Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

https://store.steampowered.com/app/5990 ... ic_League/

Nu fac thread că sigur nu îl joacă nimeni de pe aici. E făcut de alți tipi, nu cei cu Patrician, mi-a apărut la recomandat pentru că jucam Rise of Venice.

Din Venice nu mai am mult, probabil o să-mi las rantul pe undeva, dar o descriere rapidă ar fi așa: dacă faci un joc pentru cei mai cretini dintre fanii tăi, o să ajungă să fie prea complicat pentru ceilalți. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Eu inca joc Patrician 3.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

P4 mi se pare cel mai bun, mai ales după expansion, deși evident că 3-ul e mai de suflet (adica 2-ul cu expansion). În Rise of Venice au venit cu multe idei pe hârtie bune dar aproximativ toate sunt implementate dezastruos. Ce nu îmi place la toate astea mai noi e că efortul pus în fancy graphics a dus la pierderea multor elemente de atmosferă. Clădirile apar din neant, nu mai vezi tot ce construiești, etc. E prea macro.

Anyway, văd că au trecut la altele, Railway Empire mă gâdilă la Transport Tycoon, trebuie să-l încerc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Ma bazez pe gustul tau aici. Nu prea ma intereseaza grafica - adica sunt in stare sa joc un empire builder si in format de "classic dwarf fortress". Insa chestii de genul "steam ships in Venice"... they rub me the wrong way!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Generalul »

They Are Billions, e inca in early acces, dar pe mine m-a prins, e genul ala de joc GREU ca naiba, imi aminteste de RTS-urile copilariei, e singleplayer dar are un weekly challenge cu global highscore. Ca fapt divers, inainte sa cumpar ceva de care nu sunt sigur, trag o fuga pana in golf si ma joc putin sa vad daca merita, am luat o versiune care avea buit-in ceva anti-piracy stuff, asa ca dupa cateva ingame days aparea infectie random in colonie, chiar daca nu trecea nici un zombie de soldati. Am pierdut ceva timp pana sa-mi dau seama care era problema, asa ca daca vreti sa testati, luati versiuni mai vechi de 0.8 :P

phpBB [video]
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Urăsc jocul ăsta. Nu din alt motiv ci doar pentru că din cauza lui Numantian au amânat Lords of Xulima 2 măcar cu vreo doi ani.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Expeditions: Viking

Nu zic că o să fie o surpriză de magnitudinea Underrail dar cred că pe acolo. Mult mai RPG decât predecesorul, e practic un fel de Fallout party based cu partea de survival din Conquistador (mult mai iertătoare însă). I like, dar a durat puțin să trec peste camera și orientarea dezastroase.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Nimic, fucking nimic. Simt ca nu gasesc ceva sa ma satisfaca. Stau si joc a prost Stronghold Crusader la greu. Intre timp si putin The last of us. Am fost foarte dezamagit de FarCry si de AC.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Vanquish, ma joc Vanquish si imi place mult de tot game-ul asta. Ce apreciez e ca nu a umblat cu prostii si m-a bagat direct in actiune, foarte multa actiune, super dinamic, nu ma simt ingradit sau incetinit de nimic in controlul cyborg-ului, nu are bug-uri, story-ul e basit - dar nu asta conteaza, ce e briliant in acest game se numeste: GAMEPLAY. Si rejucabilitate maxima. Nu ma intereseaza de grafica care apropo nu e chiar asa naspa, avand in vedere ca a fost portat, iar asta cu atat mai mult creste in ochii mei pentru ca a fost portat astfel incat a iesit un BAADAASS fackin' game. Seamana cu Dead Space si Mass Effect, dar e mai misto ca ele in anumite aspecte.
A, era sa uit: bineinteles si in mod evident ca a fost dezvoltat de japonezi.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Adevărul e că și Snake are gameplay mai mișto decât ultimele Mass Effect-uri, dar nu arată rău Vanquish ăsta. Wishlisted.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Pe mine m-a mancat in cur sa ma apuc de Mass Effect Andromeda pe consola si acum deja imi este sila de el. Simt ca dupa ce ca incepe greu, incepe sa te piarda in chestii pe la jumatatea lui. Plus ca nu iti da motiv sa joci.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

phpBB [video]


Vanquish in a nutshell.
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Caves of Qud

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rege »

Mi-a sosit DVDul cu Thief. A luat o lună să ajungă din Anglia. Cred că e un nou record, însă fără DVD nu prea aş putea să-l joc pe un calculator fără net nu-i aşa? :lol:
Diseară începe masochismuL!
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Ce varianta ti-ai luat? Poate pui si tu o poza cu el in topicul "Jocurile voastre originale".
Si da, Thief face parte din categoria jocurilor pe care le poti juca offline: cand pica netu, ma joc Thief.
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Cred că și-a luat Thief-ul ăla nou. Altfel nu știu la ce se referea prin masochism.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

C'mon, it's an ok game si are unele din cele mai misto detaliate environs din cate am vazut :-D
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Mda, nu stiu de ce m-am gandit instant la seria veche... :roll: Am apucat sa butonez si eu ultimul Thief, si da, nu e chiar asa rau. Dar nu l-am terminat. Luat ca un fel de stand alone version, e destul de ok, se incadreaza in parametri normali al unui joc cu un protagonist hot care are niste misiuni intr-un oras victorian cuprins de plaga ciumei sobolaniene.
Cel putin pentru playerii care nu stiu de existenta stramortilor lui, e un joc pe care eu chiar il recomand tuturor.
De asemenea, in acelasi spirit - a se incerca si primul Dishonored, ca 2-ul parca nu prea mi-a mai placut asa de mult, dar a fost bun.
Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rege »

Da, şi-a luat ăla nou. "Nou."
Şi eu aş zice că e un joc bunicel. Am băgat nişte ore în el, 4 misiuni principale şi 3 secundare (pe care le fac deoarece nu vreau să merg la Moira Asylum :lol: ). Din câte înţeleg, mai am 4 principale şi 5 secundare ~ în afară de cele de la Basso.
Pare un fel de Thief 1+2+3+Bioshock/Dishonored. Unele hărţi sunt evident ripoffuri din jocurile precedente, dar cu coloratură Bioshock/Dishonored.

Nişte screenşoturi în spoiler (doar prima e cu setările "recomandate", cu care prind numai 10fps în ploaie...) Oricum, în mişcare jocul se vede mai bine, în screenshoturi pare mai sec.
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Image
Spoiler:
Image
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am luat o pauza de la RTW ca sa joc niste Titan Quest :lol: In mod normal mi-ar fi displacut setting-ul (unul din motivele pentru care nu l-am jucat pana acum), dar dupa atat RTW parca il apreciez mai mult.

E un joc ok.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests