Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Mahdi »

Am coborât astăzi în arhive pe Wayback Machine și am aflat că RPG-urile erau de căcat și în 2003:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by sebas »

Eh, păi 2003 chiar fusese un an de rahat pentru RPGuri (și mulți alții urmară). :P
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Mahdi »

Păi oricum, acel „oldies=goldies” nu cred că se referea nici la alea bune de prin 2000-2002.

În plus, hai că n-a fost așa rău nici 2003-ul. Temple of Elemental Evil, KotOR, NWN Shadows of Undrentide, Gothic 2 Night of the Raven...
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by TG »

Cel mai bun RPG 3D a apărut în 2003, să nu exagerăm... Din păcate a apărut și KotoR dar na, nu putea fi perfect. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Mahdi »

Dar ToEE e mai degrabă 2.5D.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by TG »

Ehehehe.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by McWilliams »

Daca tov Jim Sterling (@Cristan: asta are bad-rep printre Gigei - nu am cum sa-l apar, nu am cum sa-l sustin, nu am cum sa-l circumnavighez... cause there's a LOT of Jim Fuckin' Sterling son!) este de crezut, EA va ataca in justitie decizia guvernului Belgiei de a impune producatorilor de jocuri video sa scoata lootboxes din jocurile lor, pe motiv de gambling.

Take Two Interactive/2K Games si Activision/Blizzard s-au supus, evident cu asterixuri de genul "noi nu suntem de acord cu felul in care guvernul belgian interpreteaza legea, dar fie", insa EA pare ca nu este dispusa sa inghita decizia asa de usor si vrea sa creeze un precedent legal pentru toata industria.


Nu prea pot link-ui un material-sursa: videoul lui Jim este... well, it's gaming industry ranting, not the bare facts; iar articole despre decizia EA nu par sa existe in limba engleza (ce se vede in video este scris in... batava?!).

Here's hoping EA's gigantic lawyer trust fund won't win the day for them.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by tnt »

Nu vad cum ar putea sa aiba castig de cauza. E ca si cum ai da in judecata un stat suveran unde fumatul e interzis in anumite locuri, iar tu care ai fumat nu esti de acord cu felul in care e interpretata si aplicata legea acolo, ca fumatul n-ar fi fumat cand e palmat. In loc sa-si vada de BF5, ca jocul ala va fi o noua catastrofa, pe ei ii doare capul de cartonasele cu jucatori din fifa. EA o sa o suga din nou.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by McWilliams »

Asa as zice si eu. Insa s-au vazut destule cazuri in care sacul (aparent) fara fund al corporatiilor a reusit sa plateasca suficienta materie cenusie juridica incat sa fie gasita o portita in lege. Plus ca guvernul Belgiei nu isi propune castiguri materiale din interzicerea de lootboxes, asa ca nu stiu cat timp, energie si mai ales bani ar investi intr-o actiune in instanta.

Daca tot ai facut analogia cu fumatul, sa stii ca PM a amenintat cu judecata multe tari de lumea a doua/a treia cand a venit vorba de aproape orice legat de fumat, de la interzicerea fumatului in spatii publice la ambalajul neprietenos de pe pachetele de tigari. Si a castigat prin neprezentare multe situatii, tocmai pentru ca ei, PM, aveau mai multi bani gata de "spart" pe avocati decat tarile respective. Si legi anti lootboxes nici nu poti zice ca ar avea la fel de mult sprijin popular ca legi antitabac.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Mahdi »

Belgia n-a dat o lege care interzice expres lootbox-urile din jocuri. A fost doar o decizie care încadrează lootboxes la jocuri de noroc, care-s reglementate strict în cadrul legislativ existent. Sau cel puțin asta am înțeles eu din toată tărășenia. Teoretic ai putea să contești o asemenea decizie, nu e ca și cum te bați cu parlamentul să abroge o lege care atacă expres această problemă.

În orice caz, dacă EA o suge din nou, nu înseamnă mare lucru pentru starea jocurilor mainstream. Vor exista în continuare pay to win și microtranzacții stupide și fără elementul de randomness al cutiuțelor fermecate.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by TG »

Încerci să zici că dacă ar interzice ăștia lootboxes nu se va schimba aproape nimic? Nuuuu, lasă prostiile Mahdi. :o
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by McWilliams »

De aia si raspunsurile sunt "nu suntem de acord cu interpretarea" - pentru ca justificarea legiuitorului este ca lootboxes seamana cu gambling, iar pentru gambling avem reguli mai stricte decat pentru alte mijloace de entertainment, gen carti, filme, muzica, jocuri video. Legile nu se fac cu dedicatie decat arareori. In general, este mai simplu sa cauti similaritati si sa incadrezi un ceva nou intr-o zona deja rezolvata.

Da, TG, n-o sa se schimbe mare lucru. Asteptarile mele nu erau la o revolutie proletara. Insa diferenta este exact acolo - n-o sa se schimbe mare lucru este usor diferit de n-o sa se schimbe nimic. Usor diferit in bine.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by zme-ul »

EA se joaca cu focul, Procuratura din Bruxelles a demarat o anchetă penală in cazul asta
https://nl.metrotime.be/2018/09/10/news ... l-fifa-18/
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by McWilliams »

Ehehehehe, tinand cont ca este pe toate gardurile ca GTA V aduce profit nebanuit si continuu pentru EA, cred si eu ca altora li se intunericeste privirea - adica eu de ce sa fiu regulat si sa platesc taxe EXTRA, iar ala sa nu fie regulat si sa pastreze tot?!

Dar, in esenta, se ajunge la aceeasi discutie, din US, care a fost, este si va fi cu "fantasy draft". Ca si acolo sunt destui care ar vrea sa-l incadreze in clasa "gambling" si sa-l regularizeze si sa-l taxeze in consecinta. In timp ce aia care invart bulgarele numit "fantasy draft" si isi umflu portofelul nu vor s-o mai scoata din "it's a skill game!" prin toate reclamele. Si desi "fantasy draft"-ul indeplineste aproape toate conditiile pentru a fi gambling, insisi participantii zbiara ca este un joc de CUNOSTINTE, nu de noroc. Ca altfel cum ii poti explica nevestei ca banii de facultate ai copilului s-au dus pe apa sambetei, tu convins fiind ca vei castiga insutit folosind spreadsheet-urile alea speciale luate de pe net?


And since I am rambling on, si-l mai aduce aminte cineva pe ala de la televiziunea lui Dan Diaconescu, care descoperise el formula magica de a castiga mereu la loto? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Waaagh! »

Mahdi wrote: 10 Sep 2018, 23:23
În plus, hai că n-a fost așa rău nici 2003-ul. Temple of Elemental Evil, KotOR, NWN Shadows of Undrentide, Gothic 2 Night of the Raven...
:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by tnt »

Iara logica de genul “asa de bun e jocul nostru si asa de mult merita jucat, incat vrem sa oferim optiunea de a plati pt a sari peste bucati din el” care te face sa vomiti. Cine plm vine cu asemenea aberatii, e greu de inchipuit.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Să vorbim despre Declin: despre DLC-uri, pay-to-win, cosmetice & stuff

Post by sebas »

Și eu care eram entuziasmat pt Dmc5. Acum sunt sigur că n-o să-l joc
dump CHA
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 15 guests