Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Max Payne 3

Doamne, ce mizerie. Zici că e o misiune schizofrenică din GTA, lipsit de orice urmă de subtilitate sau substrat specifice seriei și cu niște replici edgy wannabe on the nose, what actual fuck?! Aș vrea să zic că e fain să împuști, dar e ca ceva orgasm denial, tragi trei focuri și când îți intri în mână, bam, cutscene. Cred că la fiecare oră de joc, 40 de minute e clip. Iar la fiecare 20 de secunde Max îmi amintește cum trece timpul și trebuie să salvez pe nu știu cine pentru că nu m-am obosit să le rețin numele.

Wow, atâția ani în care nu l-am jucat, credeam că sunt pregătit pentru un joc mediocru, cu ceva pac-pac mișto. Boy was I wrong. :lol: Sunt curios dacă rezist cele 2 pauze de masă cât ține jocul, să văd finalul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sleepknot »

Thief 2X, expansion neoficial pentru Thief 2. L-am terminat acum, level design-ul isnpirat si ceva mai intuitiv decat Thief1/2. (ca sa nu zic mai usor)

Acum m-am apucat de Kenshi..

Image

..e o nebunie totala. E ca un amestec de Mount and Blade, Fallout/Borderlands si Sims; si din fericire pentru mine se dovedeste unul dintre din ce in ce mai rarele jocuri in care resimti progresul ca pe o epopee, o poveste personala. Imersiunea il face asa: atmosfera si complexitatea bine realizata conclucreaza frumos; pana si abundenta de nenorociri din open world te incita sa explorezi si sa avansezi in lume.

In afara de asta, Hell let loose. Foarte fain, sper sa preia torta in timp de la Red Orchestra 2 si (ceea ce era pe vremuri) Battlefield. Playerbase-ul e stabil si comunitatea chiar dedicata team-playului
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

M-am apucat și de Civ 6, dacă tot l-au dat gratis pe ES, am cumpărat și Gathering Storm cu ocazia asta. Nu mă așteptam să-mi placă așa de mult, e în continuare 4x-ul săracului, dar îmi plac schimbările aduse construcției de orașe. Din păcate, stilul vizual chiar dăunează, așa neimportantă cum e această parte, nu te inspiră deloc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Persona 4 Golden. L-am cumparat in secunda cand a aparut pagina pe Steam. Sper sa apara si Persona 5 la un moment dat.
I needed this 3 months ago at the start of the pandemic...
Image
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Am primit odată cu controllerul nou și Horizon: Zero Dawn și am zis să îl încerc. Aici poate și vina mea că joc intre timp RDR2, dar Horizon se simte foarte "plastic". Mi se pare că atmosfera incearcă să transmită ceva dar în același timp încearcă prea mult și de devine fals. Adică pe scurt, sunt niște triburi rudimentare, dar toți oamenii de acolo sunt frumoși, curați și părul aranjat. Se simte cam fals.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Spider-man - un fel de Arkham Batman game, dar mai light hearted (și mai însorit). Merge, îl joc împreună cu un prieten care mai trece în weekend pe la mine. Deși la început rostogoleam ochii-n cap când descopeream ÎNCĂ o suită de activități identice presărate pe hartă, între timp le-am rezolvat aproape pe toate. Asta deși cu main story suntem abia pe la jumătate.

Desperados 3 - e mișto, dar ar fi fost și mai mișto dacă îți dezvăluia challenge-urile suplimentare înainte de a termina harta. Că nu prea am răbdare să rejoc misiunile ca să bifez și alte chestii. Îm afară de asta și câteva (foarte rare) probleme de pathfinding, e p amazing, recomand.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Mahdi joaca spiderman :lol: ok, nu ma asteptam
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Chiar de la Chestrony l-am primit cadou.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Mahdi și fii-mea se joacă Spider-Man.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Are gusturi bune, nu seamănă deloc cu ta-su.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Zise cel care se joacă jocuri de fete de 13 ani.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Poate chiar sunt o fată de 13 ani. La asta nu te-ai gândit.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Dun Dun Dunnnnnnnnn !
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

The last of us 2 (spoiler free)- am apucat sa joc foarte puțin, cred că maxim 3 ore sau ceva de genul. Am vrut sa verific o chestie and indeed, aparent cred că este jocul care oferă cele mai multe opțiuni în zona de accessibility (sunt foarte multe opțiuni pentru personele care vor să îl joace și poate din diferite motive nu pot folosi fully controllerul).

Din puținul pe care l-am văzut inițial la partea de grafică părea meh pentru că eram într-o zonă cu zăpadă, dar cum am dat de vegetație indeed, oamenii chiar au făcut o treabă foarte bună din a stoarce maxim ce pot din PS4. O chestie ce am văzut de la început, foarte bine făcută partea de motion capture, și nu mă refer aici fix la fața unde se focusează toată lumea, am observat la mâini/palme/pumni.

La partea de story, am implicat o parte terță (iubita mea) care a ținut morțiș să vadă cum joc primul joc, și să îl vadă și pe al doilea. Prima chestie observată a fost că dacă treci direct de la primul joc la ăsta, actually it makes a lot of sense cu ce se întâmplă și cum se întâmplă. Also, in primul a fost o tranziție în tot jocul in evoluția personajului (Ellie) și modul în care reacționează acum la tot ce se întâmplă este fix la ce te așteaptai să se întâmple, la fel de amestecat ca primul joc. Again, norocul meu a fost că am jucat recent primul joc.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

DANiel wrote: 22 Jun 2020, 21:56 O chestie ce am văzut de la început, foarte bine făcută partea de motion capture, și nu mă refer aici fix la fața unde se focusează toată lumea, am observat la mâini/palme/pumni.
Tovarăşul (care nu joacă altceva în afară de Dota, TfT şi Fifa) a fost super impresionat de toate detaliile de pe mâini, în special de mizeria de sub unghiile lui Ellie. Îţi dau dreptate la partea asta.

On-topic - şi eu tot TLoU 2 joc momentan. Vreo 9 ore in, probabil o să-l reîncep, că voiam să-l iau la o tură pe Twitch. M-am ţinut departe de tot ce înseamnă spoilers şi scandal (am auzit că au oamenii chestii cu NaughtyDog), deci nu sunt biased pe partea asta. Spoiler free pot spune că primul trailer m-a indus în eroare puţin, doar ca să mă lovească povestea şi mai tare în joc. Ellie încă mă enervează for some reason, nu prea rezonăm noi două. Same with the other chick. Aştept să văd câtă dramă pot să mai bage în el. I dig it.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Rukifer wrote: 24 Jun 2020, 10:23. Aştept să văd câtă dramă pot să mai bage în el. I dig it.
Eu am terminat Day 1 și crede-mă, toată drama posibilă.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

DANiel wrote: 24 Jun 2020, 12:43 Eu am terminat Day 1 și crede-mă, toată drama posibilă.
Ah, been there done that. Cred că mai am puţin din day 2. Aştept să apară Gossip Girl la un moment dat or smth. But I still dig it.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

E Vineri seara, so - mi-am luat Doom Eternal, am intra in el: in momentul de fata e singuru joc care ma face sa mai stau la PC sa butonez, dupa 8 ore lucrate deja in fata monitorului
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Da, asa am patit si eu. Fantastic shooter!
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Eu am dat-o pe old school. Am reluat seria king's quest de la sierra. Pentru ca d-aia mi-am luat 32 gb ram, six-core si racire custom la placa video pentru overclock....pixeli cat pumnu'.

Oh man...the feels.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] and 17 guests