Jocurile, amintirile si anii 90

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by stef »

Nu mi-am cumparat niciodata cd-uri de la combinatorii si samsarii de pe strada, pentru ca din fericire auzisem destui care se plangeau inaintea mea ca si-au luat tepe. Cand eram la liceu, sursa mea de jocuri si filme a fost un cunoscut si un coleg de clasa, asta pana am devenit indepedent prin reteaua de cartier aka dc++, iar mai tarziu cu torent.
Last edited by stef on 5 Mar 2018, 18:34, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Magicake »

Anyone else remember SeXoniX? :lol:
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Mahdi »

What a time to be alive.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by ola small dickie »

mi-am adus aminte dupa o pauza de ani de zile cred de un joc care era foarte distractiv, mai ales la dublu in hot seat:

Timon & Pumbaa`s Jungle Games!!!

Image

Si daca, tot sunt la acest subiect, alt joc doarte distractiv in 2 sau 3 sau 4 sau 5 maxim cred in mod hot seat e:

Beavis and Butt-Head: Bunghole in One!!!

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by marvas »

whoaa, am uitat complet de Timon & Pumbaa's Jungle Games. Imi amintesc cat de uimit eram ca au reusit sa faca un joc sa arate ca un desen animat.

Legat de B&B, sa tot fi trecut vreo 15 ani de cand am incercat Beavis and Butt-Head in Virtual Stupidity. Point and click, recomand++
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by ola small dickie »

da, e misto si adventure-ul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Cimitri »

nici acum nu pot sa uit tacanitul ala de pe fundal daca aveai varianta "imprumutata" :)
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by sebas »

De la tarabe

Image
dump CHA
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Magicake »

Mai juca cineva jocuri online pe pogo?

Imi placea o gramada Sims Pinball
Image

Si Command & Conquer Attack Copter
phpBB [video]
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by cg1700 »

Command & Conquer Attack Copter
Arata mai bine decat ce au anuntat EA la E3-ul trecut.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by McWilliams »

De fiecare data cand cineva zice ceva naspa despre C&C-ul anuntat de EA acum cateva zile, acelui cineva ii dispar $4.99 din card. In mod subit.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by juve3332 »

Am avut un CD pirat prin 1998, era facut probabil prin Bulgaria sau asa ceva, cu coperta si tot tacamul. Avea pe el, cu siguranta, Myth 1, Broken Sword 2, Starcraft, Total Annihilation, GTA, Hercules, Virtua Cop 2. Isi mai aminteste cineva de asa ceva (eventual si ce alte jocuri mai avea sau astea eru singurele?!) sau are cumva vreun exemplar care poate fi fotografiat? Mersi mult.
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by sleepknot »

Necropost dar, am dat acum de thread si am zis sa postez si eu.

Prin 2003, la coloane in Piata Romana din Bucuresti, treceam cu tata si cumparam CD-uri cu jocuri. Tarabele erau puse ca un talcioc cu CD-uri si casete de SEGA piratate, radiind in buricul orasului o atmosfera de entuziasm si utopie nereusita. Mi-a cumparat GTA 3 cu (parca) 120 000 de lei - vezi-doamne 12 RON de azi - pe atunci o suma sanatoasa. In fapt era un repack porcait cu installer in rusa. Am reusit sa fac rost de joc de la colegii de clasa din generala la cateva luni distanta, de unde l-am si jucat apoi.

Cea mai mare nostalgie in schimb o am dintre anii 2005-2010, cand deja cu internet si DC++, ajunsesem sa trag jocuri si sa le duc prietenilor de la sat unde imi petreceam verile. Pentru ei, eram pare-se un fel de tehno-god ce le aducea mana cereasca; sincer, nu realizam pe atunci reveranta cu care eram privit dand 'de la Bucuresti' (pe gratis, erau prieteni de ulita) jocuri nou lansate. Cand le-am adus GTA San Andreas - cativa dintre ei, cititori avizi de LEVEL (isi rugau mamele care faceau naveta la Buzau cu munca sa le cumpere) - au dat o semipetrecere. Am aflat apoi ca San Andreas-ul 'meu' a circulat cu hard disk-ul scos din IDE intre oameni si comune intregi din zona, raspandind bucurie si nopti de drive-by-uri virtuale. La fel si cu NFS Most Wanted la catva timp dupa.

Ma intreb acum daca nu cumva n-oi fi stimulat fara sa vreau aparitia unor generatii de 'gangbangeri' si mafeoti bmw-isti provinciali (care si acum asculta, sunt sigur, soundtrack-ul Most Wanted in masina), introducand acele jocuri in mediul fragil al satelor izolate din dealurile Buzaului. Cred ca ar trebui sa recitesc 'Hard to be a god' (titlul e ironic); recomand si cartea - si jocul, apud Ghinea
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Magicake »

Tre sa fii hardcore sa te plimbi cu hdd-ul pe la altii :lol: Nici macar cd-uri, direct hdd.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by juve3332 »

Faceam frecvent asta, nu mi s-a intamplat niciodata nimic nasol.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by DreadWing »

Trebuia să schimbi pin-ul de pe Master pe Slave :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3051
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by MC »

Da si eu faceam destul de des chestia asta. La un moment dat aveam si un rack sau cum se numea de se monta in bay-ul de cd/dvd-rom ca sa nu mai fie nevoie sa tot deschid PC-ul si sa demontez HDD-ul.

Cam asa ceva:
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1379
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by Fular »

DreadWing wrote: 27 Nov 2023, 20:25 Trebuia să schimbi pin-ul de pe Master pe Slave :)
La unele HDD-uri era suficient să scoți jumper-ul și ți-l lua automat ca slave. Hard-urile le aduceam de la unii la alții învelite bine de tot, purtate cu grijă, ca pe diamante, să nu care cumva să le atingă nici măcar umbra unei intemperii. :roll:
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
rodarkone
Headcrab
Posts: 66
Joined: 16 Jan 2022, 22:23

Re: Jocurile, amintirile si anii 90

Post by rodarkone »

Din amintiri ... initial cumparam diskete de pe la diverse magazine .. multe erau demo-uri (in cel mai fericit caz shareware si foarte rar freeware)

Prima "revelatie" am descoperit ca la magazinul muzica - unde era redactia GO - vindeau aia diskete pirat cu jocuri :D asa ca am cumparat de acolo (o gramada de "quest" uri)

Alta "faza" am descoperit talcioc-ul (Vitan, Bucuresti) unde se vindea orice .. si am gasit CD-urile originale cu Sam & Max Hit the Road, Day of the Tentacle, Fate of Atlantis, Rebel Assault (3 nivele parca) si un Super Sampler (practic cu demo-uri) - multi ani mai tarziu am aflat ca provine din LucasArts Archives Vol 1

Insa de obicei cumparam jocuri pirat stantate (nu existau inca CD-uri scrise)

Apoi .. odata cu inceputurile internetului in Romania ... am inceput sa downloadez (practic pe forumuri existau grupuri de oameni care downloadau cate o disketa sau cate un pachet dintr-o arhiva prin Dial Up si apoi ne intalneam sa consolidam)

Evident ca de nenumarate ori am fost cu HDD ul sau cu unitatea sa fac schimburi de jocuri sau sa ma joc prin cablu serial sau paralel :D

Ulterior au aparut retelele de cartier initial prin BNC si apoi UTP :D ... restul e istorie :D
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests