Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

I got the sudden urge to vomit, sorry.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Cand nu te descurci la un RPG solutia este sa bagi o runda de Diablo 2 si apoi sa il tot joci pe ala, pentru ca este superior jocului pe care-l butonai inainte, garantat.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

2017 a sunat, își vrea memele cu Diablo înapoi.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Nu e vorba ca nu stiu ce trebuie sa fac, doar ca nu reusesc sa le fac in timp util. Lucrurile mele frumos ordonate si asezate nu rezista in fata unui meleu intre 10-15 "thing". Am jucat SpellFoce - 1 si 2. Poate a trecut ceva vreme, dar parea ceva mai curat in lupta. In orice caz, faptul ca exista Nshpe tipuri de magie, Nshpe stats defensive si ofensive, Nshpe imunitati si vulnerabilitati, Nshpe versiuni de disable (stun, knock-down, sleep, charm, immobilize etc.), Nshpe calcule pentru a determina daca X il loveste pe Y, cat de repede, daca-l intrerupe, daca nu cumva face collide cu alt obiect/personaj/monstru pana sa atace si trebuie sa circumnavigheze globul pentru a reajunge intr-o pozitie corecta de a ataca etc. NU AJUTA la pastrarea unui minimum de plan de lupta. And I play X-COM - nu am probleme daca planul de lupta nu rezista primului contact cu inamicul atat timp cat am posibilitatea sa ma redresez din mers.

Sunt prea multe variabile. Pot sa trec prin joc castigand fiecare lupta si trecand pe resting ca sa elimin ranile, dar ajung sa cedez nervos cu micromanagement pe un party de 6 (plus eventuale summons) - cu tank-ul trebuie sa ma plimb de la monstru la monstru ca sa ii pastrez in threat range, cu spellcaster-ul trebuie sa schimb manual fiecare vraja pentru ca situatia/aggro-ul se schimba de la lovitura la lovitura, iar cu rogue-ul... (queue the Benny Hill theme, Bobby!).


Singura placere 100% onesta pe care o simt din PoE, dupa cateva ore bune de povara, este level-up-ul: pot sa aleg dintre atatea chestii minunate. Every time I level-up in an RPG, an Elven Wardancer gets a gouged eye. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Dacă ai cel puțin două personaje care să tancheze devine ceva mai ușor. La mine erau Eder și main char, dar ai putea încerca Eder și Pallegina, dacă n-ai personaj tanchist. Iar la spellcasteri de obicei mă concentram pe aceleași 2-3 spell-uri la fiecare encounter. Le schimbam doar când dădeam de vreun hop sau era evident că nu o să meargă pe noii inamici. Într-adevăr sunt multe opțiuni, spell-uri, buff-uri, efecte, dar nu prea ai nevoie de toate în fiecare encounter. Pe de altă parte, eu n-am jucat decât pe dificultatea normală, deci scratch all this. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Cam asa ma tarai prin el: doi tanci (Eder si Pallegina) si restul range (main char, Durance, Aloth, Sagani/Kana Rua).

Did I ever tell you about the time I started PoE Trial of Iron? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Eu am jucat pe aia maximă, cum îi zice, nu Trial pentru că mi s-a părut unfun. Nu e că mi s-a părut dificil în sine (excepție câțiva boși) dar exact cum zice McWill, dificultatea e să găsești sens în haosul ce are loc. Și în cazul lui PoE să dai click unde vrei, lol. A devenit fun, dar nu mi-a plăcut că au ales varianta asta. În ce privește timpul, o luptă normală ar trebui să aibă loc în mare parte pe pauză. Problema e că nu mai vezi nimic la luptele cu mulți inamici iar interfața nu te ajută prea tare.

Sincer, cum ziceam și după ce l-am terminat, nu mai țin mare lucru minte din gameplay, din Original Sin (jucat cu 2 ani înaintea lui) îmi amintesc fără probleme ce skill-uri aveam, de ce, cum le foloseam, care era fallback plan și așa mai departe. Din PoE țin minte doar că barbarul meu dual wield era axat pe DPS și jucam cu 2 tanks printre care Eder. Foloseam vrăji dar să mor dacă mai știu care. Zău că nu are rost să îți bați capul cu toate, buffs le făceam random în general, apăsam pe ce aveam chef și nu mă adaptam la nimic decât dacă vedeam că nu reușesc.

Practic sfatul meu e să nu mai gândești așa de mult, sistemul de luptă nu e destul de bun încât să te ajute asta prea tare. Decât dacă chiar vrei să faci mega gamey shit.

LE:
Ah, got it. Grieving Mother și Durance erau casteri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Mahdi wrote:2017 a sunat, își vrea memele cu Diablo înapoi.
2018 n-ar fi un an real daca Zombie n-ar fi facut o gluma rasuflata. Y'all can thank me later.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Pătrunjelu' wrote:Cand nu te descurci la un joc o solutie e sa te uiti pe youtube la let's play-uri facute de jucatori mai experimentati si sa inveti.
Pentru mine asta e complete turn off. Daca nu te descurci la un joc credeam ca parcursul firesc, natural e sa joci in continuare pana incepi sa te descurci. Nu sa cauti videoclipuri cu cum se descurca deja altii. Cred ca ideea e sa inveti tu jucand tu, nu sa inveti de la altii. Strica toata experienta. Bine, acum avand o sumedenie de genuri de jocuri si de moduri de a le juca probabil afirmatia ta se lipeste mai bine de o anume experienta de joc, unde ce zic eu nu se poate. Poate, habar n-am. Dar la niste rpg-uri single player mi se pare turn off

Imi aduc aminte cu drag de Wizardry 8 si pentru ca primele ore in el eram: CE DRACU SE INTAMPLA AICI? NU INTELEG ABSOLUT NIMIC. Iar dupa un timp doar eu cu jocul fara sa ma uit la altii cum se joaca Wizardry 8 am ajuns la: JOCUL ASTA E GENIAL

Then again eu nu m-am uitat niciodata la clipuri cu altii jucandu-se jocuri. Nu imi face nicio placere si nu ma intereseaza.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Same. Și dacă îi înțeleg pe cei care fac asta pentru mizerii competitive, la jocuri unde tocmai experiența ar trebui să conteze cel mai mult, mi se pare grețos. Cele mai dragi amintiri sunt legate de cum am învățat/descoperit lucruri în jocuri, nu aș căuta să le iau de-a gata.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

E evident ca McWill a jucat si a invatat deja jocul, si la asta m-am referit si eu. Depinde si de jucator, daca vad ca stiu ce sa fac si tot nu-mi iese nimic, si din cauza asta nu-mi place jocul, nu trec prin zeci de ore de chin ca poate ma prind care-i cea mai ok metoda. To each his own, ateotd.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Normal, eu doar ziceam că nu îmi place deloc varianta asta. De altfel nici LP-urile sau streamerii (cu mici excepții), kill them with fire. Dar acum mi-am amintit de momentul amuzant când cineva a postat la thread-uri cu jocuri terminate după ce a văzut un LP, apoi a dat și notă. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

cine? ce? ca am uitat dar chiar si asa mi se pare amuzant :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Nu mai știu exact, cred că era la The Last of Us, iar un user (nu mai știu dacă era dintre cei activi des) s-a uitat pe Youtube la tot jocul apoi a făcut un mini review cu notă, plusuri, minusuri. Am râs.

Dar era pe vechiul forum.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

hai care se stie sa iasa in fata si sa recunoasca! be a man!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

N-as zice ca e ok sa te uiti la un LP si sa descoperi toate chichitele in acest fel, dar nici sa intri complet orbeste intr-un RPG stufos nu-i ideal. Ma refer aici in mod specific la situatiile in care ajungi intr-un impas suficient de masiv incat sa dai restart la toata campania pentru ca nu stiai ca trebuie sa faci o alegere anume legat de skill-uri/echipament, that's not fun. Dar sa te uiti la un LP ca sa deslusesti fiecare mister si sa faci min-max de la primul parcurs, now that's lame. Ma rog, si a face min-max intr-un RPG single-player e lame, but that's lamer.

Tin minte in primul Witcher in al doilea capitol aveai situatia in care era imposibil sa infrangi boss-ul final fara un anumit ulei pentru sabie, ulei pe care-l puteai cumpara de la un vanzator care nu mai era disponibil in ultima treime a parcursului respectivului capitol. Si desi in hindsight e perfect logic ca trebuia sa cumperi sticluta respectiva ca era exact tipul de monstru cu slabiciune la substanta respectiva, dar adevarul e ca momentul in care stii cu ce te vei confrunta are loc cu 2 minute inainte de boss fight [nici macar un indiciu din conversatii sau din ce observi, nothing] si e prima oara in timpul jocului cand te lupti cu o asemenea creatura asa ca n-ai idee how the game works in that sense. In Enhanced Edition CDProjekt au "reparat" problema asta aruncand o sticluta cu uleiul respectiv in ultima incapere dinaintea encounter-ului cu pricina, dar este evident ca vorbim de o solutie lenesa a acestei probleme. Dar in varianta originala a jocului singura ta solutie era fie sa folosesti cheat-uri cat sa treci de boss, fie sa dai un restart in cazul in care nu se intampla sa ai o salvare in momentul in care respectivul vanzator inca ti-e disponibil. Jocurile mai vechi insa au jde astfel de momente si unele destul de tarziu in parcursul lor, sa fii nevoit sa dai un restart dupa 40 de ore de jucat pentru ca n-ai stiu ca-ti trebuie exact un anumit skill/obiect ca sa progresezi este motiv suficient pentru multi sa lase jocul cu totul.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Min-max nu e lame, lol, decât dacă joci pe easy. În fine, nu poți știi în avans treburile astea, deci practic ar trebui să te tot uiți la LP-uri. Unele lucruri sunt tuf luck man up, îmi place când trebuie să iau atent deciziile de level up ca să nu îmi fut tot jocul. Din punctul ăsta de vedere streamlining-ul din PoE e anost, pentru că indiferent cu ce clase joci, tot acolo ajungi. Balansarea e ciuma jocurilor din punctul meu de vedere, give me unbalanced game design any time.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Stokkolm »

Am un prieten care termina orice joc nou aparut pe youtube si se uita la filmele nou lansate in varianta cam rip. Unii oamenii... :lol:

Idealistul din mine rade in hohote de sugestia lui Patrunjelu, realistul din mine e ocupat in a cauta pe google cum sa bata un boss la care nu a reusit din prima. Chestia e ca in principiu sunt de acord cu TG, dar dupa ce treci prin destule titluri, observi ca sunt destul de rare cazurile cand un joc are un nivel de challange corect si coerent cap coada, si e greu sa mai ai rabdarea sa incerci o chestie de zeci de ori cand stii ca probabil solutia e una arbitrara. Iar asta se intampla de multe ori si la jocuri de altfel bune, case and point: plansa de Heroes 2 la care ola si-a pierdut un weekend pana a cautat pe net solutia.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Păi da dar aia e altă situație. Să cauți când te blochezi undeva înseamnă de obicei un răspuns rapid și te întorci la treabă, și eu fac asta pentru că am pierdut ore și din cauza la bug-uri. Dar nu stai să te uiți cum se joacă altul pentru tine.

Dar dacă te apuci să cauți că nu reușești din prima... why even bother? Jocurile adevărate încep abia după ce mori de câteva ori. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Cu Heroes ca exemplu poti sa mergi si mai deep, nu cred ca poti sa te descurci pe dificultati ridicate i.e. aproape de maxim and beyond cu scenarii gen 1v7 fara sa inveti de undeva tacticile si "metagame" curente. Poti sa te uiti la jucatori experimentati si sa intelegi ce fac sau sa bagi si tu ani de trial and error pana ajungi la acelasi nivel, complet ignorant de ce au aflat altii. Waste of time.

Un alt avantaj in a invata de la altii strategii in jocuri cu old fanbase gen Heroes: poti sa te bagi in multiplayer pe fast forward si sa scazi sansele de a pierde constant impotriva tipului aluia care e pe la bottom-ul ladder-ului.

Also, one more thing, una e sa inveti de la altii si alta e sa joci ca si ei. Nu e ca si cum te uiti pe youtube si bam, esti expert, dureaza ceva si e nevoie de exercitiu ca sa iti intre in reflex tot ce ai invatat. Mi s-a imbunatatit foarte mult jocul de Heroes 3 de cand ma uit la altii jucand, dar dupa 50 de ore since then tot pe langa sunt majoritatea timpului. Doar ca acum atunci cand o dau in bara zic chestii gen "damn acolo as fi putut face X instead" sau "acolo mergea mai bine Y". So yea, practice makes perfect, educated practice makes perfect faster.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests