Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Edgar »

Am apucat în sfârșit să joc Ion Maiden în versiunea pe care o pun la dispoziție pre-launch. E, cum să zic, pixelu albinei. Gibs ca-n Blood. Niveluri fără restricții de număr de sectoare. Arata bine. Woooooo. Mă tot întreb de ce nu apar mai multe produse comerciale cu motoare grafice vechi deși dacă mă gândesc bine probabil e din cauza iadului de licențe. Nu știu, idTech-urile vechi sunt la liber?
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Nu știu, idTech-urile vechi sunt la liber?
"The source code to the Linux version of Doom was released to the public under a license that granted rights to non-commercial use on December 23, 1997. The source code was later re-released under the GNU General Public License on October 3, 1999.[2][3] The dozens of unofficial Doom source ports that have been created since then allow Doom to run on previously unsupported operating systems and sometimes radically expand the engine's functionality with new features. "

... asta zice Wiki. Probabil Bethesda va strîmba puțin din nas la apariția unui wad cu plată. Pe de altă parte, din ce am înțeles eu, cred că nu s-ar supăra nimeni pe un proiect comercial atît timp cît nu folosește asset-urile din Doom, Hexen sau Heretic. Chiar mi-ar plăcea să apară toată seria The Inquisitor, da produsă profi, tradusă bine și fără bug-uri :) I would pay good money for it :)

Btw, cîte hărți are Iron Maiden în momentul de față? Merită să dau acum 20 de euro pe el?
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Edgar »

Am jucat două misiuni. Logic că nu merită 20 de coco pentru atat.Decât dacă, știi tu, vrei să faci genul ăsta de lucru.
Așa mă gândesc și eu, ar fi mult mai rapid să faca o echipă asset-uri pentru un idTech 1 decât pentru un Unreal Engine actual. Sau nu. că deja poate orcine să aibă acces la tc-uri și wad-uri de calitate moca. Un fps nou în BUILD engine că tot a pavat drumul Ion Maiden.

Calitatea asset-urilor e exceptională. Jocul rulează la rezoluții moderne, lin și tot are mașini făcute dintr-un șingur bloc de ciment AND THAT'S OK.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

E ceva in atmosfera lui Dark Souls care rezoneaza cu mine, pentru ca sunt total pe langa la gameplay dar mereu ma intorc la el sau explorez artwork, gameplay vids si lore pe web :lol:

Am reusit de data asta sa joc ceva mai confortabil cu un warrior initial cu puncte in resistance, endurance si vitality. Pot sa fac parry dar la nevoie imi iese si dodge, in contrast cu vechiul knight. Damage output e ok, sunt undeva la level 23 si mai am nevoie de vreo 3 level ups ca sa pot echipa Black Knight Sword (atm am un axe +5). Bell Gargoyle fight up next.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Pătrunjelu' wrote: 18 Aug 2018, 17:20puncte in resistance
Oh, boy. :lol:

Resistance e unanim recunoscut ca fiind cel mai inutil atribut din DS. Nu băga puncte în el. :lol: Dar e adevărat că nici n-ai fi avut cum să deduci asta ca începător. În punctul ăsta din joc nici nu contează așa de mult; cred că trebuie să pui multe puncte în resistance ca să-ți ruinezi total personajul. Vitality și endurance sunt esențiale, dar încet-încet va trebui să te ocupi și de str și/sau dex. Aici depinde cu ce armă ai vrea să continui. Săbiile one handed și sulițele tind să scaleze cu dex mai mult, armele grele cu str (duh). Se poate opta și pentru așa numitul quality build, aka buildul nehotărâtului, crescând în mod egal str și dex și folosind scut + sabie.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Momentan am str 19 si dex 14 parca, si pentru black knight's sword imi trebuie 20 si 16 respectiv, so urmatoarele 3 level ups pe cele 2 skill-uri se duc.

Scut si one handed weapon prefer sa am in continuare, imi place sa fac parry cu scutul. Axe e relativ ok, dar cred ca e mai util ceva cu backstab gen sabie.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Toate armele au „backstab”, doar animația diferă. Și eu prefer săbiile (vezi dacă îți pică Balder side sword de la băieții din Parish, my fav), dar armele cu crushing damage au avantajele lor.

Pentru dodge trebuie să fii atent doar la weight load - un knight în leather armor face rolluri la fel de sprintene ca alte clase.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DreadWing »

Dark Souls 1 am inceput sa-l joc anul trecut, dar m-am oprit undeva dupa ce am trecut de jumatate. Recent am terminat Dark Souls 3. Acum joc in paralel Bloodborne cu Dark Souls 1 (reluat sesiunea de anul trecut).
Fix aceeasi problema o aveam si eu la inceput. Universul jocului te atrage instant, dar e coplesitor pentru un incepator. Parca sint prea multe optiuni: in ce directie sa mergi, armura light vs medium vs heavy, ce arma sa folosesti, ce build e mai potrivit etc. Trebuie sa treci repede peste asta si sa accepti ca aproape orice ai alege, este ok. De ex, warrior-ul pe care l-ai ales si black knight sword este o combinatie foarte buna. Black knight sword este din categoria ultra greatsword, ceea ce inseamna miscari lente, damage foarte mare si "poise break" (poti intrerupe atacurile inamicilor sau poti chiar sa-i aduci in "stagger").
Pentru level up deja ai observat ca trebuie sa mai investesti in str. Probabil vei observa ca ramai fara stamina, si atunci o sa mai cresti endurance, dupa care te intorci la vitality. E mult mai simplu decat pare, trebuie doar sa te obisnuiesti cu sistemul.
Eu am un knight cu Zweihander. Nu am folosit parry, doar block cu un scut 100 damage reduction.
Cred ca primele 10 ore de joc reprezinta pragul critic. Daca treci peste, you are hooked.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Pe'afară-i vopsit gardu', înăuntru cîntă bardu'. The Bard's Tale Trilogy. Remasterd. E exemplul perfect de remaster. De'abia îl aștept pe ăla de Wasteland 1. Dacă Burger Becky ar trage cu ochiul la ăsta și-ar arunca înspre noi un remaster de Dragon Wars, aș fi în rai.
Image

minunat. buy it. Automap-ul îl face, e drept, mai ușor (dar o să existe legacy mode), au umblat la XP să nu mai fie nevoie să grinduiești cu anii (again, legacy mode will unfix this), dar tot e un challenge, cel puțin la început. mai am două dungeon-uri și jumătate de rezolvat și l-am terminat. de-abia le aștept și pe celelalte două.

p.s: șopîrla din poză era verde înainte de patch :D
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

Witcher 3 - L-am primit cadou cam când a ieşit. Am jucat vreo 4 ore, după care mi-a pierit cheful. Strange, one would say. Dar eram într-o perioadă în care voiam doar point and click adventures şi indies dubioase. Ideea e că m-am trezit într-o dimineaţă cu chef să mă joc Skyrim. Mi-am dat seama că n-am Skyrim, dar am Witcher. I'm hooked. I love it, it's amazing. Îl joc în 35 FPS, că laptopul meu, aparent, e pe moarte. But maaaan this is one good game.

GTA Vice City - mi-am dat share library cu un amic şi am văzut că are Vice City. Normal că m-a apucat nostalgia. Cred că eram în clasa a 5a când îl jucam ca un copil disperat, 24/7. Feels good, what can I say? Şi nici nu mi se pare ciudat că încă mai ştiu toată harta. It's fucking amazing.

Tales of Berseria - E primul JRPG pe care l-am încercat vreodată. Mă simt de parcă m-aş juca un anime cu CGI prost. Buuuut, I like it. E şi primul joc de genul pe care îl joc cu un controller şi bineînţeles că îmi leg degetele între ele şi că nimeresc combos doar din greşeală. Sper la o poveste decentă, prima parte mi-a umblat puţin prin suflet. Şi a început să-mi placă şi protagonista după ce s-a hotărât să renunţe la complexul de mamă. Fingers crossed.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

Tales of Berseria - E primul JRPG pe care l-am încercat vreodată. Mă simt de parcă m-aş juca un anime cu CGI prost. Buuuut, I like it. E şi primul joc de genul pe care îl joc cu un controller şi bineînţeles că îmi leg degetele între ele şi că nimeresc combos doar din greşeală. Sper la o poveste decentă, prima parte mi-a umblat puţin prin suflet. Şi a început să-mi placă şi protagonista după ce s-a hotărât să renunţe la complexul de mamă. Fingers crossed.
Povestea se inspira mult din Berserk, deci poti sa arunci o privire si peste manga sau filme, daca iti place ToB. Berserk is pretty cool.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Rukifer wrote: 24 Aug 2018, 12:56 Witcher 3 - L-am primit cadou cam când a ieşit. Am jucat vreo 4 ore, după care mi-a pierit cheful. Strange, one would say. Dar eram într-o perioadă în care voiam doar point and click adventures şi indies dubioase. Ideea e că m-am trezit într-o dimineaţă cu chef să mă joc Skyrim. Mi-am dat seama că n-am Skyrim, dar am Witcher. I'm hooked. I love it, it's amazing. Îl joc în 35 FPS, că laptopul meu, aparent, e pe moarte. But maaaan this is one good game
Funny, l-am luat si eu cand a aparut si am jucat vreo 2 ore. Nu am continuat pentru ca nu voiam sa il joc in reprize scurte si nu aveam timp pentru imersiune. In ultima vreme ma gandesc tot mai des la el. Mersi de imbold!
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

Go for it, Marvas. Eu deja am cam 100 de ore in el si nu cred ca am ajuns la jumatate. But definitely a magnificent journey. <3
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

La mine a fost pe dos, mi-a placut de cand l-am inceput, am jucat si primul expansion, dar acum am realmente sila fata de Witcher 3 si -100% interes sa incerc BaW, sau sa mai joc originalul vreodata. No explanation why, dar faptul ca am fost bombardat cu Witcher 3 peste tot pe net a contribuit probabil cu ceva :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Dead Cells - că tot n-a vrut nimeni key-ul pentru review. Un roguelite foarte fun. Mi-a adus aminte de Rogue Legacy, în ideea că ai permadeath, dar ai și tot felul de upgrade-uri și unlocks care se păstrează de la un run la altul. Dar Dead Cells e mai fun și mai bine realizat. Cred că a ieșit și pe switch - aviz amatorilor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Si eu il am in vizor pentru Switch. Dar inca ma distrez de minune cu Hollow Knight. Imi place la nebunie.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

lol în română. n-am mai jucat de vreo doi ani or so

și niște dota2

starcraft 2 când l-am jucat piratat no problem acum că e free, freeze după o oră
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Dragon Knight XI. So. Motherfucking. Cute!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Am început Shadowrun Hong Kong. Pe de o parte, ca prezentare și feel mi se pare cel mai bun, dar partea cu dialogurile... jesus fuck. Vorba aia cu ”ai grijă ce îți dorești” se aplică bine aici, backerii au vrut și mai mult dialog, dialog au primit. Fiecare neica nimeni te ține 10 minute de vorba cu mizerii de care încă nu îți pasă pentru că CU CINE NAIBA VORBEȘTI?

Game design 101, nu poți să o arzi cu texte de-a lui McWilliams înainte să implici puțin jucătorul în poveste. Din fericire pentru ei, OCD-ul nu mă lasă să dau skip la nimic. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Mda, și mie lore-ul mi s-a părut prea stufos de-acuma. NPCurile tot foarte bune, parcă nu chiar la nivelul lui Glory sau Dietriech, dar oricum mult peste media RPGurilor. Cred că seria are nevoie de un engine nou, capabil să ducă câteva misiuni lungi și complexe (think Deux Ex) în detrimentul misiunilor checkbox de până acum. Aaaanyway, still a great game, enjoy!

Eu joc Technobabylon. So far so good, revin pe topicul dedicat după ce l-am terminat.
dump CHA
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests