Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Dunno, 2 săptămâni sună bine. Nu-mi doresc neapărat un joc care să îmi rețină atenția luni întregi. Dar apoi, am prieteni care au băgat deja 100+ ore în Slay the Spire, so your mileage may vary.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

God Of War 2018. Genial. Efectiv. Genial.
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by teroristul »

Și eu tot God of War. De mult nu m-a mai ținut un joc atât de lipit în fața ecranului. Mă opresc pentru că obosesc și se face târziu, căci altfel...

Ah, și Hocus Pocus ! Primul joc pe care l-am jucat pe PC. Eram la mama la muncă și aveam versiunea shareware care oferea acces doar la unul dintre cele patru episoade, iar când îl terminam salivam la screenshot-urile din restul jocului. Pe cât de simplu, pe atât de distractiv. Sau poate sunt eu nostalgic. În orice caz, mă distrează și HP. :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Hocus Pocus mi se părea cel mai cool dintre platformerele de la Apogee de pe vremea aia. Mișto că e la reducere, n-am jucat niciodată ediția completă. Are și suport pentru controller?
REMEMBER CITADEL
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by teroristul »

Conform acestui thread de pe forumul GoG, se poate juca și cu controller. Am doar controllerul de PS4 cu mine până săptămăna viitoare, pe care nu l-am folosit niciodată cu PC-ul/laptopul, dar pot să dau o încercare.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

GTA 4

Jucasem ceva la lansare și dincolo de dezastrul tehnic, mă lăsase cu o impresie bună.

Mi se pare bună schimbarea de peisaj și tonalitate (voi face abstracție de partea tehnică), însă mă plictisește teribil, sper să își mai revină pe parcurs. E un joc extrem de casual în abordare, făcut să fie jucat în misiuni de 10 - 15 minute, in and out, nu trebuie să ții nimic minte pentru sesiuni viitoare. Misiunile sunt banale, au dezvoltat partea de relații interpersonale dar nu văd de ce aș vrea să mă joc mini-jocuri boring as fuck cu personajele. Sigur, ei în sine sunt mișto ca parte a poveștii principale, dar când au loc întâlnirile astea, sunt practic de decor.

Na, probabil nici cele vechi nu mi-ar mai plăcea la fel de mult acum. Dar măcar varietatea și bat-shit-crazy-ul din SA te mai ținea interesat. Vice City îmi plăcea pentru că plusa fix la lucrurile care au făcut GTA 3 nejucabil pentru mine. Iar GTA 2 was just fucking fun.

Partea bună e că poți să faci puțin role play aici, nu știu de ce am impresia că nici un cunoscut nu-mi va supraviețui. 8-)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Eu personal am iubit mai mult GTA IV decat SA. Ai dreptate, SA este mult mai exploziv insa parca prin explozia asta devine mult prea plictisitor la un moment dat. Plus ca tonalitatea asta din GTA IV se lipeste mai mult de mine. Also, poate tine si de gusturile mele. Si la momentul respectiv, la ce stia sa faca si toata partea de fizica a fost wow. Am avut un soc cand am trecut de la SA unde totul era relativ static la IV unde fizica chiar se simte si parca in sine modul clumsy in care personajele se controleaza il face predispus la eroare din partea ta, un lucru foarte fain. Oh, si mi s-a parut super si bullet impactul din el.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Aia era mai mult o analiză obiectivă, dacă o luăm pe iubiri, e mai rău. Poate că are fizică, dar controlul și fluiditatea mișcărilor sunt la pământ. Se bate cu primele jocuri 3D lansate vreodată. Feeling nici nu mai vorbesc, cromatica și întreg ansamblul vizual al jocului e cam ce puteam eu să fac la orele de desen din generală. :lol: Na, sunt și lucruri care îmi plac la el, dar te oftici când vezi cum se irosesc capacitățile evident mari ale producătorilor.

Apropo, am încercat vreo 2 zile să-i pun MOD-uri până când m-am lăsat păgubaș, nu vă recomand. O dată că jocul e chiar mai praf decât la lansare, apoi (chestie de fan base probabil), mai toate MOD-urile sunt niște mizerii. ENB-urile alea flashy... jesus fucking christ, dezastru. Poate că arată bine pe Youtube, dar fără răbdare în cantități industriale nu ai nici o șansă. Mai toate preset-urile gata făcute sunt dezgustătoare. Te și miri cum se pot unii juca privind la asemenea vomă.

E și vina mea, am jucat relativ de curând Mafia, am mai intrat prin The Saboteur pe ideea că o sa-l reiau... jocuri care pun în perspectivă nivelul la care se situează GTA.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Idk, eu nu am avut probleme cu modurile pe el, ba chiar imi configuram singur ENB in functie de resurse (stiu ca era foarte usor de lucrat cu ele).
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

Dar tu te pricepi.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Poate îl aveai piratat? Acum trebuie să faci downgrade ca să mai poți folosi MOD-urile cum trebuie. Oricum nu aveam răbdare să-mi configurez un ENB, dar l-aș fi folosit pentru niște efecte mai basic măcar.

ne0lith, tu tot Subnautica te joci în momentul de față?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

It's irrecoverable TG, don't try.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Nu stiu eu n am intampinat nicio problema la gta 4. Fara moduri
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Am terminat jocul de bază. Să zicem că devine mai ok pe parcurs, dar per total este un mare meh. Acum m-am apucat de DLC-uri, deja din The Lost and Damned jocul e practic de nerecunoscut. Merge mai bine, se vede mai bine, ideea e mult mai mișto, motocicleta aia e pizdoasă, misiunile sunt mai bine făcute, fucking cutscene-urile dintre ele la fel. Mega schimbare, puteam juca doar DLC-urile și ignoram complet jocul original.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3043
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Lol tocmai mi-am amintit ca am terminat GTA IV dar n-am jucat DLC-urile. Daca zici ca sunt mai bune decat jocul original cred ca o sa le incerc.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4654
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Cand patriarhia hanseatica te trimite la tigaie dar tu ti-ai bagat preventiv toate tigaile in crayer.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4654
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Diablo 2 cu cel mai misto build ever, crossbow necromancer cu summoning si curses. Rupe tot fara sa se murdareasca pe maini *snickers at melee peasants*
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Mai bine un wand cinstit, decât să-ți bați capul cu arbaleta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4654
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Mai, wand-ul e cool and all da necro e cam weak ca sa stea in mijlocul inamicilor, nu cred ca as putea juca cu wand fara anxiety level 99 :lol: Asa cu arbaleta stai la distanta si in caz de urgenta poti sa faci kiting.

Maximum nostalgia cand ajungi in Lut Gholein si incepe muzica. Mai ales ca ultima oara cand am fost pe-aici cu un build similar eram prin a 6-a :lol:
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Păi nu te bagi în mijlocul inamicilor, stai deoparte și dai cu sudălmi. Niciun necro nu folosește vărguța pentru a da în cap inamicilor. Un wand cu bonusuri pe summons și curses ajută mai mult decât pârț damage cu arbaleta, mai ales după ce ajungi pe nightmare sau hell.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests