Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu nu cred ca terminam BG2 fara cheese si save scumming la greu

Cel putin la bataia cu gagicile alea inainte de Imprisoned One am fugit intr-o alta camera cand nu mai aveam ce face si-am inchis usa :D Imprisoned One a fost usurel prin comparatie (cool presentation tho) (redacted spoilerul)
Iar save scumming-ul e cel mai bun leac la level drain sau cand iti moare iarasi magul
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Magic bro, it rocks. save scumming pt level drain has GOT to suck :lol: negative plane protection on fighters, charge, kill, repeat.
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

BG e haven pt save scumming. Cel mai memorabil a fost la boss battle de aici http://baldursgate.wikia.com/wiki/Baldu ... _Chapter_4

Unde nu puteam nicicum sa omor aghiotantii care aparau intrarea la boss, dar puteam sa omor boss-ul. So, keep reloading pana imi iesea entangle-ul pe minioni cat sa pot omora bossul si apoi sa plec in chapter 5.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Singurul motiv pentru care fac save scumming e să găsesc noi modalități prin care să-mi omor inamicii.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Boots of speed though 8-)
dump CHA
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

ola small dickie wrote:cred ca am facut asta la fallout 1. dupa mi s-a parut naspa si am abandonat jocul :(

gasisem nu stiu ce arma care avea sanse foarte mari de kill sau ceva de genul. si descoperisem ca pot salva in timpul luptei si dadeam load daca ratam cu ea. :'(((( si am dat quit game. EU NU POT TRISA.

desi nu stiu daca asta se incadreaza la cheesy shit ala
Heh, eu așa am reușit să curăț peștera cu wanamingos din Redding în F2 :D Save/reload pînă îmi ieșea crit-ul. Și tot așa. Da, e un fel de triș :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Y'all need some Deep Caverns.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Well, acu mă joc VtM: Bloodlines cu ceva moduri. Foarte fain. Mai fain decît mi-l aminteam.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

TG wrote:Y'all need some Deep Caverns.
Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

TG wrote:Y'all need some Deep Caverns.
Lmao nu am ajuns pana acolo dar sunt sigur ca-s no match pentru sniperul meu one shot one kill. Reload pana dau first shot critical si aia e :lol:

Probabil ca in Underrail arena am facut cel mai urat save scumming ever. Desi eram underleveled am omorat toti inamicii in afara ultimului prin reloading pana cand dadeam first shot criticals cu sniper-ul => cel mai des one shot kills, iar daca cumva nu era one shot kill, mureau de la a doua lovitura.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Pătrunjelule, o să-ți dorești să-ți fi păstrat un glonț pe țeavă pentru tine dacă o să ajungi să te pierzi vreodată în Deep Caverns. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

În arena și eu am făcut asta, pentru că dacă avea inițiativa inamicul eram dead. În ce privește DC, you're funny, nu mai merge așa. Eu eram ironic, save scumming does not help that much. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

În atenția celor care își cumpăraseră Humble Monthly-ul pe iunie - s-a adăugat key-ul de steam și pentru Tiny Echo, care era prezentat în avanpremieră acolo.

L-am butonat puțin în seara asta, e un point & click casual și suprarealist, similar cu producțiile celor de la Amanita (Samorost, Botanicula).

Image

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Gata Restoration of Erathia, a fost asa si asa. Sunt cateva bug-uri cu artefacte care trec dintr-o misiune in alta cu care treci de border guards. Artefactul pentru border guard-ul din misiunea doi este in a treia misiune. Cica au aparut o data cu complete edition. Tot a doua parte mi-a dat o senzatie de fan made mod pentru ca au fost cateva typo-uri (nu-mi amintesc de toate, ultimul a fost ceva cu "necormancers"). I'm not one to talk dar cred ca a fost o combinatie intre typo-uri si felul plictisitor in care e prezentata povestea sau perioadele lungi de timp in care nu se intampla nimic special "Nation X wants to get back at Erathia/extend it's borders/etc.". Poate era mai interesant daca stiam lore-ul. Dar mi-a placut toata chestia cu (pot sa dau spoiler, da?) resurrected King Gryphonheart si cum l-a omorat pe necromancer-ul care l-a inviat. Nu e clar in poveste dar el preia controlul invaziei asupra propriului regat, este un mesaj scris misto (cred ca singurul) in misiunea 3 din Long Live the King:

Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Mi-a placut bonus campaign-ul, imi aminteste de campania tutorial din aoe2 cu William Wallace
Pătrunjelu' wrote:Tin minte ca am cheezuit una din misiuni din RoE, mai exact aia cu atacul asupra unui oras guarded de ceva personaj unic OP af
Ultima misiune din Dungeons and Devils, Steadwick's Fall, generalul nu stiu cum, cred ca e una din cele mai grele misiuni, trebuie sa treci de un garrison cu full castle armies (mai putin ingeri 'doar' 20 de knights :lol:) unde nu poti folosi magie si dupa sa te bati cu tipul ala. Ai si time limit: 3 months
Eu n-am mai cheezuit, am bagat coduri direct in ultima misiune fiindca eroul inamic avea cam 20 de ghost dragons si 40 black knights si n-am vrut sa mai reiau o data misiunea desi nu e neaparat foarte grea fiindca incepi cu eroii din misiunile trecute iar calcultorul incepe cu level one heroes plus ca tu ai acces la trupe de castle, tower si rampart iar el doar la necropolis unde multe unitati sunt groaznice (minus vamp lords, black knights si liches)
Spoiler for Mi-a placut harta asta din Tunnels si Troglodytes:
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

DarthZombie wrote:Sa joci si expansiunile, ca-s mai bine realizate si scrise campaniile alea.
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Doar cateva example, nu se compara cu ROE. Foarte foarte buna campania
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Sper sa nu uiti de Chronicles, loved those campaigns!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

The Operative: No One Lives Forever

L-am mai terminat dar e cel mai bun FPS jucat de mine ever. Hai inca o tura
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Image

It didn't age all that well.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Reiau aici discutia avuta mai demult cu juve pe forum si pe care o continuam acum pe facebook. Adica daca The Operative: No One Lives Forever e un joc stealth sau cat de stealth e, cat de stealth poti sa-l joci sau cat de stealth a fost gandit sa-l joci.

L-am inceput ieri. Ce mi se pare reprezentativ e o chestie pe care o uitasem. Oricand, in timpul fiecarei misiuni poti sa vezi de cate ori ai fost detectat, de cate ori au fost descoperite cadavrele lasate de tine, cate disturbances ai cauzat. Acum sunt inca la primele misiuni, in Maroc. Am descoperit ca daca ma chinui pot sa trec (prin asasinare sau evitare) de foarte multi inamici si sa avansez in misiune. Si daca trec prin asasinare sa o fac in asa fel in cat cadavrele sa nu fie descoperite de alti inamici, de altfel pana acum incerc sa o fac astfel incat nici civilii sa nu le vada sau sa nu vada cand ii omor, sa nu auda. Poti sa iti dai seama usor de asta, pt ca li se schimba atitudinea. Este evident ca sunt momente (cum e si la inceputul jocului, in Maroc, cand Bruno te anunta ca te-au detectat si alearga vreo 3 spre camera ta) care au fost create astfel incat sa nu poata fi jucate stealth. Oricum, statisticile alea pe care le ai la indemana de care ziceam mi se par un barometru tocmai pt asta, daca vrei sa joci stealth sa verifici cat de stealth reusesti sa joci. E prima oara cand joc The Operative: No One Lives Forever si urmaresc valorile alea. O sa fie interesant, voi tine cont de ele.

Pe parcurs, voi mai mentiona pe acest topic cam ce se mai intampla, cat de stealth am terminat anumite misiuni, care misiuni pot fi jucate asa, care nu etc..
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests