Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

E mișto, da, dar eu am preferat să mă folosesc mai rar de partea asta, în câteva momente când chiar contează. La bossi am avut unul remarcabil, am ajuns la big ninja turtle fără elixirs și cu vreo 60% HP. L-am dus din prima la un scuipat de moarte, dar și el pe mine.

Apoi, ca o răzbunare pentru toate luptele alea din Sekiro am activat LW, zici că-am băgat cheaturi. :lol:

In any case, LW mai e cum e, dar combinațiile de magii și ninja skills sunt și mai bonkers.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Mi s-a făcut iar chef și am terminat și cu ultimele misiuni din Nioh, on to the DLC I guess. Partea mai tricky e că DLC-urile nu vin în succesiunea jocului de bază, ci se presupune că ai făcut jumătate din NG+, obținând ceva divine items. Să vedem cum merge.

Ultimii bossi din main game au fost la fel de penali, la unul dintre ei câștigam lupta din prima, apoi a intrat cutscene în care mă bătea el pe mine, dar m-a lăsat să câștig. Lol, gtfo.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am luat PoE complete pe consola, cica are updated ui si tot. Sa vedem cum merge :lol:

Ma enerveaza unele trucuri ieftine in Nioh, cum ar fi in misiunea secundara la care ii zice ogress dar nu are ogress, cu ghost lady si burning heads. E un fel de capra demon, basically. Cu inamici care iti dau stunlock la intrare si tipa de te baga in slow motion in 2 secunde.

Sau bridge revenant mission tot din kinky region, unde tu poti cadea de pe pod dar el nu poate. Cand ii incepe animatia de cazut, jocul ii face roll inapoi pe pod automat. Inteleg ca au vrut sa evite cheeseul unui boss dar din toate cheeseurile posibile, faptul ca ai ki pentru atacuri consecutive cu care sa impingi dudul de pe pod mi se pare cel mai cheeseless.

A da, si are si el burning heads.

Anyway.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Nu pot să zic că țin minte la care te referi exact. Parcă aia cu podul, dar oricum nu poți să cazi de nicăieri dacă ataci, e super lejer din punctul ăsta de vedere. Dacă te apropii de o margine, just quick attack. Doar unul dintre cheaturile incluse by default în joc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Ogress e asta:
Image

Problema cu podul nu era ca se intampla sa cad des (sau at all), ci ca un inamic a primit intr-un mod stupid un buff. Daca nu era loc pe unde sa poti cadea de pe pod (parapeti) tot era mai ok decat "if falling then dont". Se simte amatoricesc facut, de parca isi bat joc devii de tine.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Da, am înțeles la ce tip de inamic te referi, dar e common mai încolo și nu mai puteam plasa misiunea. Sunt enervante e drept, usually I just sprint and murder fast. Burning heads de obicei pot fi atrași înainte de luptă sau omorâți dintr-o lovitură - două, în majoritatea timpului sunt un buff gratuit pentru armă.

Sunt mai multe chestii amatoricești, dar overall tu ai cele mai multe avantaje în jocul ăsta, așa că înțelege-i și pe săracii inamici. Oricum ăștia umani sunt handicapați rău, în majoritatea timpului și cei mai serioși boși umani parcă sunt beți. Își fac combo-uri de multe lovituri în direcții aleatorii, iar tu te uiți la ei cum rămân fără ki. Dacă faci un pas în lateral, declanșează apocalipsa pe lângă tine. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Nu e asa rau pillars pe consola, m-as putea obisnui. Hai cu wasteland 3 acum :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Ce stupizel e sistemul de XP in PoE, am si uitat de el. Asa in average scenarios e ok, te bati ca sa ajungi la urmatorul quest. E naspa cand dai de o lupta mare si grea, castigi si... nimic. No XP reward. Chestii care in Baldurs ar fi garantat level up, aici nimic. Bleh.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

In perioada asta trec prin Thief Deadly Shadows (printre altele) si nemaijucandu-l de vreo 15 ani am uitat cat de atmosferic poate sa fie.
Am pus si niste moduri grafice si de gameplay care mai imbunatatesc putin texturile si mai repara ce era de reparat la gameplay.
Trebuie sa spun ca, din punctul meu de vedere, are cea mai misto atmosfera dintre toate 3.
Nici daca se lansa azi, in stadiul in care e modat, nu-mi era rusine cu el.
Zica cine ce-o vrea, dar se poate prezenta ca "Thief 3" fara jena, vorba lui MG in review-ul din 2004. So underrated...
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Dupa cacafonia numita Watch_Dogs la care am renuntat dupa vreo 15 ore, incerc o alta cacafonie numita Assassin's Creed: Origins. Cred ca am jucat vreo 20 de minute cand a aparut. I remember sand and bugs.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Eu am vreo 56 ore in Origins in care am terminat main questul si m-am apucat acum de dlc-uri. E relaxant, usurel daca faci si toate sidequesturile inainte de vreun main quest si merge in reprize de 1-2 ore. Am inceput acum Hidden Ones DLC care te duce prin Sinai. Nice touch dar joc mai prost optimizat ca asta nu am vazut. chiar si cu vsync on in meniu,harta si cam orice nu e gameplay imi spurca sute de fpsuri in eter fara sa faca...nimic. Practic imi incinge placa video degeaba. Culmea, in timp ce joc placa video se raceste :D Cred ca au incurcat razele.
Image
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

Eu ma joc Vampyr, e la oferta pe Epic Store - impreuna cu cuponul de 10 lire reducere il poti lua la 5 lire.
It feels just right to play it now! :-) Jocul se petrece in Londra anului 1918 in timpul pandemiei de Spanish Flu. Esti un doctor devenit vampir peste noapte. E un RPG fain cu o mecanica interesanta si cu o intreractiune deep cu NPC-urile. Sunt destul de la inceput, am cam 3 ore de gameplay, dar ce am experimentat pana acum mi-a placut.
Oricum, e interesant sa iei pulsul Londrei in acele vremuri. Daca nu l-ati incercat, eu zic ca acum se merita!
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Si eu m-am apucat de AC Origins. Am vreo 12 ore. Am ajuns in Alexandria si efectiv am ramas impresionant de cat de vast si frumos e orasul. Mi-a luat ceva sa ma acomodez cu schimbarile legate de gameplay. Cu schema de control default (dark souls like) nu m-am putut obisnui, dar cea alternativa e foarte apropiata de ce cele din titlurile precedente, iar dupa ce memoria musculara si-a reintrat in drepturi, totul a devenit mult mai placut. O chestie care m-a surprins placut e sistmul de loot - destul simplist, dar e foarte misto ca poti sa iti aduci mereu gear-ul vechi la nivelul tau, contra unei taxe modice la merchant. In Witcher 3, de exemplu, ma dispera la culme cand faceam un quest cu un reward ce trebuia sa fie misto, dar cand primeam itemul vedeam ca e absolut useless, cu cateva nivele sub cel al personajului.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Joc Call Of Duty WWII și îmi place multiplayerul. :(
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Nu tre sa fii suparat pentru asta... :|
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Il iau si eu, poate bagam un multi.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Pătrunjelu' wrote: 30 May 2020, 21:52 Il iau si eu, poate bagam un multi.
Dacă tot este așa, poate băgăm în modul Zombie. Am văzut că este ceva mai diferit față de cum îl știam, ceva mai mare.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

I am dat delete, nu pot tinti cu controller. Screw that.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am uitat sa mentionez, trebuie sa existe o metoda sa poti tinti bine cu controller-ul in FPS-uri, ca in timp ce eu stateam cu scoruri gen 2-20, altii aveau fix invers. Not gonna bother to discover it, si cica trebuie sa te lase jocul sa joci cu keyboard/mouse, ceea ce are sens, ca e cheating, more or less.

On: Joc Diablo 3, e ceva mai fainut pe consola decat pe PC, cu gamepad se simte mai mult ca un action game. Poti sa faci DODGE. Dodge intr-un hack and slash. O fi diferenta si ca aici am toate expansion-urile si e la zi tot.

Trebuie sa vad cum sa fac sa joc mp, ca am dat open to public dar nu a intrat nimeni. I'll force my way onto a server :lol:

Bineinteles dau skip la toate cutscene-urile si dialogurile, nu pot sa suport (fizic sau psihic) replici precum ACUM VAD CA OMENIREA SE LUPTA CU RAUL IN FIECARE ZI.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Am reinstalat Red Dead Redemption 2 pentru că la momentul in care l-am jucat eu aveam un tv de 100cm și am zis să vedem cum arată pe ăsta de îl am de 140. Lăsând la o parte mărimea, televizorul vechi era un Philips antic și jocul marea decent. Welp, pe televizorul ăsta Sony simt efectiv că joc un alt joc. Acum observ cu adevărat cât de bine este făcut jocul și cât de bine poate să arate.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests