Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TaikoKaira »

Mahdi wrote: 4 Oct 2019, 17:15 Image
Image

ola small dickie wrote: 4 Oct 2019, 17:27 Uau! Tre` sa ma reapuc si eu de NOLF 2 candva. l-am inceput dar l-am abandonat desi mi-a placut din cate jucasem. nu prea m-a excitat locatia in care incepi, chestia aia asiatica. dar dupa ce am ajuns undeva intr-o casa in zapezi cu un rusnac a inceput sa-mi placa dar l-am abandonat.

misto tabelul ala comparativ pe care l-ai facut.
Mulţumesc! :) După ce terminam câte un joc dintr-o serie, mai citeam care e mai bun dintre ele după părerea fanilor. La NOLF am făcut tabel pentru că am simţit că au lucrat pe alte domenii şi pe celelalte le-au lăsat la standarde mai mici. Ar fi fain să termini şi 2-ul pentru că e tot povestea creatorilor iniţiali şi e drăguţ să observi ce au decis să schimbe sau să lase. E ca un fel de evoluţie a lor. Mai puţin Contract Jack. A fost mai mult un produs pentru nemulţumirea unora faţă de cele două jocuri, din câte am citit. Ce e cel mai enervant la A Spy in H.A.R.M.'s Way sunt cele 2 părţi din 2 misiuni în care inamicii se respawn-ează haotic. Indiferent câţi omori, tot mai vin. Zicea şi Mike în review-ul din Level de asta şi că, dacă ai suficientă răbdare, poţi să faci un turnuleţ din ei. Din fericire, nu e aşa în fiecare misiune deci e suportabilă treaba. Să postezi păreri când te reapuci. :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Grim Dawn

Nu sunt pasionat in mod deosebit de ARPG-uri. dar din cand in cand im face placere sa curat mobs pe auto pilot, cu un podcast pe fundal. Asta mi-a placut.

Gameplay bun, combat "meaty", skill tree si character build foarte complexe. Poate prea complexe. Intr-un playthrough full (30-40 oe) nici ai cum sa incerci mai mult de 5% din skilluri.
Loot interesant cand vrea el sa fie, dar parca mult prea rar pica ceva care sa te faca sa inlocuiesti ceva din loadout-ul curent. De exemplu, arma principala cu care am terminat jocul am gasi-o pe la jumatatea lui. Macar e usor sa faci rifturi pentru a calatori rapid la vendori ca sa vinzi junkul.
Povestea m-a pierdut dupa primele 3-4 ore. Probabil nu e rea, dar e livrata 99% prin text notes si quest logs. Se pare ca nu mai am attention span pentru asa ceva.
8/10
User avatar
kuniva
Space Invader
Posts: 2
Joined: 16 Oct 2019, 08:13
Location: Bucharest

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by kuniva »

Ultimul Assassin's Creed Odyssey, jucat cu Kassandra. Băi nene, nu mă așteptam să mă scufund atât de mult într-un joc video la 31 de ani ai mei... pur și simplu nu am terminat niciun alt AC în afară de ăsta. Mi s-a părut CEL MAI bine realizat joc pe care l-am jucat de la Witcher 3 încoace... bine, cred că exagerez pentru că la fel de mult m-am scufundat și în povestea din Kingdom Come Deliverance, alt joc cu adevărat PENTRU GAMERI unde s-a văzut și acolo dedicarea totală pentru cel din spatele tastaturii.

AC:O 10/10
KCD: 10/10
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Deci perfect score? Nu e loc de imbunatarire la jocurile astea?
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Pana la urma tine si de personal experience si de asteptari. Daca omul s-a simtit orgasmic in timpul jocului si a crezut ca s-a rupt o bucata din el cand s-a terminat atunci da, e 10/10. Cam la fel a fost si la mine cu Witcher3 recent si cu seria Broken Sword (primele doua) acum niste multi ani . Au fost genul de jocuri care m-au facut sa zic dupa terminarea lor "now what do I do with my life".
Image
User avatar
kuniva
Space Invader
Posts: 2
Joined: 16 Oct 2019, 08:13
Location: Bucharest

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by kuniva »

Cimitri wrote: 17 Oct 2019, 21:49Au fost genul de jocuri care m-au facut sa zic dupa terminarea lor "now what do I do with my life".
This! :D Acum serios vorbind, nu stau să vânez buguri la un joc, știu că sunt și imperfecțiuni destule... dar sunt la o vârstă când apreciez mai mult o poveste decât niște greșeli.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by tnt »

Vorbesti de 31 de ani de parca ar fi varsta a 3-a. Life is just starting, mate ;)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

da, asa ma mint si eu la 33.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Cimitri »

Same here...O fi din cauza copilului. Ma simt mai batran cu cel putin 10 ani :D But i'm loving it! Cresc o mica gamerita :)
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image

yeah, nu l-am făcut până acum cap-coadă. Mă opream de obicei pe la episodul 2, deși parcă știam unele nivele din 3.

