Game of the Year 2017 - Forum edition

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by Mahdi »

Mai sunt vreo două săptămâni până se încheie anul, dar cred că putem încă de pe acum să tragem o concluzie privind jocurile din 2017.

You know the drill. Încercați să faceți un top 3 al jocurilor lansate anul ăsta. Sau scrieți câteva impresii despre ce ați jucat din 2017 - ce v-a plăcut, ce v-a dezamăgit, ce v-a scăpat... N-or fi toate cu microtranzacții și pay to win. :)

Dacă doriți să recitiți, mai jos sunt discuțiile din anii trecuți:
Pentru mine a fost un an destul de sărac. Deși au fost destule care mi-au trezit vag interesul, pe mână mi-au ajuns doar câteva:
  • Thimbleweed Park - A fost o achiziție de moment - pixel art-ul din poze mi-a stârnit pofta de un adventure old school, care să umple golul lăsat de dezamăgirea care a fost Broken Age. Și a meritat, mi-a plăcut mult - în ciuda finalului fâsâit, unde se mai putea lucra, zic eu.
  • Gwent - Nu sunt nici fan card games, nici fan al jocurilor cu multiplayer competitiv. Cu Gwent am avut însă o obsesie încă din Witcher 3, unde făcusem colecția completă și le-am luat banii tuturor hangiilor din regat. Varianta stand-alone e mult mai complexă, păstrând însă curba de învățare foarte lină. După 50 de ore a trebuit să iau o pauză, devenise prea adictiv. Se lansează oficial doar la anul, cu o promițătoare campanie de single player, dar pentru mine rămâne cel mai fun joc din 2017.
  • Torment: Tides of Numenera - Este semidezamăgirea anului. Nu a reușit să iasă din umbra predecesorului său spiritual. Foarte multe idei bune și momente unice s-au pierdut într-un talmeș balmeș fără o direcție clară. Nu e un castron total - merită dacă-l prindeți la reducere și aveți dispoziție de maratoane de lectură.
Și cam atât pe 2017. Mi-au scăpat însă o grămadă: Prey, Nioh, Hollow Knight, Cuphead, Nier: Automata, Little Nightmares... Cine știe când le-oi încerca și pe astea.
REMEMBER CITADEL
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by zme-ul »

Divinity Original Sin II
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by TG »

N-am jucat Original Sin 2 și ar mai fi Spellforce 3 și Torment. Din ce am jucat, ELEX ar fi pe primul loc, iar pe locul 2 tot Gwent. Cred că am băgat peste 100 tho, had to make a judgement call to stop, pentru că nu îmi permit investiția în timp.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by ola small dickie »

Jocurile lansate in acest an pe care le-am jucat: Thimbleweed Park, Detention, Paradigm, Four Last Things, Profound Red, The Last Time

ola small dickie`s 2017 Game Of The Year goes tooo............THIMBLEWEED PARK! UAUAUAUAUA. FELICITARI!

ola small dickie`s dezamagirea anului: Paradigm. BUUUUU!!!! :cry:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by Stokkolm »

1. Doom 2 - in sfarsit am terminat si ultimul nivel fara nici un cheat si cu fara mouse aim vertical. Shooting demons never gets old.
2. Heroes of Might and Magic 3 - am apucat sa ma joc mai mult cu Random Map Generator, are plusuri si minusuri fata de scenariile standard, per total e o provocare mai balansata.
3. Dota 2 - chiar daca player-base-ul a decazut din punct de vedere moral, mecanicile de joc sunt intr-un stadiu mai bun decat oricand, aproape orice abordare poate fi castigatoare.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by Mahdi »

Jocuri din 2017, bruv. Că pe Diablo îl avem oricum toți pe locul 1.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by juve3332 »

Cum adica a decazut player-base-ul dpdv moral?!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by Mahdi »

Nu l-au lăsat să câștige.
REMEMBER CITADEL
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by SenFire »

Thimbleweed Park, Full Throttle Remastered și cam atât am jucat din lansările recente
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by MC »

juve3332 wrote:Cum adica a decazut player-base-ul dpdv moral?!
adica a devenit cea mai toxica comunitate.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by juve3332 »

Totusi, puteam incadra asa ceva in notiunea de moralitate?
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by joonior_bmf »

Ma abtin cu nominalizarile pana la anu'. Poate apuc sa joc si Finding Paradise (To The Moon sequel). Pana acum, South Park: TFBW e cel mai bun din ce am jucat.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by MC »

juve3332 wrote:Totusi, puteam incadra asa ceva in notiunea de moralitate?
Eu zic ca da. Faptul ca a devenit cea mai toxica comunitate se datoreaza lipsei de moralitate sau a nivelului foarte jos al acesteia de care dau dovata majoritatea player-ilor.
Pana la urma cum definim moralitatea? Sau mai bine zis, ce anume includem in notiunea de moralitate? includem si notiuni ca "buna purtare", "cinste", "respect reciproc"...? Eu zic ca da.
Atunci nivelul de moralitate al unei colectivitati (comunitati) nu este cumva dat de nivelul de moralitate al fiecarui individ care face parte din respectiva comunitate? Ba da.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by Stokkolm »

Nu ma refeream la toxicitate, e o chestie cu care te obisnuiesti in jocurile online ca e peste tot la fel. Ma refeream la numarul de jucatori care iau anti-mage, persoane imorale, complet lipsite de scrupule.
Mahdi wrote:Jocuri din 2017, bruv.
Da? No, boring atunci.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by MC »

Aaaa. Ok
Inseamna ca folosesti termeni aiurea. Sau o fi fost vreo ironie foarte fina.
In fine. /offtopic
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by cg1700 »

Din ce am jucat aparut anul asta cel mai mult mi-a placut Nier:Automata dar mi-au placut mult si Sonic Mania, Cuphead, Pyre, Persona 5, Danganronpa v3, Yakuza 0, Dead Cells si ELEX.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by McWilliams »

La mine, Europa Universalis IV si Crusader Kings II castiga GOTY an de an.

Oricum regulile nu mai sunt ca "pe vremea noastra" - sunt jocuri lansate acum 2 ani care inca mai castiga si acum, o sa mai castige si in viitor (gen Overwatch, because Blizzard-Activision and a fuck load of $$$), sunt jocuri care inca n-au iesit din early access care concureaza cot la cot cu jocuri lansate oficial anul asta, sunt jocuri care se modifica atat de mult pe parcursul unui an incat este dificial de apreciat daca a castigat jocul in v1.00 sau v1.17 si, evident, exista the cockroach of video-games - Skyrim - care mai castiga si el anumite "trofee" la fiecare lansare pe o noua platforma.

So, fuck you and your rules, I nominate EU IV, CK II and Doki Doki Literature Club.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by SenFire »

SenFire wrote:Thimbleweed Park, Full Throttle Remastered și cam atât am jucat din lansările recente
Rectific.. Thimbleweed Park, Cuphead, Full Throttle Remastered
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by mahri726 »

Anul asta cred ca a fost anul emulatoarelor last-gen. Am vazut clipuri video cu ele, au o evolutie incredibila.

Top 4:

4. Persona 5 . Sper ca il vor lansa si pe PC, daca tot ATLUS a fost atat de suparata pe dezvoltatorii RPCS3.

3. Fortnite (Battle Royale) -Singurul din lista pe care l-am jucat. Este un concept interesant.

2. TLOZ:BOTW- Am urmarit multe clipuri video cu acesta. Daca tot este emulat aproape la perfectie, Nintendo ar trebui sa-l lanseze si pe PC.

1. Guild Wars 2:Path of Fire - Pare super. Imi amintesc ca acum 4 ani, stateam la usa spre Cristal Dessert, intrebandu-ma ce se afla dincolo. Acum, desertul exista.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Game of the Year 2017 - Forum edition

Post by tnt »

A aparut vreun joc bun anul asta?
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests