Games Done Quick

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by Cristan »

Nici eu nu ma uit la speedruns (sau let's plays) de obicei, dar uneori mai prind din intamplare si unele sunt interesante (pe langa skill-ul playerului, evident) pentru comentariu - cel care joaca (sau comenteaza, ca nu mereu e aceeasi persoana) cunoaste bine jocul si explica mai multe lucruri despre development, cum si de ce a fost facut un anumit nivel asa cum e, mici easter egss etc.

Uite si un articol relevant pe Ars Technica, aparut chiar azi: After a 3am stream of Kabuki Quantum Fighter, I finally get “speedrunning”. Ca de obicei pe Ars, merita citite si comentariile - uite unul interesant, apropo de EU4 :) :
I used to not get it either, until I was looking for some gameplay footage of Civ6 and found a guy doing a playthrough of a pre-release build. After that, I noticed he also had playthroughs of a lot of other games I own, but dont play because I either sucked or couldnt understand it very well. After watching his playthroughs and a a few of his beginners guides, I learned a bunch of new strategies and in the case of EU4, how to play the damn game, lol. It also turned me on to quite a few other games that I was only vaguely interested in until I saw him play, or I'd never even heard of but looked fun as hell.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Games Done Quick

Post by Doc »

Numai la Wolfenstein 3D am facut speed-run, cand mi-am dat seama ca bonificatiile de timp sunt mai mari decat gasitul tuturor comorilor + omorarea tuturor. Dar deja terminasem joculetele de n ori, ca era singurul shooter care mergea pe 386 :)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

The point of the matter is I get "let's play"-s. Or walkthroughs. Insa la speedrun, nu prea are cine sa explice - pentru ca ala e ocupat cu gestionarea jocului in regim de mare viteza. Daca pot sa o compar cu cineva, ar fi cu un casting profesionist la SC2 sau CS:GO, unde un jucator/o echipa face rush, iar comentatorii incearca sa explice jocul pentru cat mai multi dintre privitori. Jocul e gata in 5 minute, iar neavenitii care casca gura nu reusesc sa treaca de "they are rushing banana" sau "the old two queen + spinecrawler drop". De-aia zic ca nu pricep mare branza din speedrun - pentru ca daca nu stiu jocul, in mod cert nu stiu glitch-uri sau obiective esentiale de realizat in primele secunde/minute sau nume de zone/obiecte/personaje etc.; iar daca stiu, ma apuca amocul sa-l vad pe X sau pe Y trecand ca acceleratul prin halta pe langa chestii pe care (ma mint eu) le stiu doar "le connoisseur".

Eu sunt harciog, de felul meu. Si curios. A "completionist", one might say. Sunt ala care juca S.T.A.L.K.E.R. si care a emis teoria sacosei - omori tot ce misca, pui toate itemele pe un cadavru si pleci cu cadavrul la subtioara pana la Bar, ca sa vinzi/depozitezi dupa bunul plac. Cand am vazut speed run cu pistolul pana la camera cu pilonii radioactivi, am zis ca erezie mai mare ca asta n-a avut loc de la teoria heliocentrica incoa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Back on topic, am ratat asta: https://www.reddit.com/r/AGDQ/comments/ ... are_funny/ :lol:

Am vazut si ca au trecut de $2 mil pentru prima oara, inainte de final. Cool stuff. Acum tre sa mai astept un an pentru urmatoarea editie :(
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Games Done Quick

Post by Stokkolm »

McWilliams wrote:Nu vad logica pentru care ai face asta si/sau pentru care te-ai uita la asta. Daca nu stii jocul, nu vei pricepe nimic (eventual doar ca exista bug-uri prin joc care permit un fel de cheat). Iar daca stii jocul, it hits your right in the feels can ala sare peste "the good parts".
De obicei mai uit la jocuri pe care le-am jucat deja. Sau la cele de care nu ma deranjeaza sa fie spoiluite. De exemplu sunt unele sidescrollere (cum ar fi Kabuki Quantum Fighter, cu care am avut o tangenta sumara pe vremea Terminatorului) care mi se par cat de cat interesante, dar n-as avea rabdare sa le joc eu si sa incerc acelasi nivel de 1000 de ori. Si prefer speedrun-urile care au cat mai putine glitch-uri, cred ca de-asta Super Metroid e cel mai popular titlu printre speedruneri, chiar daca are unele exploituri, in mare tot trebuie sa treci prin toate punctele importante. Comparativ cu Morrowind care dureaza 3 minute si skipuieste 99,99% din joc.
Cristan wrote:Nici eu nu ma uit la speedruns (sau let's plays) de obicei, dar uneori mai prind din intamplare si unele sunt interesante (pe langa skill-ul playerului, evident) pentru comentariu - cel care joaca (sau comenteaza, ca nu mereu e aceeasi persoana) cunoaste bine jocul si explica mai multe lucruri despre development, cum si de ce a fost facut un anumit nivel asa cum e, mici easter egss etc.
Asta-i una dintre chestiile principale pe care le caut si eu la speedruns si let's plays.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Summer Games Done Quick is LIVE!
https://www.twitch.tv/gamesdonequick
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

AGDQ 2018 is almost here. Deja e parte integrala din "vacanta" de sarbatori pentru mine. Super hyped :-D

Schedule: https://gamesdonequick.com/schedule
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Games Done Quick

Post by Stokkolm »

Diablo, Baldur's Gate 2, Warcraft 3, Enviro-Bear 2000, plus multe alte chestii misto. Nice!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Games Done Quick

Post by MC »

Patrunjelu mai fa un bump aici in perioada respectiva :D Nu as vrea sa ratez asa ceva.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Games Done Quick

Post by McWilliams »

Speed run la Rome: Total War nu face nimeni?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Poate merge Waagh acolo si le da o lectie la anul :-D

Kinda sad ca BG2 nu a primit un alt % run, asa ca e sub 30 min. Mi-ar fi placut sa ma uit la un run de cateva ore la BG2 in locul la, say, Zelda.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Games Done Quick

Post by Waaagh! »

Pătrunjelu' wrote:Poate merge Waagh acolo si le da o lectie la anul :-D
:lol:

In RTW nu prea merge. ME2 si Empire sunt bune pentru blitzing. Parca recordurile mondiale pentru toata harta cucerita sunt de 8, respectiv 3 ture. In RTW recordul pe care-l cunosc eu pentru indeplinirea campaniei mari (deci nu ocuparea intregii harti) e de 16 ture, parca.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Games Done Quick

Post by tnt »

Pătrunjelu' wrote:
Kinda sad ca BG2 nu a primit un alt % run, asa ca e sub 30 min. .
huh? tradu, te rog.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Any % run inseamna ca poate face oricat "la suta" din joc atat timp cat termina. Adica daca poate sari direct la final event si sa termine in 2 minute tot, e valid any% run.

Prin alt % run ma refeream la un run cu alte reguli, gen all main quests run care sa treaca prin toate main quests.

Percentage e cel mai intuitiv in stuff gen platformere unde ai un % completion, gen ajungi la final dar nu ai luat toate collectibles so 80% complete.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

It's live!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

http://www.twitch.tv/gamesdonequick/v/2 ... =a&t=1386s
Crezi ca stii de la cine e. Dar. STII GRESIT!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Games Done Quick

Post by MC »

Thx for bump!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Eventul a avut cateva modificari relativ controversate.

Highlights so far: nice-ish runs, evenimentul e tot mai sponsor-friendly deci prefera sa cenzureze chestiile internetice prin chat-ul subscriber only ca sa nu se umple de memes si insulte fata de participanti, "toata lumea" e furioasa ca-i eventul "plin" de trans people si nu au jocurile lor favorite, "toata lumea" zice ca tot eventul o sa dea ortul popii din cauza ca nu-i mai lasa sa spameze chat-ul cu cele mai dubioase meme samd.

"Toata lumea" = minoritatea vocala de pe reddit.

Cu alte cuvinte, cainii latra, caravana trece :lol: Ma rog, nu mai latra acum, s-au potolit dupa 3 zile.

Almost 500k $ right now.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Games Done Quick

Post by ola small dickie »

Patrunjelu mi se pare dubios cu jocurile pe calculator and shit
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Games Done Quick

Post by Magicake »

Eventul e misto man, give it a shot. Si daca nu-ti plac speedruns, poate-ti plac in contextul evenimentului, care adauga community feel.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 11 guests