Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

A chiar, TG cred ca e megabadass daca nici nu a mentionat Smelter Demon sau varul lui si mai enervant din DLC. Eu mi-am luat-o de la Smelter singur, apoi cu summon, apoi cu alt summon, apoi l-am batut cu acelasi summon, apoi am vrut sa-l ajut pe altul, si mi-am luat-o in lumea lui. DLC smelter demon a fost un shitshow total nici nu vreau sa-mi amintesc.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Smelter Demon a fost primul boss la care am murit cred, a fost nevoie de cateva incercari, dar tbh mai mult am profitat de ocazie sa fac level up pe spatele inamicilor de acolo. Loved killing alone knights

La Blue Smelter am murit doar o data, sorry. :lol:

In main game bosii chiar sunt triviali. Nici DLC-ul nu e mult mai rau, dar macar Fume Knight si Sinh mi-au rapit vreo 20 - 30 min fiecare. De Lud and Zallen fac abstractie pentru ca in functie de cum joci iti poate lua 2 ore sa incerci lupta de cateva ori. On the other hand, parcursul prin nivele reprezinta the real Dark Souls 2 boss. Sunt cateva zone dure, plus ca eu am capacitatea de a cadea de pe orice margine, pod, stanca, groapa, pietricia, plm... nu stiu cum fac. Daca va intrebati de ce sunt bloodstains in locuri fara inamici, yeah that was me.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Okay okay, so. Hear me out - Days Gone.

Vai, jocul ăsta şi-a luat atât de mult căcat când s-a lansat, încât nici măcar nu m-am gândit să-l cumpăr iniţial. Noroc că l-a luat un amic, nu i-a plăcut şi mi-am băgat eu nasul.

Story wise se putea mult mai bine. Are super mult potenţial, dar s-au întins băieţii pe 576 fire narative şi ar fi avut nevoie de mult mai mult să poată să le facă 10/10 pe toate, I guess. Dar nu e rău deloc!

Iniţial băgasem vreo 15 ore şi l-am lăsat aşa vreo trei luni, că n-aveam chef. După aceea, though, nici n-am simţit când au trecut 100 de ore şi voiam mai mult. It's super fucking entertaining to play.

Ziceam că povestea nu e cine ştie ce, în special firul principal. O cauţi pe nevastă-ta pe care ai pierdut-o când a început apocalipsa zombie şi care cel mai probabil e moartă, dar pe tine tot te macină că nu ştii ce naiba s-a întâmplat etc etc. Secondary storylines, though, those are way more interesting - hordes of zombies to defeat, camps to protect and, of course, Boozer. Îmi pare super rău că nu s-au concentrat mai mult pe partea asta a poveştii pentru că Boozer e un personaj super interesant and I'm a sucker for friendships that go above and beyond.

Oricât ar ţipa oamenii că e doar un joc mediocru, o să-l susţin pentru că e super. fucking. entertaining. Cu tot cu basic mechanics, cu bicicleta aia shitty care te lasă fix când se trezeşte hoarda şi cu FPS drop-urile când plouă. Chiar mă bucur că am dat de el şi nu exclud nici posibilitatea de a-l rejuca la un moment dat. Minunat.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

M-ai facut sa reinstalez State of Decay. Apropo, e mega ieftin acum si pe partea de zombie survival power fantasy, cred ca e fara pereche: https://store.steampowered.com/app/3294 ... ecay_YOSE/
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Rukifer »

Să trăieşti. Tocmai l-am luat.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Dark Souls 3

It is done. Am reușit să mă încadrez în 2019 cu ele. :lol:

Cred că DS3 e cel mai bine făcut dintre toate. Finisajul și atenția la detaliu sunt excepționale, seamănă mai mult cu Sekiro bag de seama. Mă rog, probabil cu BB dar pe ăsta nu l-am jucat.

La fel ca în cazul lui DS2 dificultatea în DLC-uri e mult peste jocul principal, unde nu am avut mari probleme. Sister Friede e lupta mea preferată din toate 3 jocuri, atât ca și combat propriu zis, dar și ca prezentare, atmosferă, tot. Un final excepțional adus unui DLC slăbuț.

Ringed City e mai solid overall dar nu are un moment care să mă lovească la coardă așa de tare. Salutări lui Midir care e adevăratul boss final al trilogiei, lel. Îmi place cum au progresat dragonii în jocul ăsta. Sehn the Papă Lapte unde puteai face tank și să-i dezbini bara de viață cu lejeritate, Kalameet use any fire defense shield and look at the insta win și la polul opus Sinh și Midir unde fără răbdare te trezești aruncat prin toată harta. Iar atacul ăla cu laser e cel mai spectaculos atac executat de vreun boss, zici că aruncă cineva cu nucleare după tine.

În fine, mi-a plăcut destul de mult, mai mult ca primul dar mai puțin ca al doilea. Dark Souls 2 e cel mai flawed și cel mai mișto Dark Souls din punctul meu de vedere, sunt pur și simplu prea multe chestii faine în el, e plin de riscuri asumate și idei tâmpite care au ieșit sau nu bine. În contrast, 3-ul e mai conservator, urmează cât de cât rețeta primului, e liniar ca și progresie generală însă fiecare zonă are scurtături care se leagă foarte frumos și imi place că te încurajează să explorezi mult după ce ai trecut de boss-ul dintr-o zonă.

Iar vizual e excepțional.

Ce să zic, poate după o pauză mai mare arunc un ochi peste Demon Souls. Am mai zis eu că iau pauză și înainte, dar acum simt că e într-adevăr momentul. De fapt, cred că o să iau pauză de la orice joc de acțiune o perioadă, pentru că diferența de tensiune și implicare necesare când vine vorba de jocurile astea și cele obișnuite e prea mare. Mi-ar fi imposibil să joc la modul serios Witcher 3 acum, de exemplu, mai bine mă uit la serial că tot aia e. :D

Poate scot ăștia ELEX 2 să mă scape din impas, e timpul pentru ture acum și jocuri care trebuiau să fie pe ture dacă devii nu erau loviți de plebism (mă uit la tine Kingmaker).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Azad »

Sau poti juca...Disco Elysium :) Acolo doar dai click. Si vorbesti cu skillurile tale.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

E sus pe listă, dar nu În capul listei. Sunt mai pasionat de gameplay-ul din Kingmaker. Acum 4-5 ani probabil că ar fi fost fix invers, dar între timp am ajuns să apreciez mai mult sistemele de joc, în defavoarea dialogurilor și a poveștii (care păstrează totuși un rol foarte important).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
adriano13

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by adriano13 »

Aseara am terminat si eu Hellblade: Senua's Sacrifice.
Stiam ca o sa imi placa, dar mi-a depasit asteptarile (la naiba, chestia cu vocile ce le auzi pe tot parcursul jocului, no comment...)
NU vreau sa detaliez mai mult sau sa dau vreun spoiler, jucati-l si o sa va convingeti !
Pot doar sa spun ca a fost una din cele mai inedite experiente intalnite intr-un joc, cel putin pentru mine. Deabia astept Hellblade 2!
Ca nota, indraznesc sa ii dau 10/10.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Star Wars Republic Commando, cam scurt (9 hr pe normal) dar in contextul asta e bine pentru ca am vrut sa-l termin pana mi se termina concediul :lol: Tactical shooter ok, fara prea mult depth. Personajele si dialogurile dinamice + senzatia de squad combat sunt principala atractie aici as zice. Daca esti fan star wars atunci si povestea si evenimentele.

Laud AI-ul care nu a facut nici o tampenie pe parcursul jocului, dar a fost si ajutat, mai ales cand ajungi in Kashyyyk te astepti la zone mari cu jungla dar nu, tot la coridoare si camere patrate ajungi, vezi jungla doar "pe geam". Oricum, squad-ul se descurca excelent, nu au fost momente in care sa simt ca-i car. M-au ajutat ei mai mult pe mine, din cand in cand uitam ca nu joc Doom si in jocul asta "mori" foarte repede :-D

Uite un var de-al lui ciubaca:
Image
nofurry
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by cg1700 »

Thicc Chewie
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Am terminat și ultimul mare indie darling al lui 2019 - Outer Wilds.

Cere multă răbdare, în special la început. Dar o dată ce te obișnuiești cu controlul și mersul lucrurilor, încep să apară momentele unice, demne să fie alese la un draft de gen. Finalul în special e de o intensitate aproape kubrickiană. La fel ca Disco, e un joc pus sub eticheta unui gen, fără ca aceasta să i se potrivească prea bine. Este un joc adventure, dar nu se joacă precum un adventure convențional - cu obiecte în inventar, puzzle-uri complexe și progresie liniară. Rămâne în principal un joc de explorare, cu o poveste pusă cap la cap din numeroase fragmente răspândite pe feluritele planete care-i compun lumea. Probabil ce ar fi trebuit să fie No Man's Sky dacă șaii ăia n-o dădeau în bară.

Voi acorda calificativul 9,5/10 acestui joc. Dacă deceniul ăsta - în mod arbitrar și neoficial definit ca cel începând cu 2020 - va avea jocuri la fel de cool, suntem pe mâini bune.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cristan »

Cuvinte grele, menuț.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Doar eu îl confund cu The Outer Worlds?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Nup, si eu.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Daca tot ati adus vorba de The Outer Worlds, l-am terminat in vacanta de Craciun.
A fost OK-ish dar nu m-a dat pe spate cu nimic si am simtit mai degraba usurare, nu satisfactie cand am vazut credit screen. Am jucat pe Normal.

Plusuri:
  • Relatively bug free, sau in orice caz, mult mai OK fata de ce ne-am obinuit la genul asta de jocuri.
  • Partea de social RPG - alegeri, quest paths, persitenta a outcome-urilor. Mi-a dat impresia ca e foarte flexibili.
  • Companioni OK ca personalitate. Competenti in combat si fac good banter intre ei.
Asa-si-asa:
  • Povestea. Am urmarit-o, dar nu m-a captivat. Drept urmare, am dat skip la toate textele de fluff de pe terminale, lucru pe care in Fallout nu il faceam.
  • Lumea. O distopie capitalista in retro-viitor. Multe aspecte sunt prea exagerate/edgy si o dau in parodie (ne-intentionat probabil), lucru care m-a scos din atmosfera.
Minusuri:
  • "Niveluri" miniscule. Nu e open world, ci doar o colectie de spatii unite prin loading screens.
  • Stilul vizual. Prea colorat si inflorit. Seamana a caricatura sau decor de piesa de teatru, lucru care, din nou, m-a scos din atmosfera.
  • Variatate scazuta de inamici, arme si armuri. Food items si random junk se gasesc din abundenta si sunt absolut inutile.
  • Dificultate haotica. La inceput a fost "normal" (primele 3-4 ore), apoi walk in the park, dar la ultimul quest + final boss a devenit infernat de greu si a trebuit sa fac uz de toate cheese-urile si mai toata rezerva de munitie.
  • Nu exista in-game radio, which is a mood killer. Multa vreme nu imi dadeam seama ce ii lipseste, de ce mi se pare asa sec cand explorez. (Si) de-aia.
  • Nu exista minigame de hacking sau lockpicking. Doar hard check numeric, fara procentaj. La fel, la optiunile de dialog (Persuade, Intimidate, Lie). Companionii iti fac buff la anumite staturi, dar nu ai abilitati in afara celor de combat. In Fallout, imi placea mult sa le zic sa deschida usi, sa looteze, sa faca hack la terminale, sau lockipicking, in functie de cine era cu mine.
6.5/10. Cu toata problemele lui, Fallout 4 mi s-a parut un joc mult mai bun.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

To keep the ball rolling.

Dead Cells, teminat tot pe final de 2019.

Plaformer, metroid-vania, 2D action hack&slash procedurally generated roguelike, snappy combat, etc...

La inceput mi-a fost greu, dar dupa ce am inceput sa il joc slow and steady (din fericire sunt putini inamici care se misca intre platforme si te urmaresc) a fost mult mai bine. Am invatat trick-urile inamicilor, armele si tool-urile cele mai potrivite situatiei, am facut multe run-uri de grind cu care mi-am upgradat health flask-ul si am deblocat blueprint-uri pana cand, am reusit sa bat fara mari probleme boss-ul final - The Hand of The King.

Probabil al doilea cel mai satisfacator gaming win all time pentru mine (No 1 e promovarea in Gold la League of Legends).

Il joc in continuare, tot pe normal. Mai deblochez arme noi si ramane foarte distractiv, mai ales ca acum sunt un fel de John Wick si termin jocul fara probleme la orice run. Cand o sa devina monoton, o sa trec pe Hard mode, care are inamici mai dificili, fantani de Health mai rare, dar si reward-uri pe masura.

10/10.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by cg1700 »

Mahdi wrote: 4 Jan 2020, 19:46 Am terminat și ultimul mare indie darling al lui 2019 - Outer Wilds.
That's not Virgo vs the Zodiac.
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Poate că îl terminasem deja pe ăla...
REMEMBER CITADEL
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Cine vrea sa iasa la tabla?
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 29 guests