Episodul 1 e cel mai bun.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

Jocul se cheama The End?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

E primul Doom :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ola small dickie »

pai am mai zis, scrieti si cum se cheama jocurile. nu doar poza. de asemenea ma irita userii care se refera la anumite jocuri doar prin initialele lor. Salut, am jucat DTREHU32. e tare. voua v-a placut?

mersi

daca se mai continua aceste 2 trenduri iritante ma voi simti nevoit sa postez la Chestii pe care le urasc azi

nu, o sa postez acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Gears 5 - campania. 7/10.
Gameplay de baza satisfacator cu o varietate buna de arme. Chainswording bad guys never gets old.
Poveste decenta, dar nu mi-au placut personajele principale (sunt in genul Kombat Kids din Mortal Kombat X). Sectiunile open world nu isi au rostul. Nu e nimic de explorat sau vazut in afara punctelor de interes unde incepi misiuni secundare. Plus ca dai des de ziduri invisibile pe sau geometrie janky, pe marginea zone de joc, lucruri care te scot din atmosfera.

Am jucat si un Horde Mode, care e distractiv, dar mult prea lung pentru cat de repetitiv e. Un full run dureaza cam 2 ore.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Devil May Cry 5.

Primul spectacle fighter pe care l-am jucat, deci nu am termen de comparatie in genul asta, dar pot spune ca m-am distrat si nu regret deloc timpul petrecut in el (cam 15 ore). Am ales dificultatea standard (Human), cu combo assist, ca sa nu fie frustrant. Cele 3 personaje cu care joci alternativ sunt foarte diferite ca still si abilitati, dar toate ofera gameplay satisfacator.

Povestea, posonaje si imagistica - bat shit crazy, coloana sonora foarte intensa, potrivita cu actiunea.
Ca minus - devine cam repetitiv spre final.
8.5/10
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

- Sayonara Wild Hearts - un indie darling scurt și drăguț. Combinație de racer/infinite runner/arcade cu culori neon și soundtrack synth-poppy. M-a readus puțin la viață după două săptămâni în care nu jucasem nimic. Doar pe console momentan. 8/10
- Death Stranding - un joc format aproape exclusiv din chestii pe care le detest în alte jocuri, dar care aici m-au ținut în priză. Un open world mai bun decât MGSV, cu o poveste mai dementă decât în toate opusurile kojimiene (chiar dacă nu la fel de îmbârligată ca în saga MGS). Jumătate M Night Shyamalan, jumătate Tommy Wiseau și jumătate David Lynch. Distractiv, dacă ăsta e gemul tău. 8.5/10
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Dark Souls II: Scholar of the First Sin

Foarte frumos. Un sequel în adevăratul sens al cuvântului, cu multe riscuri și în consecință cu mai multe probleme decât primul. Probabil că s-a discutat deja destul despre el, dar pe mine nu mă interesa atunci, lel. Trebuie să recunosc că mi-a plăcut mai mult decât primul. Nu e nici pe departe la fel de închegat și știu despre problemele de producție și toate cele, dar e mult mai bonkers. Mă oftic că nu au existat ascetics în Sekiro, mi se pare o găselniță tare mișto, nu pentru farmat cum fac plebii, ci pentru că îți oferă ocazia să te bucuri de variantele de NG+++ ale bossilor fără să treci iar prin joc.

Este foarte fragmentat, la toate capitolele. Are zone mișto, zone mai puțin mișto, la fel și inamicii, luptele, cam tot. Inclusiv DLC-urile, care parcă sunt alt joc. Foarte faine însă, extrem de intense, zonele făcute pentru co-op play în special îți ridică ritmul cardiac dacă le faci solo. Cum de altfel am și trecut prin el, tot nu aprob absolut nimic legat de multiplayer, fie că e simulat de joc sau real.

Ca și difcultate aș zice că per total jocul de bază e cam la fel ca primul dacă faci abstracție de boși. La boși e mult mai slab, dacă până acum îi rețineam pe cei pe care îi nenoroceam din prima, acum e invers - de reținut boșii care au reușit să mă omoare, puțini la număr. Combinat cu numărul lor mare, se cam ieftinește partea asta, pentru că prinzi încredere și poarta de ceață e deja un moment relaxant, în sfârșit ai trecut de zona asta și îți poți vărsa frustrarile pe un boss nefericit incapabil să îți pună probleme. Ba chiar nici cu ascetics nu am întâmpinat mare rezistență, luptele mișto le-am făcut până la NG+3.

Singurul boss run care mi s-a părut cu adevărat dificil e raindeer rape area, nu mi-a luat multe încercări să omor pisicile, dar s-au simțit ca o veșnicie, lol.

Atmosfera în schimb mi-a plăcut mai peste tot, chiar și în zonele alea mai puțin reușite. Heide Tower e locația mea preferată din ambele jocuri. Așa scurtă cum e, îmi place foarte mult tendința de high fantasy, apreciez nihilismul dar prea te simți ca un adolescent care trece prin faza emo în jocurile astea, un pic de culoare contribuie la formarea unui contrast necesar.

Nu știu dacă voi continua cu DS3 acum, dar cu siguranță îl voi juca și pe acesta și Demon Souls, că tot se poate emula fără probleme.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Omul asta Dark Soulseaza.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu am luat pauză la castelul în nori înconjurat de dragoni, una dintre cele mai frumoase zone (și Shrine of Amana e frumoasă). Could have done cu mai puțini tipi care explodează.

De acord la boși. După Ruin Sentinels, doar Smelter Demon a reușit să mă mai blocheze (so far).
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests