Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

*sees a blobber mentioned*

A-HA!! Got one! *wishlisted*
dump CHA
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

Darkwood - E un survival horror destul de atmosferic si misterios, dar caruia parca ii lipseste ceva pentru a ma prinde cu adevarat. Jocul sufera de lipsa unui obiectiv real astfel ca o data ce te obisnuiesti cu explorarea lumii, colectarea de materiale pt crafting si supravietuirea, totul devine o experienta repetitiva cu un fir narativ foarte firav. Ce-i drept, secventele suprarealiste, personajele ciudate si coloana sonora isi fac treaba foarte bine, insa din moment ce nu par sa duca undeva, au incetat sa imi starneasca prea multa curiozitate.

Cat despre dificultate, am devenit suspicios o data ce am vazut mandria cu care jocul te informeaza "This is a difficult experience, we won't hold your hand". Ceea ce se traduce prin inamici ce se spawneaza uneori direct in casa pe care ai baricadat-o, caini salbatici ce sparg usile de unii singuri, desi ar fi nevoie de unelte gen topoare pt asta, arme de foc de unica folosinta (majoritatea cu mai putin de 10 gloante, dupa care sunt de aruncat, in conditiile in care necesita mult timp si resurse scumpe pentru a fi construite) si momente in care esti bulversat de nr de inamici pe care trebuie sa ii infrangi cu arme melee, inghesuit intr-o camaruta. Toate astea ca sa forteze niste morti si sa mai dea si producatorii o labuta la gandul ca au facut un joc dificil. Astea fiind zise, jocul e destul de bine echilibrat in ceea ce priveste penalizarea mortii, imo, astfel ca, desi vei pierde niste bonusuri in ceea ce priveste reputatia (punctele de reputatie fiind de fapt moneda prin care poti cumpara iteme de la comercianti), vei putea sa iti recuperezi echipamentul pierdut in locurile deceselor anterioare si vei putea avansa in ciuda unor momente nefericite.

Totusi jocul mi-a placut mai mult decat poate am lasat impresia aici, dar nu gasesc motivatia sa il duc la capat.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Un joc despre care ne0lith a scris doar două paragrafe? I should check it out!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

M-am apucat de Darksiders 2 ca sa constat ca i-au schimbat un pic interaction-ul la climbing si focus, dar asta nu ar fi fost o problema daca nu ar fi fost insotit si de niste bug-uri. Nu pot urca pe pereti, astfel incat dupa ce se agata de un perete, gigelul capata instantaneu un handicap si devine inapt sa mai faca vre-o miscare in orice directie. Am reusit sa escaladez un perete destul de inalt dupa 'enspe mii de incercari, pline de caderi stupide si nejustificate :| As vrea sa-l continui, dar in modul asta mi-e greu sa cred ca voi reusi.
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

ELEX - pfoai ce feeling de Gothic are. <3
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Îmi faci în ciudă. O să îl iau și eu, dar nu știu când apuc să îl joc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Chiar voiam sa intreb pe topicul dedicat daca are feeling de Gothic.
Eh am gasit raspunsul aici. :)
Il iau si eu cu proxima ocazie.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

South Park: The Fractured But Whole - fart on everything all over again
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TaikoKaira »

Ieri am început oficial primul joc Call of Juarez, instalat de pe un DVD al revistei Level (septembrie 2009). Păcat că majoritatea jocurilor de astăzi se găsesc mai degrabă în variantă digitală decât aşa.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

M-am apucat si eu de South Park: TFBW. Am doar vreo 2 ore, dar deja pare unul dintre jocurile bune pe care le-am incercat anul asta.
Singura chestie care ma deranjeaza, e ca la unele bude imi trebuie 3 maini ca sa reactionez indeajuns de repede la QTEs. Or maybe I'm just bad at pooping :(
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Yay heroes 3 again, campaniile, restoration of erathia pana m-oi plictisi. Incep la 11 annnnd e 2 noaptea :D. Misto a doua misiune cu ingerii, nu inteleg nimic din lore ca n-am jucat decat h3 dar e ok ma prind eu poate
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Sa joci si expansiunile, ca-s mai bine realizate si scrise campaniile alea.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Tin minte ca am cheezuit una din misiuni din RoE, mai exact aia cu atacul asupra unui oras guarded de ceva personaj unic OP af. Nu mai aveam ce sa fac cu save-ul curent asa ca am cumparat eroi cu lots of saving/loading si le-am facut level up pana unul a primit water magic suficient de avansat incat sa scoata o barca din nimic (ca sa bypass garrisons).

Devii stiau ca noobii ca mine tre sa cheezuiasca asa ca lui OP guy i-au pus movement infim, deci era trivial sa ajungi la castel cu barca, sa-l faci sa iasa din castel dupa tine fara sa te poata ajunge si apoi sa capturezi castelul lasat gol.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

a cheezui? ce-i asta? n-am mai auzit pana acum.

eu am terminat ambele campanii Heroes 2 si acum sunt la ultima misiune de la campania principala The Price of Loyalty de la expansion
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

ola small dickie wrote:a cheezui? ce-i asta? n-am mai auzit pana acum.
Basically cand trisezi fara sa folosesti un cheat explicit. Poate exploatezi ceva ce au ratat designerii, un bug sau mai stiu eu ce, ca sa reduci dificultatea la 0. "The way it's not meant to be played".

Un alt exemplu de cheesing e in Dark Souls la Taurus Demon. Poti sa-l omori cu dive-uri din turn fara sa-i dai sansa sa faca mare lucru.

I also did that.

I'm a pretty shitty gamer, thanks.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

cred ca am facut asta la fallout 1. dupa mi s-a parut naspa si am abandonat jocul :(

gasisem nu stiu ce arma care avea sanse foarte mari de kill sau ceva de genul. si descoperisem ca pot salva in timpul luptei si dadeam load daca ratam cu ea. :'(((( si am dat quit game. EU NU POT TRISA.

desi nu stiu daca asta se incadreaza la cheesy shit ala
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Ala e savescumming.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Savescumming fac in orice RPG, nu mi s-ar parea distractive altfel. Tot fun-ul e in loop-ul fail; reload; change tactic until you succeed. Imi folosesc creierul 1% cand construiesc characters si 150% dupa al 10-lea reload in care ma uit disperat prin inventory si ma intreb daca cutitul ala de plastic gasit pe jos nu ma poate ajuta sa castig :lol: i.e. lenesul mai mult alearga.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

da dar sa dai load game in timpul luptei pana arma cu un procent mare de instant kill omoara victima mi se pare deja altceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests