Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

DANiel wrote: 15 Apr 2019, 15:25 M-a mancat in Uranus si am luat Fallout 4 pe PS4

Eu l-am terminat acum vreo 2 luni, tot pe consola, dar pe Xbox One. Trebuie sa recunosc ca la inceput si mie mi s-a parut ciudata maparea default a controalelor, dar m-am obisnuit destul de repede.
Ca si tips:
- foloseste shortcuturile configurabile pe D-Pad pentru arme, grenade si consumabilele uzuale (stimpacks si ceva mancare).
- VATS ajuta enorm, pentru ca te scuteste de aimingul cu joystick-ul, daca nu esti obisnuit cu el.
- pentru inventory management poti folosi companion app-ul pe telefon. E foarte misto ideea si chiar functioneaza, dar in cele din urma am devenit suficient de indemanatic cu butoanele, incat am renuntat la el.

Daca ai ceva intrebari punctuale, pot sa verific. Inca mai am jocul instalat, pentru ca nu am inceput DLC-urile. Far Harbor am auzit ca ar fi foarte bun.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Fular »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 13 Apr 2019, 20:23 acum inteleg de ce era asa harem adaptarea din 2006. Nu ma innebunesc dupa fate path.
haram, nu harem.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Bogdan wrote: 15 Apr 2019, 15:43
DANiel wrote: 15 Apr 2019, 15:25 M-a mancat in Uranus si am luat Fallout 4 pe PS4

Eu l-am terminat acum vreo 2 luni, tot pe consola, dar pe Xbox One. Trebuie sa recunosc ca la inceput si mie mi s-a parut ciudata maparea default a controalelor, dar m-am obisnuit destul de repede.
Ca si tips:
- foloseste shortcuturile configurabile pe D-Pad pentru arme, grenade si consumabilele uzuale (stimpacks si ceva mancare).
- VATS ajuta enorm, pentru ca te scuteste de aimingul cu joystick-ul, daca nu esti obisnuit cu el.
- pentru inventory management poti folosi companion app-ul pe telefon. E foarte misto ideea si chiar functioneaza, dar in cele din urma am devenit suficient de indemanatic cu butoanele, incat am renuntat la el.

Daca ai ceva intrebari punctuale, pot sa verific. Inca mai am jocul instalat, pentru ca nu am inceput DLC-urile. Far Harbor am auzit ca ar fi foarte bun.
Pe mine cel mai mult ma enerveaza ca trebuie sa folosesc VATS, pe care personal nu il foloseam. Si faptul ca inevitabil nefiind cel mai sharpshooter om, trebuie sa folosesc mult arme de meleu. :(
Singura parte ok-ish este ca pot folosi moduri, dar si aici este cu dus si intors.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Fular wrote: 15 Apr 2019, 16:03
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 13 Apr 2019, 20:23 acum inteleg de ce era asa harem adaptarea din 2006. Nu ma innebunesc dupa fate path.
haram, nu harem.
Eu am crezut ca e un nou sinonim al sensibilitatii masculine pentru "misto".
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Se mai referă și la un gen de nuvele vizuale, anime sau manga. Nu vă agitați, vă lămurește cg imediat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Pai na, nu stiu ce e de lamurit. Harem inseamna exact ce va imaginati ca inseamna.
Image
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

Operencia: The Stolen Sun (PC,XBOX ONE)... ce pot sa spun, mai retro de atat nici ca se poate :-) Jocul e abia aparut, dar daca ti-au placut EYE OF THE BEHOLDER sau seria Wizardry in anii '90 si ai vrea sa incerci ceva de genul cu grafica mai moderna, iete candidatul ideal din zilele noastre. Jocul imi place f mult, turn based combat placut, dungeon puzzles ca pe vremuri, poti sa joci sau nu cu automap, grafica e cool pentru acest gen.
Steam World Dig 2 - (PC<XBOX ONE< PS4, SWITCH) - Mai bun ca primul, am jucat ceva la el - cam 8 ore, pare ca ma aproprii deja de final, s-ar putea sa ma insel. Addictive gameplay si de aceasta data si grafica e f colorata. Il joc pe Switch si mi se pare platforma perfecta pentru acest gen de jocuri.
Metro Exodus - Am jucat primele 2 acte, mi-a placut, dar m-am oprit... Nu stiu de ce, astept sa-mi revina cheful
The Walking Dead - Final Season - jucat pe nerasuflate, varianta de Switch (nu arata prea grozav pe Switch). Bine facut, m-a surprins ca totusi a avut un final satisfacator - cel putin in varianta mea. Avand iun vedere ce s-a intamplat cu TellTale Games e bine ca avem finalizat acest joc, care va ramane cu siguranta de referinta...
Ma joc la mult laudatul Unavowed - un adventure cu aere de RPG - nu pot sa zic ca ma da pe spate, totusi... Trag de mine ca sa-l termin...
Life is Strange 2 - mult mai slab ca primele 2, deh...
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Red Dead Redemption 2. Sunt pe la 50% completion. Mai am mult din el, dar imi place enorm. O sa revin cu impresii finale dupa ce il termin, dar Witcher 3 deja tremura serios pe prima treapta a podimului. La fel, poza cu John Marston de la avatar s-ar putea sa predea stafeta in curand.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Eu aproape am lacrimat la el. Este intradevar foarte bun. Nu am terminat inca TW3, acum sunt in el, insa sunt acolo amandoua - se bat cap in cap la cat de bune sunt. Diferenta este ca dupa ce am jucat RDR2 unde am mers cu calul (si cu toate are partea de fizica ciudata dar este foarte reusita) am trecut la TW3 unde simt calul ca o chestie de plastic. Acum problema mea a fost ce sa fac cu viata mea dupa ce am terminat RDR2, ca am ramas asa, cu o nevoie de mai mult.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3043
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

DANiel wrote: 22 Apr 2019, 13:23Acum problema mea a fost ce sa fac cu viata mea dupa ce am terminat RDR2, ca am ramas asa, cu o nevoie de mai mult.
Sa astepti sa apara GTA 6 :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

UnderRail, in cinstea zilei lui TG.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Prepare your anus. Și felicitări pentru alegerea făcută. :D
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

M-am apucat ieri de Katamari Damacy și rostogolesc bile de obiecte random cât mai mari ca să umplu golul lăsat de Sekiro.

Și nu-mi mai iese din minte tema principală de pe soundtrack:

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Image

Steadwick a cazut. Cand mai erau doar o saptamana si o zi. Ayden the Heretic a cucerit Steadwick. Cu Dragoni Negri si Armaghedon. Repetate.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

In sfasit am reusit sa termin Nightlong Union City Conspiracy - un point and click din 1998 de nota 7.
Acum m-am apucat de o frumusete de action RPG de la sfarsitul anilor 90 - Silver.Daca ma incurc, am guide-ul lui K'shu din LEVEL Septembrie 1999... :-)
Image
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Ai și mouse cu bilă? :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

:-) Nope, tastatura si mouse-ul sunt wireless. Oricum, setup-ul pe CRT era chiar necesar pentru jocul asta... Arata ca dracu pe un LCD.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3657
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

monitor Hyundai, nici nu stiam ca exista.
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 135
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Dr. User »

Bune CRT-urile la calitatea imaginii si la refresh. Te uiti la monitoarele LED cu refresh de 120Hz+ si nici in ziua de azi nu gasesti unul sub 1000 lei.

Pe langa monitor LCD mai folosesc un CRT german Medion care dupa ce il aprinzi ii sare imaginea si trebuie sa-l lasi vreo 5 minute sa-si revina. Vara la temperaturi in camera de peste 24 de grade nu prea merge sa-l folosesc. Tot asa ii sare imaginea cam ca la televizoarele alb-negru de pe timpul lui Ceasca.

On-Topic:
The Lord of the Rings: Battle for Middle Earth - Am vrut un RTS cu accentul pus pe asedii sa poti urca arcasii pe zidurile cetatii, dar am primit unul fara profunzime tactica la fel ca Praetorians. O sa incerc si 2-ul.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3043
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Joaca Stronghold :D
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests