Games Done Quick

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Games Done Quick

Post by Stokkolm »

Awesome Games Done Quick si Summer Games Done Quick sunt doua evenimente anuale tinute in Statele Unite unde diversi speedrunerii isi demonstreaza abilitatea de a termina un joc cat mai repede in fata unei audiente live (o sala cu cativa oameni, nu va asteptati la un stadion), iar toata treaba e tranmisa live pe twich si inregistrarile pot fi vazute pe youtube.

De obiocei prefer sa joc decat sa ma uit la altii, dar chestiile astea sunt captivante. Nu se stabilesc recorduri mondiale, se mai fac unele greseli pe ici pe colo, dar faptul ca sunt live le face mult mai intense. Unele run-uri merita vazute si doar pentru comentariul jucatorilor.

Printre altele, anul asta la SGDQ un tip a facut speedrun la Castlevania Symphony of the Night legat la ochi, iar altul la un joc Barbie pentru gameboy :lol:

Daca AGDQ si SGDQ sunt mai mult domniate de jocuri de pe console Nintendo, anul asta avem European Speedrunner Assembly care se desfasoara chiar zilele astea si pare sa aiba mai multe jocuri clasice de PC cum ar fi Quake, Half-life, Thief, Hitman 2, AvP 2, Command & Conquer: Generals si bineinteles vedeta conventiei, You Are Empty. Aici e programul complet ESA: http://www.esamarathon.com/schedule
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

AGDQ a fost awesome asta-iarna, can't wait for the next one. Fav run:
phpBB [video]
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Games Done Quick

Post by Stokkolm »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Super fain, pacat ca am ratat portiuni mari in timpul noptii :( Au fost misto Doom si Daikatana runs. Si FPS-ul ala crestin ortodox or whatever :lol: Learned about Sly Cooper, cred ca il incerc pe emulator soon.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Sa mor eu daca inteleg ceva din afacerea asta. Jocurile sunt ca sexul - daca le termini "pe repede-nainte", la fel de bine poti sa te joci si singur ca nu-ti simte nimeni lipsa. Insa la fel ca multe alte chestii de pe lumea asta (gen auto level-up), sunt niste oameni care se simt bine facand si/sau urmarind asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Le urmaresc pentru ca-mi plac glitches si exploits, mai ales in FPS-uri. Imi plac si cand joc. Altii posibil sa aiba si alte motive.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Daca era setul de clase 1-12 pe speed run, sa iesi cu diploma de BAC in 2-3 ani, mai intelegeam. Dar asa, se presupune ca joci un joc video pentru a te relaxa - speed running it is on the opposite side of the spectrum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Games Done Quick

Post by DarthZombie »

E acelasi principiu pentru care oamenii se uita la fotbal profesionist. Orice grasan poate sa alerge pe un gazon si sa dea cu piciorul in minge alaturi de niste amici, dar altceva e sa te uiti la un atlet care face tot ce faci tu dar mai bine.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Games Done Quick

Post by Doc »

Sunt interesante, mai ales recordurile mondiale gen Morrowind in 3 minute. Nici nenea ala cu HL2 n-a fost rau, dar mai mult de 10-15 minute nu m-am putut uita.
Oricum, nu poti face speed-run pana nu cunosti un joc foarte bine. Deci, la un moment dat, omenasii astia au jucat jocul in mod normal.
In principiu, insa, are dreptate McWill. Si mie imi place sa savurez totul, atmosfera, tipatul unui pescarus, un vartej de praf pe Marte => ma cam enerveaza jocurile care ma obliga sa ma misc prea repede, gen UT, Quake, chiar DOOMul de acum, cu bataile astea de se inchide usa in urma ta si sar pe tine toate draciile.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Games Done Quick

Post by MC »

Eu de obicei tin pe hard un joc pe care il savurez incet, urmaresc story and all that si inca unul-doua gen Doom, Overwatch in care intru sa ma "descarc de stres". Si mai am jocuri gen ETS 2 , WoW etc in care intru pun muzica si in general chill myself.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

One thing: speedrunning != "playing the game". Faci speedrun pentru ca te intereseaza aspectele speedrunning-ului (competitie, world records etc), nu pentru ca te intereseaza jocul. De ex, in speedrun-ul postat de mine mai sus (Half Life 2), autorul mentioneaza ca nu a jucat niciodata pe bune Half Life 2, nu stie prea multe despre background-ul jocului, s-a apucat de el doar pt speedrunning via comunitate.

Sau tipul cu Catechumen (AGDQ 2017), care a ales sa faca speedrun din cauza ca jocul parea "speedrunnable" (e.g. viteza personajului e o mecanica care ajuta), si nu pentru ca e un crestin hardcore lol.

Mi-am amintit de inca un run misto:
phpBB [video]


Check out how into it the runner is :lol:
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Games Done Quick

Post by Doc »

Bleah, "speed run via comunitate". Conceptul asta mi-a adus aminte de sala de net a facultatii mele, in Timisoara, cand toate statiile rulau Commandos, jucau aceeasi misiune, si cand termina unu, bagau toti codul pentru misiunea urmatoare. "Speed run via comunitate" avant la lettre. :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Games Done Quick

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote:Sa mor eu daca inteleg ceva din afacerea asta.
Story of your whole life, right there.

Cand pe topicul de SpeedRun se vorbeste despre cum "nu inteleg, e mai misto sa parcurgi jocul normal, sa-l savurezi, ca sexul" stii ca are loc o super discutie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Era mai misto daca era un forum "Domestic violence - best practice and tips for starters", nu? Acolo clar aveam o super discutie. Sau, na, pe inteles tau, "e mai misto sa castige AC Milan trofee din meciuri cu 3-0 la masa verde, pe baza unor tehnicalitati sau ar merge pur si simplu sa joace fotbal mai bun ca adversarii?".

Nu vad logica pentru care ai face asta si/sau pentru care te-ai uita la asta. Daca nu stii jocul, nu vei pricepe nimic (eventual doar ca exista bug-uri prin joc care permit un fel de cheat). Iar daca stii jocul, it hits your right in the feels can ala sare peste "the good parts".

Departe de mine ca nu exista oameni care fac lucruri fara logica in viata. Gen eu si forumul asta. Sau eu si revista asta. Sau eu si EU IV. Insa semnele de intrebare sunt cu atat mai mari cu cat altii SE UITA la lucruri fara logica. Ca atunci cand ai nevoie de oameni de la Guinness Book pentru a-ti omologa recordul de cea mai rapida partida de sex.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by Mahdi »

Dar nu e lipsit de logică, lol.

E o chestie de genul: sunt pasionat de jocul X, l-am terminat de 10 ori, îl cunosc ca în palmă. Ca să nu te plictisești a 11-a oară, îți poți impune un challenge, care poate fi orice de la a termina jocul fără să mori, să-l termini doar cu o furculiță pe post de armă până la a-l termina în sub 5 minute.

Eu nu urmăresc genul ăsta de evenimente, dar m-am mai uitat now and then pe youtube la câte ceva similar. Gen, după ce am terminat o misiune grea în Thief, am găsit un video cu un șau care o termina în 10 minute. Mi s-a părut nebunesc, dar în niciun caz nu m-am urzicat că omul nu SAVUREAZĂ jocul. Era clar că tipul îl știa deja pe față și pe dos.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Nu am interzis nimanui sa faca asta. Doar am zis "Sa mor eu daca inteleg ceva din afacerea asta.". Da faq is wrong with you people? Can't I hate on something if I am not part of the draft? :sad:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by Mahdi »

Păi ai încercat să argumentezi cu:
Daca nu stii jocul, nu vei pricepe nimic (eventual doar ca exista bug-uri prin joc care permit un fel de cheat). Iar daca stii jocul, it hits your right in the feels can ala sare peste "the good parts".
Și eu (și ceilalți) ți-am arătat că nu e chiar așa alb-negru.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Daca nu era evident, acolo ma refeream la cei care se uita la speedrun. Ca m-am uitat si eu, de unde am concluzionat "sa mor eu daca...".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Games Done Quick

Post by DarthZombie »

Pai ti s-a mai spus mai sus, nu e ceva unic ca niste oameni sa se uite la niste alti oameni facand ceva mult mai bine decat cei intai mentionati. Cand m-am uitat la Quake 1 speedrun imi pica fata la ce smecherii se puteau face pentru a zbura prin niveluri, de exemplu, si acelasi lucru se poate spune si la Half-Life 1. Sunt in aceeasi barca cu Mahdi, ma mai uit din cand in cand la un speedrun dar nu sunt un fan impatimit sau parte a comunitatii respective.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Games Done Quick

Post by .chester »

Si mie mi se par vag entertaining speedrun-urile, intr-un mod "huh, uite ce face shau asta", dar nu ma uit decat daca e vreun joc de care am auzit si chiar si atunci ma uit pe sarite cateva minute si cam asta e. E exact aceeasi chestie ca si shaii aia care rezolva cubul Rubik in nu stiu cate secunde.
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 7 guests