Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Da, cum zicea si juve nu poti aborda stealth suta la suta toate zonele. Sunt multe unde nu se poate. A mers sa fiu stealth suta la suta dar jocul tindea sa devina un quick save quick load fest frustrant si deja lua farmecul jocului. Da, nu e un stealth chiar pur dar jocul te indeamna la un comportament elegant si subtil prin personaj, gadgeturi si arme, statistici, natura misiunilor etc. Sweet. Adica in niciun caz nu e un joc de abordat rambo style
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 135
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Dr. User »

The Operative: No One Lives Forever mi s-a parut extrem de greu de terminat cu 0 disturbances (lasand la o parte portiunile in care esti obligat sa joci 'normal') mai ales la inceput cand ai skill-ul de stealh mic, AI-ul e extrem de sensibil si reactioneaza pana si cand folosesti un pistol cu amortizor. Stiu merge sa joci stealth cu carabina care e (aproape) 100% silenced dar mi se pare cam exagerat la faza cu pistoalele.
In portiunile mai grele nu ma interesa daca vreun inamic incepea sa urle cand eram detectat, daca nu se adunau mai multi la locul faptei sau daca nu se dadea alarma, eu unul eram multumit.

Probabil stealth-ul din NOLF e comparabil cu ghost-ingul din Thief Gold ca dificultate, dar macar la Thief aveai multa bezna, in schimb la NOLF ai doar colturi (oops, acum imi adusai aminte ca nu ai nici lean left-right!) si diferite obstacole dupa care sa stai ascuns.

Oricum succes :)

Si da, poate e cel mai bun FPS, se bate cu primul Half-Life d.p.m.d.v.

EDIT: ola small dickie, daca vedeam ultimul tau mesaj nu mai bateam apa-n piua :) Asta e, Intre 'Post Reply' si 'Submit' se pot intampla multe chestii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

e foarte bine ca nu l-ai vazut :) apreciez postarea ta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Hello

Image

Cred ca am o noua metoda sa-mi dau seama cand nu mai joc stealth si e cazul sa dau load game. Cand se schimba melodia si devine agitata. :)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Demon's Souls - în sfârșit. E o adevărată plăcere să pot juca încă un Souls game (un cult classic, nu altfel), orbește, fără să știu ce urmează. Mă rog, știu ce urmează - suferință și înjurături. După o primă impresie de neșlefuit, ușor învechit, a început să mă captiveze. Are o atmosferă mohorâtă, promite o experiență mai sumbră decât succesorii lui.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Am trecut de 70 de ore de ELEX. Cred că mai am vreo 20, încerc să îmi plănuiesc următorul titlu de jucat în concediu, nu cred că o să mai am bani de Original Sin 2 după cadouri. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Am terminat azi, nu pentru prima oara, cred ca pentru a doua, The Operative: No One Lives Forever. Magnific, ce sa mai zic, dar asta stiam deja.

Acum voi intra insa intr-o experienta noua pentru mine: No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way

Cate Archer Te Iubesc!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Am terminal cam jumătate din misiunile din Shadow Tactics și acum am început Original Sin 2. What a time to be alive! Nu am fost mare consumator de Commandos dar Shadow Tactics e mișto tare, fiecare misiune introduce ceva nou și te ține în priză. Cu toate că nu voi sta să fac asta, diferitele modalități de abordare posibile cred că te pot ține zeci de ore ocupat.

Original Sin 2 m-a convins din prima oră, nu am prea mare îndoială că au păstrat mai tot ce era bun din predecesor, atenția la detaliu e ușor observabilă de la prima privire asupra mediului înconjurător. Singurul meu necaz e că probabil și după ăsta va trebui să mă abțin de alte party based-uri. Original Sin a fost un fel de The Wire, a dat clasă genului și a dus la așteptări irealiste, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Urma sa intreb pe undeva daca cineva recomanda Original Sin 1 in fata lui 2 (in ideea de cursivitate pentru storyline) - si in principiu pe TG si pe sebas. Problema mea cu astfel de jocuri este ca... I wanna like them, but I realise I suck at them. Si daca nu reusesc sa il butonez, dpdv mecanic, la un nivel decent, nu o sa am vreo satisfactie din joc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Bioshock l-am jucat si in 2007 cand aparuse, dar nu am reusit sa-l termin, asa ca daca tot m-am apucat de el acum, vreau sa inchei toata seria. In paralel mai bag si cate o runda de Hellblade.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Pregateste-te sa fii foarte dezamagit cand ajungi la Infinite, cel putin dpdv al gameplay-ului. Am scris la hate draft mult si bine despre cat de mult "apreciez" aceasta iteratie a seriei.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

McWilliams wrote:Urma sa intreb pe undeva daca cineva recomanda Original Sin 1 in fata lui 2 (in ideea de cursivitate pentru storyline) - si in principiu pe TG si pe sebas. Problema mea cu astfel de jocuri este ca... I wanna like them, but I realise I suck at them. Si daca nu reusesc sa il butonez, dpdv mecanic, la un nivel decent, nu o sa am vreo satisfactie din joc.
Nu am jucat destul să zic sigur, dar oricum storyline-ul e un aspect secundar la ele. Adică, nu pot să zic că mai țin mare lucru minte din primul, decât câteva faze amuzante. Poți să începi cu oricare, oricum sunt prequel-uri la Divine Divinity după care a venit Dragon Knight Saga și a făcut dezvoltare de lore și Dragon Commander. În cel mai bun caz dacă le-ai jucat pe toate ai să te amuzi la referințe.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

McWilliams wrote:in ideea de cursivitate pentru storyline
Ehh, nu poți juca niciun Divinity pentru storyline/lore. Rivellon e superficial construit și deși am jucat mai toate jocurile nu aș fi în stare să îți spun mai nimic din lore, nimic cursiv cel puțin. În același timp Larian au un stil foarte quirky de dialog, simpatic și amuzant, ceea ce combinat cu lore-ul peticit îmi lasă un feeling de...witcher1? Adică really bad but great.

DOS2 am butonat, dar aștept inevitabilul EE/Directors Cut.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

M-am gândit și eu la asta dar nu cred că are rost. Primul avea multe promisiuni din kickstarter neimplementate, de aceea EE-ul a avut impact mai mare (cu toate că personal sunt de părere că i-a mai luat din nebunie). Probabil că vor scoate o ediție updated dar mă îndoiesc că va fi la fel ca data trecută, mai ales că primește fix-uri constant, ultimul fiind luna trecută.

Și oricum, exceptând ghinioane, finisajul jocurilor a fost impresionant. Încă sper să se uite și alți producători la ei, pentru că au îmbunătățit definitiv rețeta RPG-urilor party based prin fluența interfeței și a sistemului de luptă, combinate cu mediul open world.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Eu trec prin chinurile nasterii acum cu Pillars of Eternity - prea multe personaje in party si prea multi monstrii/inamici intr-o lupta duc toata tactica mea pe apa sambetei. Degenereaza intr-un clusterfuck de proportii epice. Am sa comit erezie si am sa zic ca "auto tactics" din Dragon Age Origins erau mai simple, dar mai eficiente ca mecanici de joc; aici... nu prea fac fata la micromanagement si pana intra in functiune trigger-urile din tactica, am 1-2 personaje knocked-out. In Original Sin sper sa fie altfel, macar pentru ca este/pare turned-based si cu party mai restrans.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

McWilliams wrote:Eu trec prin chinurile nasterii acum cu Pillars of Eternity - prea multe personaje in party si prea multi monstrii/inamici intr-o lupta duc toata tactica mea pe apa sambetei. Degenereaza intr-un clusterfuck de proportii epice. Am sa comit erezie si am sa zic ca "auto tactics" din Dragon Age Origins erau mai simple, dar mai eficiente ca mecanici de joc; aici... nu prea fac fata la micromanagement si pana intra in functiune trigger-urile din tactica, am 1-2 personaje knocked-out. In Original Sin sper sa fie altfel, macar pentru ca este/pare turned-based si cu party mai restrans.
E turn-based, deci ok. Also, e destul de simpluț sistemul. Dacă ții seama de cîteva reguli (care ți se arată/explică pe parcurs), n-ar trebui să ai mari probleme pe un nivel de dificultate mediu.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Forza Horizon 3. Too damn good. O sa imi iau si season pass-ul cu cele 2 Add-onuri (Blizzard Mountain si Hot Wheels).
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

PoE e mai ușor dacă ai jucat SpellForce. For some reason combatul e foarte similar, lol. Mie nu mi-a plăcut harababura tbh. Cum zice ciolan, Divinity e pe ture, altă mâncare de pește, chiar contează ce decizii iei și mai puțin să dai click la momentul oportun.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Cand nu te descurci la un joc o solutie e sa te uiti pe youtube la let's play-uri facute de jucatori mai experimentati si sa inveti.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests