Telltale Games se închide

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Mahdi »

Da, nu e nevoie să îți faci backup la ce ai deja cumpărat. Dar dacă vrei să joci în viitorul apropiat ceva ce nu ai cumpărat încă de la ei, acum ar fi momentul. Realistic vorbind, probabil că nu vor dispărea pentru todeauna din catalogul steam sau gog, dar cine știe când se vor limpezi apele și vor reveni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Telltale Games se închide

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Or you could just pirate them. Oricum compania e moartă iar oamenii care chiar au pus suflet în jocurile acelea nu primesc nimic.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Cristan »

All remaining Telltale Games series will be gone from GOG next week

GOG wrote:
Sadly, we need to inform you that, due to company’s closure, all the remaining Telltale titles will be delisted from our catalog on Monday, May 27, 10am UTC.

The titles are as follows: the Wolf Among Us, Marvel’s Guardians of the Galaxy, Hector: Badge of Carnage, the Batman series, Sam & Max series, Puzzle Agent series, Tales from the Borderlands, and Strong Bad’s Cool Game for Attractive People.

For everyone who purchased any of said titles prior to delisting, the games will remain in their GOG library.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Telltale Games se închide

Post by ola small dickie »

Hmm naspa. Tre sa cumpar pana atunci tot ce n am luat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Cristan »

Poate bagă mâine un sale Telltale, cum au mai făcut și cu alte jocuri care dispăreau de la ei.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Telltale Games se închide

Post by DarthZombie »

De ce le-ai mai cumpara acuma? Banii oricum nu vor mai ajunge la developeri, ci pe la cine stie banci sau grupuri de investitori.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Mahdi »

Ca să le poată juca whenever? Dacă le-ai luat deja nu îți dispar din library.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Telltale Games se închide

Post by ciolan »

Ahahaha, acum mi-am adus aminte că una dintre cele două precomenzi făcute în viața mea a fost pentru Tales of Monkey Island ceva collectors shit (cealaltă a fost pentru Left 4 Dead). Plătit, țin minte că trebuia să mai fac ceva înainte să-mi trimită jocul (desigur, după ce apăreau toate episoadele), dar între timp am primit key-uri de review și am uitat complet de cont, de precomandă, de tot. Damn. Nu cred că mai am șanse să îmi recuperez investiția :))))

LE: double damn, ediția de colecție se vinde pe ebay cu 150 de lire sterline.

LLE: triple damn, acu nu mă pot loga nici pe site să-mi dau jos installerele jocurilor pentru care am plătit (Tales și Sam and Max, că am dat banii pe ele chiar dacă mi-au trimis omușorii copii de review) :))))
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Telltale Games se închide

Post by tnt »

Cristan wrote: 23 May 2019, 22:20 All remaining Telltale Games series will be gone from GOG next week

GOG wrote:
Sadly, we need to inform you that, due to company’s closure, all the remaining Telltale titles will be delisted from our catalog on Monday, May 27, 10am UTC.

The titles are as follows: the Wolf Among Us, Marvel’s Guardians of the Galaxy, Hector: Badge of Carnage, the Batman series, Sam & Max series, Puzzle Agent series, Tales from the Borderlands, and Strong Bad’s Cool Game for Attractive People.

For everyone who purchased any of said titles prior to delisting, the games will remain in their GOG library.
De ce nu si Walking Dead?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Cristan »

tnt wrote: 24 May 2019, 01:37 De ce nu si Walking Dead?
Walking Dead e pe Epic.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Telltale Games se închide

Post by tnt »

Si pe Steam e.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Telltale Games se închide

Post by ola small dickie »

ciolan wrote: 24 May 2019, 01:10 Ahahaha, acum mi-am adus aminte că una dintre cele două precomenzi făcute în viața mea a fost pentru Tales of Monkey Island ceva collectors shit (cealaltă a fost pentru Left 4 Dead). Plătit, țin minte că trebuia să mai fac ceva înainte să-mi trimită jocul (desigur, după ce apăreau toate episoadele), dar între timp am primit key-uri de review și am uitat complet de cont, de precomandă, de tot. Damn. Nu cred că mai am șanse să îmi recuperez investiția :))))

LE: double damn, ediția de colecție se vinde pe ebay cu 150 de lire sterline.

LLE: triple damn, acu nu mă pot loga nici pe site să-mi dau jos installerele jocurilor pentru care am plătit (Tales și Sam and Max, că am dat banii pe ele chiar dacă mi-au trimis omușorii copii de review) :))))
eh lasa ca iti arat eu editia de colectie Tales Of Monkey Island cand ne mai intalnim :D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Telltale Games se închide

Post by DarthZombie »

Mahdi wrote: 24 May 2019, 00:34 Ca să le poată juca whenever? Dacă le-ai luat deja nu îți dispar din library.
Pirateria are exact acelasi efect, inclusiv la cati bani ajung la aia care au muncit la jocurile alea.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by TG »

Lel, are exact același efect. Nu ai jocul în librăria de GoG, suporți existența jocurilor DRM free promovată de GoG prin a le pirata ca țăranul, nu ai cloud save sau ce alte feature-uri din Galaxy se mai aplică...

Da Zombie, e exact același lucru, nu înțeleg de ce le-ar mai cumpăra cineva. Mai bine le descarci de pe Filelist de fiecare dată când ai chef să te joci. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Telltale Games se închide

Post by DarthZombie »

Sunt sigur ca cei care cumpara jocurile Telltale pe ultima suta de metri reprezinta diferenta intre supravietuirea platformei Gog si desfiintarea ei.


le: sa fiu bine inteles, nu incurajez pirateria in mod normal, si inteleg beneficiile pe care le ofera GOG. Desigur motivul principal pentru care este normal sa-ti cumperi jocurile este pentru a sustine financiar compania care a depus efort in realizarea acelui joc, iar in acest caz nu putem vorbi de asa ceva. Ce bani se vor ciuguli din acest last call se vor duce catre niste terti care nu au nicio treaba cu jocurile respective. E ca si cum s-ar ingramadi lumea acuma sa dea banii pe Saboteur desi Pandemic e mort si ingropat de 10 ani de zile.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by Mahdi »

Dacă mergi pe principiul ăsta n-ar trebui să cumpărăm aproape nimic de pe GOG, căci majoritatea companiilor care au produs jocurile de acolo sunt oale și ulcele. De asemenea, n-ar trebui să cumpărăm nici o bună parte din jocurile AAA din ziua de azi, pentru că developerii și-au luat deja mălaiul, iar veniturile din vânzări ajung de multe ori doar la publishers. Și tot din aceeași perspectivă, este anormal să cumperi jocuri second hand sau să faci schimb de jocuri, căci iată, eforturile creatorilor rămân nerăsplătite.

Oamenii cumpără jocuri din multe motive, iar a răsplăti compania care le-a creat e doar unul dintre ele. Nu mi se pare nimic absurd sau anormal în a vrea să ai un joc în library-ul magazinului pe care îl folosești în mod uzual.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Telltale Games se închide

Post by TG »

Exact, îmi place cum Zombie a sărit aproape peste tot ce am zis. Și la ce a zis Mahdi, s-ar mai adăuga și cumpărarea de jocuri la -85%, tot din mega suport pentru producători. :lol:

Realitatea e că majoritatea lumii cumpără jocuri pentru că e convenabil și e mai bine decât să le piratezi, nu știu la alții, dar eu am vreo 2 sau 3 studiouri de unde țin neapărat să cumpăr la prețuri mai mari, la restul faptul că o mică parte din bani ajung și la devi e doar un beneficiu adăugat.

Aș fi luat și The Saboteur când a fost la ofertă, dar e pe Access, așa că nu a fost nevoie. Cu toate că pirateria a avut rolul ei și îl are în continuare, nu cred că se aplică dacă îți perimiți să cumperi. Pentru că deja raportul bani/timp/jocuri e extrem de dezechilibrat, pirateria fiind practic obsolete. E e un efort financiar irelevant pentru cât de convenabil e să-ți organizezi colecția, în defavoarea unor download-uri de pe vreun tracker.

Și ironia e că dacă la vremea când Pandemic au murit, dacă distribuția digitală era la nivelul de azi, lumea chiar s-ar fi înghesuit să cumpere The Saboteur.

Evident, pentru cazuri particulare de persoane care cumpără jocuri exclusiv pentru a-și arăta susținerea față de producători, argumentele astea nu se mai aplică. Dar nu asta era discuția, ci că nu e exact același lucru să le descarci sau să le cumperi, chiar dacă producătorii sunt morți.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Telltale Games se închide

Post by ola small dickie »

ciolan wrote: 24 May 2019, 01:10 Ahahaha, acum mi-am adus aminte că una dintre cele două precomenzi făcute în viața mea a fost pentru Tales of Monkey Island ceva collectors shit (cealaltă a fost pentru Left 4 Dead). Plătit, țin minte că trebuia să mai fac ceva înainte să-mi trimită jocul (desigur, după ce apăreau toate episoadele), dar între timp am primit key-uri de review și am uitat complet de cont, de precomandă, de tot. Damn. Nu cred că mai am șanse să îmi recuperez investiția :))))

LE: double damn, ediția de colecție se vinde pe ebay cu 150 de lire sterline.

LLE: triple damn, acu nu mă pot loga nici pe site să-mi dau jos installerele jocurilor pentru care am plătit (Tales și Sam and Max, că am dat banii pe ele chiar dacă mi-au trimis omușorii copii de review) :))))
hey acum mai ai inca o sansa:


Star Wars, Monkey Island, and other LucasArts classics getting collector’s editions
Limited Run Games announces slate of physical releases at E3

https://www.polygon.com/e3/2019/6/10/18 ... es-e3-2019
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Telltale Games se închide

Post by ciolan »

Well, dacă vor să dau a treia oară banii pe TIE Fighter, să repare cumva bug-ul cu turelele :)
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests