Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Fular »

Pătrunjelu' wrote:Poza aia se vroia a fi funny, nu are sens sa joci H3 cu volanul :-P
Păi altfel cum mâni calul dacă n-ai volan?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Din dual touch pad, evident.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Mi-am pus Mario & Luigi Superstar Saga pe android dupa ce l-am vazut la AGDQ. Use this: https://play.google.com/store/apps/deta ... .gba&hl=ro

Hilarious & it does feel like a JRPG, doar ca unul cu mult mai multa interactivitate in combat & world map.
Image
Image
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

DarthZombie wrote:Pregateste-te sa fii foarte dezamagit cand ajungi la Infinite, cel putin dpdv al gameplay-ului. Am scris la hate draft mult si bine despre cat de mult "apreciez" aceasta iteratie a seriei.
Daca nu e spoiler, poti sa zici. Oricum, in alta ordine de idei, atunci cand vreau sa trec printr-un joc, voi trece, indiferent cat de busit (sau bășit :D) este. In ciuda faptului ca in review-uri am vazut ca e destul de popular si apreciat.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Singurul spoiler e ca la finalul jocului povestea se contrazice intr-un fel de toata frumusetea. Dar grosul criticii mele a fost axata pe gameplay [oarecum si pentru ca neolith a avut mai mult de zis impotriva povestii si am vrut sa acopar ceva diferit. Dau quote din postarea mea de la draft, minus spoilers:
DarthZombie wrote:
Spoiler for pentru feng shui-ul paginii asteia:
Ii multumesc lui Neolith pentru ca a spart gheata cu minunatia asta de joc, a reusit sa-mi readuca in memorie cantitatea industriala de vitriol pe care am produs-o de-a lungul timpului pe aceasta tema.

Primul Bioshock a fost un joc extrem de fain. Avea o lume bine construita, o poveste buna pusa la punct, gameplay interesant si variat si ii oferea jucatorului o libertate mare de miscare, lucru paradoxal avand in vedere ca toata actiunea are loc intr-o conserva din fundul oceanului. Bioshock 2 nu l-am jucat, dar din cate am inteles a fost more of the same si asta nu m-a atras suficient ca sa-l iau la butoneala. Cand am aflat de Infinite parea sa fie o progresie interesanta a seriei, cu o lume noua mult mai deschisa. Nu am holbat prea mult ochii prin press release-uri si trailerele de "gameplay" super scriptat care acompaniaza mai orice joc AAA, eu am asteptat cuminte sa apara jocul si sa vad singur ce-i de capul lui.

Gameplay-ul e cel mai frapant aspect al jocului in opinia mea. Primele minute ale jocului iti arunca minunatia asta de puzzle si primele temeri si-au facut aparitia. Nu e ceva nemaivazut ca developerii sa faca referinte la trenduri penale din industrie, dar macar in situatii precum penibila campanie de single-player a lui Battlefield 3 treaba e facuta sub forma de bascalie [kinda falls flat on its ass cand toata componenta de SP a jocului in cauza e jenibila, though]. Dar nu, dev-ii lui Infinite nu au lasat nici un semn ca ar fi facut o glumita. Oamenii astia au considerat intr-o sedinta ca asa ceva va imbogati experienta jucatorului si ca atare trebuie bagata in joc.

Ce a urmat a fost oribil. Gameplay-ul nu e doar "mai liniar" decat Bioshock 1, este atat de liniar incat uneori cred ca ar fi fost un joc nemaipomenit daca in loc sa-l faca FPS l-ar fi facut Rail Shooter sa-l joci in arcade-uri dubioase. Limitarea armelor accentueaza si mai tare senzatia asta. Duse sunt zilele in care te strecurai prin nivelurile deschise ale lui B1 si planificai ambuscade, ca nu mai ai cu ce [si nici sa te strecori nu mai poti, AI-ul e la fel de profund precum cel din Doom]. Armele nu doar ca sunt nesatisfacatoare, sunt de-a dreptul frustrante, rar mi-a fost dat sa ma enervez la un joc de o asemenea superficialitate din cauza exasperarii cauzate. De multe ori senzatia pe care o ai cand tragi in inamici este echivalenta cu cea pe care o ai atunci cand tragi intr-un perete, fara exagerare. Dev-ii au vazut totodata ca Half-Life iti oferea munitie foarte limitata, asa ca de ce nu sa faca si ei acelasi lucru? Ce conteaza ca ti se cer resurse grele pentru a-ti upgrada armele la tonomate, nu mai misto este sa faci tot acest mecanism de upgrade inutil fortandu-te ca la fiecare 5 minute sa arunci o arma pentru ca nu mai ai munitie la ea? A, si mai tineti minte plasmidele si cat de faine erau in B1? Ce-ti trebuie atatea efecte variate, cand poti sa le faci pe toate variatii de damage/knockdown/stun?

Sa mor io, astia au facut tot ce le-a stat in putiinta pentru a lua cele mai proaste elemente din shooterele lansate in ultimii 20 de ani si sa le promoveze la rang de arta in abominatia asta de joc. Va plac sectiunile in care controlul personajului tau este rapit de catre joc pentru un pseudo-cutscene? Avem! Va plac sectiunile in care personajul vostru merge la pasul melcului pentru ca scriitorul vrea sa iti arate ceva care i se pare tare dar de fapt e lame? Avem si asta! Iti place sa poti cara doar doua arme? Si asta avem! Si colac peste pupaza, treaba asta vine de la aceeasi echipa care a facut Bioshock 1, un shooter superior din orice punct de vedere! Efectiv nu pot sa inteleg cum o echipa poate sa regreseze atat de vizibil in calitatea a ce ofera de-a lungul timpului. Daca Infinite ar fi fost lansat cu cativa ani inainte de B1 am fi vorbit despre un exemplu pozitiv in materie de progres si invatare in industria jocurilor.

Povestea este si ea o porcarie, iar modul in care se foloseste de "mecanica" universurilor paralele este absolut penibila. Eu sunt un fan al povestilor care se folosesc de asa ceva cu conditia ca scriitorul sa stie ce face. In schimb avem un joc al carui final contrazice absolut tot ce ti se spune de-a lungul intregului joc. Ken Levine cred ca a auzit ca unora le plac universurile paralele si omul s-a apucat sa incropeasca ceva in jurul acestui concept fara sa aiba habar de cum sa se foloseasca de asa ceva. Si apoi se masturbeaza pe seama a cat de profund este scriind porcariile astea de povesti, ca un boss ce este el.

In 99% din cazuri expresia de "overrated" este folosita aiurea, cel mult ca o forma mascata de "joc popular care nu-mi place atat de mult". Dar din punctul meu de vedere, Bioshock Infinite merita cu prisosinta aceasta eticheta, pentru ca este cel mai prost joc laudat de atat de multi oameni. Efectiv singura sa parte pozitiva este directia artistica, iar asta valoreaza fix pix. Un cacat cu costum Armani tot cacat este. Fuck Ken Levine!
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Parerea ta subiectiva imi aduce aminte cu zambetul pe buze de ce s-a intimplat si cu ultimul Thief, cu diferenta ca Thief nu a mai fost produs de aceeasi oameni. Cam asa sta treaba atunci cand productia jocului este axata pe profit si nu pe calitate, iar publicul tinta este stabilit in functie de alte criterii, nu pentru nostalgia in care se mai afla fanii primelor doua titluri din serie. Pentru ca in mod evident asa este normal si firesc din punctul lor de vedere. Pierd o parte din fani, insa castiga altii pe parcurs. Gigeii care se joaca acum nu vor sta sa se uite ce/cum si cat a fost in trecut, ei vor doar marfa de consum. In rest, din partea dev-ilor, cred ca pentru ei prea putin conteaza trecutul, vrei sa joci, cumperi, nu, nu cumperi. Else: go for the underground trial. Nu incurajez, eu fiind adeptul jocurilor cumparate. :lol:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Voi cred ca vorbiti de jocul ala care a luat nota 10 de la ghinea nu?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Stef, critica mea nu are nicio treaba cu nostalgia. Spun asta pentru ca marele atu al lui Bioshock au fost povestea si atmosfera si n-am fost deranjat de schimbarea de scenariu sau semi-soft-reboot-ul pe care l-au facut cu Infinite. Faptul ca Infinite e un shooter prost nici aia nu tine de nostalgie, ci de mecanici de baza ale genului pe care jocul le administreaza prost. Comparatia principala in descrierea mea tine de level design, care in Infinite e la acelasi nivel cu CoD.

@ola, dar tu ai jucat jocul? Ghinea nu e infailibil, asta e de departe cea mai slaba recenzie pe care a facut-o in paginile Level si nota umflata cu pompa este un fas pe langa multiplele contradictii pe care le comite in articolul propriu-zis. Spun asta cu articolul proaspat recitit din revista. Omul a fost furat de modul in care era expusa povestea [unul din punctele forte ale lui Infinite, dau Cezarului ce-i al Cezarului] si a ignorat defectele sale atat de evidente, pentru neajunsuri tehnice si scurtaturi luate de producatori Ghinea gaseste niste explicatii mai mult pseudo-filosofice decat filosofice asa cum intentioneaza el sa scuze acele scapari. Bizar mi s-a parut ca a criticat povestea din B1 pentru ca oferea "prea putina subtilitate, prea multa pseudo-indoctrinare" si cateva paragrafe mai tarziu lauda Infinite pentru ca ofera un "spectacol al propagandei" in ciuda disonantei spectacol/subtilitate si in ciuda puerilitatii cu care Infinite isi trateaza temele. Nu spun ca primul Bioshock era opera de arta filosofica, dar nu poti sa-i criti neajunsurile si apoi sa ignori aceleasi probleme la Infinite pentru ca te-ai indragostit de Elizabeth.

Mai bizar, de fapt nu, de-a dreptul frapant mi se pare cum lauda partea de gunplay, armele, puterile in conditiile in care inamicii sunt bullet sponges, armele sunt banale si fara mare varietate, sistemul de carat doar doua arme simultan à la Halo/CoD iar puterile speciale sunt o varianta castrata a ceea ce oferea primul Bioshock, atat in privinta varietatii lor cat si in ceea ce priveste flexibilitatea tactica oferita. Mi se pare totodata incredibil ca vorbeste despre formarea unei strategii vis-a-vis de arme si munitii in conditiile in care jocul le abordeaza prezenta in nivele asa cum o face. Ai segmente in care abunda 1-2 arme si munitiile aferente dar in segmentele urmatoare ale jocului acele arme/munitii dispar de pe fata pamantului si tu esti obligat sa renunti la ce ai pe persoana ta si sa iei uneltele pentru care gasesti si munitie in secventa respectiva. Treaba asta se repeta atat de des incat toata mecanica de upgradare a armelor contra bani/whatever currency it was devine absolut inutila, de ce ai da bani sa imbunatatesti o arma pe care n-o vei mai folosi in putin timp? Dar sa nu exagerez, toate upgrade-urile alea sunt chestii gen "add +x% damage", "add +y ammo per clip", boring as fuck. Daca si toata varza asta merita catalogata drept "un shooter action de buna calitate"... Macar isi da seama, inconstient sau nu, de cat de ridicol suna asa ca a adaugat un "dar nu stelar sau revolutionar".
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

I demand a recount of the votes on the hate draft. :lol:

Si da, nu stiu ce a fumat Mr Ghinea in acele momente, dar Infinite este CoD, Halo sau (la asta nu s-a gandit Zombie) Bulletstorm, in varianta cu mult mai putine explozii, arme interesante sau inamici diferiti. Cea mai buna parte din Bioshock Infinite este exact aia in care jocul iti permite sa faci EXACT NIMIC - adica fie sa iei parte la cut-scenes, fie sa explorezi lumea la modul Siberia. Este mediocru pentru un action-shooter, dar ar fi putut fi cel mai misto walking simulator de pana acum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 136
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Dr. User »

XIII
Image
Image

Damn good fps, are şi elemente de stealth!
Nu ştiu sigur dacă e primul fps în care puteai sa dai in cap inamicilor cu diferite obiecte gasite, parcă şi Devastation avea aşa ceva.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

First time through fallout new vegas finally :D Sunt la partea in care trebuie sa ma intalnesc cu Caesar dar am devenit villified, not even the console can save me now I tried :lol: altfel am fost neutral tot timpul pana atunci cu ei chiar daca sunt foarte pro NCR (not really I'm going the House rule, he's kind of a jerk but I'd be too if I was stuck in a pickle jar). In principiu sunt cu NCR dar nu vad de ce ar trebuie sa aiba si New Vegas, sunt oricum foarte lacomi. Independent new vegas it is

Ma rog sunt un pic burned out, ca am ajuns la partea in care I got the gist of it si nu-mi ma mai tine in priza jocul dar poate ma mai surprinde pana la final. Inca nu am auzit the bos side of things so maybe that. Il joc vanilla btw ca m-am gandit ca oricum o sa-l mai rejoc (plus ca mi-e foarte lene sa-mi instalez moduri, nici nu sunt sigur ce-as vrea, singurul joc din categoria asta (tes si fallout vreau sa spun) care pot spune ca l-am jucat cu moduri si a facut o diferenta enorma a fost fallout 3, a spus zombie la un moment dat ca juca oblivion cu moduri dar tocmai ca nu stiu ce fel moduri m-ar face sa-mi placa mai mult jocul ala (don't get me wrong, I have a soft spot for oblivion si fallout 3, erau jocurile alea la care ravneam cand nu aveam calculatorul sa le duca, cand eram mai mic)). Ma gandeam sa incerc un no kill run deci un sneak si speech cu agility si charisma la 10

Instalez Fallout 2 ca New Vegas mi-a facut multa pofta de el, nu stiu de ce. E genul de feeling "I'd rather play F2 than New Vegas", poate totusi imi place mai mult combat system-ul ala vechi chiar daca mi se pare ca devine repetitiv in f2. Repetitiv dar nu neaparat anost ceea ce inseamna ca e totusi destul de bun, dar tot parca era mai misto progresson-ul in primul fallout cand aveai o traiectorie mult mai clara prin joc, idk)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Joc Original Sin. Unu. Pe niste "builds" standard, propuse de joc. Si dupa vreo 20 de ore, regret lipsa unui "tome of retraining". Joc o formula suboptima (organizarea party-ului, alegerea skill-urilor, raspund la intrebarile care imi definesc personalitatea dupa cum consider ca ar trebui sa raspunda personajul, nu dupa ce bonusuri imi trebuie etc.), pe care o dreg cu save-scumming. Colac peste pupaza, Original Sin mi-a dezvoltat un dezgust total pentru lava si teren blocat cu elemental nuisance, la modul general.

I blame TG for that for what I'm playing and enjoying. In fact, I blame TG for almost everything.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Stokkolm »

McWilliams wrote:regret lipsa unui "tome of retraining"
Ura ta fata de RPG-uri nu cunoaste limite?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Vezi că și inamicii mor în lavă, eu am învățat să o iubesc după ce am făcut vreo 4 nivele deodată omorând un boss așa. Also, poți face respec, probabil nu ai jucat destul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Fie e un item, fie e un personaj aflat ceva mai departe pe firul narativ si/sau pozitionare pe harta. I am passed the point of giving a fuck. Dupa ce il termin asa, greoi, poate o sa-l reiau, avand ceva know-how la bord.

@Stokkolm: Problema mea cu "standard classes/builds" este ca mi se ofera niste skill-uri despre care nu stiu exact cum o sa se comporte intr-o lupta. Este un concurs de frumusete in care trebuie sa aleg intre niste tool-tips. Ca atare, vreau sa le pot testa inainte de a decide "Da, vreau sa imi agat de gat aceste 3 skill-uri pentru cateva ore de joc, inainte sa am posibilitatea (exp, gold, progression) de a le inlocui sau augmenta.". Pentru ca nu stiam cat de repede o sa pot sa obtin altele. Iar partea de inceput (o data intrat in Cyseal) a lui Original Sin 1 contine de minimum 5 ore (mai degraba 10, daca ai probleme la tigva ca mine si nu te induri sa lasi ceva neexplorat/nediscutat/neterminat) de discutii si de explorare fara lupte propriu-zise.

Si nu, nu fac parte din categoria de oameni care, inainte de a juca un joc, se uita pe letsplay-uri sau pe walkthroughs pentru a determina un mod cat mai eficient de joc - am asteptarea ca asta sa vina natural, din joc. Growing along side your playable characters and what not.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Da, e departe. Oricum, dacă e greoi, e pentru că încă nu te-ai prins de toate, modul optim de parcurgere nu e nici pe departe necesar. Nu e un joc dificil, o zic nu din perspectiva cuiva obișnuit cu ele, ci la modul general. Doar că îți testează puțin răbdarea.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Sufar de sindromul min-max-ing => daca nu este optim, atunci este "greoi". Luptele decurg bine, in general, in sensul ca le castig fara pierderi, insa pe undeva stiu/simt ca ar putea merge si mai bine, ca as putea lua in piept si adversari de nivel mai mare, ca as putea scoate niste combinatii mai curate. 1st world problems, nothing unusual there. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

E bun atunci. Eu sufăr mai pronunțat, l-am jucat cu două personaje lone wolf. Și am pierdut vreo 2 zile când am dat de respec, nu ca să fac respec, ci ca să testez alte build-uri având în vedere că nu am timp să reiau jocuri de 120 de ore.

Și da, poți, există aproximativ cinci sute de combinații aproape game-breaking în OS. Dar toate delicios de folosit. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

I just killed a deathclaw mother and it's babies wadup 8-)

did it in my brand new power armour that I got from my new brothers at bos which I'm on my way to blowing up their/our home
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Mai nou reusesc sa ma joc doar in reprize scurte asa ca am scos PsP-ul si PS Vita-ul de la naftalina.
Momentan joc Slain. Back from hell pe PS Vita. Absolut brutal de dificil. Un Dark Souls al side-scroller-elor.

Imi place atat de mult sa ma joc pe handheld incat ma gandesc serios sa achizitionez un Nintendo Switch.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests