Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Rukifer wrote: 1 Nov 2018, 13:18 E fix Witcher 3
Bă, eu v-am zis. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Triggerix »

Rukifer wrote: 1 Nov 2018, 13:18 Yasss, welcome to the very bright side with dads having sex with other (hotter) dads.
Ah, a woman of culture. :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Doamne ce mișto e Stalker (Clear Sky). Lighting-ul și weather effects au îmbătrânit extrem de bine.
Why don't more games copy that? (looking at you Fallout)

Apropo Clear Sky are faction war din swamp broken. Mă duc să atac o bază inamică și-mi las camarazii lângă un camion. După ce curăț zona nu primesc nici un acknowledgement. Bun, mă întorc în baza din apropiere controlată de noi annnndd cei de lângă camion au murit iar baza inamică cucerită acum 10 minute a facut respawn :P
Oh și mi-a murit quest giver-ul la o misiune de recuperat un artefact (Stone Flower?). Face parte din farmec. Ce joc făcut în Vest te-ar lăsa să nu poți termina un quest fiindcă ți-a murit sefu' ? :roll:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Stiu cum e, am jucat in trecut Stalker: Shadow of Chernobyl si Call of Pripyat. Clear Sky nu am apucat sa-l butonez, poate mi-l iau cand o sa fie reducerile de iarna. Toate 3 sunt jocuri bune.
Acum ma joc un platformer arcade: Cloudbuilt. Momentan imi place tot la el si pot sa zic chiar ca e super adictiv.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Cristan wrote: 28 Oct 2018, 18:19
ImageImageImage
Cu ocazia asta am aflat că-mi lipsesc coperta de carton și o a 3-a figurină, pe care o primeai dacă făceai pre-comandă.
M-am gândit să-l încerc puțin, mai ales că l-am auzit și pe Edgar vorbind despre el la AllVorbe. Spre surprinderea mea, codul jocului s-a activat fără probleme pe Steam. Știam că jocul e activabil, dar nu mă mai așteptam să meargă, având în vedere cât timp a trecut de când nu mai e disponibil, plus că jocul era folosit, când l-am luat de pe ebay.

Well... am intrat în el. Și arată foarte bine, nici la asta nu mă așteptam. S-ar putea să mă mai joc.

PS. Chiar la început erau niște aparate cu tot felul de jocuri de noroc și un tonomat, dar și o clonă de pac man, cu tematică vikingă:
Spoiler for rune man:
Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

PS. Chiar la început erau niște aparate cu tot felul de jocuri de noroc și un tonomat, dar și o clonă de pac man, cu tematică vikingă
Heh, ăla e reclamă la Rune: Halls of Valhalla. E făcut tot de Human Head ;)
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Ah, recunoscusem logo-ul, de-aia am postat screen-ul, am uitat doar să adaug un smiley să subliniez referința.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

De fiecare data cand intru in Skyrim ies rapid pentru ca-mi amintesc cat de sterp e la orice altceva decat aurore boreale si munti. O avea Oblivion valoare sentimentala sau ceva, dar mi se pare la ani lumina de Skyrim.

Am inceput Oblivion cu sign of the atronach si acrobat cu swords, ar trebui sa introduca extra challenge pe parcurs si sa nu faca toate mecanicile extra gen alchemy sa devina useless. Prea curand cel putin.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

15 hrs in - un personaj hibrid care poate niste physical damage dar are nevoie si de mana cu atronach e cum ar trebui sa fie Oblivion by default. Absenta mana recharge are impact major, nemaiputand sa stai intr-un colt pana ti se reincarca mana si apoi sa te bagi in inamici esti fortat sa gasesti solutii alternative cu potiuni si velkynd stones. Alchemy devine important, gasitul de ingrediente devine important, banii pentru potiuni si scrolls devin importanti, astfel ca loot-ul bun de vanzare devine important, deci dungeon-urile devin importante, quest-urile pentru special weapons/armors devin importante.

Nici nu stiam ca un elder scrolls poate fi asa hardcore. Si-s doar pe medium diff.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Pătrunjelu' wrote: 7 Nov 2018, 10:18 Nici nu stiam ca un elder scrolls poate fi asa hardcore. Si-s doar pe medium diff.
:lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Stokkolm »

E imbalnced rau Oblivion din cauza level-scaling-ului. Poate deveni foarte hardcore daca faci prea multe level-up-uri aiurea.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Acrobat pe ceea ce in realitate e battlemage ar trebui sa rezolve putin din aia, fac level up in mare parte din blade si jumping ceea ce nu e mult (momentan sunt undeva pe la level 5 sau 6).

Daca puneam primary skill alchemy acum eram level 99999 :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Good luck cand dai de-un troll. Pe mine cam asta m-a făcut să nu vreau să-l mai continui la ultimul playthrough. Devine ok dacă ai un enchanted weapon cu azura star dar pur și simplu nu e satisfăcător deloc combat-ul. Offf și chiar îl începusem special doar ca să joc Shivering Isles dar tot n-am apucat că m-am luat cu altele, a venit plictiseala și l-am șters. Cam la fel și cu multe quest-uri (still not as bad as the companions în skyrim) Fighters Guild e ok să-l joci o dată, Mages Guild l-am termiant când eram mai mic și nu-mi amintesc nimic din el, Dark Brotherhood sunt chiar mișto, Knights of the Nine la fel ca Shivering Isles nu l-am jucat deloc, Thieves Guild e ok. But seriously aproape totul din oblivion și skyrim țipă quantity over quality.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Nu e prima oara cand joc (sau termin) Oblivion btw :-D Desi e drept, ultima oara a fost prin 2008-2009.
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 135
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Dr. User »

De Prey m-am apucat si eu acum putin timp, imi da putin senzatia de arcade cu benzile alea pe care trebuie sa mergi in toate directiile si cu podelele alea intoarse, sper sa nu se exagereze cu mecanicile alea de gameplay.
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by teroristul »

DOOM (2016) - îl țineam în library pe Steam pentru când îmi va veni pofta de a secera valuri de hell spawns. Ei bine, azi m-am trezit înfometat! OST-ul l-am ascultat de nenumărate ori până acum și se potrivește de minune cu acțiunea viscerală de pe ecran (pe mine mă ajuta să mă concentrez la muncă :) ).
Îl joc agale, încercând să explorez și secretele fiecărui nivel. Partea de exploring mi se pare binevenită după o încăierare intensă și primești bonusuri gen fist-bump cu un doom guy figure!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Cred că am trecut de 2 treimi din Serious Sam 3 și abia acum am văzut că există Fusion, lol. Oricum, nu mă plâng, practic cel mai bun SS de până acum, poate primul să aibă ceva de zis. Inițial credeam că voi fi deranjat de stilul vizual, dar acum nu m-aș mai întoarce la cel vechi. Le-a ieșit surprinzător de atmosferic. Awesome shit.

Level design genial, începe mai domol cât să te înveți cu armele și inamicii, apoi te trântește pe spații mari cu câte o mie de dihănii. Destul de old school la bază, dar fără secțiuni tâmpe de platforming. Am fost sincer surprins, acum sunt interesat și de următorul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

teroristul wrote: 10 Nov 2018, 15:35 DOOM (2016)
Pai partea de level explore e obligatorie pentru a duce upgradeul armelor preferate si power skills la maximum. Dupa ce termini campania pe un nivel macar mediu de dificultate, te poti apuca de Arcade, acolo unde poti juca toate nivelele pentru scor de performanta. Eu am cateva nivele pe care nici acum nu am reusit sa le termin cu Slayer rank pe Ultra Nightmare, mi se par aproape imposibil de incheiat in acest mod.
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Apropo de Serious Sam 3, pe langa ce a spus TG mai sus as mai adauga dupa pararea mea neavizata si pur subiectiva faptul ca intr-o oarecare masura necesita si un pic de strategie in procesul de anihilare a cohortelor de inamici, cel putin eu asa am simtit, ca trebuia sa-mi planific macar schematic cum sa procedez ca sa nu mor in mod repetitiv si fara succes de level progress.
In ciuda acestui FPS celebru destinat unui mod de joc foarte simplist si cu un mod de rezolvare a problemelor destul de intuitiv, in acelasi timp baietii de la Croteam detin in portofoliu si briliantul The Talos Principle, un titlu din aceeasi categorie prin care au demonstrat ca se afla la polul opus dpdv al efortului de gandire pentru a incheia macar primul templu din joc. Pentru fani si amatori: in unele platforme cu ceva atentie si explorare se gasesc si niste Easter Eggs din Serious Sam 3 :)
Acum ca am scris despre SS3, mi-am adus aminte si de Painkiller, un joc asemanator dar care, in lumea mea sta mult mai bine la capitolul story, level art, sunet si atmosfera. Consider ca un fan al FPS-urilor atmosferice trebuie sa fi incheiat acest joculet cel putin odata.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Mi-am luat la reducere Assassin's Creed Black Flag pe PS4 ca a vremea lui nu l-am jucat pe pc, si pot spune ca regret ci 45 de lei cheltuiti. Nu inteleg cum toata lumea il aclama a fi unul dintre cele mai cele, pentru ca cel putin in opina mea, nu are treaba cu Assassin's Creed. Este un joc foarte interesant, colorat, whatsoever, dar partea legata de asasinat nu isi are treaba in joc. Eu il vad la fel ca pe Mass Effect Andromeda, care cred ca daca nu avea numele de Mass Effect avea mai mult succes. Idk, sunt la 10% progresie in el si inca astept sa se lege ceva sau macar povestea sa devina interesanta, ca pana acum ma plimb cu barca si vanez rechini. Acum ca o mica comaparatie, am jucat putin Unity pe pc si cu toate ca este el copt si busit, mi se pare ca are de 3 ori mai mult feelnig decat asta.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests