Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

Pătrunjelu' wrote: 12 Jul 2018, 22:25 Am luat o pauza de la RTW ca sa joc niste Titan Quest :lol: In mod normal mi-ar fi displacut setting-ul (unul din motivele pentru care nu l-am jucat pana acum), dar dupa atat RTW parca il apreciez mai mult.

E un joc ok.
Joci Anniversary Edition sau TQ vanilla?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Anniversary.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

Then you're good to go. Daca era varianta vanilla mai aveai de instalat IT si inca un fanpatch, dar AE rezolva multe din bug-uri. Anyway, am trecut prin jocul asta de aprox. 10 ori, deci daca ai nevoie de ajutor cu builduri, don't hesitate to ask.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Mi-am facut un melee character (axe + shield) cu primary skill defense si secondary nature, dar cred ca data viitoare cand intru intr-un oras ma respecializez, credeam ca o sa fie misto defense + summoning dar lupul ala e aproape inutil, prefer in schimb ori sa bag punctele alea in defense ori pe alt skill cu offensive skills/spells.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

Da, Defense cu Nature nu prea e cea mai interesanta combinatie. Amandoua se bazeaza pe tanking si support, deci poti sa stai mult si bine pana treci de inamici. Daca vrei sa folosesti Defense atunci iti recomand un Conquerer, adica sa combini Def cu Warfare. Asa poti avea un char echilibrat.

Buildul meu preferat era de Assassin, anume Warfare + Rogue. Esti glass cannon si treci prin inamici imediat. Bine, o sa si mori destul de des, dar inveti sa te feresti. Plus ca ai ceva versalitate. Poti sa iti faci un char util atat in 1v1, aoe, support si crowd control. Doar ca dureaza ceva pana deblochezi skillurile mai bune de rogue.

O alta specializare distractiva e Dream, unde poti sa te joci cu mintile oponentilor.

Daca ti-e de folos, arunca o privire si aici, ca sa iti planifici skill-urile:
http://www.titancalc.com/

Edit: Daca vrei sa folosesti Warfare, neaparat sa duci Onslaught la maxim si sa il pui ca atac principal pe left mouse button. Consumul de mana e insignifiant comparat cu beneficiile.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Hai ca Onslaught suna ca un skill mega fun, clar incerc Warfare + Defense. Nu cred ca am inca nivelul necesar sa deblochez onslaught (abia am terminat quest-ul cu oracolul din Delphi), dar nu mai am mult.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

Sa adaugi un punct si in battle rage. Mai mult nu e necesar, ca isi face treaba doar cu un punct si are rol de a lega celalalte abilitati. La fel si battle awareness. Anyway, ca recomandari generale as zice sa duci la maxim skilluri precum armor handling, shield smash, disable, focus, colossus(mai ales asta) samd. Pe warfare ai nevoie mare de weapon training, ignore pain, ardor etc. Daca vrei sa faci respec si nu vrei sa dai banii aiurea prin joc, incearca tqdefiler, un program facut special pentru asa ceva:
https://tq.soulseekkor.com/downloads.html

Tin minte ca mergea si cu varianta anniversary dar o sa te rog sa il incerci pe un char de proba prima data.

In fine, astea sunt chestii ce tin de min-max si nu sunt litera de lege. E experienta ta de joc si nu te opreste nimeni din a alege ce skilluri vrei.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Bleh, nu pot sa schimb specializarea cu totul, am reusit doar sa bag punctele din nature in defense. Asta e, next time. Mi se pare cam cheat sa folosesc external tool so I won't.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Azad »

That sucks. Nu mai tineam minte ca nu poti sa schimbi specializarea. Alternativa ar fi sa incepi iar, mai ales ca nu ai ajuns departe. Altfel exista riscul sa devina o experienta frustranta.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

N-as putea sa zic ca jocul a devenit mai dificil sau ceva, e relativ easy. No way sa reiau 7 ore de joc, pushing on to Athens here :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Am inceput si Throne of Darkness, eram curios care-mi va placea mai mult. M-am apucat sa joc aseara pe la 10, la un moment dat am zis ca ar trebui sa ma opresc ca sigur e trecut de 12, ies si vad ca era aproape 4 :lol:

Titan Quest se simte mai bine cand il joci pentru ca-i mai nou si personajele au mai mult de 2 cadre de animatie, in rest ToD mi se pare mult mai atractiv.
Principalul motiv e ca are putin din atmosfera aia dark si apasatoare din Diablo 1. Tinand cont ca ToD a aparut dupa Diablo 2, as far as I'm concerned, a stiut mai bine decat D2 ce a facut D1 sa fie misto.

Restul de atmosfera e ce as numi un gen propriu de dark si creepy, cu niste discomfort si uneasiness pe margini. Love it.

Image

Altele: setting-ul mi se pare mult mai atractiv decat Grecia antica dar nah, asta tine 200% de gusturi. Still, uitandu-ma la design-ul in general dar mai ales al creaturilor din ToD, nu pot sa nu remarc faptul ca TQ si-a luat prea putina licenta poetica — e cat se poate de default si spartan... pun intended, poate si de devs.

Even more: sistemul prin care transformi loot-ul inutil in loot util e super, zero gunoaie care sa-ti ocupe inventarul pana la urmatorul vendor. Eliminarea plimbarilor pana la blacksmith/healer e de asemenea bine-venita.

Ideea cu 7 samurai e interesanta, nu stiu cum ar trebui sa fie jucat optim, eu mi-am ales 4 favoriti (swordsman, leader, archer, brick) cu care joc mereu. Prefer sa-i specializez pe ei decat sa bag puncte in toti, cred ca-i mai wise.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rege »

@Patrunjelu' arată bine de tot iar asta + descrierea ta "gen propriu de dark si creepy, cu niste discomfort si uneasiness pe margini" îmi aduce aminte de The Last Ninja.

La Thief (4) mai am 2 misiuni principale, 1 Basso şi 1 Vittori. Dar nu mai pot să-l joc decât în doze mici. De multe ori caut cum naiba să intru într-o clădire pe când trebuia doar să picklockuiesc uşa din faţă. La alte clădiri trebuie să înconjori tot oraşul. Iar asta îţi cam taie pofta, mai ales că se aplică şi la misiuni (ba ai etaje întregi cu niciun gardian să-ţi vină de hac ba e preferabil să te urci undeva sus şi să-i transformi în arici). Probabil o să scriu un review după ce e gata totul.
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

De curand m-am apucat de Observer, dar degeaba, e ceva ce nu gasesc la inceput in prima misiune sau un fel de puzzle aparent usor care nu ma lasa sa trec mai departe. E foarte frustrant ca m-am blocat din acest motiv.
Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Overload. Tumneseule, e Descent 4!
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Mi-am pus submarinul la încărcat. Command: Modern Air/Naval Operations. Momentan fac tutoriale, am ajuns la cele de submarine.

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rege »

Un fel de Dangerous Waters (2005) fără 3d dar cu portavioane? Tentant!
the secret geometry of chance
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

rege wrote: 25 Jul 2018, 12:37 Un fel de Dangerous Waters (2005) fără 3d dar cu portavioane? Tentant!
Cu tot din 1960 încoa' :) Se trage Harpoon (în care mi-am prins urechile rău de tot când eram mai mic, că n-avea tutoriale care să-mi dea mură-n gură tot). E scump ca dracu, vreo 80 de euro pe steam, dar am găsit un key pe g2play cu vreo 26 de euro.

Dacă vrei ceva asemănător, dar cu puțin 3D, poți încerca Jane's Fleet Command.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rege »

Am încercat Dangerous Waters şi Jane's Fleet Command la vremea lor (demo desigur) dar tot la Sub Command m-am întors. Cu toate că "ai Sub Command" şi în D.W., atmosfera tot din S.C. mi s-a părut cea mai imersivă (dacă am voie să folosesc acest cuvânt). Silent Hunter am încercat un singur demo dar n-am înţeles nimic.
Iubirea cu care au fost concepute (reproduse) misiunile din Command: ... îmi aduce aminte de S.C. deci mulţumesc :mrgreen:
edit: cam aiurea că n-are versiune retail
the secret geometry of chance
User avatar
MateiIrinelOffishal
Space Invader
Posts: 3
Joined: 27 Jul 2018, 21:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MateiIrinelOffishal »

PUBG, LOL, CS:GO , ETS2 MP xD ... cam atât. Am zis că o să revin și la niște single players de genul Far Cry 5 sau ultimul Wolfenstein, să vedem...
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4674
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

It's Diablo alright :lol:
Image

Devine crazy hard in ultimul act, mai ales daca nu ti-ai dezvoltat cat de cat egal personajele din party. Din pacate toate features ce sunt altfel interesante, devin enervante rau inspre final — e un mega waitfest.

BUT still one of the best H&S I've played yet.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests