Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Incearca sa-l asezi putin in context. Nu existau foarte multe RPG-uri care sa imbine mecanicile astea cu un univers AD&D in acelasi stil. Pentru anul respectiv, engine-ul era o imbunatatire majora si multe alte chestii mici, pe care astazi le consideri normale, faceau parte din avangarda schimbarilor. Nu stiu, avea un aer de nou si "mai rpg" decat altele de la vremea respectiva (scoatem Fallout 2 din ecuatia asta, care avea alt feeling si, oarecum, public afectiv). Apoi a venit BG2, care a fost cu ATAT de mult mai bun, incat intr-adevar precursorul paleste.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Incerc sa-mi fac timp pentru Devil may cry 5, Resident Evil 2/Biohazard Re 2 si QUBE 2.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Dragon's Dogma, Tales of Berseria si FF XV si ma uit la cei cu switch care joaca Animal Crossingu asta nou, pare fain.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Well, dupa ce am terminat sambata DOOM Eternal, acu' nu stiu ce sa mai joc. Am zis ca n-am nevoie de handhelds (PSP, DS Lite) sau de controller, deci nu pot sa continui alte jocuri de care m-am apucat de ceva vreme. Ma bate un gand sa dau (iar) New Game in Skyrim si sa incerc un playstile nou, da' dupa 5 ore de cursuri online (read: ascultat profii cum vorbesc si cascat continuu), parca nu-mi arde de stat la birou.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Am inceput aseara Control si dupa prima ora trebuie sa recunosc ca nu inteleg mare lucru, dar actiunea e destul de satisfacatoare incat sa ma faca sa merg mai departe.

Tot aseara am inceput si Travis Strikes Again: No More Heroes. Un alt mindfuck, dar il consider captivant.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Iar?!
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Iep, il joc doar la munca. Merge de minune ca joc de serviciu. L am terminat iar pe primul si acum sunt pe final la al doilea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Triggerix »

Silent Hill: Homecoming to big titties

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Babe of the day!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Apparently cel mai bun aspect din homecoming :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Fata aia poate sa ma manance oricand (dont mind me sunt la a treia bere pe stomacu gol)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Un prieten de-al unui prieten mi-a zis ca exista un videoclip cu titlul "Silent nurses from hell", daca te simti intrepid.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Pune l aici
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Nu, ca e deocheat
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Triggerix »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 2 Apr 2020, 19:04 Apparently cel mai bun aspect din homecoming :D
I don't think so. Look at this one. Definitely `don't put your dick in that` worthy material.
Spoiler:
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Am terminat probabil a sasea-opta oara Quake2 in single, campania e foarte traditionalista si destul de solida, daca iti plac shooterele vechi. Cam simplut, am intrat direct pe hard si nu am avut nicio problema majora, in conditiile in care n-am salvat mai deloc si am jucat foarte rar tactic. E clar, insa, si si ca id nu au anticipat felul in care aveau sa ajunga jucatorii profesionisti sa se miste (nu sunt asa ceva, dar am miscarile unui tip mediu ca valoare acum 15 ani), iar chestia asta iti ofera avantaje enorme. Level design-ul e decent, combat-ul in continuare destul de satisfacator, armele foarte crushable, nu stiu ce cuvant in engleza sa mai bag in propozitia asta. Am reinceput si multi, cu prieteni si aiurea pe net, inca gasesc jocul antrenant. Daca aveti chef de vreo partida, ziceti.

Pentru context, am instalat Unreal Gold, dar nu am apucat decat vreo 2-3 niveluri. Diferenta e evidenta, campania e mult mai bine orchestrata, grafica e la un alt nivel (atat tehnologic, cat si estetic). Per total, impresia e mai pozitiva. La fel ca si la vremea lor. Atata tot ca nu ma pot misca la fel de liber si haotico-organizat ca in Quake, evident. :) Sa vedem mai pe la jumatate.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Am jucat putin Doom Eternal. Foarte foarte bun! Miscarile sunt foarte fluide si totul se transforma rapid intr-un balet haotico-organizat (vorba lui juve).
O sa mai joc.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

In cinstea celor 2 saptamani de "teleworking", am decis ca ce-mi lipseste in viata, cat mai este viata, este un grind bun. Nu bun in sensul de calitativ, ci bun in sensul de munca silnica fara orizont. Asa ca am luat AssCreed Odyssey. Fear of death changes your perspective of video games.

Ah, it's shit. World build wise, at least. Se vrea razboiul peloponesiac i.e. shit goes down that's above your pay grade. Insa n-ai influenta asupra razboiului - sunt doar ocazii de a casapi NPC-uri (individual sau in grup, pe drum, la puncte fixe sau intr-o lupta tip arena etc.). Nimic din ce faci nu tine mai mult de primul reset (provincii se schimba, inamici reapar, questuri sunt generate la kilogram etc.).

Ma rog, nu tin sa fac review negativ la joc. Nici jocul nu e recent aparut, nici ce zic eu nu este news break. Presupun ca este standard Ubisoft - versiunea lor anuala de Call of Duty/Modern Warfare.

Insa daca am vorbit de questuri... Diferenta intre Odyssey (si, implicit, pot presupune ca se extinde la orice joc din seria AC) si Witcher 3, de exemplu, este mindbogglingly stupid. Nu zic ca W3 nu avea random "bring me X number of bear asses" quests, insa aici se vede tembelismul dus la niveluri extreme - (aproape) orice quest are un scurt in-game cutscene in care ti se ofera niste background pentru ce urmeaza sa faci. E aproape world-building. Insa toata discutia se termina in aceleasi trei fraze-standard: "it must arrive without a scratch", "kill them all" si "here they come". Si are aceeasi parametri de "go from A to B, then expect things to happen at B, then go back to A to get some".

...

AND DID I TELL YOU ABOUT THE UBISOFT, BOTH IN-GAME AND NORMAL STORE, DESIGNED TO HELP YOU MAXIMIZE YOUR GRIND?!?!?!?!?!?!?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests