29 Mar 2019, 22:54 Another World

Dupa ce ani de zile l-am tinut in wishlist, cu ocazia noului Game Draft am reusit sa fac rost de un cod de Steam asa ca nu am mai avut nici o scuza. Bine, codul de Steam il mai am daca il vrea cineva, ca l-am cumparat apoi cu 13 lei sa pot sa il joc linistit din pat pe PS Vita.

Din toate filmuletele de gameplay mi-a lasat impresia de Prince of Persia in spatiu. Si pe alocuri seamana destul de tare cu PoP, dar are elemente de puzzle care dau multe batai de cap si il fac sa fie mai bun. E destul de mult trial and error pe alocuri, dar nu m-a deranjat deloc, dimpotriva, m-am incapatanat sa ii dau de capat. Cu toate astea am apelat la walkthrough in vreo 3 locuri si m-am simtit vinovat dupa. De fapt e un joc foarte scurt, dar in care se moare mult si solutiile nu sunt mereu la indemana.

Mi-a placut prezentarea povestii si momentele de pantomima dintre personaje. Desi a aparut in '91, jocul mi se pare foate de actualitate si il recomand tuturor pentru o portie de scoala franceza de gaming.

In curand sper sa ma apuc de Flashback, joc facut de aceeasi companie, cu acelasi aer familiar de PoP, dar se zice pe internet ca e si mai bun.
Nu! Apucă-te de Heart of the Alien (Sega CD only, da ori găsești tu un emulator ori arunci un ochi aici:) ).
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Sau pur si simplu poti sa joci little big adventure, doar daca vrei sa joci cel mai bun joc din istoria jocurilor

Pe filiera franceza, cum iti place
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Dark Souls

Inainte de a sti prea multe alte lucruri despre Dark Souls, intalneam des afirmatii precum “difficult, but fair”. Imi imaginam un joc care isi stabileste un set complet de mecanici devreme, provocarea venind strict din inabilitatea jucatorului de le utiliza in modul corespunzator. Speram la o experienta in care moartea nu te lasa cu senzatia “that was so cheap”, in care iti analizezi atent abordarile esuate in loc sa te intrebi “de unde dracu puteam sa stiu asta?”.

Din pacate, m-am inselat. Nu mica mi-a fost surpriza sa descopar ca un joc laudat pentru originalitate mizeaza adesea pe unele din cele mai vechi, lenese si artificiale metode pentru a isi construi dificultatea. Fundatia lui Dark Souls este in primul rand construita pe formula simplista a checkpointurilor ca modalitate de a-ti controla progresul. Obsesia rara pentru repetitie se reflecta in absolut fiecare aspect al sau.

5/10
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ne0lith »

Scrii foarte frumos.
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests